انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1078 100 1

ندا

/nedA/

مترادف ندا: آواز، آوا، بانگ، جار، صدا، صلا، صوت

برابر پارسی: بانگ، آواز، آوا، سدا، فریاد

معنی اسم ندا

اسم: ندا
نوع: دخترانه
ریشه اسم: عربی
معنی: (تلفظ: nedā) (عربی) صدای بلند، آواز، بانگ - صدای بلند، فریاد، بانگ

معنی ندا در لغت نامه دهخدا

ندا. [ ن ِ ] (از ع ، اِ) بانگ. فریاد. (برهان قاطع) (ناظم الاطباء). آواز. (آنندراج ). اعلان. (ناظم الاطباء). نداء :
می شنیدی ندای حق و جواب
بازدادی چنانکه داد کلیم.
ناصرخسرو.
به گوش هوش من آید ندای اهل بهشت
نصیب نفس من آید نوید ملک بقا.
خاقانی.
این جهان کوه است و فعل ما ندا
سوی ما آید نداها را صدا.
مولوی.
منهزم گردند بعضی ز این ندا
هست هر اسبی طویله ی ْ او جدا.
مولوی.
ندای عشق تو دیشب در اندرون دادند
فضای سینه ٔ حافظ هنوز پر ز صداست.
حافظ.
رجوع به نداء شود.
- ندا آمدن ؛ آواز آمدن. جواب رسیدن. خطاب رسیدن :
بن هر موی را گر بازپرسی تا چه سر دارد
ندا آید که تا سر دارم این سودای او دارم.
خاقانی.
آمد ندای عشق که خاقانی الصبوح
کز صبح بینش تو فتوح دگر گشاد.
خاقانی.
این ندا آمد به موسی از خدا
بنده ٔ مارا چرا کردی جدا.
مولوی.
ندا آمد که این پادشاه به ارادت درویشان در بهشت است و این پارسا به تقریب پادشاهان در دوزخ. (گلستان ).
- ندا انداختن ؛ : چون از این مهم بزرگتر فارغ شدند ندا انداختند تا بر کدام راه بر درگاه آیند. (تاریخ بیهقی ).
- ندا برکشیدن ؛ فریاد برکشیدن. آواز کشیدن. بانگ زدن. به صدا درآمدن. به آواز آمدن :
باده نوشان درآمدند به جوش
در و دیوار برکشید ندا.
(منسوب به ناصرخسرو).
- ندا دادن ؛ آواز دادن. بانگ زدن. اعلان کردن.خطاب کردن.
- ندا دردادن ؛ آواز کردن. آواز دادن. بانگ زدن. اعلام کردن. اعلان کردن. خطاب کردن :
ناگه ز درون جان درداد ندا جانان
کای عاشق سرگردان تا چند ز رسوائی.
عطار.
پس ندا دردادند. (مجالس سعدی ).
- ندا راندن ؛ ندا کردن :
هرچه یارب ندای حق راندم
لاتخف حق جواب من رانده ست.
خاقانی.
- ندا رسیدن ؛ ندا آمدن. خطاب آمدن :
ز بارگاه محمد ندای هاتف غیب
به من رسید که خاقانیا بیار ثنا.
خاقانی.
- ندا زدن ؛ ندا دادن. ندا دردادن. آواز کردن. جار زدن. اعلام کردن. اعلان کردن.
- ندا کردن . رجوع به این مدخل شود.
|| یک حصه از شش حصه ٔ فرسنگ ، چه فرسنگی سه میل است و هر میلی دو ندا. (از برهان قاطع) (آنندراج ). یک قسمت از شش قسمت فرسنگ. نصف میل. (ناظم الاطباء). نعره وار. صدارس. مسافت چهار آماج. مسافت نیم میل. (یادداشت مؤلف ).
- حرف ندا. رجوع به حروف شود.

ندا. [ ن َ ] (ع اِ) تری. نم. (غیاث اللغات ). رجوع به ندی شود. || پیه. شحم. (از بحر الجواهر). رجوع به ندی شود.

معنی ندا به فارسی

ندا
۱ - ( مصدر) آوازکردن آوازدادن .۲ - ( اسم ) آوازبانگ .۳ - فریاد.۴ - یکی از حالات اسم است و آن عبارتست ازاینکه اسم منادی واقع شود وعلامت نداالفی است که باخراسم افزایند و آن اسم رامنادی نامند: دلا. معاش چنان کن که گربلغزدپای فرشته ات بدودست دعانگهدارد. ( حافظ .۸۳ ) گاهی درموقع ندابجای الف در آخرکلمه پیش ازمنادی کلمات ایاای در آورندمانند:ای خردمندای پسر: ای پادشه خوبان . دادازغم تنهایی دل بی توبجان آمدوقت است که باز آیی . ( حافظ .۳۵۱ ) توضیح هرگاه کلمه ای مختوم بالف یاواو باشد پیش ازالف نداحرف ( ی ) در آورند مانند: خدایا۵ - طلب متکلم است توجه مخاطب ( منادی ) راوادوات آن درفارسی [ الف ] در آخرو[ ای ] [ ایا] [ یا] دراول اسم است
تری نم یا پیه و شحم .
( مصدر) ندارسیدن خطاب آمدن : ازحضرت عزت ندا آیدکه : ای محمد....
حروفی که برای خواندن کس بکار رود
( صفت ) هم آواز
[ گویش مازنی ] /dam tash nedaa/ بی سر و صدا
برانی نحوی بود
حرف دعا

معنی ندا در فرهنگ معین

ندا
(نِ) [ ع . نداء ] (اِ.) بانگ ، آواز.

معنی ندا در فرهنگ فارسی عمید

ندا
آواز، بانگ.
* ندا آمدن: (مصدر لازم) [قدیمی] خطاب آمدن.
* ندا دادن: (مصدر لازم) [قدیمی] آواز دادن، آواز کردن.

ندا در دانشنامه اسلامی

ندا
به توجه دادنِ مخاطب به سخن، ندا گفته می شود.
«ندا» به معنای فراخواندن، بانگ زدن و صدا زدن کسی است و در اصطلاح به توجه دادن مخاطب به سخن و آگاه کردن او برای گوش دادن به چیزی که گوینده ، آهنگ گفتن آن را دارد می گویند.
هویت ندا
ندا از اقسام انشا است، و مشهورترین حروف ندا «یا» است.
کاربرد ندا
ندا بیشتر اوقات با امر و نهی همراه است؛ مانند: «یَا اَیُّهَا النَّاسُ اعْبُدُواْ رَبَّکُمُ...» و «... یَا عِبَادِ فَاتَّقُونِ». گاهی همراه جمله خبریه می آید؛ مانند: «یَا اَیُّهَا النَّاسُ ضُرِبَ مَثَلٌ فَاسْتَمِعُوا لَهُ...» . گاهی نیز همراه استفهام است؛ مانند: «... یَا اَبَتِ لِمَ تَعْبُدُ مَا لَا یَسْمَعُ وَلَا یُبْصِرُ...» .
کاربرد مجازی
...
ادوات مورد استفاده برای مخاطب قرار دادن یک چیز را ادات ندا گویند.
ادوات ندا، ادواتی هستند که در جملات ندا استفاده شده اند. «یا» که حقیقتا یا حکما برای ندای بعید به کار رفته، مشهورترین حرف ندا شمرده می شود: (... یا نار کونی بردا وسلاما علی ابراهیم)؛ «ای آتش برای ابراهیم سرد و بی آسیب باش». چون «یا» بیشترین کاربرد را در ندا دارد، آن گاه که حرف ندا محذوف است، فقط «یا» را در تقدیر می گیرند؛ مانند:۱. (یوسف اعرض...) که در اصل «یا یوسف اعرض» بوده است.۲. (... رب اغفر...) که در اصل «یا رب» بوده است.«ایا» و «هیا» نیز از ادوات ندا شمرده شده اند.

ندا در دانشنامه ویکی پدیا

ندا
ندا ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
حزب ندا، یا نسل دوم اصلاح طلبان، یک تشکل سیاسی اصلاح طلب در ایران
ایران ندا، بنیادی برای تأسیس تلویزیونی مشارکتی
حزب نداء تونس، یک حزب سیاسی در کشور تونس
ندا بستانی (انگلیسی: Nada Boustani Khoury؛ زادهٔ ۲۷ ژانویه ۱۹۸۳) سیاستمدار لبنانی است. او عضو حزب جنبش میهنی آزاد و وزیر انرژی و آب لبنان است.
ندا جبرائیلی (زاده ۱۳۶۹ در تهران) هنرپیشه سینما و تئاتر و تلویزیون اهل ایران است. او برای بازی در فیلم قاعده تصادف نامزد دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن در سی و یکمین دوره جشنواره فیلم فجر شد.
برادر جان (۱۳۹۷)
ندا جناب (زادهٔ ۲۳ فروردین ؟، اصفهان) از تهیه کنندگان و مجریان شبکه تلویزیونی من و تو ۱ است و برنامه های چرا که نه؟، موزیک و شاخ نبات را اجرا می کند.
او دانش آموختهٔ کارشناسی رشتهٔ حقوق از دانشگاه آزاد نجف آباد است و اکنون در رشتهٔ علومِ رسانه (مدیا) تحصیل می کند. او از کودکی به کار در تلویزیون علاقه مند بوده و در دوران دانشجویی در ایران با گروه های فیلمبرداری همکاری می کرد. در لس آنجلس نیز از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ در شبکه تلویزیونی تپش مجری و گزارشگر بود.
ندا چملانیان (زاده ۱۳۷۲، اصفهان) بازیکن تیم ملی والیبال زنان ایران است. او بهترین پشت خط زن زنان ایران است او بازیکن تیم والیبال زنان ذوب آهن اصفهان است وی سابقه بازی در تیم بانک سرمایه هم دارد. تحصیلات کارشناسی تربیت بدنی. سابقه عضویت در تیم های ملی نوجوان، جوانان، امید و بزرگسال والیبال بانوان را دارد. او سابقه عنوان سومی در رقابت های دانش آموزی آسیا، عنوان ششمی در جام باشگاه های آسیا، شش مقام قهرمانی و چهار نایب قهرمانی با تیم ذوب آهن در لیگ برتر، عنوان برترین بازیکن سال ۹۶ لیگ برتر والیبال بانوان ایران، نایب قهرمان تورنمت مجارستان با تیم ملی ایران را دارد.
ندا رایانه، اولین شرکت ارائه خدمات اینترنت در ایران است، که به عنوان یکی از بزرگترین ارائه دهندگان سرویس اینترنت در ایران شناخته می شود.
ارائه نخستین پایگاه فعال اینترنتی
نخستین ارائه دهنده کارتهای اینترنتی
راه اندازی نخستین اینترنت کافه ایران
نخستین ارائه دهنده شخصی در ایران
نخستین ارائه دهنده پهنای باند اختصاصی وسیع از طریق ارتباط مستقیم ماهواره ای
ارائه سرویس تلفن بین المللی
نخستین ارائه دهنده خدمات اینترنت پر سرعت (خط اشتراک دیجیتال) در ایران
نخستین ارائه دهنده خدمات اینترنت هوشمند در تهران و کرج
مؤسسه ندا رایانه در سال ۱۳۷۳ به صورت یک شرکت مستقل خصوصی با سرمایه گذاری شهرداری تهران و به عنوان یک مؤسسه فرهنگی در تهران تأسیس گردید.
شرکت ندا رایانه در سال ۱۳۷۳ پس از راه اندازی اولین بولتن بورد (بی بی اس)، در عرض یک سال نیز، اولین وب سایت ایرانی داخل ایران را راه اندازی کرد. همچنین، این مؤسسه، روزنامه همشهری را به زبان فارسی در اینترنت منتشر نمود.
در سال ۱۳۷۴ بدنبال اتصال به اینترنت از طریق ماهواره کانادایی کد ویژن، مؤسسه ندا رایانه فعالیت بازرگانی خود را، بعنوان اولین شرکت خدمات اینترنتی آغاز نمود. این شرکت از سال ۱۳۷۴ شروع به ارائه اینترنت از طریق خطوط تلفن ثابت، بر بستر دایل آپ نمود.
ندا سلطانی زنی ۳۳ ساله و استاد رشته زبان و ادبیات انگلیسی و دانشجوی رشته دکترا در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج بود که پس از حوادث بعد از انتخابات تصویری از او به اشتباه به عنوان تصویر ندا آقاسلطان در رسانه های داخلی و خارجی منتشر شد.
BBC News: Neda Soltani: 'The media mix-up that ruined my life'
پس از درگیری های پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ در ایران و بعد از کشته شدن ندا آقاسلطان تصویری از او منتشر شد و به عنوان نماد معترضین در تظاهرات ها و اعتراض های داخل و خارج و رسانه های مختلف مورد استفاده قرار گرفت. این تصویر که متعلق به ندا سلطانی بود به اشتباه از صفحه فیسبوک او برداشته شده و در رسانه ها پخش شد.
او در مصاحبه ای گفت که پس از انتشار تصویرش توسط دولت مورد بازجویی قرار گرفته و از او خواسته شده که در سناریویی در مورد انکار قتل ندا آقاسلطان شرکت کند. او در نهایت مجبور به ترک ایران شد و از دولت آلمان تقاضای پناهندگی نمود.
ندا شهسواری (متولد ۳۰ شهریور ۱۳۶۵ در کرمانشاه) بازیکن تنیس روی میز اهل ایران است.
وی متولد شهر کرمانشاه و دانشجوی رشته تربیت بدنی است که از سال ۱۳۸۰ عضو تیم ملی تنیس روی میز بانوان ایران است.
وی با قهرمانی در مسابقات آسیای میانه در ازبکستان، سهمیه بازی های المپیک تابستانی ۲۰۱۲ را کسب کرد. او با حضورش در المپیک لندن، اولین زن ایرانی است که در رشته تنیس روی میز در المپیک حضور پیدا کرده است. اما در این بازی ها با شکست در بازی اول برابر حریفی از نیجریه حذف گردید. شهسواری با قهرمانی دوباره در مسابقات آسیای میانه در تاریخ ۲۶ فروردین ۹۵ سهمیه بازی های المپیک تابستانی ۲۰۱۶ را به دست آورد.در این مسابقات نیز بازی اول خود را به حریفی از بلاروس واگذار کرد و از دور مسابقات کنار رفت.
ندا طَلیله(یا با آوایش و نگارش: ندا تالیلا) (۱۸۵۸ - ۱۹۳۱) مترجم، آموزگار و نویسنده سوری یونانی اصل بود. در بسیاری از آموزشگاه های مسیحیان در سوریه، لبنان و مصر درس داد و کتاب «الحساب» را از انگلیسی به عربی به عنوان کتاب درسی ترجمه نمود؛ این کتاب در سال ۱۸۸۴ در ۲۲۲ صفحه در بیروت چاپ شد و از نخستین کتاب های درسی نوین عربی شمرده می شود.
ندا فراستی یک بازیکن بسکتبال با ویلچر اهل ایران است.
نشان برنز بازی های پاراآسیایی ۲۰۱۴ به میزبانی اینچئون، کره جنوبی
ایران ندا (IraNeda) عنوان بنیادی است که برای تأسیس تلویزیونی مشارکتی در ۱۴ مرداد ماه ۱۳۸۹ هجری شمسی در سالگرد جنبش مشروطه اعلام وجود کرد. در بیانیه اعلام موجودیت این بنیاد آمده است:
وبگاه رسمی ایران ندا
صفحه فیس بوک ایران ندا
گفتگوی دویچه وله با مهدی جامی درباره ایران ندا
گفتگوی اختر قاسمی با رضا علامه زاده و مهدی جامی درباره ایران ندا
امضاکنندگان این بیانیه ضمن حفظ تماس و هماهنگی با دیگر گروه های رسانه ای و استقبال از هرگونه تلاش مشترک، ایدهٔ اصلی خود را راه اندازی یک کانال ماهواره ای می دانند که مدل رسانه مشارکتی را تحقق بخشد و رسانه ای متفاوت برای گرد هم آمدنِ استعدادهای جنبش مردمی ایران باشد. تردید نداریم که دشواری های بسیاری بر سر راه یک کار رسانه ای تازه و با ایده توانمندسازی مردم وجود دارد. ما به این مشکلات اذعان داریم، ولی فکر می کنیم که فضای به وجود آمده از جنبش امیدبخش مردم ایران، دستیابی به چنین رسانه ای را بیشتر از هر زمان دیگری ممکن کرده است.
اعضای هیئت مؤسس ایران ندا جمعی از روزنامه نگاران، روشنفکران و هنرمندان ایرانی هستند که عبارتند از: داریوش آشوری، مهران براتی، شهرنوش پارسی پور، مهدی جامی، رامین جهانبگلو، رضا دقتی، آرش سبحانی، رضا علامه زاده، محبوبه عباسقلی زاده، کاظم علمداری، مسیح علی نژاد، مهرانگیز کار، نیک آهنگ کوثر، محسن نامجو و محمد رضا نیکفر
این بنیاد در ایالت کالیفرنیا ایالات متحده آمریکا به ثبت رسیده است.
حرف ندا یا صوت حرفی است که برای صدا زدن و خواندنِ کسی یا چیزی به کار می رود. حروف ندا در زیرمجموعهٔ «نقش نماها» قرار می گیرند و پرکاربردترینِ آنها در زبان فارسی عبارتند از: ای، یا (برگرفته از عربی)، آی، ا.
کتاب زبان فارسی ۱، سال اول دبیرستان، شرکت چاپ و نشر کتابهای درسی ایران، چاپ سیزدم ۱۳۸۸، شابک ۹۶۴-۰۵-۰۰۹۸-۴
دستور زبان فارسی (پنج استاد)، عبدالظیم قریب، ملک الشعرا بهار، بدیع الزمان فروزانفر، جلال همایی، رشید یاسمی (زیر نظر سیروس شمیسا)، انتشارات فردوس، چاپ ششم ۱۳۸۰، شابک ۹۶۴-۵۵۰۹-۲۰-۳
کتاب زبان فارسی ۲، سال دوم دبیرستان، شرکت چاپ و نشر کتابهای درسی ایران، چاپ سیزدهم ۱۳۸۹، شابک ۹۶۴-۰۵-۰۳۳۲-۰
حروف ندا بر سرِ بعضی اسم ها درمی آیند و از این نظر که قبل یا بعد از آن بیایند، به دو دسته تقسیم می شوند:
به اسمی که مورد ندا قرار می گیرد منادا می گویند؛ مثلاً در مثال های بالا، کلمات «خدا، مردم، علی، حافظ، دوستان» منادا هستند.
همچنین باید گفت که از حروف ندا برای ضمیرها کمتر استفاده می شود:
مانی و ندا فیلمی به کارگردانی و نویسندگی پرویز صبری و تهیه کنندگی محسن شایان فر محصول سال ۱۳۷۹ است. این فیلم در اردیبهشت ۱۳۸۱ بر روی پرده سینما رفت.
مانی در پی برخورد اتفاقی خود با دختری ثروتمند بنام ندا به وی علاقمند شده و خود را نیز پسری ثروتمند معرفی می کند و...
امین حیایی، زیبا بروفه، کیهان ملکی، نیلوفر خوش خلق، مانی کسراییان، پوراندخت مهیمن، عارف لرستانی، علی ابوالحسنی در آن بازی کرده اند.
این فیلم در ششمین دوره جشن خانه سینما (۱۳۸۱) در بخش فیلم های بلند حضور داشته است.
مساعد ندا (عربی: مساعد ندا‎؛ زاده ۸ ژوئیهٔ ۱۹۸۳) یک بازیکن فوتبال اهل کویت است.
تعداد بازی ها و گل ها فقط مربوط به بازی های لیگ داخلی است.
وی همچنین در تیم ملی فوتبال کویت بازی کرده است.
مسجد ندا (النِداءَ آوایش می شود) (به عربی: جامع النداء) از مساجد بزرگ و جامع در بغداد، است که در محله قاهره در کنار الرصافة، در شمال شرقِ بغداد جای دارد. به هنگام بنیانگذاری به مسجدِ روزِ ندا معروف بود، پس از اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ تغییر نام داد به مسجدِ ندای اسلام (کوتاه: ندا). این مسجد یک گنبد و دو مناره دارد و نیز آن جایگاهِ زنان و خانهٔ خطیب و خانهٔ خادم و مؤذن و اتاق های نگهبانان و کتابخانه و مجلسِ مناسبات و شستشوخانه قرار دارد. همچنین بخشی از مسجد ویژهٔ حفظ قرآن و همایش ها و مناسبات دینی است.
یواس آرسی وه یه ندا (به انگلیسی: USRC Wayanda) یک کشتی است که طول آن ۱۳۰ فوت (۴۰ متر) می باشد. این کشتی در سال ۱۸۶۳ ساخته شد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با ندا

ندا در جدول کلمات

ندا داده شده
منادا
ندا دهند
نادی
ندا دهنده
نادی
سروش ندا دهنده
هاتف
سروش و ندا دهنده غیبی
هاتف
سروش | ندا دهنده
هاتف
آواز و ندا دهنده
هاتف

معنی ندا به انگلیسی

call (اسم)
طلب ، فریاد ، صدا ، دعوت ، ندا ، احضار ، بانگ ، نامبری
calling (اسم)
صدا ، ندا ، فراخوانی ، پیشه ، پیشه و شغل

معنی کلمه ندا به عربی

ترحيب
اقحام , صياح

ندا را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

محمدرضا ١٣:٠٤ - ١٣٩٥/٠٦/٢٩
این واژه عربی است و پارسی آن اینهاست:
آهْوان hvãnã (سنسکریت: آهوانَ)
پَرب (سنسکریت: پْرَبرو)
سامسا (سنسکریت: سامسَ)
پیات (سنسکریت: ویاهْرْتی)
گَهسَن (سنسکریت: گْهَسَنَ)
نیْودَن nivdan (سنسکریت: نیوِدَنَ)
اَبیهاس (سنسکریت: اَبهیبهاس)
|

ندا ٢٢:٥١ - ١٣٩٥/١٠/١٠
آ وای بلند
|

ندا سیفی ١٢:٠٩ - ١٣٩٥/١٠/٢٧
بانگ اواز
|

النا ٠٥:٥٠ - ١٣٩٦/٠٩/٢٦
صدایی آرام که توجه ما را به خود جلب می کند
|

دینا ١٨:٤٣ - ١٣٩٧/٠٣/٣١
وحی الهی ،صدای بلند ،نجوا
|

Maryam ١٦:٣٧ - ١٣٩٧/٠٥/٠٨
ندا صدایی بلند در آسمان است چون صدا به معنی ندایی بلند
|

ندا ٠٦:٤٠ - ١٣٩٧/٠٧/١٢
ندا یعنی آوا یاصدای زیبای وحی الهی که به پیامبران نازل می شده یه معنای دیگه اش به معنای قطره های شبنم روی گلها و برگ هاست.این اسم ریشه عربی داره
|

ندا خانم ٠٩:٥٥ - ١٣٩٧/٠٨/١٧
صدا و فریاد بلند و بانگ و اواز
|

Nedaw ١٥:٣٢ - ١٣٩٧/٠٨/٢٥
صدای وحی
|

ندا کریمی ٢٢:٢١ - ١٣٩٧/٠٩/١٣
وحی.صدا.بانک .اواز
|

ندا ١٦:٥٩ - ١٣٩٧/٠٩/٣٠
نامی ایرانی وزیباست به معنای آواز
|

ندا ١٥:٤٤ - ١٣٩٧/١٠/٠٨
ندا از سوی پروردگار صدا
|

ندا ١٥:٥٤ - ١٣٩٧/١٠/٢٤
یعنی آواز،فریاد.ندانام زیبای ایرانی است
|

کیانا ١٥:٥٥ - ١٣٩٧/١٠/٢٤
کاشکی اسم منم ندابود خیلی اسم خوشگلیه یعنی آواز
|

ترانه ٢٣:٢٩ - ١٣٩٧/١٠/٣٠
ندایعنی آواز.فریاد.ندانام ایرانی بسیارزیبایی است
منم مثل کیاناخانم دوست داشتم اسمم ندابود
|

ندا ١٣:٥٥ - ١٣٩٧/١١/١٢
ندا به معنی صدا زدن
|

نداحسین نیا ١٣:٥٧ - ١٣٩٧/١١/١٢
ندا به معنی وحی و صدای زیبا و دل نشین است
|

ندا ١٥:٠٦ - ١٣٩٨/٠٢/٣١
ندای حق ،اواز موزون و خوش صدا
|

اميرمحمد ١٠:٢٤ - ١٣٩٨/٠٣/٠٦
زيبا
دلبر
خوش صدا
|

اميرمحمد ١٥:٢٠ - ١٣٩٨/٠٣/٠٦
صداي زيبا
زيبا
دلبر
|

ندا ٢٢:٤٢ - ١٣٩٨/٠٣/١٨
ندا یعنی آواز ، بانگ ، فراخواندن
|

Sara ٠١:٣٨ - ١٣٩٨/٠٣/٢٢
جذاب و مهربون
دوست داشتنی و باحال
دلنشین و خنده رو
خوش قلب و باهوش
مثل ی هدیه الهی
|

Nahid ١٥:٣٧ - ١٣٩٨/٠٣/٣٠
صدا و اوای بلند
اگه تو خانوادتون یدونه ندا داشته باشین میفهمید صدای بلند یعنی چی خدایی بعضی وقتا میگم ابجیم اسمش به خودش میاد و راست میگن که اسم رو سخصیت تاثیر میگذارا
|

پیمان ٠٣:٢٧ - ١٣٩٨/٠٤/٠٢
1 اوازی زیبا و بلند و جذاب
2 در زبان عربی به پیام الهی نیز اشاره شده
3 فریاد و صدای بلند�ولی گوش خراش نه �
4 اوازی بی کلام و بلند و زیبا مانند اپرا
|

ندا ٠٢:٣٥ - ١٣٩٨/٠٤/٣١
ندا یعنی اواز صدا ی ک ازاعماق قلب میاید
|

ندا ٢١:٢٧ - ١٣٩٨/٠٥/٠١
صدای آسمانی ..صدای ملکوتی... که بیشتر در این موارد از واژه ندا استفاده میشه....
|

رضا ١٨:٥٩ - ١٣٩٨/٠٦/١٠
ندا یعنی عشق
یعنی نفس
یعنی همه من
|

ندا ١١:١٢ - ١٣٩٨/٠٧/٠٩
ندا یعنی صدا ؛ آوایی الهی
من نامم نداست خیلی وقتا شنیدم میگن صدام بسیار زیباست بهم گفتن توسط صدام سحر میشن
|

ندا ٢١:٠٩ - ١٣٩٨/٠٧/١٧
وحی پنهانی
|

ندا ١٥:٠٤ - ١٣٩٨/٠٧/٢٥
ندا یعنی آوایی رساو خوش،آوایی آسمانی ودلنشین برگرفته از روح وجان،تمام ندا با صدایش معنا میشود
|

ندا ١٥:٠٩ - ١٣٩٨/٠٨/٢٥
آواز . آوا
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• اسم ندا   • ندا من وتو   • فیلم ندا آقا سلطان   • ندا آقاسلطان   • ندا موسسه   • کلمه ندا   • معنی ندا   • ندا ایرانیان   • مفهوم ندا   • تعریف ندا   • معرفی ندا   • ندا چیست   • ندا یعنی چی   • ندا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ندا
کلمه : ندا
اشتباه تایپی : knh
آوا : nedA
نقش : اسم
عکس ندا : در گوگل


آیا معنی ندا مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )