انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1067 100 1

نخجوان

/naxjavAn/

معنی نخجوان در لغت نامه دهخدا

نخجوان. [ ن َ ج َ / ج ُ / ج ِ ] (اِخ ) رجوع به نخچوان شود.

معنی نخجوان به فارسی

نخجوان
یکی از جمهوری های خود مختار قفقازیه در جنوب شرقی مجاور رود ارس از جنوب به ایران و از شمال و غرب به ارمنستان محدود است و جزئی از جمهوریهای شوروی سوسیالیستی آذربایجان شورویست . ۲٠۸۵ کیلومتر مربع وسعت دارد و پایتخت آن شهر نخجوان و از شهرهای قدیمی قفقازیه است و سکنه آن اغلب مسلمان هستند و ۲٠۲٠٠٠ تن سکنه دارد. محصولش پنبه برنج شراب و پارچه های ابریشمی است . نخجوان از دیر زمان جزو کشور ایران بوده است . در سال ۱۸۲۸ م . نخجوان بموجب معاهده ترکمانچای به دولت روسیه واگذار شد .
دهی از دهستان نازلو بخش حومه شهرستان رضائیه در ۱۸ هزار گزی شمال شرقی رضائیه و ۴ هزار گزی شمال راه رضائیه به شاهپور در جلگه معتدل هوائی واقع است .

نخجوان در دانشنامه اسلامی

نخجوان
جمهوری خودمختار نخجوان (به ترکی آذربایجانی: (ناخچیوان موختار رِسپوبلیکاسی) Naxçıvan Muxtar Respublikası) بخشی از جمهوری آذربایجان است که مرکز آن شهر نخجوان است. بیش از ۹۵ درصد از جمعیت ۴۰۰،۰۰۰ نفری این جمهوری خودمختار را شیعیان آذری تشکیل می دهند. برخی علمای شیعی از این خطه به ویژه از اردوباد برخاسته اند.
منطقۀ نخجوان، که بخشی از جمهوری آذربایجان را تشکیل می دهد، در منتهی الیه جنوبی منطقۀ قفقاز و در ساحل شمالی رود ارس، قرار گرفته است و ۵,۳۶۳ کیلومتر مربع وسعت دارد. نخجوان از شمال و شرق با ارمنستان، از جنوب و غرب با ایران و از غرب با ترکیه مرز مشترک دارد. جمعیت آن بر اساس آمار ۲۰۰۴م بیش از ۳۷۲,۹۰۰ نفر بوده است.
در گویش های مختلف به نخجوان، «ناخ جوان»، «ناخ جاوان»، «ناخ ایجه وان»، «ناخ ایجاوان» هم گفته شده است که بر پایه نظر زبان شناس قرن نوزدهم جان هنریش این نام از «ناخ ناگان ایجه وان» در زبان ارمنی گرفته شده است و به معنی «نخستین استراحتگاه» است.

نخجوان در دانشنامه ویکی پدیا

نخجوان
مختصات: ۳۹°۱۲′۳۲″ شمالی ۴۵°۲۴′۴۴″ شرقی / ۳۹٫۲۰۸۸۹°شمالی ۴۵٫۴۱۲۲۲°شرقی / 39.20889; 45.41222Khan Palace of Nakhchivan   Face Pattern of the Momine Khatun Mausoleum   The aerial view of the city 2006   Monument for the native (Azerbaijani) language
نخجوان (به ترکی آذربایجانی: Naxçıvan) یکی از شهرهای جمهوری آذربایجان است که از توابع جمهوری خودمختار نخجوان است. جمعیت این شهر در سرشماری سال ۲۰۱۷ میلادی، ۹۲۱۰۷ نفر بود. این کشور در سده های ۹ و ۸ پیش از میلاد زیر سلطه دولت «اورارتو» قرارگرفت. در زمان پادشاهی «منوئه» (۸۱۰–۷۷۸ پیش از میلاد مسیح) لشکریان «اورارتو» با گذشتن از رود ارس به سوی شمال و جلگه ایروان تاختند؛ و قسمت هایی از این سرزمین را به تصرف خود درآوردند. «منوئه» برای حفظ نواحی تسخیر شده، در ساحل راست شمالی رود ارس نزدیک روستایی که اکنون به نام ترکی «داش بورون» معروف است مرکز اداری تأسیس کرد و آن را «منوآهینیلی» MENUAHINILI نامید.
در سده هفتم پیش از میلاد بخشی از اراضی تابع دولتهای «ماننا» و ماد بود؛ ولی در سده هشتم پیش از میلاد بخشی از شاهنشاهی (امپراتوری) هخامنشیان شد. از آن پس فرمانروایان ارمنی از دودمان اَروَندی بر نخجوان حکم راندند؛ و این کار با موافقت کوروش بزرگ پادشاه هخامنشی صورت گرفت.
اولیاء چلبی دربارهٔ نخجوان می گوید: رعایا و مردم آن به زبان دهقانی گفتگو می کنند، اما عارفان و شاعران و ندیمان ظریفشان با ظرافت و نزاکت به زبان پهلوی و مغولی که زبانهای قدیمی است سخن می گویند. شهرنشینان شان نیز به زبان های دهقانی، دری، فارسی، غازی (تازی ؟) و پهلوی گفتگو می کنند… ترکمانانی که در نواحی مختلف آن ساکنند لهجه های مختلف مغولی دارند.
عکس نخجوان
نخجوان تپه، روستایی است از توابع بخش نازلو و در شهرستان ارومیه استان آذربایجان غربی ایران.
این روستا در دهستان نازلوی شمالی قرار داشته و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۱۰۵ نفر (۲۸ خانوار) بوده است.
آزادکَند (به لاتین: Azadkənd) یک منطقهٔ مسکونی در جمهوری آذربایجان است که در شهرستان اردوباد واقع شده است. آزادکند ۱٬۰۵۴ نفر جمعیت دارد. کند (برگرفته از فعل فارسی کندن) واژه ای فارسی به معنای روستا (زمین کنده شده برای کشت و ساخت) است و آزادکند به معنی «روستای آزاد» است.
فهرست شهرهای جمهوری آذربایجان
آزادکند در قدیم آزاد نام داشت و شهری آباد از شهرهای ایران و محل تهیه شراب بود که در حمله مغول نابود شد. لغت نامه دهخدا در مورد این شهر می نویسد: آزاد، نام قصبه ای از توابع نخجوان که شراب و انگور آن مشهور بخوبی است؛ و مردم آن سفیدفام و نیکوروی باشند.
ابودلف شاه نخجوان از حاکمان خوش نام در ادب فارسی است. او ممدوح قطران تبریزی است. اسدی توسی گرشاسپ نامه را به فرمان او و به نام او سروده است. اسدی او را با نام های «تازی» و «شیبانی» می خواند. اما «دیرانی» و «از تخمهٔ پیغمبر» نیز نامیده شده است.
سرلشکر خلبان احمدخان نخجوان (۱۲۷۲ - ۱۳۴۵) اولین فرمانده نیروی هوایی ایران و به باور بسیاری نخستین خلبان ایرانی بود. او سال ها وزارت جنگ و فرماندهی نیروی هوایی ایران را بر عهده داشت.
احمدخان نخجوان به سال ۱۲۷۲ خورشیدی در تبریز پا به جهان گذاشت. وی پسر مهاجری از ایرانیان ساکن نخجوان قفقاز بود. پدر و پدربزرگش از سرداران قزاقخانه بودند. وی تحصیلات خود را در ایران و فرانسه به انجام رسانید و به سال ۱۲۸۹ داخل مدرسهٔ قزاقخانه شد و به سال ۱۲۹۴ از آن مدرسه فارغ التحصیل شد و به بریگاد قزاق پیوست. در کودتا همکاری همه جانبه داشت و درجهٔ سرهنگ تمامی گرفت. پس از تشکیل قشون متحدالشکل در تیپ پیادهٔ اول رئیس ستاد تیپ بود. در سال ۱۳۰۲ به دستور وزیر جنگ وقت (سردار سپه) به جهت کسب علوم نظامی جدید عازم اروپا گردید و توانست رستهٔ خلبانی را در دانشکدهٔ ایستر فرانسه به اتمام برساند.
تحصیلات خلبانی سرهنگ احمد نخجوان در سال ۱۳۰۴ پایان یافت و در بهمن ماه همان سال با یک فروند هواپیمای خریداری شده از فرانسه عازم ایران گردید و روز پنجم اسفند در قلعه مرغی به زمین نشست. احمد نخجوان اولین رئیس نیروی هوایی ایران شد و تا سال ۱۳۱۵ ریاست هواپیمایی با او بود. در این مدت چند بار مورد تغیر واقع و از کار برکنار شد اما هر دفعه پس از مدت کوتاهی به خدمت بازمی گشت. در ۱۳۰۷ به درجهٔ سرتیپی رسید. در ۱۳۱۸ کفیل وزارت جنگ در کابینهٔ احمد متین دفتری شد و در ۱۳۱۹ به درجهٔ سرلشکری رسید. نخجوان تا هشتم شهریور ۱۳۲۰ همزمان با حمله قوای شوروی و انگلیس به ایران در سمت کفالت وزارت جنگ قرار داشت و طرح مرخص کردن سربازان وظیفه و استخدام سربازان پیمانی را به تصویب اعضای شورای عالی ارتش رسانید. همین امر موجب تغییر و اعتراض شدید رضاشاه شد؛ لذا احمد نخجوان را به شدت مضروب و به زندان افکند. او تا ۲۵ شهریور در زندان بود و پس از استعفای شاه در کابینهٔ فروغی وزیر جنگ شد. پس از آن چندی بازرس و رئیس دفتر نظامی محمدرضاشاه بود و به سال ۱۳۴۵ درگذشت.
احمد نخجوان اولین خلبان ایرانی است که در ۵ اسفند ۱۳۰۴ یک هواپیمای برژت – ۱۹ را با پرچم و نشان ایران از فرانسه به پایگاه قلعه مرغی تهران پرواز داد..نخجوان در فرانسه دوره دیده بود و فقط ۲۰۰ ساعت پرواز داشت. بدین ترتیب در این تاریخ اولین هواپیمای نیروی هوایی ایران با خلبانی یک ایرانی مرزهای بین المللی را درنوردید و به فضای پروازی ایران رسید. در همین دوره زمانی نیروی هوایی ایران از قالب یک اداره کوچک در ستاد فرماندهی ارتش خارج شده و به یک نیروی جداگانه تبدیل شده بود که (نیروی هوایی ارتش شاهنشاهی ایران) نام گرفته بود. .
ارس، نخجوان (به لاتین: Araz) یک منطقهٔ مسکونی در جمهوری آذربایجان است که در جمهوری خودمختار نخجوان واقع شده است. ارس ۲۴۶ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای جمهوری آذربایجان
ارمنی های نخجوان،نخجوان یکی از مناطق تاریخی ارمنستان می باشد. ارمنیان حضور تاریخی در این منطقه دارند. مورخ یوسفوس فلاویوس، و نیز مورخان ارمنی سدهٔ پنجم میلادی، از جمله موسس خورناتسی، اقامتگاه اولیهٔ حضرت نوح، پس از پایین آمدن از کوه آرارات، در محل فعلی نخجوان بوده. به همین دلیل هم ارمنیان آن را (ناخ ایجه وان) به معنی اولین منزلگاه نامیده اند. بر پایه نظر یوهان هنریش هافمن، (ناخ ایجه وان) به لاتین "Nakhichevan" در زبان ارمنی گرفته شده است و به معنی «نخستین استراحتگاه» است. بر پایه نوشته های انجیل نوح پس از فرونشستن جوشش طوفان در کوهستان آرارات فرود آمده بود. بدان سبب نخجوان با گویش ارمنی بدین نام نامیده شد.
سده ۶ (پیش از میلاد) تا سده ۴ (میلادی)
مطالعات صورت گرفته بر روی قدیمی ترین آثار به دست آمده از ساکنان این منطقه شامل استخوان های انسانی، ابزارهای مختلف متعلق به دوران پارینه سنگی و همچنین، نقاشی های دیواری مربوط به هزاره سوم (پیش از میلاد) بیانگر آن است که تمدن این منطقه دنبالهٔ تمدن مناطق حوزهٔ دریاچه سوان در شمال بوده و ساکنان آن با تمدن آلوردی ها، از اقوام هند و اروپایی ساکن در دشت آرارات، نیز ارتباط داشته اند. بررسی های باستان شناختی در مناطق شور تپه و کول تپه نشان می دهد که خانه های این دو منطقه شبیه به خانه های بنا شده در هزارهٔ سوم قبل از میلاد در ناحیه شنگاویت ایروان است.
آرگیشتی یکم، در اواخر سده ۸ (پیش از میلاد)، بر تمامی دشت آرارات و مناطق جنوبی آن، شامل منطقهٔ فعلی نخجوان، تسلط یافت و به منظور نظارت بر تمامی این منطقه مرکز حکومتی خود را در منتهی الیه دشت آرارات؛ یعنی، شهر فعلی ایروان، به نام اربونی بنا نهاد.
با سقوط حکومت اورارتو و تسلط مادها بر ارمنستان، نظارت بر کل این منطقه به خاندان یرواندونی، که مرکز حکومت آنان در شهر فعلی وان قرار داشت، محول شد. داریوش یکم، فلات ارمنستان را تحت کنترل درآورد و آن را به دو ساتراپ تقسیم کرد. مرکز ساتراپ شرقی شهر اربونی تعین شد. منطقهٔ نخجوان، که در ساتراپ شرقی قرار داشت، تا پایان دورهٔ هخامنشی به دست خاندان یرواندونی، که حاکم ساتراپ های این منطقه بودند، اداره می شد.
پاییز، نخجوان (به لاتین: Payız) یک منطقهٔ مسکونی در جمهوری آذربایجان است که در شهرستان بابک واقع شده است. پاییز ۱٬۰۷۴ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای جمهوری آذربایجان
مختصات: ۳۹°۲۰′ شمالی ۴۵°۳۰′ شرقی / ۳۹٫۳۳۳°شمالی ۴۵٫۵۰۰°شرقی / 39.333; 45.500
۱ ـ مجلس قانون گذاری با ۱۱۰ عضو
۲ ـ قوه اجراییه با ترکیب وزراء
۳ ـ دادگاه عالی:
الف) دادستانی
ب) دادگاه اقتصادی
جمهوری خودمختار نخجوان (به ترکی آذربایجانی: Naxçıvan Muxtar Respublikası) بخشی از جمهوری آذربایجان است که مرکز آن شهر نخجوان است. شهر نخجوان ۵۳۶۳ کیلومتر مربع وسعت دارد و کل جمهوری از ۸ شهر، ۸ شهرستان و در حدود ۲۰۳ روستا تشکیل شده است.
در ۹ فوریه سال ۱۹۲۴ میلادی نخجوان به صورت جمهوری خودمختار تأسیس شد.
این جمهوری خودمختار در جنوب قفقاز و شمال رود ارس واقع شده و از شمال و مشرق محدود به جمهوری ارمنستان از جنوب محدود به ایران و از غرب محدود به ترکیه است.
خانقاه (به لاتین: Xanağa) یک منطقهٔ مسکونی در جمهوری آذربایجان است که در جمهوری خودمختار نخجوان واقع شده است. خانقاه ۶۶۵ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای جمهوری آذربایجان
خلخال، نخجوان (به لاتین: Xalxal) یک منطقهٔ مسکونی در جمهوری آذربایجان است که در شهرستان بابک واقع شده است. خلخال ۵۶۸ نفر جمعیت دارد.
فهرست شهرهای جمهوری آذربایجان
خورنه، نخجوان (به لاتین: Khorna) یک منطقهٔ مسکونی در جمهوری آذربایجان است که در جمهوری خودمختار نخجوان واقع شده است.
فهرست شهرهای جمهوری آذربایجانچنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نخجوان در دانشنامه آزاد پارسی

نَخْجَوان
نَخْجَوان
نَخْجَوان
جمهوری خودمختار در قلمرو کشور جمهوری آذربایجان. با ۵,۵۰۰ کیلومتر مربع مساحت و ۳۱۰هزار نفر جمعیت (۱۹۹۳). در جنوب قفقاز واقع شده و عمدتاً کوهستانی است و آب وهوای نسبتاً خشک، و تابستان های گرم و زمستان های خشک دارد. بلندترین قلۀ کوه های آن در مرز ارمنستان ۳,۹۰۴ متر ارتفاع دارد. فعالیت های اقتصادی آن عمدتاً کشاورزی، دامداری، و صنایع سبک است. ارمنستان با نواری ۵۰کیلومتری بین نخجوان و جمهوری آذربایجان فاصله می اندازد و ارتباط این دو سرزمین از راه خشکی فقط از طریق ایران و ترکیه امکان پذیر است. پایتخت آن نیز نخجوان نام دارد که یک چهارم از کل جمعیت این سرزمین را در خود جای داده است. شهرهای مهم دیگر آن عبارت اند از اردوباد و جلفا. بطلمیوس از این منطقه یاد کرده است. در افسانه های ارمنی نخجوان را اولین منزلگاه نوح پیامبر دانسته اند و موسی خورنی این سرزمین را مجلس زندانیان قوم ماد دانسته است. اعراب در ۸۷ق/۷۰۵م آن را تصرف کردند و بسیاری از بزرگانش را به دار آویختند. نخجوان یک قرن (۵۳۱ـ۶۳۲ق) در دست اتابکان ایلدگز آذربایجان بود، که بناهایی زیبا در آن جا ساختند. مغول ها شهر را ویران کردند و در جنگ های ایران و عثمانی هم آسیب های فراوان دید. با شکست ایران قاجاری از روسیه، نخجوان و ایروان به روس ها واگذار شد (۱۸۲۸). بعد از انقلاب روسیه، در ۱۹۲۴، نخجوان به یک جمهوری خودمختار وابسته به جمهوری شوروی سوسیالیستی آذربایجان تبدیل شد. در قرن ۶پ م در قلمرو ایران بود و جادۀ ابریشم از چین تا روم از آن جا می گذشت. در طول قرون ایرانیان، رومی ها، بیزانس ها، تاتارهای مغول، عثمانی ها، و روس ها برای تسلط بر آن کوشیده اند. در ۱۷۸۰، محل دیگری نیز به نام نخجوان در ناحیۀ دون در روسیۀ فدراتیو کنونی احداث شد که مهاجران ارمنی را در آن سکونت دادند. این نخجوان از توابع راستوف است.

ارتباط محتوایی با نخجوان

نخجوان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

میلان ١٥:٤٨ - ١٣٩٧/٠٤/٠٢
نخجوان به کردی بهش میگیم نقش وان یعنی نقشه اش را از روی نقشه شهر وان در ترکیه گرفته شده است
|

شهریار آریابد ١١:٥٩ - ١٣٩٧/٠٧/٢٩
نخجوان: در پارسی پهلوی"نخگیرپان " است و از واژه " نخگیر" به معنای شکار که افزودن پسوند پان که همان بان باشد به معنای نگهبان شکار و شکارکاه می باشد ، گرفته شده و با آمدن تازیان به ایران بگونه نخجوان در آمده و دگردیسی پیدا کرده است، مانند نخگیر =نخجیر (شکارگاه)، این شهر در روزگار ساسانیان و بویژه خسرو پرویز ، شکارگاه ویژه شاهان ساسانی بوده و داستان شیرین ایروانی و آشنای اش با خسرو پرویز از همین شهر آغاز شده است.
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نخجوان دیسکو   • تور نخجوان   • جاهای دیدنی نخجوان   • ویزای نخجوان   • هتل های نخجوان   • نقشه نخجوان   • سفر به نخجوان   • مراکز خرید نخجوان   • معنی نخجوان   • مفهوم نخجوان   • تعریف نخجوان   • معرفی نخجوان   • نخجوان چیست   • نخجوان یعنی چی   • نخجوان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نخجوان
کلمه : نخجوان
اشتباه تایپی : ko[,hk
آوا : naxjavAn
نقش : اسم خاص مکان
عکس نخجوان : در گوگل


آیا معنی نخجوان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )