انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1068 100 1

نخود

/noxod/

معنی نخود در لغت نامه دهخدا

نخود. [ ن ُ خُدْ ] (اِ) نام دانه ای است خوراکی که از ماش و عدس بزرگتر است و مانند آنها در خورش پخته میشود. (فرهنگ نظام ).نوعی از حبوبات مأکول و لذیذ. (ناظم الاطباء). حمص.(دهار). خلر. جرجر. (منتهی الارب ). فوم :
به خوشه در از بهر بیرون شدن
چنان جمله شد ماش و منگ و نخود.
ناصرخسرو.
نخود و کشمش و پسته خرک و میوه ٔ تر
قصب انجیر و دگر سرمش اسفید بیار.
بسحاق.
نخودی وقت پختن ازماشی
روی پیچید و گفت این چه کسی است.
پروین اعتصامی.
- نخود هر آش بودن ؛ فضول بودن ودر کار هر کس مداخله کردن و در هر جا که کاری است حاضر بودن. (فرهنگ نظام ).
- امثال :
مثل نخود در شله زرد.
|| بیست وچهاریک ِ مثقال. یک بیست وچهارم مثقال. یک مثقال بیست وچهار نخود است و شش نخود ربع مثقال است.

معنی نخود به فارسی

نخود
(اسم) ۱ - گیاهی است ازتیره سبزی آساها (پروانه واران) وازدسته پیچی هاکه یکساله است وارتفاع بوته هایش درحدود۵٠ سانتی متر است .این گیاه دارای گونه های مختلف است . دانه های رسیده اش درغذامصرف میشودو دانه های برشته شده اش بنام نخودچی ببازار عرضه میشود ویکی ازاقسام آجیلهاست . دانه های نارس آن رابنام نخودسبزببازارعرضه میکنند.ساقه هاوبرگهای تازه وخشک این گیاه علوفه خوبی برای دام هااست ۲ - واحدی است برای وزن و آن ۱/۲۴ مثقال است .طبق قانون مصوب ۱۳٠۴ ه.ش ۱٠ نخود( یا۲ درهم ) ۲ گرم .یاترکیبات : فال نخود.یانخودالوند.یکی ازگونه های زر آوندکه آنرازر آوندگردنیزگویند.یانخوددرختی درختچه ایستازتیرهسبزی آساهاکه میوه هایی شبیه نخودداردشجره البزله .یانخودسیاه پی نخودسیاه فرستادن .یانخودفرنگی .نوعی نخودکه درعهدناصرالدین شاه ازاروپابایران واردوکشت شد.یاپی نخودسیاه فرستادن .کسی رادک کردن زحمت کسی راکم کردن واورا ببهانه ای ازمجلس بیرون فرستادن برای گفتن حرفی یاکردن کاری که بایدازاوپنهان بماند (وجه تسمیه بمناسبت کمیابی نخودسیاه است) یانخودهر آش ( همه آشی ) بودن .۱ - فضول بودن ودرکارهرکس مداخله کردن .۲ - هرجاکه کاری باشدحاضربودن .
[ گویش مازنی ] /naKhood/ نخود
ده دهستان قوری چای بخش قره آغاج شهرستان مراغه استان سوم . در ۲۴ کیلومتری شمال باختری قره آغاج . کوهستانی و هوای آن معتدل است و ۶۸۵ تن سکنه دارد. رودخانه جیران و چشمه آنرا مشروب میسازد .
دهی از دهستان قوری چای بخش قره آغاج شهرستان مراغه در ۴۴ هزار گزی شمال غربی قره آغاج و ۱۲ هزار گزی شمال راه مراغه به میانه در ناحیه کوهستانی معتدل واقع است .
دکان نخود بریزی یا ابزار و وسیله برداشتن .
عمل نخود پز یا دکان نخود پزی
[ گویش مازنی ] /naKhood pelaa/ پلویی از نخود، کشمش، گوشت، برنج، ترشی انار، روغن، پیاز، نمک و ادویه
دهی از دهستان کلیائی بخش سنقر کلیائی شهرستان کرمانشاهان در ۶ هزار گزی مغرب سنقر و ۲ هزار گزی سلطان آباد .
ده دهستان حومه بخش مرکزی شهرستان رشت استان یکم . در ۴ کیلومتری باختر رشت کنار راه شوسه رشت به فومن . در جلگه واقع و هوای آن معتدل و مرطوب است و ۷۷۹ تن سکنه دارد. یک کارخانه چای سازی دارد .
دهی از دهستان حومه بخش مرکزی شهرستان رشت است .
دهی از دهستان حومه بخش تکاب شهرستان مراغه در ۱۸ هزار گزی جنوب غربی تکاب و ۷ هزار پانصد گزی شمال غربی راه تکاب به میرانشاه در ناحیه کوهستانی هوائی واقع است .
مزرعه نخود آنجا که نخود کاشته می شود
فروشنده نخود نخود بریز
نخود بریزی یا جای فروختن نخود
نام نوعی از میوه است
قسمی نخود برشته که پوست آن باسانی جدا شود مقابل نخود کور .
بلغت اهل اصفهان ز راوند مد حرج است
در تداول کرمان : نخود کور مقابل نخود گل است .
دهی است از شهرستان گوران است
داغی است که در هر دو بازو یا در پاها گذراند و دانه نخود بر آن نهند تا همیشه منفجر باشد و از آن چرک و ریم بر آید
فالی است که پیرزنان با دانه های نخود گیرند .
[ گویش مازنی ] /gi dele neKhed/ نخود هر آش

معنی نخود در فرهنگ معین

نخود
(نُ خُ) ۱ - گیاهی است از تیرة سبزی - آساها (پروانه واران ) و از دستة پیچی ها و یکساله . این گیاه دارای گونه های مختلف است . دانه های رسیده اش مصرف غذایی دارد. ۲ - واحدی است برای وزن . ، دنبال ~سیاه فرستادن کسی را به بهانه ای از مجلس دور کردن . ،~ هر

معنی نخود در فرهنگ فارسی عمید

نخود
۱. (زیست شناسی) از دانه های خوراکی که گرد و کوچک است و به صورت پخته شده مصرف می شود.
۲. (زیست شناسی) بوتۀ این دانه که کوتاه و دارای شاخه های نازک، برگ های ریز، و گل های سفید می باشد.
۳. واحد اندازه گیری وزن معادل یک بیست وچهارم مثقال.

نخود در دانشنامه ویکی پدیا

نخود
نُخود یا نَخود (نام علمی: Cicer arietinum) از دانه های خوراکی (حبوبات) است. نخود را در زبان پهلوی، نخود (naxod) می گفتند.نمایی از دست فروشندهٔ نخود در هند   راست: نخود اروپایی، چپ: نخود بنگالی   Cicer arietinum noir
گیاه نخود، گیاهی یکساله و بوته ای کوتاه از خانواده حبوبات است که بلندی بوته آن به حدود ۳۰ سانتی متر می رسد. ساقه این گیاه پوشیده از تارهای غده ای است. شاخه ها نازک، برگ های ریز آن مرکب از ۱۳ تا ۱۷ برگچه کوچک و دندانه دار و گل ها سپید می باشد.
نخود، نخود فرنگی و عدس، به صورت یک سال در میان و چرخشی با گندم و جو در یک زمین زراعتی کشت می شوند. این حالت چرخشی، باعث تقویت و تجدید نیتروژن (ازُت) خاک می شود و دیگر نیازی به استفاده از کودهای نیتروژن دار (ازته) نخواهد بود.
معمولاً نخود در زمین های حاشیه بین النهرین و مدیترانه شرقی کشت می شد و از آنجا به هند و سایر نقاط آسیای شرقی گسترش یافت.
عکس نخود
نخود ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
نخود
نخود (یکای جرم)
نخود یکای جرم معادل ۱۹۲ سوت و یک هجدهم مثقال شرعی و یک بیست و چهارم مثقال صیرفی است. هر نخود برابر ۱۹۲ میلی گرم می باشد. دیگر یکاهایی که در قدیم رایج بوده اند از جمله لپه، جو، گندم، ماش و ارزن بر اساس نخود تعریف می شوند.
نخود پخته (پیشمیش نخود) یکی از چاشتهای قدیمی و بسیار مفید تبریز بوده است که همانند باقلا پخته هم در خانه تهیه می شد و هم به عنوان چاشت در سطح شهر عرضه میشد.نخود را با آب و و کره و نمک می پختند و با آب لیمو ترش یا سرکه سرو می کردند.
نخود یکی از حبوبات بسیار مفید می باشد که به ویژه برای رشد و تقویت مو و پوست بسیار مفید می باشد .در قدیم مردم تبریز نخود را یک شبانه روز در آب میخیساندند و سپس آب خیسانده نخود را برای روشن شدن رنگ چهره و همچنین برای تقویت مو استفاده میکردند .
در قدیم نخود یکی از اقلام اساسی غذای مردم آذربایجان را تشکیل میداده است، غذاهایی مانند آبگوشت با نخود، نخود پلو، دیشلئق، شیله، انواع آشهای حاوی نخود، نخود بو داده، آرد نخود چی، شیرینی نخودچی و... که هم اکنون برنج بدون سبوس و سفید که ارزش غذایی بسیار کمی را داراست جای آن را گرفته است.
نخود تپه سی مربوط به سده های اولیه دوران های تاریخی پس از اسلام است و در ۸ کیلومتری شمال اردبیل، سمت چپ جاده اردبیل به مشکین شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۴۶۴۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
نخود درختی (سرده) (نام علمی: Caragana) نام یک سرده از زیرخانواده باقالی ها است.
نخودسیاه گونه ای نخود است که دانه های آن را به دو بخش می کنند و با نام لپه در بازار عرضه می کنند. نخود سیاه به شکل غیر لپه بسیار کمیاب است و بر همین اساس ضرب المثل «کس را پی نخود سیاه فرستادن» به معنای دک کردن آن فرد رایج شده است.
بیش از ۵۰۰، از جمله:
Crotalaria agatiflora
Crotalaria anagyroides
Crotalaria burhia
Crotalaria capensis
Crotalaria crispata
Crotalaria cunninghamii
Crotalaria eremaea
Crotalaria glauca
Crotalaria incana
Crotalaria juncea
Crotalaria longirostrata
Crotalaria ochroleuca
Crotalaria pallida
Crotalaria persica
Crotalaria retusa
Crotalaria sagittalis
Crotalaria spectabilis
Crotalaria urbaniana (منقرض)
Crotalaria vitellina
نُخود شِنی یا نیام زنگی (نام علمی: Crotalaria) سرده ای (جنسی) از گیاهان بوته ای و خشبی از تیرهٔ باقلاییان است. بیش از ۶۰۰ گونه از نخود شنی در جهان شناسایی شده است که بیشترشان از سرزمین های گرمسیری هستند. دست کم ۵۰۰ گونه آن از آفریقاست. برخی گونه های نخود شنی را به عنوان گیاه تزئینی می رویانند.
سردهٔ نخود شنی در ایران دو گونه بوته ای و خشبی به نام ها نخود شنی (Crotalaria persica) و نخود شنی مکرانی (Crotalaria burhia) دارد که معمولاً بر روی شن های کرانه ای استان های هرمزگان و سیستان و بلوچستان می رویند. این دو گونه در پاکستان و هندوستان نیز دیده می شوند.
نخود فرنگی (نام علمی: Pisum sativum)، گیاهی از حبوبات است. دانه های نخود فرنگی داخل کیسه هایی قرار گرفته اند و این کیسه ها از آنجا که از گل به عمل می آیند و در خود دانه هایی را جا داده اند در واقع نوعی میوه هستند ولی دانه های نخود فرنگی از گیاه به شمار می آیند.
نخودفرنگی در واقع دانه یا تخم کروی شکل ریزی است که از گیاه نخود سبز به نام (Pisum Sativum) حاصل می شود.
نخود فرنگی از زمان های قدیم مانند خیلی از سبزیجات برای پخت وپز به کار می رفت. این گیاه معمولاً در فصول سرد سال یعنی از شروع زمستان تا اوایل تابستان زراعت و کشت می شود. صرف نظر از این که نخودفرنگی غنی از پروتئین می باشد، مقدار زیادی ویتامین و املاح نیز در آن یافت می شود. از این رو این گیاه دارای فواید تغذیه ای بی شماری می باشد.
نخود فرنگی (نام علمی: Pisum) نام یک سرده از زیرخانواده باقالی ها است.
نخود کفتری (نام علمی: Pigeon pea)، نخود رنگی ، نخود کنگو یا نخود سودانی یکی از حبوبات است.دانه ها قبل از جداسازی پوست   Cajanus cajan
این گیاه در ایران معمولاً برای تهیه لپه کشت می شود.
دانه ها قبل از جداسازی پوست
Cajanus cajan
بان نخود ، روستایی است از توابع بخش گهواره و در شهرستان دالاهو استان کرمانشاه ایران.
این روستا در دهستان گورانی قرار داشته و بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن (۲۲خانوار) ۸۰نفر بوده است.
چاه نخود، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان سراوان در استان سیستان و بلوچستان ایران است.
این روستا در دهستان گشت قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳۴ نفر (۷خانوار) بوده است.
گل نخود(نام علمی: Lathyrus odoratus) نام یک گونه از سرده خلر است.
کاروانسرای سه نخود اثری تاریخی، دیدنی و باستانی می باشد که در جنوب ایران بر سر راه ارتباطی شهرستان لار، شهرستان بستک به شهرستان بندر لنگه در غرب استان هرمزگان واقع شده است.
محمدیان، کوخردی، محمد. (شهرستان بستک و بخش کوخرد) ج۱. چاپ اول، دبی: سال انتشار ۲۰۰۵ میلادی.
این بنای تاریخی سازه ای سنگی با مصالح گچ و اندودهای ساروجی است که بنیان کاروانسرا را تشکیل داده اند.
کاروانسرای سه نخود واقع در جادهٔ قدیمی لار، و از دو قسمت تشکیل شده است که مساحت آن ها با یکدیگر برابر است. این مکان در دورهٔ شاه عباس صفوی ساخته شده است و با ۴۰۰ سال قدمت جزء ابنیهٔ تاریخی شهر لار محسوب می شود. «کاروانسرای سه نخود» در زمان قاجاریه توسط فردی از بزرگان شهر لار اداره و از آن برای تخلیهٔ بارهای شتر و انتقال کالا از لار به مناطق اطراف استفاده می شده است. اما پس از فوت او میان پسران او بر سر تصاحب ملک اختلاف افتاد و در نهایت تولیت آن به شخصی به نام حاج ملاعلی داده می شود.
کرم نخود (نام علمی: Cydia nigricana) نام یک گونه از تیره برگ پیچان است.
یخنی نخود نام یکی از غذاهای شیرازی است که برای تهیه آن به گوشت، نخود، سیب زمینی، پیاز، نمک و زردچوبه احتیاج است.
شهرداری شیراز

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نخود در دانشنامه آزاد پارسی

نُخود (chickpea)
گیاهی یک ساله، از خانوادۀ لوبیاسانان، جنس Cicer. در هند و خاورمیانه، برای استفاده از دانۀ آن کشت می شود. نیام های کوتاه و کرک دار نخود محتوی دانه هایی شبیه به نخودفرنگی است. نخود آناتولی (چسبناک)، نخود لپه ای (سیاه)، نخود آبگوشتی (سفید)، نخود خراسانی (سه برگچه ای)، و دیگر انواع نخود همگی از جنس Cicer اند.

نخود در جدول کلمات

نخود و لوبیا
بنشن

معنی نخود به انگلیسی

gram (اسم)
نخود ، یکجور باقلا ، یک هزارم کیلو گرم
pea (اسم)
نخود ، نخود فرنگی
pease (اسم)
نخود

معنی کلمه نخود به عربی

نخود
حمصة , غرام
فضولي

نخود را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

سانیا > سانیا
رحیم > ارسام
اسماعیل بخشی > hole in the wall
امین جهانگرد > spangle
مهرآذین > مهرآذین
DORSA > درسا
fw.jj > at
سکوت > Take off

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• خواص نخود و کشمش   • انواع نخود   • مضرات نخود   • کاشت نخود   • طرز پخت نخود   • طبع نخود   • نخود آجیل   • گیاه نخود   • معنی نخود   • مفهوم نخود   • تعریف نخود   • معرفی نخود   • نخود چیست   • نخود یعنی چی   • نخود یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نخود
کلمه : نخود
اشتباه تایپی : ko,n
آوا : noxod
نقش : اسم
عکس نخود : در گوگل


آیا معنی نخود مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )