انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1087 100 1

نرخ بهره

نرخ بهره در دانشنامه ویکی پدیا

نرخ بهره
نرخ بهره (به انگلیسی: Interest rate) عبارت است از نرخی که بابت جلوگیری از کاهش ارزش پول پرداختی در امروز و دریافتی در آینده (به دلیل ارزش زمانی پول و نرخ تورم) از وام گیرنده دریافت می شود. همچنین در شرایط متعارف بازار، به منظور جبران فرصت های سرمایه گذاری وام دهنده، ممکن است مبلغی به عنوان حداقل سود مورد انتظار وام دهنده به این نرخ اضافه گردد. اما فیشر نرخ بهره را اینطور تعریف می کند: نرخ بهره درصد پاداش پرداختی بر روی پول، برحسب پول در تاریخ معین که معمولاً یکسال بعد از تاریخ معین است، می باشد.
دستورالعمل های دولت برای دستیابی به اهداف دولت به بانک مرکزی * پول از کل مبلغ قرضه یا قرض گرفته شده
اصطلاح بلوغ سرمایه گذاری
احتمال پیش بینی احتمالی وام گیرنده
عرضه و تقاضا در بازار است.
و همچنین عوامل دیگر
نرخ بهره متفاوت است با توجه به:
یک شرکت سرمایه از یک بانک برای خرید دارایی ها برای کسب و کار خود را قرض می گیرد. در عوض، این شرکت به بانک سود می پردازد. (وام دهنده همچنین ممکن است حقوق و مزایای دارایی های جدید را به عنوان وثیقه درخواست کند)
نرخ پایه معمولاً به نرخ سالانه ارائه شده در سپرده های یک شبه توسط بانک مرکزی یا سایر اختیارات پولی اشاره دارد. نرخ بهره سالانه (APR) و نرخ سالانه مؤثر یا نرخ مشابه سالانه (AER) برای کمک به مصرف کنندگان در مقایسه با محصولات با ساختارهای مختلف پرداخت با یک مبنای مشترک مورد استفاده قرار می گیرند.
نرخ بهره استقراض بین بانکی لندن (به انگلیسی: London Interbank Offered Rate) که اغلب از آن با عنوان اختصاری «لیبور» (به انگلیسی: LIBOR) یاد می شود، نرخ سود متوسطی است که به صورت روزانه توسط بانک های اصلی لندن تعیین می شود و به وسیله آن بانک ها از یک دیگر با نرخ بهره ای پائین تر از نرخ های بهره معمول پول استقراض می کنند. بانک هایی که با کمبود موقت نقدینگی مواجه شده اند، از این پول برای قرض دادن به مشتریان شان استفاده می کنند.
در بریتانیا، سازمان خدمات مالی بریتانیا مسئولیت نظارت بر نحوه مراحل نرخ بهره استقراض بین بانکی لندن را برعهده دارد.
معادل نرخ بهره استقراض بین بانکی لندن در اتحادیه اروپا، «یوریبور» (به انگلیسی: Euribor) نام دارد که برای مبادلات بین بانکی بانک های فعال در معاملات حوزهٔ یورو کاربرد دارد.
در نظام وام دهی متقابل بین بانکی، بانکی که با کمبود موقت نقدینگی مواجه شده است، برای تأمین جریان مالی خود، از بانکی که دارای مازاد نقدینگی است وام کوتاه مدت دریافت می کند و به این ترتیب، لزومی ندارد تا مبالغ زیادی پول نقد را بدون استفاده نگهداری کند. نرخی که بانک وام دهنده از بانک وام گیرنده مطالبه می کند، منعکس کننده ارزیابی وام دهنده از اعتبار و توانایی مالی بانک وام گیرنده است.
نرخ بهره بدون ریسک (انگلیسی: Risk-free interest rate) از انواع نرخ های بهره است و به میزان بازده یک سرمایه گذاری احتمالی اطلاق می شود، که در طول یک دوره زمانی معین، بدون ریسک مالی باشد. از آنجا که سود حاصل از این نوع سرمایه گذاری بدون تحمل ریسک به دست می آید، لذا هر سهام دیگری در طول زمان انتشار و مبادله باید دارای نرخ بهره بالاتر نسبت به نرخ بهره بدون ریسک باشد، تا سرمایه گذاران انگیزه برای نگهداری سایر سهام را داشته باشند.
مدل قیمت گذاری دارایی های سرمایه ای
ضریب بتا
نرخ بهره شناور (انگلیسی: Floating interest rate) نرخ بهره ای است که با تغییر عواملی مانند نرخ بهرهٔ بازار، شاخص بازار سهام ،نرخ تورم و ... تغییر می کند. این نوع نرخ بهره نقطهٔ مقابل نرخ بهرهٔ ثابت است که در ان نرخ بهرهٔ بدهی در مدت زمان توافق شده ثابت می ماند. نرخ بهرهٔ شناور را می توان نرخ بهرهٔ متغیر یا قابل تنظیم نیز نامید.
ویکی پدیای انگلیسی
این نوع نرخ بهره برای انواع ابزارهای بدهی مانند وام، اوراق قرضه و اسناد رهنی استفاده می گردد. نرخ بهرهٔ شناور معمولاً تغییر در یک نرخ مرجع است (نرخ مرجع هر عاملی می تواند باشد مانند: شاخص قیمت مصرف کننده، شاخص تورم، نرخ بهرهٔ بازار و ...) یکی از شایعترین نرخ های مرجعی که به عنوان نرخ پایه مورد استفاده قرار می گیرد نرخ بهرهٔ بین بانکی لندن (LIBOR) است. (لایبور نرخی بهرهٔ وام های بین بانکی است)
با در نظر گرفتن یک حاشیه مثبت برای نرخ پایه، معمولاً نرخ بهرهٔ شناور از نرخ پایه بیشتر است. برای مثال: ممکن است نرخ بهرهٔ ۶ ماهه برای یک وام ۵ ساله لایبور + ۲٫۵ درصد باشد. برای وام های تجاری در دوره های ۱ ،۳، ۶ و ۱۲ ماهه معمولاً از نرخ بازار پول به عنوان نرخ مرجع استفاده می کنند.
بطور معمول هزینهٔ وام های شناور از وام های با نرخ بهرهٔ ثابت کمتر است و این را می توان در منحنی بازده مشاهده کرد. اما در مواقعی که منحنی بازده معکوس است هزینهٔ وام گیری با نرخ شناور از هزینهٔ وام گیری با نرخ ثابت بالاتر می رود.
ریسک نرخ بهره، (به انگلیسی: Interest Rate Risk) بسیاری از سرمایه گذاران، خرید اوراق بهادار با بازدهی ثابت یا اوراق قرضه معتبر را راه حلی برای رهایی از ریسک می دانند. ولی باید یادآور شد که این نوع اوراق بهادار دارای ریسک نرخ بهره هستند.
بیمه اتکایی
بیمه اتومبیل
بیمه اموال
بیمه سلامت
بیمه عمر
بیمه عمومی
بیمه مسئولیت
بیمه مسافرت
ریسک نرخ بهره، یعنی ریسک کاهش ارزش اصل سرمایه (البته به لحاظ تغییر در نرخ بهرهٔ اوراق بهاداری که به تازگی انتشار می یابند) بهترین راه حل برای محفوظ ماندن در برابر ریسک نرخ بهره، این است که شخص سرمایه گذار، اوراق قرضه با تاریخ های سررسید متفاوت خریداری کند. راه حل دیگر، مشخص کردن جهت تغییرات نرخ بهره است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نرخ بهره در جدول کلمات

اقتصاددانی که در سال 1950نشان داد که تقاضای معاملاتی پول | هم به درآمد و هم نرخ بهره بستگی دارد
بامول

معنی نرخ بهره به انگلیسی

interest rate (اسم)
نرخ بهره

نرخ بهره را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی نرخ بهره   • مفهوم نرخ بهره   • تعریف نرخ بهره   • معرفی نرخ بهره   • نرخ بهره چیست   • نرخ بهره یعنی چی   • نرخ بهره یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نرخ بهره
کلمه : نرخ بهره
اشتباه تایپی : kvo fivi
عکس نرخ بهره : در گوگل


آیا معنی نرخ بهره مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )