انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1072 100 1

نجف

/najaf/

معنی اسم نجف

اسم: نجف
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عربی
معنی: نام شهری در عراق که آرامگاه علی (ع) در آن واقع شده است

معنی نجف در لغت نامه دهخدا

نجف. [ ن َ ] (ع مص ) بریدن درخت را. (از منتهی الارب ) (آنندراج ). بریدن درخت از ریشه. (المنجد) (از اقرب الموارد). || تراشیدن تیر را. (منتهی الارب ) (از ناظم الاطباء). || سخت دوشیدن گوسپند را. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء) (از اقرب الموارد) (از المنجد).

نجف. [ ن َ ج َ ] (ع اِ) جای بلند دراز نرم که آب بر آن نرود، و آن در میانه ٔ وادی می باشد و گاهی در میانه ٔ زمین ، یا آن زمین مستدیر بلنداطراف است. (منتهی الارب ) (آنندراج ). یا آن زمین مستدیری است که بر اطرافش مشرف باشد.(از اقرب الموارد). جای بلند که آب بدان نرسد. (فرهنگ خطی ). ج ، نجاف. || توده ٔ خاک و ریگ. پشته. (منتهی الارب ) (از آنندراج ) (ناظم الاطباء). تل. (ناظم الاطباء) (از اقرب الموارد) (المنجد). نَجَفة. (از المنجد). ج ، نجاف. || پوست صلیان. (منتهی الارب ) (آنندراج ) (ناظم الاطباء) (اقرب الموارد).

نجف. [ ن َ ج َ ] (اِخ ) شهری است در عراق از استان [ لواء ] کربلا. در حدود 25000 نفر جمعیت دارد. مشهد امیرالمؤمنین علی علیه السلام بدانجاست و بدین مناسبت از شهرهای مقدس و مورد احترام شیعیان است و همه ساله در ایام مخصوص گروه بسیاری از شیعیان برای زیارت بدانجا میروند. نجف بزرگترین مرکز علمی شیعه ٔ امامیه است و در آنجا مدارس مخصوص تدریس علوم دینی از قدیم الایام ساخته شده است. علمای بزرگ شیعه برای کامل ساختن تحصیلات خود و نیل به مقام اجتهاد از بلاد مختلف شیعه نشین بدین شهر میروند و مراجع تقلید و پیشوایان بزرگ شیعه ٔ دوازده امامی یا از علمای متوطن در این شهرند یادرجات علمی خود را نزد فقهای این شهر طی کرده اند.
- شاه نجف ؛ کنایه از حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام است.
- شحنه ٔ نجف ؛ کنایه از امیرالمؤمنین علی علیه السلام است :
حافظ اگر قدم زنی در ره خاندان به صدق
بدرقه ٔ رهت شود همت شحنه ٔ نجف.
حافظ.

نجف. [ ن ُ ج ُ ] (ع ص ، اِ) ج ِ نجیف. رجوع به نجیف شود.

نجف. [ ن َ ج َ ] (اِخ ) نجفقلی خان ، فرزند علی بیگ زنگنه ، متخلص به نجف. از سرداران عهد شاه عباس دوم صفوی است و به روایت نصرآبادی مدتی فرمانروای مرو و سپس حاکم قندهار بوده است و در جنگ با ازبکان رشادتی نموده. ذوق شعری داشته ، او راست :
نیست دمی خالی از خشم و غضب چرخ پیر
شب ز کواکب پلنگ روز ز خورشید شیر.
نقش نگه درست ز خطش نشسته است
این سرمه مومیائی چشم شکسته است.
(از تذکره ٔ نصرآبادی ص 26).
و نیز رجوع به مجمعالفصحا ج 1 ص 61 و نگارستان ص 118 و تذکره ٔ حسینی ص 353 شود.

نجف. [ ن َ ج َ ] (اِخ ) عبدالکریم (شیخ...) لکهنوئی. از پارسی گویان هند است. او راست :
ناله خیزد ز دلم گاهی و آهی گاهی
چون به خاطر گذرد یاد نگاهی گاهی.
رخ برافروخته و جلوه کنان می آئی
از کجا راست بگو آفت جان می آئی.
(از تذکره ٔ صبح گلشن ص 504) (از قاموس الاعلام ج 6).

نجف. [ ن َ ج َ ] (اِخ ) نجف علی خان (مولوی...). از پارسی گویان متأخر هند است ودر شاه جهان آباد میزیسته و به روایت مؤلف صبح گلشن «تفسیری عجیب و تاریخی غریب از تصانیف اوست و شرح مقامات حریری در صنعت اهمال و شرح دساتیر در زبان دری از وی خیلی نیکوست ، توراة را به کمال سلاست و لطافت در سلک نظم آورده و مثنوی هفت پیکار و قصه ٔ هیرو را نجهه و غیرذلک به اسلوب مرغوب موزون کرده ». او راست :
بیانم دلنشین این و آن کن
به جان بنشسته ٔ پیر و جوان کن
جوانم کن به فکر نوجوانه
که نارد پیریم دور زمانه.
(از تذکره ٔ صبح گلشن ص 505).
و نیز رجوع به قاموس الاعلام ج 6 شود.

معنی نجف به فارسی

نجف
آقا نجف اصفهانی فرزند آقا بابا نقاش قلمدان ساز معروف دوره قاجاریه در شهر اصفهان متولد شد. وی مشهورترین استادی است که دست به تهیه قلمدان زده است . امضای آقا نجف در روی قلمدانها جمله [ یا شاه نجف ] است . از آقا نجف قلمدانهائی در دست است که تاریخ آنها بین ۱۲۳٠ و ۱۲۷۲ ه.ق . است . در سن هفتاد سالگی در شهر اصفهان درگذشت و همانجا مدفون شد .
نجف علی خان از پارسی گویان متاخر هند است و در شاه جهان آباد میزیسته .
ده دهستان فاروج بخش حومه شهرستان قوچان استان نهم . در ۳۶ کیلومتری شمال باختری فاروج .جلگه معتدل . ۶۶۳ تن سکنه دارد. محصولش غلات انگور شغل اهالی کشاورزی مالداری و قالیچه و کرباس بافی است .
ده مخروبه ایست از بخش سمیرم بالا در شهرستان شهرضا .
دهیست از دهستان بهنام وسط بخش ورامین شهرستان تهران
دهیست از دهستان صغاد بخش مرکزی شهرستان آباده
دهی است از دهستان چنار در بخش مرکزی شهرستان آباده
ده کوچکی است از بخش حوم. شهرستان نایین
ده کوچکیست از بخش ورامین شهرستان تهران .
بروایت مولف صبح گلشن : وی بگازری زندگی میکرده است
دهیست از دهستان سملقان بخش مان. شهرستان بجنورد
دهیست از دهستان سملقان بخش مانه شهرستان بجنورد
ده کوچکیست از دهستان حومه بخش مرکزی شهرستان اهر
ده دهستان بالاگریوه بخش ملاوی شهرستان خرم آباد استان ششم . در ۳۷ کیلومتری جنوب خاوری ملاوی . کوهستانی سردسیر . ۱۵٠٠ تن سکنه دارد . آب از نهر دره رسید . محصولش غلات حبوبات و لبنیات است . صنایع دستی فرش بافی است.
دهیست از دهستان بالا گریو. بخش ملاوی شهرستان خرم آباد
علی بن ابیطالب ( ع )
فارسی حجر القمر سنگی است سفید و شفاف مانند بلور که در میان آن موهای سیاه معاینه می شود و آن موها را به حضرت علی ( ع ) نسبت کنند و تعظیم نمایند
دریاچه ایست در مغرب فرات بطرف عربستان که اکنون آن را دریاچه نجف خوانند . بابلی ها به وسیله ترعه ای که شاید یکی از شعب فرات بوده آب را در موقع طغیان به این دریاچه می انداختند .
دهی از دهستان پائین شهرستان نهاوند . واقع در ۲۷ هزار گزی شمال باختری شهر نهاوند . موقع جغرافیایی آن کوهستانی و هوای آن سردسیری است .

نجف در دانشنامه اسلامی

نجف
نجف از شهرهای مهم کشور عراق و سومین شهر مذهبی جهان اسلام است. این شهر علی رغم اینکه پیش از اسلام محل سکونت بوده است؛ در صده اول اسلام چندان قابل توجه و اهمیت نبوده؛ و در کنار شهر باعظمت کوفه قریه کوچکی به حساب می آمد که به نام ظهرالکوفه شناخته می شده است؛ اما با آشکار شدن مدفن مطهر حضرت امام علی (علیه السّلام) در قرن دوم هجری، این شهر چندان اهمیت و وسعتی یافته است که در حال حاضر شهر کوفه یکی از محله های آن به شمار می آید.
نجف در ۱۶۵ کیلومتری جنوب غربی بغداد و ۷۷ کیلومتری جنوب شرقی کربلا و ۱۰ کیلومتری جنوب کوفه در مختصات ۳۱. ۹۹° شمالی و ۴۴.۳۳° غربی قرار گرفته و زاویه انحراف قبله آن ۲۱ درجه و ۵۲ دقیقه و ۵۶ ثانیه است. وجود شهر باستانی حیره در مجاورت آن، که تمدن درخشانی در تاریخ عراق دارد، از سابقه تاریخی این منطقه خبر می دهد. وادی السلام در شمال و دریای خشک شده نجف در مغرب و صحرایی متصل به بادیه الشام که تا عربستان و اردن و سوریه ادامه دارد در مغرب آن واقع شده است. مساحت کل شهر ۷۵۰۰ هکتار است که از این میزان حدود ۵۰۰۰ هکتار بافت شهری است. در ۸۰ سال اخیر از جانب شمالی، جنوبی و شرقی قلب تاریخی شهر توسعه یافته است. در سرشماری سال ۲۰۰۳ میلادی حدود ۵۸۵۰۰۰ نفر جمعیت داشته است.
وجه تسمیه
دو وجه تسمیه برای این نام گذاری ذکر شده است:
← مکان مرتفع
شهر نجف در لسان روایات و مردم به نام های دیگری هم خوانده شده است:
← الغریّ
...
نجف
خاندان ابن فرات آل ابی الجعد آل ابی الجهم آل ابی ساره آل ابی شعبه آل ابی سبره آل ابی صفیه آل اعین آل حیان تغلبی آل یقطین آل خرسان خاندان بحرالعلوم خاندان ابن نما آل بریدی آل خاقانی آل ثوابه خاندان جواهری خاندان حرزالدین
بابل (دوران باستان) مدائن (دوره ساسانیان) کوفه (دوره بنی هاشم) سامرا (دوره بنی عباس) بغداد (دوره بنی عباس) حله (دوره مزیدیان)
نجف
نجف یکی از شهرهای زیارتی عراق است که در استانی به همین نام واقع شده و به سبب وجود مزار شریف نخستین پیشوای شیعیان جهان، حضرت امام علی علیه السلام، کعبه آمال و آرزوهای بسیاری از مشتاقان و ارادتمندان اهل بیت علیهم السلام است.
نجف در 160 کیلومتری جنوب بغداد در مختصات 31. 99° شمالی و 44.33° غربی قرار گرفته و زاویه انحراف قبله آن 21 درجه و 52 دقیقه و 56 ثانیه است. این شهر به ترتیب 75 و 55 کیلومتر با شهرهای مهم کربلا و حله فاصله دارد، و در جنوب آن ها قرار گرفته است. مساحت کل شهر 7500 هکتار است که از این میزان حدود 5000 هکتار بافت شهری است. در 80 سال اخیر از جانب شمالی، جنوبی و شرقی قلب تاریخی شهر توسعه یافته است.
یکی از وجوهی که برای تسمیه این شهر بیان شده است آن است که این شهر را از آن رو نجف نامیده اند که نسبت به زمین های مجاور بلند، و به سبب آن که مستطیل شکل و یا دایره ای است، آب بر سطح آن جمع نمی شود. به گفته یاقوت حموی نجف ساحل دریای شور است که در قدیم به حیره متصل بود
وجه تسمیه دیگر این شهر برگرفته از روایتی است که ابی نعیم از حضرت امام صادق علیه السلام نقل کرده که آن جناب فرمودند: نجف همان کوهی بود که پسر نوح علیه السلام">نوح گفت: «سَآوِی إِلی جَبَلٍ یَعْصِمُنِی مِنَ الْماءِ» (بزودی بالای کوهی خواهم رفت که من را از غرق شدن در آب حفظ می کند.) و روی زمین کوهی بزرگتر و مرتفع تر از آن نبود، باری حق عزوجل به کوه خطاب فرمود: ای کوه، آیا از من به تو باید پناه برده شود؟ پس کوه بلافاصله تکه تکه گردید و به طرف بلاد و سرزمین های شام پرتاب و به ریگهای ریز و کوچکی مبدل گشت و بعد از آن به صورت دریایی عظیم درآمد و به دریای «نی» نامیدنش سپس خشک شد و به آن نی جف گفتند بعد از آن مردم آن سرزمین را «نجف» خواندند زیرا اداء آن بر زبانشان سهل تر و آسان تر بود.
در لغت به معنای نیک می باشد و غریان نام دو بنای مشهور نزدیک به کوفه بود که گفته می شد قبل از اسلام توسط منذر پسر امرئ القیس یکی از پادشاهان حیره بنا شده اند و حضرت امام علی علیه السلام نیز در حوالی همان موضع به خاک سپرده شد بعدها یکی از آن دو بنا ویران شده و لفظ الغری و نیز الغُریّان که تثنیه می باشد بکار برده شد.
در لغت به محل اجتماع مردم و مجمع افراد گفته می شود. مرقدهای مطهر ائمه اطهار علیهم السلام به دلیل آن که همواره محل ازدحام و تردد زائرین از نقاط دور و نزدیک می باشند به مشهد موصوف شده اند. برای تمایز بین ائمه نام مبارک هر امام نیز پس از مشهد ذکر می گردد مثلا گفته می شود مشهدالرضا علیه السلام یا مشهدالحسین علیه السلام و...، در عراق مشهد به طور مطلق به نجف اطلاق می گردد.
این دو نام علاوه بر هم در روایات و هم در لسان مردم بکار برده شده ولی نام های ذیل فقط در روایات بر نجف اطلاق شده است:
جایگاه های زیارتی این شهر عبارتند از:
نجف آبادی ممکن است اشاره به اشخاص و شخصیت های ذیل باشد: • سیدهاشم میردامادی نجف آبادی، از علمای قرن چهاردهم هجری قمری• سیدعلی مجتهد نجف آبادی، از علمای قرن چهاردهم هجری قمری• محمدحسین نجفی دولت آبادی ، از علمای شیعه در عصر حاضر
...
«آیت الله مولی عبد الرّحیم نجف آبادی»، معروف به فاضل، فرزند مولی علی، از فقهاء، اصولیین و مجتهدین بسیار بزرگ، در نجف آباد چشم به جهان گشود.
وی در زادگاهش و اصفهان، تحصیلات حوزوی خود را ادامه داد و برای تکمیل دروس به نجف مهاجرت نمود. در زمان حیات و مرجعیت صاحب جواهر، به درس بزرگانی همچون سید مجاهد حاضر شد و عمده بهره خود را از محضر شریف العلماء مازندرانی برد. وی معاصر شیخ انصاری بوده است و از شیخ محمد نبی تویسرکانی صاحب کتاب «لئالی الاخبار» استفاده کرد و در سال 1279ق از وی اجازه ای دریافت نمود. مرحوم آیت الله علامه شیخ آقا بزرگ تهرانی در الذّریعه می فرماید: «حاج مولی عبد الرحیم نجف آبادی، عالم، فاضل، مجتهد، فقیه و اصولی بود».
وی بعد از کسب درجه اجتهاد و رسیدن به درجات و کمالات علمی و عملی در نجف اشرف به اصفهان مراجعت و در آنجا مورد توجه همدرس خود، آیت الله سید اسدالله بید آبادی که در نجف با هم بودند قرار گرفت. پس از چندی در نجف آباد ساکن گردید و به تألیف، تدریس و تبلیغ دین پرداخت. صاحب «المآثر و الاثار» از او به عنوان «رئیس و شخصیت بزرگ و مجتهدی فحل (قوی و نیرومند) نام می برد». وی معاصر صاحب فصول (شیخ محمد حسین رازی اصفهانی) بوده است و از آثار ایشان در نجف آباد، مسجدی در محله حکیم کنار خیابان حکیم (قدس) است.
تاریخ وفات ایشان معلوم نیست، منتهی بعد از سال 1286ق که کتاب «حقایق الاصول» خود را چاپ کرده، از دنیا رحلت کرده است. جنازه آن مرحوم را طبق وصیتش به نجف اشرف منتقل کردند و در وادی السلام به خاک سپردند.
2- نوشته ای را در فقه (باب طهارت) به او نسبت می دهند که موجود نمی باشد ولی از مرحوم آیت الله میر سید علی آیت نجف آبادی نقل شده که فرموده اند:
«مولی عبد الرحیم کتابی را در فقه نوشته بود که من گاهی می آمدم منزل مرحوم حاج شیخ جعفر (نوه ایشان) و از آن استفاده می کردم».
شهر مقدس نجف، علی رغم این که پیش از ظهور اسلام محل سکونت بوده و تاریخچه طولانی دارد، اما در سده اول اسلام چندان قابل توجه و اهمیت نبوده؛ و در کنار شهر باعظمت کوفه قریه کوچکی به حساب می آمد که به نام ظهرالکوفه شناخته می شده است.
برخی مورخان تاریخ پیدایش شهر نجف را به قبل از اسلام می رسانند و گروهی وجود این شهر را تا پیش از قرن سوم هجری نفی می کنند. جعفر محبوبه گوید: در زمان تنوخی ها و لَخمی ها و منذری ها که «حیره» پایتخت آنها بود و از جهت آبادانی و تمدن، جزو بهترین ها به شمار می آمد، شهر نجف منطقه ای آباد و دارای ساکنان، و فرهنگ آن، فرهنگ عربی بود. اما دکتر کاظم جنابی نظر دیگری دارد: هنگامی که کوفه پدید آمد، نجف شهر مهمی نبود و از توابع «حیره» به شمار می آمد و بعداً به جهت خشکی زمینش، مقبره مردم کوفه قرار گرفت. ابن طاووس گوید: محمد بن علی بن رحیم شیبانی گفت: من و پدرم علی بن رحیم، و عمویم حسین بن رحیم با عده ای که قصد زیارت امیرمؤمنان علی (علیه السّلام) را داشتند، وارد شهر نجف شدیم. سال دویست و شصت و اندی بود و من کودکی بیش نبودم. نزدیک قبر امام علی (علیه السّلام) که رسیدیم، تنها سنگ نشانی آن جا بود و دیگر هیچ و مردمانی اندک در آن اطراف زندگی می کردند.
آثار تاریخی شهر
شهر مقدس نجف دارای آثار تاریخی فراوانی است:
← قصر خُوَرنق
 ۱. ↑ مجلسی، محمدباقر، بحار الانوار، ج۱۰۰، ص۲۴۲.    
...
شهر مقدس نجف اماکن زیارتی فراوانی دارد که مهم ترین آنها بارگاه نورانی و ملکوتی امام علی (علیه السّلام) است. مهم ترین جایگاه های زیارتی این شهر عبارتند از:
امیرالمؤمنین علی (علیه السّلام) در رمضان سال ۴۰ هجری پیوسته از شهادت خود خبر می داد و به اطرافیان خویش می فرمود: «از قضای الهی نمی توان گریخت.» شقی ترین مردم، یعنی ابن ملجم مرادی، در مسجد و در حالی که امام علی (علیه السّلام) در حال اقامه نماز بودند؛ به هنگام سجده، ضربه ای بر آن حضرت وارد نمود. امام (علیه السّلام) در شب بیست و یکم ماه رمضان سال ۴۰ هجری با حضور خاندان، وصایای خود را بیان داشت، و به وصی خود چنین فرمود: «فرزندم حسن (علیه السّلام) با تو سخنی چند دارم، امشب آخرین شب عمر من است چون درگذشتم با دست خود مرا غسل ده و کفن کن و بر جنازه ام نماز بخوان، تمام این کارها را خودت شخصاً انجام ده، سپس جنازه ام را در تاریکی شب، مخفیانه دور از شهر کوفه به خاک سپار تا کسی از آن باخبر نشود».و در وصیتی دیگر به حسن و حسین (علیهماالسّلام) فرمود: «هر گاه مرگم فرا رسید مرا در تابوتم گذارید و در حالی که عقب آن را به دوش گرفته اید حرکت کنید جلوی تابوت خود حرکت خواهد کرد. مرا به سمت غریین ببرید در آنجا صخره ای سفید خواهید دید که نورانی است آنجا را حفر کنید و مرا در آن مکان مدفون سازید».آن دو بزرگوار همانگونه که پدرشان فرموده بود عمل کردند و پس از حفر مکان مورد نظر، نوشته ای در آنجا یافتند که بدین مضمون بود: «این مکانی است که آن را حضرت نوح (علیه السّلام) برای علی بن ابی طالب (علیه السّلام) فراهم کرده است». حسن و حسین (علیهماالسّلام) بعد از هموار کردن روی قبر و مخفی نمودن مکان آن در حالی که از احترام و عنایت خداوند بر پدرشان، آگاه شده بودند، با همراهان به خانه بازگشتند. فردای آن شب یعنی روز بیست و یکم ماه رمضان، مردم کوفه که مشتاق به تشییع و خواندن نماز بر پیکر مطهر امیرالمؤمنین (علیه السّلام) بودند به خانه آن بزرگوار مراجعه کردند. فرزندان علی (علیه السّلام) آنان را به آنچه انجام داده بودند آگاه ساختند و چون مردم خواهان معرفی مرقد او گشتند در پاسخ گفتند: «بنا به وصیت او محل دفنش را مخفی ساختیم.»مردم و شیعیان کوفه که چنین دیدند، با قلبی محزون و شکسته به خانه های خود بازگشتند. امام (علیه السّلام) به فرزندان خود سفارش کرد که او را مخفیانه به خاک سپارند، زیرا می دانست دشمنان از هیچ کاری حتی شکافتن مرقد او خودداری نمی کنند و فرزندان و بستگان او برای جلوگیری از بی حرمتی به آن بزرگوار در برابر دشمنان می ایستند در نتیجه خونریزی و اختلاف در جامعه به وجود می آید. پیش بینی امام صحیح بود زیرا در دوران امارت حجاج ثقفی بر کوفه حدود ۳۰۰۰ قبر برای پیدا کردن مدفن علی (علیه السّلام) نبش گردید ولی موفق به کشف مدفن او نشدند. آستان مقدس حضرت علی (علیه السّلام) در مرکز شهر نجف قرار دارد که از یک گنبد طلایی عظیم و یک گنبد خانه و رواق های متعدد و یک صحن، با برخی ضمائم تشکیل شده است. نخستین ساختمان حرم مطهر در دوران هارون الرشید عباسی بنا گردید و پس از آن همواره در حال تجدید و عمران و توسعه بوده است. ساختمان امروزی از آثار صفویه است. گنبد عظیم و ایوان روح بخش آن، به دستور نادرشاه افشار با خشت های طلایی تزیین شده. آیینه کاری حرم به وسیله هنرمندانی از اصفهان در سال های دهه چهل شمسی انجام گرفت. قبر مطهر حضرت، درون صندوقی از خاتم و ضریحی نقره ای قرار دارد، صندوق خاتم از ساخته های دوران شاه اسماعیل صفوی است و از نفایس روزگار به شمار می رود. ضریح مطهر توسط هنرمندان هندی و چینی در سال ۱۳۴۵ ه.ق در هند به همت رهبر شیعیان اسماعیلی ساخته و تقدیم حرم مطهر گردیده است. گرداگرد مرقد منور را از چهار سو رواق دربرگرفته است که همگی به زیباترین شکل توسط هنرمندان ایران تزیین یافته است. حرم مطهر دارای صحن بسیار بزرگ و دل گشایی است که اطراف مرقد مطهر را دربرگرفته است. این صحن از ساخته های دوران صفوی است.
مقام حضرت زین العابدین
در نزدیکی حرم مطهر مکانی به مقام «امام زین العابدین (علیه السّلام)» مشهور است و گفته می شود که آن بزرگوار هرگاه به زیارت جدش امیرالمؤمنین می آمد در مکان مزبور اقامت کرده و از آنجا به بعد را با پای پیاده به حرم و مرقد جدش (که در آن دوران برای همه مشخص نبود و فقط خواص، محل قبر مطّهر را می دانستند) مشرف می شد. مکان دیگری در جوارصحن مطهر نیز به مقام امام زین العابدین (علیه السّلام) مشهور بود که به صورت مسجد در آمده و بسیاری در آن نماز می گذاشتند، مسجد مذکور در تعمیر و بازسازی ساختمان صحن و به هنگام گشودن درب غربی صحن از میان رفت.
مقام حضرت حجت و امام صادق
این دو مقام در گورستان وادی السلام قرار دارد و مردم به زیارت و نمازگزاردن در آن می پردازند. در روایتی از امام صادق (علیه السّلام) آورده اند که آن بزرگوار هنگامی که برای زیارت مرقد مطهر جدش وارد نجف گشت در سه محل نماز گذارده و توقف کردند و چون از آن سه مکان سؤال شد فرمودند:مکان اول: مرقد جدم امیرالمؤمنین (علیه السّلام) بود.مکان دوم: محل رأس الحسین (علیه السّلام) (مکانی که سر مطهر امام حسین (علیه السّلام) را هنگام انتقال به کوفه مدتی در آنجا بر زمین نهاده بودند.)و مکان سوم: محل منبر حضرت قائم (عجّل اللّه تعالی فرجه الشریف) می باشد. از روایت فوق پی می بریم که در نجف مقامی به نام موضع منبر حضرت صاحب الزمان وجود دارد ولی به مشخصات آن مکان تصریح نشده است. در کنار مقام امام زمان (عجّل اللّه تعالی فرجه الشریف)، مقام امام صادق (علیه السّلام) قرار دارد.
قبرستان وادی السلام
...
این شهر قبل از هجرت شیخ طوسی، سرزمینی بود که برخی از علویان و شیعیان خاص امیرمؤمنان (علیه السلام) را در خود جای داده بود لیکن با هجرت شیخ طوسی دانشجویان علوم اسلامی نجف اشرف را به مرکز شیعه و دانشگاه بزرگ شیعه امامیه تبدیل کردند و پس از آن هزارن دانشجو و متفکر شیعی در این دانشگاه پرورش یافته به نشر معارف اهل بیت (علیهم السلام) همت گماردند.اگر چه پیش از شیخ طوسی نیز حلقه های بحث و درس در جوار مرقد امیرمؤمنان علیه السلام برقرار و حوزه علمیه شکل گرفته بوده است.
درباره تأسیس حوزه علمیه نجف دو نظر اساسی وجود دارد.گروه نخست بر این باورند که پس از هجرت شیخ طوسی در ۴۴۸ از بغداد به نجف، وی حوزه علمیه را بنا نهاد (ادامه مقاله) و شماری دیگر معتقدند پیش از آمدن شیخ، در نجف حلقه های بحث و درس در جوار مرقد امیرمؤمنان علیه السلام برقرار و حوزه علمیه شکل گرفته بوده است. این عده شواهدی را در اثبات مدعای خود ذکر می کنند؛ از جمله بنا به گزارش ابن طاووس، به هنگام دیدار عضدالدوله دیلمی از نجف در ۳۷۱، ۱۷۰۰ فقیه در این شهر بوده اند.نجاشی به ملاقات خود با دانشمندان شیعه، از جمله محدّث بزرگ، هبةاللّه بن احمد کاتب، مشهور به ابن برنِیّة، اشاره کرده است.وی هم چنین اظهار کرده که در سال ۴۰۰ در نجف از ابن خُمریِ کوفی اجازه روایت دریافت داشته است.نجاشی در شرح حال ابوالحسین اسحاق بن حسن عَقرائیِ تمّار گفته که او را مجاور کوفه (یعنی نجف) دیده که کتاب کلینی را از خود وی روایت می کرده است.حضور شخصیت های دینی و علمی دیگر در نجف، هم چون شیخ صدوق و شنیدن حدیث از محمد بن علی بن فضل دهقان، و نیز اقامت برخی نقبای شیعیان همانند ابن سدره، و اسکان تعدادی از خاندان های اهل علم، مثل آل طحّان، در نجف در زمره مستندات وجود حرکت علمی در نجف، پیش از شیخ الطائفه طوسی، ذکر شده است (برای اطلاع از نقد این آرا به این منبع رجوع کنید ).با این همه، گروه دیگر، ضمن اذعان به حضور و آمد و شد دانشمندان به نجف و تلاش علمی ایشان پیش از شیخ طوسی، معتقدند اقدام اساسی برای تشکیل جامعه علمی در نجف چندان که بتوان نام حوزه علمیه بر آن نهاد، پس از مهاجرت شیخ تحقق یافته است.
ادوار تاریخی
حوزه علمیه نجف پس از وی تاریخ با فراز و نشیبی را سپری کرده است که مراحل آن عبارت اند از:
دوره تکوین و تثبیت
این دوره با حضور شیخ طوسی در نجف (۴۴۸ـ۴۶۰) مقارن است.وی که از شاگردانِ برجسته شیخ مفید (متوفی ۴۱۳) و سید مرتضی علم الهدی (متوفی ۴۳۶) بود، پس از وفات علم الهدی ریاست علمی شیعیان بغداد را بر عهده گرفت.اندکی پس از ورود طغرل سلجوقی به بغداد، در ۴۴۹ خانه و کتابخانه او را در حالی که خود وی قبلا به نجف مهاجرت کرده بود آتش زدند.مدتی بعد، شیخ فعالیت علمی خود را در این شهر آغاز کرد و حوزه بزرگ نجف با تلاش های او پا گرفت.شیخ توانست مراودات علمای شیعه و اوضاع تحصیلی در نجف را که تا آنِ زمان آشفته و نابسامان بود تحت نظم درآورد و حلقه های درسی را تشکل بخشد.عده ای اندکْ شمار از کسانی که همراه شیخ از بغداد به نجف رفته یا شهرتش را شنیده بودند، به او پیوستند و دیری نپایید که شهر نجف مرکزیت علمی و فکری تشیع را از آن خود کرد.کتاب امالی یا المجالس شیخ گواهِ انضباطی است که او در حوزه نوتأسیس نجف در انتقال علوم به شاگردانش برقرار کرده بود (نخستین مجلس املا: ۲۶ صفر ۴۵۶ در حرم امیرمؤمنان علیه السلام).کار سترگ دیگر شیخ، سوق دادن علما و شاگردان خود به فقه استدلالی و اجتهادی بود، چه در بغداد و چه در نجف.علاوه بر پرورش و تربیت شاگردان، کتاب اختیار معرفة الرجال و کتاب ناتمام شرح الشرح، یادگار دوران زندگی شیخ در نجف است.
دوره تبعیت و رکود
...
حوزه علمیه نجف، مجموعۀ دست اندرکاران، مدارس دینی و مراجع مذهبی در شهر نجف که آموزش، تربیت و پرورش طلاب علوم دینی شیعه و برخی وظایف دینی دیگر را بر عهده دارند. بسیاری از فقیهان و عالمان بزرگ شیعه در این حوزه پرورش یافته اند و بدین رو، حوزه نجف، در کنار حوزه علمیه قم، از اهمیت بالایی برخوردار است.شیخ طوسی، علامه حلی، شیخ انصاری و در دوران معاصر، آیت الله خوئی و آیت الله سیستانی از پرورش یافتگان حوزه علمیه نجف اند. امام خمینی رهبر انقلاب اسلامی ایران، مدتی پس از تبعید از ایران به نجف رفت و در آنجا به تدریس پرداخت و مبارزه با حکومت شاه و برخی مباحث و آثار مهم خویش مانند حکومت اسلامی را در آنجا پی گرفت.
درباره تأسیس حوزه علمیه نجف دو نظر اساسی وجود دارد. گروه نخست بر این باورند که پس از هجرت شیخ طوسی در ۴۴۸ق از بغداد به نجف، وی حوزه علمیه را بنا نهاد. شماری دیگر معتقدند پیش از آمدن شیخ، در نجف حلقه های بحث و درس در جوار مرقد امیرمؤمنان علیه السلام برقرار و حوزه علمیه شکل گرفته بوده است. این عده شواهدی در اثبات مدعای خود ذکر می کنند؛ از جمله:
حوزه علمیه نجف پس از ورود شیخ طوسی تاریخ با فراز و نشیبی را سپری کرده است که مراحل آن عبارت اند از:
دُرّ نجف سنگی قیمتی منسوب به نجف اشرف است. عنوان درّ نجف، به مناسبت در باب صلاة و مزار آمده است.
درّ نجف سنگی است سفید و شفاف در سرزمین نجف اشرف که از آن نگین انگشتر می سازند.
استحباب در دست کردن انگشتر درّ نجف
در دست کردن انگشتری که نگینش درّ نجف باشد و زیاد نگاه کردن به آن مستحب است.
نجف در دانشنامه ویکی پدیا

نجف
مختصات: ۳۲°۰۰′۰۰″ شمالی ۴۴°۲۰′۰۰″ شرقی / ۳۲٫۰۰۰۰۰°شمالی ۴۴٫۳۳۳۳۳°شرقی / 32.00000; 44.33333
قبر آدم
قبر نوح
قبر هود
قبر صالح
مسجد حنانه
مسجد سهله
قبرستان وادی السلام
۳۲°۰۰′شمالی ۴۴°۱۲′شرقی / ۳۲٫۰۰°شمالی ۴۴٫۲۰°شرقی / 32.00; 44.20
نجف
نَجَف (به عربی: مدينة النجف یا النّجف الأشرف) نام شهری در کشور عراق است که در این شهر، مرقد منور و حرم علی بن ابی طالب نخستین امام شیعیان واقع شده است.
عکس نجف
نجف روستایی در دهستان حومه بخش مرکزی شهرستان مانه و سملقان استان خراسان شمالی ایران است.
بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این مکان ۱٬۲۷۹ نفر (۳۸۴خانوار) بوده است.
نجف آباد سفلی، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان آباده در استان فارس ایران است.
فهرست روستاهای ایران
این روستا در دهستان بیدک قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۴۵ نفر (۲۳ خانوار) بوده است.
روستای نجف آباد در ۱۰ کیلومتری شهرستان فرمهین و ۶۰ کیلومتری شهر اراک در منطقه فراهان واقع شده است.
روستای حاتم آباد
روستای نوده حاجی نبی
روستای مجدآباد نو
روستای تاج آباد
روستا از نعمت آب لوله کشی، برق شهری، گاز و تلفن و پوشش تلفن همراه نیز بهرمند می باشد. پیش تر در کنار روستا یک دستگاه حمام عمومی وحود داشته است که در حال حاضر ار آن استفاده نمی شود و تخریب شده است. از دیگر امکانات به گورستان روستا که بهشت معصومه نامبده می شود اشاره کرد. هم چنین یک مدرسه ابتدایی هم در روستا وجود دارد؛ و از دیگر امکانات برای کشاورزی این روستا، منطقه ای به نام حسین آباد است که باغات و مزارع ابی این روستا در ان منطقه متمرکز می باشد.
از دیگر امکانات روستای نجف آباد فراهان می توان به یک باب نانوایی تافتون اشاره کرد که در سال ۹۲ توسط پیگیری های اهالی روستا دایر گردیده است. روستای نجف آباد فراهان دارای یک مهدیه، دو مسجد جهت اقامه نماز و یک تکیه گاه (حسینه) می باشد.
از محصولات اصلی گندم، جو، دانه های روغنی وکشت یونجه می توان نام برد. البته انگور، درختان سیب، گلابی، سنجد، سبزی جات، به، آلو چه های مختلف، زرد آلو،... به صورت مصرفی کشت و برداشت می شود.
نجف آباد (آوج)، روستایی از توابع بخش آبگرم شهرستان آوج در استان قزوین ایران است.
این روستا در دهستان آبگرم قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۶۳ نفر (۷۶خانوار) بوده است.
نجف آباد نام مکان های زیر است:
نجف آباد یکی از شهرهای استان اصفهان در مرکز ایران
نجف آباد از شهرستان های استان اصفهان
مختصات: ۳۲°۰۰′۵۶″ شمالی ۵۰°۲۳′۳۲″ شرقی / ۳۲٫۰۱۵۵۶°شمالی ۵۰٫۳۹۲۲۲°شرقی / 32.01556; 50.39222
فهرست روستاهای شهرستان اردل
فهرست روستاهای ایران
نجف آباد (اردل)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان اردل در استان چهارمحال و بختیاری ایران است.
این روستا در دهستان دیناران قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن زیر سه خانوار بوده است.
نجف آباد (ارسنجان)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ارسنجان در استان فارس ایران است.
این روستا در دهستان شورآب قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۱۷ نفر (۲۷خانوار) بوده است.
مختصات: ۳۸°۰۴′۵۳″شمالی ۴۵°۰۶′۱۷″شرقی / ۳۸٫۰۸۱۳۴°شمالی ۴۵٫۱۰۴۷۹°شرقی / 38.08134; 45.10479
نجف آباد، روستایی است از توابع بخش انزل و در شهرستان ارومیه استان آذربایجان غربی ایران.
این روستا با ارومیه تقریباً ۷۲ کیلومتر و با سلماس حدود ۴۰ کیلومتر فاصله دارد اهالی این روستا همگی مسلمان و شیعه هستند و به زبان ترکی آذربایجانی صحبت می کنند.
نزدیکترین روستا به آن روستای قالقاچی و قره باغ و گورچین قلعه است. جمعیت این روستا در دهه هشتاد رو به کاهش بوده به دلیل مهاجرت معکوس، اما در دهه نود وضعیت نسبتاً مطلوب است. نجف آباد (بویداش) در نزدیکی دریاچه ارومیه و در بخش عمیق آن قرار دارد. بیشتر مردم روستا کشاورز بوده عده بسیار کمی نیز دامداری سنتی میکنند و تعدادی به نگهداری زنبور عسل مشغول اند. بخش اعظم جمعیت روستا در گذشته دور به سبب جنگ جهانی دوم و نیز جیلولوق (واقعه غارت و کشتار توسط ارامنه و آشوری ها و کردها) از بین رفته است.
مختصات: ۳۴°۳۹′۰۷″ شمالی ۴۷°۵۶′۵۶″ شرقی / ۳۴٫۶۵۱۹۴°شمالی ۴۷٫۹۴۸۸۹°شرقی / 34.65194; 47.94889
نجف آباد (قلعه چغا)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان اسدآباد در استان همدان ایران است.
منبع=کانال تلگرام آوای قلعه چغا
آدینۀ ۳۰ مهر ۱۳۴۴ روز سرنوشت سازی در تاریخ تقسیمات منطقه ای روستای قلعه چغا (نجف آباد) محسوب می شود. این تقسیمات به دو دورۀ قبل و بعد از این تاریخ تقسیم می شود. تا قبل از کشف «سنگ یاد مان نجف آباد» توسط تیم کانادایی-آمریکائی به سرپرستی تئودور کایلریانگ، اهالی روستا در گرداگرد این تپۀ تاریخی زندگی می کردند و بعد از آن تحول جدیدی در محل سکونت اهالی به وجود آمد. ادارۀ آثار باستانی وزارت فرهنگ و هنر بعد از این کشف بزرگ، تصمیم می گیرد که این منطقۀ حول تپه را تخلیه کند، تا محققان خارجی برای اکتشافات تازه آزادی عمل بیشتری داشته باشند. بودجه ای هم برای نقل مکان و ساخت ساز روستا تخصیص داده می شود. و گرداگرد تپه برای همیشه خالی از سکنه می شود و آخرین جایی می شود که تاریخ در ذهن خود، همۀ مردم روستا را در یک مکان و در کنار هم به یاد می آورد. از آن روز مهاجرت مردم به شهر آغاز شد. و اهالی روستا با توجه به منطقه زراعی خود، هر گروه به یک منطقۀ خاص در روستا نقل مکان می کنند.
استان نَجَف (به عربی: محافظة نجف) نام یکی از استان های هیجده گانهٔ کشور عراق است.
مرکز این استان شهر نجف است. یکی از شهر های بزرگ نجف کوفه است. هر دو شهر برای مسلمانان مقدس هستند که اکثریت جمعیت این شهرها را تشکیل می دهند. پیش از سال ۱۹۷۶، نجف بخشی از استان کربلا بود.
این شهر از مراکز شیعه نشین است و مرقد حضرت علی، مسجد کوفه، مسجد سهله و وادی السلام در این شهر قرار دارد.
آهک شاه نجف یک اندیس مصالح ساختمانی است که در حوالی شهر کوه دنا استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد و مادهٔ معدنی موجود در آن، سنگ آهک است.سنگ میزبان این اندیس آهک آسماری است و دیرینگی آن به دوران الیگومیوسن می رسد.
فهرست اندیس های استان چهارمحال و بختیاری
باشگاه فوتبال نجف عراق (به عربی:نادی النجف العراقی) یک باشگاه فوتبال در شهر نجف و در کشور عراق می باشد که در لیگ برتر فوتبال عراق بازی می کند.
کرار جاسم
سامال سعید
سامر سعید
صالح سدیر
نور صبری
این باشگاه در سال ۱۹۶۱ میلادی تأسیس شده است و سابقهٔ نایب قهرمانی در لیگ برتر عراق را نیز دارد.میلاد نوری هافبک ایرانی عضو این تیم است.
تپه کینی نجف در شهرستان بیجار، بخش مرکزی، دهستان خورخوره، ۵ کیلومتری شرق روستای خورخوره واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۴۷۹۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
حوزهٔ علمیه (شیعه)
حوزهٔ علمیهٔ قم
حوزه علمیه نجف نخستین حوزه علمیه ویژه شیعیان است که در سدهٔ چهارم قمری در شهر نجف عراق در کنار مقبرهٔ علی ابن ابی طالب (امام اول شیعیان) توسط شیخ طوسی برپا شد. حوزه علمیه نجف بیش از ۹۰۰ سال سابقه دارد.اغلب و اکثر طلاب نجف، به جز عراقی ها، از ملیت های گوناگونی بوده اند؛ افغانی، پاکستانی، هندی، تبتی، عربستانی، سوری، لبنانی، بحرینی، ترک، ایرانی و غیره؛ و از همه پرشمارتر ایرانیان و فارس ها بوده اند. حدود ۵۰ مدرسهٔ دینی در نجف وجود دارد.
با تذکر دادن این نکته که در فرهنگ علمی شیعه، دو اصطلاح «حوزه ی حدیثی» و «حوزه ی علمیه» با یکدیگر تفاوت های جدی ای دارند، باید ذکر شود که تا عصر حاضر، حوزهٔ علمیهٔ نجف اشرف معتبر ترین، کهن ترین و پر افتخارترین «حوزه ی علمیه» ی شیعیان در تاریخ علوم دینی شان می باشد، که عالمان بسیار و پر شماری را در درون خود پرورانده است.
حوزه های علمیهٔ نجف، کربلا، کاظمیه و سامراء در طول تاریخشان ارتباطات زیادی با همدیگر داشته اند.
حوض کربلائی نجف یک روستا در ایران است که در دهستان بجستان واقع شده است.
فهرست شهرهای ایران
دُر نجف نوعی سنگ زینتی از خانواده کوارتز است که به عنوان نگین در انگشترها استفاده می شود و از شهر نجف، واقع در عراق استخراج می شود.
مجله ی اینترنتی بانوان
سایت تبیان
بعضی از انواع این سنگ به نام «در حسینی» هم شناخته می شود که دارای رگه هایی قرمز رنگ می باشد. این سنگ مانند شیشه صاف و بی رنگ است و همچنین شکننده هم می باشد.
انگشتر در نجف را بیشتر به خاطر خواص معنوی اش استفاده می کنند. دُر نجف یکی از سنگ هایی می باشد که به عنوان انگشتر در دین اسلام بسیار توصیه شده است.
مختصات: ۳۷°۴۴′۱۶″ شمالی ۵۴°۵۱′۵۱″ شرقی / ۳۷٫۷۳۷۷۸°شمالی ۵۴٫۸۶۴۱۷°شرقی / 37.73778; 54.86417
خیرخواجه نجف، روستایی است از توابع بخش داشلی برون شهرستان گنبد کاووس در استان گلستان ایران.
این روستا در دهستان اترک (گنبد کاووس) قرار داشته و براساس سرشماری سال 1390جمعیت آن179نفر (46خانوار) بوده است.
مختصات: ۳۱°۱۸′۳۳″ شمالی ۵۱°۰۷′۲۲″ شرقی / ۳۱٫۳۰۹۱۷°شمالی ۵۱٫۱۲۲۷۸°شرقی / 31.30917; 51.12278
فهرست روستاهای ایران
شاه نجف (لردگان)، روستایی از توابع بخش فلارد شهرستان لردگان در استان چهارمحال و بختیاری ایران است.
این روستا در دهستان پشتکوه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۷۷۹ نفر (۱۷۹خانوار) بوده است.
فرودگاه بین المللی نجف (به انگلیسی: Al Najaf International Airport) یک فرودگاه با کد یاتا NJF است که یک باند فرود آسفالت دارد و طول باند آن ۳۰۰۰ متر است. این فرودگاه در شهر نجف کشور عراق قرار دارد .
کد فرودگاهی یاتا
کد فرودگاهی ایکائو
فهرست فرودگاه های عراق


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نجف در دانشنامه آزاد پارسی

نَجَف
قبرستان وادی السلام، نجف اشرف
(یا: مشهد علی) شهری در نزدیکی رود فرات، در عراق، به فاصلۀ ۱۰کیلومتری شهر قدیمی کوفه، مرکز خلافت امام اول شیعیان. جمعیت آن ۵۲۹,۴۰۰ نفر است (۲۰۰۱). مهم ترین شهر زیارتی شیعیان، پس از مکه و مدینه، است. پس از شهادت علی بن ابی طالب، پیروانش پیکر آن امام را از بیم امویان پنهانی به خاک سپردند. به همین سبب مواضع متعددی برای قبر آن حضرت مشهور شد که یکی از آن ها شهر نجف (یا نجف اشرف یا مشهد علی) است. شیعیان افغانستان مدفن امام را در مزارشریف می پندارند. محل زیارتگاه علی بن ابی طالب از اعصار پیش از اسلام مورد احترام بوده است و مشهور است که قبور آدم و نوح نیز در آن جاست. ظاهراً شهر نجف را هارون الرشید بنا نهاد، اما نخستین گنبد بزرگ مدفن، به دستور ابوالهیجاء همدانی ساخته و با فرش ها و پرده های گرانبها آراسته شد. پس از ابوالهیجاء، عضدالدولۀ دیلمی به زیارت قبر شریف مشرف شد و آن را تعمیر کرد. عضدالدوله و دو پسرش، شرف الدوله و بهاءالدوله، نیز در آن جا دفن شده اند. سنی های متعصب بغداد در ۴۳۳ق این شهر را به آتش کشیدند، اما بخش اعظم آن به سرعت بازسازی شد. ملکشاه سلجوقی و خواجه نظام الملک در ۴۷۹ق به زیارت مشهدان (نجف و کربلا) رفتند. حاکم مغول بغداد در ۶۶۱ق از فرات به نجف نهری کشید که گل ولای آن را پر کرد. این نهر در ۹۱۴ق به فرمان شاه اسماعیل صفوی لایروبی و ترمیم و به نام نهر شاه معروف شد. در ۱۹۱۲، آب این نهر با لوله های آهنی به نجف منتقل شد. ایرانیان در ۱۰۳۲ق مدتی بغداد، نجف، و کربلا را فتح کردند، اما در ۱۰۴۸ق بار دیگر عثمانی بر آن مسلط شد. طی دو قرن بعد این شهر مورد حملۀ قبایل بدوی سمت صحرای سوریه و حملات وهابیون بود. نجف در دوران عثمانی تاحدی خودمختاری داشت. در اواسط قرن ۱۸ شورش هایی علیه باب عالی، دربار عثمانی، درگرفت که بی رحمانه سرکوب شد. نجف به رهبری علمای بزرگ شیعه در پیروزی انقلاب مشروطیت ایران و شورش عراق علیه سلطۀ بریتانیا (۱۹۲۰) نقش مهمی داشت. اگرچه با تأسیس حوزۀ علمیۀ قم نجف دیگر یگانه مرکز مهم علوم دینی اسلام شیعه شمرده نمی شد، همچنان اهمیت پیشین خود را حفظ کرده است. در زمان اقامت امام خمینی در این شهر (۱۳۴۴ـ۱۳۵۷) نجف پایگاه اصلی مخالفان رژیم سابق ایران بود. پیش از اخراج انبوه ایرانیان از عراق در دوران حکومت حزب بعث در عراق، یک چهارم جمعیت نجف ایرانی بودند. گورستان بزرگ وادی السلام در این شهر است.

نقل قول های نجف

نجف از شهرهای عراق در ۱۶۰ کیلومتری جنوب بغداد، سومین شهر مقدّس نزد شیعیان به شمار می رود و مرکز قدرتِ سیاسی شیعیان در عراق است. در این شهر، مدفن علی بن ابی طالب جای دارد که سالانه میزبان میلیون ها زائر است.
• «این درست است که اکثریت در عراق، عرب های شیعه هستند اما آنها وابستگی و پیروی از ایران را نمی پذیرند. نجف، واتیکان شیعه در جهان است و نه قم... همه مراقد امامان و بزرگان شیعه، اینجا در عراق هستند و در ایران تنها مرقد یک امام وجود دارد که او را امام غریب می خوانند. علاوه بر این، حوزه علمیه مرکزی همیشه در عراق بوده است. نجف اشرف، پایه است و این تفاوت بزرگ میان ایران و عراق است...» -> جلال طالبانی

ارتباط محتوایی با نجف

نجف را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

آریا بهداروند ١٦:١١ - ١٣٩٧/٠٣/٠٧
شجرنامه تیره بزرگ آشتیانی وند طایفه خلیلی بیگیوند پلنگ ایل منجزی بهداروند
شاخه
طایفه تاج الدین عبدالهی منجزی

نجف خان بختیاروند پسر تاج الدین عبدالله *عبدال*بختیاروند ایلخان پسر
علی صالح خان بختیاروند ایلخان پسر یوسف خان پسر تاج الدین امیر قنبر پسر رستم خان بختیاروند *الله وردری*پسر
شاه منصور خان آتش بیگی بختیاروند ایلخان پسر خلیل خان ایل بیگی بختیاروند ایلخان

طایفه تاج الدین عبدالهی منجزی
تیره ها (نجف وند.عبدالله وند.صالح وند.
آدینه وند.طاهروند. ظاهر وند .شهباز وند
.نوروز وند *نوروزی *.....)

|

امیرحسین ١٩:٥٥ - ١٣٩٨/٠٤/٢٢
نجف : جای بلند دراز نرم که آب بر آن نرود.
|

امیرحسین ١٩:٥٥ - ١٣٩٨/٠٤/٢٢
دُر نجف نوعی سنگ زینتی است که به عنوان نگین در انگشترها استفاده می شود و از شهر نجف ،واقع در کشور عراق استخراج می شود.این سنگ به نام �در حسینی� هم شناخته می شود.این سنگ مانند شیشه صاف و بی رنگ است و همچنین شکننده هم می باشد.انگشتر در نجف را بیشتر به خاطر خواص معنوی اش استفاده می کنند.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نجف زنده   • تصاویر نجف   • نجف حرم امام علی   • نقشه شهر نجف اشرف   • نجف اشرف هم اکنون   • جمعیت شهر کربلا   • بازار نجف اشرف   • دانشگاه کوفه   • معنی نجف   • مفهوم نجف   • تعریف نجف   • معرفی نجف   • نجف چیست   • نجف یعنی چی   • نجف یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نجف
کلمه : نجف
اشتباه تایپی : k[t
آوا : najaf
نقش : اسم خاص مکان
عکس نجف : در گوگل


آیا معنی نجف مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )