انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 944 100 1

ناووسیه

معنی ناووسیه در لغت نامه دهخدا

ناووسیة. [ سی ی َ ] (اِخ ) عنوان مشهور فرقه ای است از شیعه که اتباع عجلان یا عبداﷲناووس بصری اند و امام جعفر صادق را امام حی حاضر غایب و مهدی منتظر و قائم آل محمد دانند. (از ریحانة الادب ج 4 ص 161 از مجمع البحرین ). طایفه ای از غلاة شیعه ٔ امامیه اند که در مرگ امام محمد باقربن علی بن حسین بن علی بن ابیطالب شک کردند و به انتظار ظهور او هستندو همچنین ظهور جعفربن محمد الصادق و بقیه ٔ ائمه را نیز منتظرند. (از الانساب سمعانی ). اصحاب مردی به نام عجلان بن ناووس [ و گفته اند منسوبند به دیهی به نام ناوسا ] می باشند، به عقیده ٔ اینان امام جعفر صادق زنده است و منتظر ظهور آن حضرت بوده مهدی قائمش خوانده اند. این طایفه از آن امام روایت کرده اند که اگر سر من از فراز کوهی بجانب شما منحدر شود در کشتن من جازم نباشید، زیرا من صاحب شما و امام با اهتداء صاحب شمشیر ایالت و ظهورم. ابوحامد زوزنی حکایت کند که ناووسیه معتقدند که علی اگرچه مرده ولیکن پیش از قیام قیامت زمین شکافته شود و وی بیرون آید و زمین را به عدل و نصفت آراسته گرداند. (از ملل و نحل شهرستانی ).

ناووسیه در دانشنامه اسلامی

ناووسیه
معتقدان به مهدی بودن امام صادق (علیه السّلام) را ناووسیه نامند. این فرقه یکی از فرق انحرافی در شیعه محسوب می شود.
مهدویت علاوه بر اینکه از نظر مفهوم و تبیین معارف بلند آن در جامعه اسلامی به تدریج اعلام می شد در هر زمانی به مقدار نیاز زمان و مقتضیات آن مورد بررسی واقع می شد. از نظر مصداق نیز در جامعه اسلامی به صورتهای گوناگون ابراز شده که قطعا یک مصداق آن صحیح و بقیه باطل می باشد.عده ای از شیعیان به دنبال مهدی موعود بی صبرانه به انتظار می نشینند ولی برخی با اعلام شخصی به عنوان مهدی موعود به دنبال او حرکت می کنند. ظهور و ادعای مهدویت درون جامعه شیعه بسیار به چشم می آید در حالی که بطلان تمام آنها واضح است. فرقه کیسانیه، واقفه، زیدیه، محمدیه و... هرکدام به نوبه خود مهدی موعود را به تصویر کشیدند در حالی که فساد این نظرات بعد از مدت کمی برای خودشان واضح شد. یکی از فرقی که مهدویت را در اواسط قرن دوم اعلام نمود فرقه ناووسیه است.
رهبر فرقه
رهبر این فرقه اهل بصره است و نامش ناووس و یا اینکه عجلان بن ناووس است و برخی او را عبدالله بن ناووس نامیده اند. احتمال دارد که ناوس نام روستائی باشد که این فرد از آن منطقه است. فلذا عنوان ناووسیه برگرفته از اسم این شخصی یا محل زندگی اوست.
عقاید ناووسیه
فرقه ناووسیه یکی از این فرقی است که خواسته یا ناخواسته با عدم درک صحیح از مهدویت به مهدویت امام صادق (علیه السّلام) گروید. این فرقه امامت را در اولاد علی بن ابی طالب (علیه السّلام) تا امام صادق (علیه السّلام) قبول دارد ولی منکر شهادت امام صادق (علیه السّلام) است و علاوه بر این انکار، معتقدند که امام صادق (علیه السّلام) مهدی موعود است و نمی میرد بلکه از نظرها غائب شده است. چون این فرقه بر امام صادق (علیه السّلام) تطبیق مهدویت نموده به ایشان جعفریه نیز گفته شده است. عده ای از نویسندگان فرق و مذاهب از جمله مشخصات این گروه را تکفیر ابوبکر و عمر برشمرده اند. ناووسیه عقیده داشتند جعفر بن محمد (علیهماالسلام) زنده است و نمی میرد. او مهدی آخر الزمان است. آشکار می شود و بر مردمان فرمانروایی می کند. آنان می پنداشتند از وی روایت شده است: «اگر کسی بر شما فراز آید و بگوید مرا بیمار یافته و مرده مرا شسته است، باور نکنید و بدانید من سرور شما و دارنده شمشیر هستم.» به سبب کلمه شمشیر، این طایفه را صارمیه نیز خوانده اند. همچنین وی می گفت: «حضرت علی (علیه السّلام) برترین فرد امت اسلام بود و هرکس او را تفضیل ندهد، کافر است.»
واقفیه
...
ناووسیه
ناووسیه یا صارمیه، گروهی که پس از رحلت امام صادق(ع) در سال ۱۴۸ق اعتقاد به مهدویت او یافتند و قائل به برگشت او و اقامه عدل و داد توسط وی در جهان شدند. رئیس آنها شخصی به نام ابن ناووس بود. مهمترین دلیل آنها استناد به روایاتی از امام صادق(ع) است که هرگونه خبر مبنی بر وفات خود را تکذیب کرده است.
مهمترین اعتقاد نقل شده از آنها، در کنار مهدویت و نامیرایی امام صادق(ع)، تکفیر قائلین به عدم تفضیل امام علی(ع)، و تکفیر ابوبکر و عمر است.
این گروه پس از مدتی به علت ضعف در مبانی و استدلالات و عدم طرفداران کافی، منقرض شد و اثری از آنها باقی نماند؛ هر چند برخی از متکلمان بزرگ شیعه در اصل وجود چنین فرقه ای تشکیک کرده اند و برخی از متکلمین معاصر آن را ساخته و پرداخته عالم وهم و خیال می دانند.

ناووسیه در دانشنامه ویکی پدیا

ناووسیه
ناووسیه یا «صارمیه» نام یکی از فرقه های مذهب شیعه از دین اسلام است که پس از کشته شدن جعفر صادق بوجود آمد. رهبر این فرقه ناووس یا عجلان بن ناووس از اهالی بصره بود. عده ای او را عبدالله بن ناووس بصری نامیده اند و بعضی گفته اند که «ناووس» نام آن قریه ای است که پایه گذاران این فرقه اهل آنجا بوده اند و آن قریه نزدیک انبار در اطراف بغداد است. ناووسیه حاصل مبالغه و زیاده روی در اعتقاد به امامان شیعه است..


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ناووسیه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی ناووسیهنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

k lover > Tear up
دکتر احمدی رضا > mooning
Ali SHADow > Fashionable
حسن بهارلو > نوعی غذای نرم
Ali > Casual
حسن بهارلو > طبق لیست و غذا
Tahereh > Grilled
مجتبی هنرپیشه > هزیان

فهرست پیشنهادها | نگارش واژه نو

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ناووسیه   • مفهوم ناووسیه   • تعریف ناووسیه   • معرفی ناووسیه   • ناووسیه چیست   • ناووسیه یعنی چی   • ناووسیه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ناووسیه
کلمه : ناووسیه
اشتباه تایپی : kh,,sdi
عکس ناووسیه : در گوگل


آیا معنی ناووسیه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )