برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1317 100 1

نخیرجان

معنی نخیرجان در لغت نامه دهخدا

نخیرجان. [ ن َ ] (اِخ ) در اصل اسم خازن کسری است و نیز اسم ناحیتی است از نواحی قهستان. (از معجم البلدان ).

نخیرجان را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

امیرمحمد
نخیرجان دهی است درنزدیکی دهخوارقان بمعنی محل چریدن دام و گوسفند وخر ،شکارگاه، دراسناد اخیجهان ،آخرجان نوشته شده است
قدیرپیری : دبیر عربی . لیسانس
نخیر جان پس از این، آخیر جان و آخر جان گفته میشد و هم اکنو که در سال 1399 در 12 فروردین هستیم اَخی جهان بکار برده میشود و روستایی است بسیار آباد . و از اخی جهان بعنوان قطب خشکبار آذربایجانشرقی و شهرستان آذرشهر نام برده میشود. و بیشتر جوانان در تولید ، فرآوری ، بسته بندی و صادرات این محصول استراتژیک فعالیت چشمگیر دارند . هر ساله نمایشگاه بزرگی در اول اسفند تا اول سال جدید در جوار میدان بزرگ شهدا بر پا میشود.اخی جهان دیاری متدین و ولایتمدار است و برای انقلاب 10 شهید گرامی تقدیم کرده است . از نماد های مهم مذهبی اخی جهان میتوان به مزار نورانی آخوند عمی اشاره کرد که در گوشه ای پارک عمومی ولایت قرار داردوکرامت متعدد از ایشان نقل شده است .
در اخی جهان پارک بزرگی قرار دارد که زیباترین پارک روستایی آذربایجانشرقی است.و در جوار گلزار مقدس شهدا نمایان است ، هم چنین دارالقرآن بزرگی در دو طبقه توسط اهالی احداث شده است که اگر در آذربایجانشرقی اولین نباشد بی گمان دومین دارالقرآن استان بشمار می رود.
در اخی جهان اصلا فرد بیکاری وجود ندارد و یک مسجد بزرگ در وسط روستا جلوه گری میکند ونیز کتابخانه عمومی عترت که 17 هزار جلد کتاب دارد . اخی جهان دارای ساختما نهای شکیلی است که که کمتر به روستا شباهت دارد و به دلیل نزدیکی بسیار به آذرشهر نمای ساختمانها بشکل شهری بنا شده اند.یک خانه بهداشت و چهار مدرسه مجزای ابتدایی فلاح و فخر بناب و هفتم هشتم و نهم پسرانه دهخدا و دخترانه عزتیه فعلا دایر هستند . در اخی جهان 15 نفر همکار فرهنگی و معلم وجود دارد . و اساتید و مهندسان تراز اول که در مراکز علمی و تولیدی مشغول خدمت هستند . اکثر امورات اداری توسط شورای اسلامی و دهیاری اخی جهان انجام میشوند و امور مالی هم توسط پست بانک ایران صورت می گیرد.
۱۳ رشته قنات ( عباس آباد ، حاج صادق ، کَت گولی ، بیگچه گولی ، ابراهیم بئی، حاج نادرعلی ، جلیل آباد ، حاج محمد و ملا ادریس ) و دوفقره نهر به اسم درق آباد و گونئی آرخی در اخی جهان وجود دارد .
اخی جهان هم اکنون دارای آب ، برق ، گاز ، تلفن ، تلفن همراه و اینترنت خانگی است و تمام معابر آن آسفالت می باشند .

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی نخیرجان   • مفهوم نخیرجان   • تعریف نخیرجان   • معرفی نخیرجان   • نخیرجان چیست   • نخیرجان یعنی چی   • نخیرجان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نخیرجان
کلمه : نخیرجان
اشتباه تایپی : kodv[hk
عکس نخیرجان : در گوگل

آیا معنی نخیرجان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )