انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1023 100 1

ناو هواپیمابر

معنی ناو هواپیمابر به فارسی

ناو هواپیمابر
[aircraft carrier, CV] [علوم نظامی] نوعی کشتی جنگی که هواگَرد از روی آن پرواز می کند یا بر روی آن فرود می آید

ناو هواپیمابر در دانشنامه ویکی پدیا

ناو هواپیمابر
ناو هواپیمابر یک کشتی جنگی است که برای حمل کردن و پوشش دادن هواپیما ها و هلیکوپترهای جنگی طراحی شده است و به عنوان یک فرودگاه شناور عمل می کند، و این گونه هواپیماها می توانند بدون سوخت گیری و توقف، عملیات در مسافت های دور را انجام دهند. ناوهای هواپیمابر آمریکا قادر هستند ۱۵ سال بدون توقف حرکت کنند.
ناوهای هواپیما بر نیروی دریایی آمریکا
درباره منجنیق، خدمه و کابل های گیرنده
لیست ناوهای هواپیما بر آمریکا
ناوهای هواپیمابر آمریکایی و ناو هواپیمابر شارل دوگل فرانسوی ها از یک نیروگاه هسته ای برای تأمین انرژی مورد نیازشان استفاده می کنند که به آن ها اجازه می دهد مدت ها دور از آشیانه بی نیاز از سوخت گیری بمانند اما بقیه ناوها از سوخت های متعارف استفاده می کنند.
ناو هواپیمابر یک جنگ افزار بسیار گران قیمت است که بهای آن گاه تا ۴٫۵ میلیارد دلار می رسد. از این رو در سال ۲۰۱۱ تنها ۲۱ ناو هواپیمابر در حال فعالیت هستند که از این تعداد ۱۱ ناو متعلق به ایالات متحده آمریکا است. دو کشور اسپانیا و ایتالیا هر کدام دارای دو فروند ناو هواپیمابر هستند و شش کشور روسیه، بریتانیا، فرانسه، هند، برزیل، تایلند هر کدام یک ناو هواپیمابر در اختیار دارند.
چین نیز در حال بازسازی و تکمیل یک ناو هواپیمابر سابق شوروی است و هند و بریتانیا نیز هر کدام دو ناو هواپیمابر دیگر را در دست ساخت و بازسازی دارند. آمریکا نیز علاوه بر ۱۱ ناو فعال خود، یک ناو ذخیره، و یک ناو در حال ساخت داشته و سفارش تولید دو ناو دیگر را هم داده است.
عکس ناو هواپیمابر
ناو هواپیمابر آدمیرال کوزنتسوف (به انگلیسی: Russian aircraft carrier Admiral Kuznetsov) یک کشتی ساخت اتحاد جماهیر شوروی است. این ناو هواپیمابر از کلاس کازنتسو بوده که با عنوان های دیگری مانند کلاس اورال نیز شناخته می شود. از این کلاس چند ناو هواپیمابر دیگر نیز ساخته شدند اما به جز این ناو، ناو دیگری عملیاتی نشد و به کشورهای دیگر فروخته شدند. این ناو با پیشرانه غیر اتمی کار می کند. اصلی ترین کار و مأموریت ناو کوزنتسوف (کوزنتسو یا کازنتسو یا کازنتسوف نیز می گویند) پشتیبانی زیردریایی های حامل موشک های استراتژیک قاره پیما و شناورهای سطحی و هواپیماهای گشت دریایی حامل موشک در ناوگان روسیه است. لازم است ذکر شود که این ناو، تنها ناو هواپیمابر عملیاتی در نیروی دریایی روسیه می باشد.
۸ سیستم سامانه دفاع نزدیک دریایی AK-630 gatling (برد: ۱۳ کیلومتر، شلیک ۵۰۰۰ گلوله در دقیقه)
۸ سیستم ضدهوایی کاشتان (برد: --نامشخص—کیلومتر، ۲۵۶موشک) و ۲ سامانه کورتیک (۴۸ هزار فشنگ)
۱۲ موشک کروز ضد کشتی پی-۷۰۰ گرانیت (با برد ۷۰۰ کیلومتر)
۲۴ پرتابگر موشک دفاع هوایی کلینوک (۱۹۲ موشک، برد:-- نامشخص—کیلومتر)
۶۰ راکت ضد زیردریایی اوداو-۱ (برد—نامشخص—کیلومتر)
ناو هواپیمابر کلاس کوزنتسوف توسط کارگاه کشتی سازی نیکلای و در دریای سیاهِ اوکراین ساخته (چون در آن زمان اوکراین جزو شوروی بود) و در سال ۱۹۸۵به آب انداخته شد. دومین ناوی که از این کلاس ساخته شد واریاژ نام داشت و سال ۱۹۸۸ به آب انداخته شد ولی هیچوقت وارد خدمت نشد. این ناو بر اساس ناو هواپیمابر آدمیرال گورشکوف (گورشکو) که در سال ۱۹۸۲ به آب انداخته شد، ساخته شده است. اما کوزنتسو بزرگتر از گورشکو بود. وزن آدمیرال گورشکو در حالت عملیاتی ۴۰٬۴۰۰ تن ولی در مقابل آدمیرال کازنتسوف در حالت عملیاتی با وزنی در حدود ۵۸٬۵۰۰تن می تواند جنگ افزارهای بیشتری با خود حمل کند. ناو گورشکو از کلاس کیف بود. ناو هواپیمابر گورشکوف از سال ۱۹۹۶ در نیروی دریایی روسیه بازنشسته شد و دیگر عملیاتی نشد. هند در سال ۲۰۰۴ با امضاء یک قرارداد با روسیه این ناو را خریداری کرد. نیروی دریایی هند پس از تحویل این ناو با هزینه زیادی تغییرات فراوانی را بر روی آن انجام داده و نامش را به ویکرامادیتیا تغییر داد. نگهداری از این ناو برای روسیه بسیار هزینه بر بود و به همین دلیل این قرارداد یک معامله برد برد به حساب می آید. عمل پرواز از روی ناو کوزنتسوف با کمک سکوی اسکی شکل جلویی ناو انجام می شود برعکس ناو هواپیمابرهای آمریکا که با استفاده از نیروی بخار و منجنیق، هواپیما را به سمت جلو هُل می دهد و شتاب کافی را برای پرواز مهیا می کند. سکوی اسکی شکل زاویه ای ۱۲ درجه دارد.
این ناو در اصل برای حمایت از زیردریایی های دارای موشک راهبردی ساخته شده است، این ناو از سامانه ضد زیردریایی اوداو ۱ و ۶۰ راکت ضد زیر دریایی استفاده می کند. این سیستم توانایی دفاع از ناو را در برابر زیردریایی ها و سایر وسایل زیر آبی را دارد. برد اوداو_۱ در حدود ۳۰۰۰ متر و عمق درگیری آن با زیردریایی ها ۶۰۰ متر می باشد. پیشرانه ناو کوزنتسوف غیر اتمی است و دارای ۸ دیگ بخار و ۴ توربین بخار است که هر کدام نیروی برابر با ۵۰۰۰۰ اسب بخار تولید می کنند و ۴ محور انتقال نیرو و ۴ پروانه را دارا می باشد. این ناو با بیشترین سرعت یعنی ۲۹ گره (۵۴ کیلومتر در ساعت) داری بردی معادل ۳۸۰۰ مایل می باشد، اما با سرعت ۱۸ گره (۳۳ کیلومتر در ساعت) برد عملیاتیش به ۷۵۰۰ مایل افزایش می یابد.
استقامت بدون سوپلای: ۴۵ روزپرسنل: ۱۹۸۰ تَنتعداد اتاق ها: ۳۸۵۷ اتاق
ناو هواپیمابر آماگی (به انگلیسی: Japanese aircraft carrier Amagi) یک کشتی بود که طول آن ۲۲۷٫۳۵ متر (۷۴۵ فوت ۱۱ اینچ) بود. این کشتی در سال ۱۹۴۳ ساخته شد.
ناو هواپیمابر آکویلا (به انگلیسی: Italian aircraft carrier Aquila) یک کشتی بود که طول آن ۲۳۵٫۵ متر (۷۷۲ فوت ۸ اینچ) بود. این کشتی در سال ۱۹۴۱ ساخته شد.
ناو هواپیمابر اولیانوفسک (به انگلیسی: Soviet aircraft carrier Ulyanovsk) یک کشتی بود که طول آن Overall: 321.2 meters (1,030 feet) بود.
کاوور (ایتالیایی: portaerei Cavour) ناو هواپیمابر ایتالیایی است که در سال ۲۰۰۴ راه اندازی شده است. این ناو گل سرسبد نیروی دریایی ایتالیا می باشد.
۳۰٫۱۰۰ تن (۲۹٫۶۲۵ long ton) full load;
۲۱٫۱۶۰ تن (۲۰٫۸۲۶ long ton) light
کاوور برای هواپیمای بال ثابت عمود پرواز V/STOL و هلیکوپتر و نیز کنترل و فرماندهی عملیات فرماندهی و کنترل عملیات حمل و نقل نظامی یا غیرنظامی پرسنل و وسایل نقلیه سنگین طراحی شده است.
نیروی دریایی ایتالیا هریر ۱۶ها را با لاکهید مارتین اف-۳۵ لایتنینگ ۲ در عرض چند سال آینده جایگزین خواهد نمود. برنامه اف ۳۵ زمانبندی نامطمئنی دارد ولی قرار است تا ۲۰۱۶ این جایگزینی انجام گیرد. کاوور امکان داشتن ۱۰ اف ۳۵ را در انبار خود و همزمان شش اف ۳۶ دیگر را در عرشه دارا می باشد.
طراحی کاوور در ژوئن ۲۰۰۱ توسط قینکانتیری انجام شد و کشتی سازی ریوا تریگوسو در سستری لوانته در ۲۰ ژوئیه ۲۰۰۴ ساخت آن را آغاز نمود. آزمایشات دریایی آن در دسامبر ۲۰۰۶ شروع شد و بطور رسمی در ۲۷ مارس ۲۰۰۸ بهره برداری از آن آغاز شد. بهرهبرداری کامل از تمام ظرفیت های عملیاتی (FOC) آن در ۱۰ ژوئن ۲۰۰۹ انجام شد.
ناو هواپیمابر پرینسیپ د آستوریاس (به انگلیسی: Spanish aircraft carrier Príncipe de Asturias) یک کشتی است که طول آن ۱۹۵٫۹ متر (۶۴۳ فوت) می باشد. این کشتی در سال ۱۹۸۲ ساخته شد.
ناو هواپیمابر تایپ ۰۰۱ای (به انگلیسی: Type 001A aircraft carrier) یک ناو هواپیمابر چینی است که در ۲۶ آوریل ۲۰۱۷ برای نیروی دریایی ارتش آزادی بخش خلق چین (پی ال آان PLAN) راه اندازی شد. این دومین ناو هواپیمابر این کشور پس از اتمام ناو هواپیمابر لیائونینگ (که آن هم یک ناو هواپیمابر نوع ۰۰۱ بود) است، و نیز نخستین ناو هواپیمابری است که در داخل چین ساخته شده است. نام این ناو هنوز گزارش نشده است.
۵۰٬۰۰۰ تن (در وضعیت نهایی)
۷۰٬۰۰۰ تن (با همهٔ تجهیزات)
ساختن این هواپیمابر در شرکت صنایع کشتی سازی چین در دالیان چین ساخته شده است. بنا به گزارش سرویس رسانه ای دولتی شین هوا، کارهای نخستین بر روی این کشتی در نوامبر ۲۰۱۳ آغاز شد، و سپس ساخت بدنهٔ آن در یک حوض شناور در مارس ۲۰۱۵ پیگیری گردید. دولت چین وجود این ناو را تا هنگامی که ساخت وساز آن به خوبی در حال انجام قرار گرفته بود به صورت عمومی تأیید و اعلام نکرد. در ماه مارس ۲۰۱۵ تصاویر ماهواره ای ویژه برای دست اندرکاران صنعت تجزیه و تحلیل گری دفاعی به آن ها نشان داد که این ناو هواپیمابر در مراحل اولیهٔ مونتاژ بدنه قرار داشته است. تصاویر عمومی از یک بدنه با ویژگی های نظامی در کارخانهٔ کشتی سازی دالیان ماه بعد در اینترنت ظاهر گردید. در اکتبر ۲۰۱۵، هنگامی که ساخت وساز یک طبقه از آشیانهٔ آن بر روی بدنهٔ ناو آغاز شد نخستین نشانهٔ قطعی نقش این کشتی آشکار گشت. در دسامبر ۲۰۱۵، یک سخنگوی وزارت دفاع چین تأیید کرد که کشتی یک ناو هواپیمابر است، او نیز خاطرنشان کرد که کار طراحی و ساخت وساز آن ناو هواپیمابر در راه بوده است.
در مهٔ سال ۲۰۱۶، زمانی که نصب سکوی پرش اسکی انجام شد کار ساخت و ساز این ناو هواپیمابر به پایان رسید. جزیرهٔ این کشتی در دو تکه ساخته شده، یکی نیمهٔ جلویی نُه عرشه ای که شامل پل و دکل اصلی می شود که تا سپتامبر همان سال نصب شد و بخش دیگر نیمهٔ عقبیست که شامل قیف و ورودی هواست که در هفته های بعد نصب گردید. در پایان سال، کشتی به طور قابل ملاحظه ای ساختاری کامل بود.
ناو هواپیمابر تایپ ۰۰۱ای در تاریخ ۲۶ آوریل ۲۰۱۷ راه اندازی شد. این کشتی قرار است با افزودن اتصالات و انجام کارآزمایی دریایی برای چند سال در حدود سال ۲۰۲۰ راه اندازی آن کامل و به کار گرفته شود. نام ناو هواپیمابر در مراسم راه اندازی آشکار نشد، اگر چه گزارش های پیشین بر این باور بودند که این ناو هواپیمابر به دنبال استانی به همین نام شاندونگ خوانده خواهدشد. از آن جاکه سلف این ناو؛ ناو لیائونینگ، از سال ۲۰۱۲ تا اندازهٔ زیادی به عنوان یک کشتی آموزشی مورد استفاده قرارگرفته است، انتظار می رود ناو هواپیمابر تایپ ۰۰۱ای در سرویس منظم عملیاتی نظامی وارد و مورد استفاده قرار گیرد و این می تواند در رابطه با افزایش فعالیت چین در دریای چین جنوبی و جاه طلبی های هسته ای کرهٔ شمالی استفاده شود.
ناو هواپیمابر تایهو (به انگلیسی: Japanese aircraft carrier Taihō) یک زیردریایی بود که طول آن ۲۶۰٫۶ متر (۸۵۵ فوت ۰ اینچ) بود. این زیردریایی در سال ۱۹۴۳ ساخته شد.
ناو هواپیمابر چیتوز (به انگلیسی: Japanese aircraft carrier Chitose) یک کشتی بود که طول آن ۱۹۲٫۵ متر (۶۳۱ فوت ۷ اینچ) بود. این کشتی در سال ۱۹۳۶ ساخته شد.
ناو هواپیمابر چیودا (به انگلیسی: Japanese aircraft carrier Chiyoda) یک کشتی بود که طول آن ۱۹۲٫۵ متر (۶۳۱ فوت ۷ اینچ) بود. این کشتی در سال ۱۹۳۶ ساخته شد.
اینوینسیبل ناو هواپیمابر (به انگلیسی: Invincible-class aircraft carrier) یک کلاس از کشتی است که طول آن ۲۰۹ متر (۶۸۶ فوت) می باشد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ناو هواپیمابر در دانشنامه آزاد پارسی

ناوِ هواپیمابَر (aircraft carrier)
ناوِ هواپیمابَر
کشتی اقیانوس پیما با عرشه ای عریض و مسطح برای پروازکردن و فرودآمدن هواپیماهای نظامی؛ همچنین پایگاه نظامی شناور دور از وطن برای سوخت گیری هواپیماهای جنگی، تعمیر آن ها، شناسایی، اسکورت، و عملیات هجومی و دفاعی. هواپیماها از روی عرشۀ پرواز ناو، که بسیار وسیع و بدون مانع است، شروع به پرواز می کنند یا بر سطح آن فرود می آیند. این عرشه ها غالباً تجهیزات بازدارنده و سرعت گیرهایی دارند که هواپیماها را پس از فرود متوقف می کند. نقش ناو و هواپیماهای مستقر روی آن عبارت اند از شناسایی، پرتاب موشک و اژدر، بمباران شناورهای دشمن، عملیات ضد زیردریایی، پشتیبانی هوایی از نیروی دریایی خودی، و عملیات آبی ـ خاکی. ناوهای هواپیمابر نیروی دریایی امریکا عملکردی همچون فرودگاه های متحرک و پایگاه های ساحلی به منظور اجرای عملیات تاکتیکی و استراتژیک برضد اهداف زمینی دارند. از آن جایی که منتقدان بر آسیب پذیربودن این ناوها در برابر حملات موشکی و زیردریایی تأکید می کنند، ظاهراً توجه طراحان در حال حاضر بیشتر به جنگ ضدزیردریایی معطوف شده است. ناوهای هواپیمابر، برخلاف پرهزینه بودن، همواره توجه قدرت های بزرگ مانند امریکا و شوروی (سابق) را به خود جلب کرده اند. برخی از ناوها عبارت اند از ناو کامسامولسک شوروی سابق (۱۹۷۹) (۴۰ هزار تُن شامل ۱۵ هواپیما و ۲۰ هلی کوپتر)، ناو آیزنهاور امریکا (۱۹۷۹) (با وزن ۸۱,۶۰۰ تُن و ۹۵ هواپیما)، و ناو انگلیسی اینوینسیبل (۱۹۸۰) (۱۹,۵۰۰ تُن). ناوهای هواپیمابر جدید مجموعه ای از هواپیما، هلی کوپتر، موشک انداز، و توپ های ضدهوایی دارند. نخستین ناو هواپیمابر، که برای اهداف خاص (نظامی) طراحی شد، ناو انگلیسی اچ ام اس هرمس بود، که در ۱۹۱۳ ساخت آن تکمیل شد. ناوها در جنگ جهانی دوم نقش مهمی ایفا کردند، اما در سال های بعد از جنگ هزینۀ نگهداری و آسیب پذیری این شناورهای عظیم بیش از مزیت هایشان بود. با این وجود، تا ۱۹۸۰ انگیزۀ دستیابی به امکانات برای نابود کردن هواپیماهای دشمن فراتر از شعاع عمل سلاح های خود کشتی مثلاً زمان محافظت از کاروان دریایی ـ به احیای گستردۀ ناوهای هواپیمابر ۲۰ تا ۳۰هزار تُنی انجامید. ناوهای هواپیمابر در جنگ خلیج فارس، علیه عراق، نقش مهمی ایفا کردند.

ارتباط محتوایی با ناو هواپیمابر

معنی ناو هواپیمابر به انگلیسی

aircraft carrier (اسم)
ناو هواپیمابر

ناو هواپیمابر را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• بزرگترین ناو هواپیمابر جهان   • ناو هواپیمابر شارل دوگل   • ناو هواپیمابر ایران   • جدیدترین ناو هواپیمابر آمریکا   • ناو هواپیمابر روسیه   • بزرگترین ناو هواپیمابر ایران   • ناو هواپیمابر آمریکا در خلیج فارس   • معنی ناو هواپیمابر   • مفهوم ناو هواپیمابر   • تعریف ناو هواپیمابر   • معرفی ناو هواپیمابر   • ناو هواپیمابر چیست   • ناو هواپیمابر یعنی چی   • ناو هواپیمابر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ناو هواپیمابر
کلمه : ناو هواپیمابر
اشتباه تایپی : kh, i,h~dlhfv
عکس ناو هواپیمابر : در گوگل


آیا معنی ناو هواپیمابر مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )