انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1044 100 1

نجس

/najes/

مترادف نجس: آلوده، آلوده، بی نمازی، پلشت، پلید، چرک، چرکین، رجس، شوخ، غیرطاهر، مردار، ناپاک

متضاد نجس: طاهر

برابر پارسی: پلید، پلشت

معنی نجس در لغت نامه دهخدا

نجس. [ ن َ / ن َ ج ِ / ن َ ج َ / ن ِ / ن َ ج ُ ] (ع ص ) پلید. (منتهی الارب ) (آنندراج ) (از فرهنگ نظام ) (از ناظم الاطباء). مقابل طاهر. (فرهنگ نظام ) (اقرب الموارد). پلید. (مهذب الاسما). طَفِس. ریمن. پلشت. رجس. قذر. (یادداشت مؤلف ). ج ، انجاس.

نجس. [ ن َ ج ِ ] (ع ص )ناپاک. پلید. آلوده. غیرطاهر. پلشت. ریمن. رجس. رجوع به ماده ٔ قبل شود : چه بزرگ غبنی و عظیم عیبی باشد باقی را به فانی و دایم را به زایل فروختن و جان پاک را فدای تن نجس داشتن. (کلیله و دمنه ).
من تیمم به سر خاک نجس
کی کنم کآب به جای است مرا.
خاقانی.
- نجس العین ؛ چیزی که نجاست ، ذاتی آن باشد.
- امثال :
چون نجس تر شود نجستر شود.
دریا به دهان سگ نجس کی گردد ؟
|| داء نجس و نجیس ؛ مرضی که بهبود ندارد. (اقرب الموارد) (از المنجد). || مردار. (یادداشت مؤلف ).

نجس. [ ن َ ] (ع مص ) تعویذ گرفتن برای کودک. (اقرب الموارد). رجوع به تنجیس شود.

نجس. [ ن َ ج َ ] (ع مص ) ناپاک گردیدن. پلید گردیدن. نجاسة. (از منتهی الارب ) (از آنندراج ) (از ناظم الاطباء)(از اقرب الموارد). پلید شدن. (غیاث اللغات ) (تاج المصادر بیهقی ). || پلید بودن. غیرطاهر و غیرنظیف بودن. (از المنجد). || (ص ) ناپاک. پلید. (از منتهی الارب ) (از آنندراج ) (غیاث اللغات ).

نجس. [ ن ُ ج ُ ] (ع اِ) معوذون. (اقرب الموارد) (المنجد). رجوع به تنجس و منجِّس شود.

معنی نجس به فارسی

نجس
ناپاک، ناپاک، پلید، انجاس جمع
( صفت ) پلیدناپاکپلشت مقابل پاک طاهرجمع :انجاس : آن بول نجس است واین منی پاک .
معوذون
[ گویش مازنی ] /najos/ درست نجویدن غذا - نیم جویده
چیزی که نجاست ذاتی آن باشد مانند پلیدی انسان و سگ و خوک مقابل نجس بالعرض .
( صفت ) آنکه پلیدی خوردنجاست خوار: چون کلاغ است نجس خواروجسور چون خروس است زناکارولئیم . ( خاقانی .سج.۹٠۳ )
پلید و ناپاک
این لفظ برای اشخاص و حیوانات و سایر اشیائ مستعمل است .

معنی نجس در فرهنگ معین

نجس
(نَ جِ) [ ع . ] (ص .) ناپاک ، پلید.

معنی نجس در فرهنگ فارسی عمید

نجس
آنچه پاک نیست.
۱. چیزی که ناپاکی و پلیدی آن معلوم و مشهود باشد.
۲. چیزی که نجاست، ذاتی آن باشد.

نجس در دانشنامه اسلامی

نجس
نجس اصطلاحی فقهی که به آنچه از نظر شرعی ناپاک (غیرطاهر) است اطلاق می شود. چیزهایی که نجس به شمار می روند به دو دسته تقسیم می شوند: دسته نخست، آنچه اصالتاً نجس است (نجاسات ده گانه) که آن را عین نجس می گویند؛ دسته دوم آنچه اصالتاً پاک است اما به دلیل تماس با نجاسات، نجس شده است (مُتَنَجَّس). چندین حکم تکلیفی و وضعی درباره نجاسات وجود دارد؛ مانند اینکه خوردن آنها حرام است و یا اینکه لباس نمازگزار نباید نجس باشد.
واژه نجس در اصطلاح فقهی به چیزهایی گفته می شود که از نظر شرعی طاهر نیستند. از این رو مسلمانان باید احکامی را درباره آنها رعایت کنند؛ از جمله اینکه خوردن شیء نجس حرام است. مفهوم نجس در مقابل طاهر قرار دارد، نه در برابر آلوده؛ بنابراین امکان دارد شیئی آلوده، به لحاظ شرعی طاهر باشد و یا برعکس، یعنی شیئی سالم و پاکیزه، از نظر شرعی نجس باشد.
این واژه به سه صورت «نَجِس»، «نَجَس» و «نَجْس» به کار رفته است. واژه «نَجَس» تنها برای اعیان ده گانه نجاسات به کار می رود ولی واژه «نَجِس»، هم برای اعیان نجس و هم برای آنچه نجس شده (مُتَنَجِّس) استفاده می شود.
نجس
معنی نَجَسٌ: نجس - هر چيز پليدي که طبع انسان از آن تنفر داشته باشد
ریشه کلمه:
نجس‌ (۱ بار)

«نَجَس» (بر وزن هوس) معنای مصدری دارد، و به عنوان تأکید و مبالغه به معنای وصفی نیز به کار می رود.
«راغب» در کتاب «مفردات» درباره معنای این کلمه می گوید: «نَجاسَت» و «نَجَس» به معنای هر گونه پلیدی است و آن بر دو گونه است: یک نوع پلیدی حسّی، و دیگری پلیدی باطنی است.
و «طبرسی» در «مجمع البیان» می گوید: به هر چیزی که طبع انسان از آن متنفر است «نَجَس» گفته می شود.
به همین دلیل، این واژه در موارد زیادی به کار می رود که مفهوم آن یعنی نجاست و آلودگی ظاهری هم وجود ندارد، مثلاً: دردهایی را که بیمار در درمان می پذیرد، عرب «نَجَس» می گوید. اشخاص پست و شرور با این کلمه توصیف می شوند. پیری و فرسودگی بدن را نیز «نَجَس» می نامند.
از اینجا روشن می شود که با توجّه به آیه فوق به تنهایی نمی توان قضاوت کرد که اطلاق کلمه «نَجَس» بر مشرکان به این خاطر است که جسم آنها آلوده است، همانند آلوده بودن خون، بول و شراب. و یا به خاطر این که عقیده بت پرستی یک نوع آلودگی درونی دارد.
آبی که استفاده از آن در اموری که مشروط به طهارت است همچون آشامیدن، وضو و غسل جایز و صحیح نیست، آب نجس یا ناپاک بوده و از آن در باب طهارت و به مناسبت در باب تجارت بحث شده است.
آب قلیل بنا بر قول مشهور به صرف ملاقات با نجس، نجس می شود ولی آب کرّ یا جاری با حصول تغیّر در یکی از سه وصف رنگ، بو یا طعم به وسیله نجاست، نجس می شود.
العروة الوثقی، ج۱، ص۳۲-۳۴.    
استفاده از آب نجس در اموری مانند وضو و غسل که پاکی در آن ها شرط می باشد، جایز نیست و وضو و غسل با آن باطل است.
العروة الوثقی، ج۱، ص۳۹۹.    
آشامیدن آب نجس در غیر حال اضطرار، حرام است.
العروة الوثقی، ج۱، ص۱۰۱.    
...
منظورازاعیان نجس یا اشیای ناپاک،اشیایی است که در شرع حکم به نجاست آنها شده است. به اعیان نجس، نجاست نیز گفته می شود.
نجاسات ده چیز است.

← بول
 ۱. ↑ . الشهید الاول (محمد بن جمال الدین مکّی العاملی)، الروفته البهیه فی شرح اللمعة الدمشقیه،دار احیاء الثراث الإسلامی، الجزء الاول، ص ۵۰ – ۴۸. ۲. ↑ . مشفقی پور، محمد رضا، روشی نوین در بیان احکام، تهران، مؤسسه فرهنگی انتشاراتی راستان، ج ۲، ص ۸۵ تا ۴۴.۳. ↑ . الموسوی الخمینی، سید روح الله (امام خمینی)، تحریر الوسیله، قم، موسسة النشر الإسلامی، ص ۱۰۷ تا ۱۰۲.۴. ↑ . الطباطبائی الیزدی، سید محمد کاظم، العروة الوثقی، تهران، المکتبة العلمیة الإسلامیة،ج۱،ص ۵۵.۵. ↑ . الطباطبائی الیزدی، سید محمد کاظم، العروة الوثقی، تهران، المکتبة العلمیة الإسلامیة،ج۱،ص ۵۵.

منبع
سایت پژوهه    
...
متنجس ها بر دوگونه اند که در زیر به توضیح آن می پردازیم.
۱. آن هایی که قابلیت تطهیر دارند مانند: لباس، کفش، فرش و... ۲. آن هایی که قابلیت تطهیر ندارند مانند: روغن ، شیر، شیره انگور و... فقها استفاده از دسته اوّل را مباح و خرید و فروش آن ها را مجاز شمرده اند.
نظر مشهور درباره قسم دوم و ادله آن
در مورد دسته دوم مشهور نظر مخالف دارند، مگر در مواردی که شارع استثناء کرده است. در حقیقت متنجسی که قابلیت تطهیر ندارد بمانند اشیای نجس و اعیان نجسه است. بر این نظریه سه دلیل اقامه کرده اند:
← نداشتن مالیّت و منافع حلال
قائلان به حرمت بیع متنجس به دو دلیل اسناد جسته اند:۱. اجماع. ۲. نداشتن فایده. هر دوی آن ها قابل خدشه است. زیرا:اولاً، چنین اجماعی محقق نیست و بر فرض تحقق احتمال دارد، به استناد همان روایات باشد. ثانیاً، بسیاری از متنجس ها,، فایده دارند و منفعت و این گونه نیست که فایده منحصر به (دهن متنجس) باشد,، آن هم، برای استصباح، زیرا چه بسا,، فوایدی برای آن ها ظاهر شود، مانند استفاده از آن برای داروهای غیر خوراکی، معالجه حیوانات، تغذیه زنبور عسل با شیره نجس و...
خلاصه سخن
...

نجس در دانشنامه ویکی پدیا

نجس
نجس، در اصطلاح فقه اسلامی، به مواردی اطلاق می شود که تماس با آن ها و آنچه با شرایطی به آن ها برخورد کند، نوعی از خباثت -یعنی همان نجاست- را به برخوردکننده منتقل می کند که در پی آن احکامی خاصی برای شیء دارای نجاست -که متنجس نامیده می شود- به وجود می آید. برای مثال با لباس متنجس -به استثنای مواردی- نمی توان نماز به جا آورد. البته به وسیله عمل تطهیر که شرایط خاص خود را دارد می توان این نجاست و خباثت را از شی زائل نمود؛ خوردن و آشامیدن نجاسات حرام است. هرچیزی که نجس شده باشد (متنجس)، با مطهرات پاک می شود.
بول
غائط
منی
مردار
خون
سگ
خوک
کافر و مشرک
خمر
عرق شتر نجاست خوار
راغب اصفهانی در مفردات می نویسد که نجاست به معنی هرگونه پلیدی است و در دو گونه است: پلیدی حسی و پلیدی باطنی. طبرسی در تفسیر مجمع البیان می نویسد: به هرچیزی که سرشت انسان از آن متنفر است نجس گفته می شود.
در قرآن در آیهٔ ۲۸ سورهٔ توبه کلمهٔ نجس به کار رفته است: «ای کسانی که ایمان آورده اید! حق این است که مشرکان نجس اند…»
تعریف نجس در قرآن سوره توبه:۲۸ ای کسانی که ایمان آورده اید، جز این نیست که مشرکان پلیدند، از این رو نباید پس از امسال به مسجدالحرام نزدیک شوند؛ ۲۷ اگر هم از فقر و کسادی می ترسید ، خدا اگر بخواهد به زودی شما را از فضل خویش بهره مند می گرداند، مسلماً خدا دانای حکیم است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

معنی نجس به انگلیسی

unclean (صفت)
الوده ، پلید ، غیر سالم ، ناپاک ، نجس
untouchable (صفت)
مصون ، لمس ناپذیر ، نجس ، غیرقابل لمس
polluted (صفت)
نجس ، ملوی

معنی کلمه نجس به عربی

نجس
قذر

نجس را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نجس چیست   • انواع نجاسات   • نجس در جدول   • نجاسات در اسلام   • معنی نجس   • نجس در قرآن   • نجس بودن خوک در قرآن   • نجاسات و مطهرات   • مفهوم نجس   • تعریف نجس   • معرفی نجس   • نجس یعنی چی   • نجس یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نجس
کلمه : نجس
اشتباه تایپی : k[s
آوا : najes
نقش : صفت
عکس نجس : در گوگل


آیا معنی نجس مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )