انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 990 100 1

نسوی

معنی نسوی در لغت نامه دهخدا

نسوی. [ ن ِس ْ وی ی ] (ع ص نسبی ) زنانه. (ناظم الاطباء). منسوب به نسْوة است. (از اقرب الموارد) (از المنجد).

نسوی. [ ن ُس ْ وی ی ] (ع ص نسبی ) منسوب به نُسْوة. (از المنجد). زنانه. نِسْوی.

نسوی. [ ن َ س َ ] (ص نسبی ) نسائی. (از سمعانی ). منسوب به نسا. اهل نسا. از مردم نسا.

نسوی. [ ن َ س َ ] (اِخ ) حسن بن سفیان. رجوع به حسن بن سفیان نسوی شود.

نسوی. [ ن ِ س ِ ](اِخ ) شجاعی نسوی. به روایت نظامی عروضی از شاعران عهد سلجوقی و از ندیمان طغانشاه بن الب ارسلان است .

نسوی. [ ن َ س َ ] (اِخ ) محمدبن احمدبن علی بن محمد، ملقب به نورالدین. منشی مخصوص سلطان جلال الدین منکبرنی و مصنف کتاب سیرةجلال الدین است. وی در نیمه ٔ اول قرن هفتم می زیست. ابتدا از ملازمان ولاة محلی شهر نسا [ در خراسان ] بود، و به سال 621 هَ. ق. از طرف والی نسا به دربار سلطان جلال الدین آمد و در ری به خدمت وی رسید و اندکی بعدبه منصب کتابت انشای سلطان نایل گشت و تا آخر عمر سلطان جلال الدین [ سال 628 ] با وی بود. پس از مرگ مخدوم و تحمل سالی بی سروسامانی ، به سال 629 در میافارقین اقامت گزید و در همانجا به تصنیف کتاب نفثةالمصدوربه زبان فارسی در شرح مصائب زندگی خویش پرداخت و درسال 639 کتابی دیگر در سرگذشت سلطان جلال الدین به زبان عربی و به نام سیرة جلال الدین منکبرنی پرداخت ، که اکنون از معتبرترین منابع تاریخی اواخر عهد خوارزمشاهیان و دوران استیلای تاتار به شمار است. از اواخر عمر نسوی اطلاع روشنی در دست نیست. (از تاریخ مغول تألیف اقبال ص 481). و نیز رجوع به معجم المطبوعات ستون 1855 و شدّالازار چ قزوینی حاشیه ٔ ص 255 و 549 شود.

معنی نسوی به فارسی

نسوی
محمد بن احمد بن علی بن محمد ملقب به نورالدین . منشی مخصوص جلال الدین منکبرنی و مصنف کتاب سیره جلال الدین و نفثه المصدور. تاریخ تولد و مرگ او بدرستی معلوم نیست ولی در قرن ششم و هفتم از هجرت میزیسته است . به سال ۶۲۱ از جانب والی نسا به دربار سلطان جلال الدین رفت و تا سال ۶۲۸ که سال مرگ جلال الدین است در خدمت او بود. در سال ۶۲۹ در میافارقین اقامت کرد و نفثه المصدرو را در آنجا نوشت . در سال ۶۳۹ کتاب سیره جلال الدین را تالیف کرد .
( صفت ) منسوب به نساازمردم نسا.
محمد بن احمد بن علی بن محمد ملقب به نورالدین منشی مخصوص سلطان جلال الدین منکبرنی و مصنف کتاب سیره جلال الدین است ٠ وی در نیم. اول قرن هفتم می زیست ابتدا از ملازمان ولاه محلی شهر نسا بود و به سال ۶۲۱ هجری قمری از طرف والی نسا به دربار سلطان جلال الدین آمد و در ری به خدمت وی رسید و اندکی بعد به منصب کتابت انشای سلطان نایل گشت و تا آخر عمر سلطان جلال الدین با وی بود .
مجدالدین محمد الپاییزی . از شعرای عصر سلطان علائ الدین محمد خوارزمشاه
محدث خراسان و پیشوای فقه و ادب در آن سامان
ابن سفیان بن عامر شیبانی مکنی بابوالعباس محدث خراسان بود اوراست الارعین فی الحدیث و المسند فی الحدیث
ابن محمد نسوی مکنی به ابوالقاسم وی بعربی شعر میگفت و مقل است

نسوی در دانشنامه اسلامی

نسوی
معنی نُّسَوِّيَ: که درست ونیکو بازسازی کنیم (از مصدر تسويه به معني قرار دادن هرجزء از يک ترکيب در جاي مناسبش)
ریشه کلمه:
سوی‌ (۸۳ بار)
نسوی ممکن است اشاره به اشخاص و شخصیت های ذیل باشد: • حسن بن سفیان نسوی، حسن بن سُفیان نَسَوی، محدّث و فقیه خراسانی در قرن سوم• مجدالدین محمد پاییزی نسوی، پاییزیِ نَسَوی، مجدالدین محمد، شاعر و حماسه سرای ایرانی سدۀ ۷ق/۱۳م در دربار ملوک خانیۀ ماوراءالنهر• شهاب الدین محمد خرندزی زیدری نسوی، شهاب الدین محمد خرندزی؛ معروف به نسوی از صاحب منصبان و دانشمندان دوره خوارزمشاهی
...
شهاب الدین محمد بن احمد بن علی بن محمد منشی، و آن گونه که خود می گوید، شهاب الدین محمد خرندزی؛ معروف به نسوی، از خانواده های اعیانی خراسان بود و خاندان او در خراسان قلعه ای به نام خرندز داشتند. این قلعه در مجاورت شهر زیدر از توابع نسا در نزدیکی عشق آباد کنونی بود. از دو اثری که از نسوی در دست است و نیز با شناختی که از دوستان و معاشران او داریم، این گونه استنباط می شود که وی از علوم عصر خود آگاهی داشته و علوم متعارف معاصر خود را کسب کرده، و در ادبیات فارسی و عربی و مقدمات علوم اسلامی تبحر داشته است. از میان معاشران و کسانی که با آنان مراوده داشته، می توان از نصره الدین حمزه بن محمد، برادرزاده عمادالدین محمد، نام برد. به نوشته نسوی، نصره الدین با علوم مختلف آشنا بود. بیشتر از آن می دانیم که نسوی حداقل تا 616.ق در خرندز در نزد پدر می زیست.
پس از مرگ سلطان محمد خوارزمشاه، عمادالدین محمد - عموی نصره الدین که در خوارزم تحت نظر بود - به نسا بازگشت و ولایت و حکمرانی آن جا را به دست گرفت. شهاب الدین محمد نسوی نیز در نزد اختیارالدین زنگی، پسر عمادالدین، به خدمت مشغول شد. این زمان مصادف با نبرد سلطان جلال الدین با مغولان در بیابان نسا بود و ظاهراً نسوی در این زمان تازه از خرندز به نزد اختیارالدین رفته بود. پس از مرگ اختیارالدین، پسرعم او؛ یعنی نصره الدین، جانشین او شد و نسوی را نایب خود ساخت. اختلافات نصره الدین با غیاث الدین پیرشاه، برادر سلطان جلال الدین خوارزمشاه، سبب شد که نصره الدین، نسوی را به سفارت به نزد غیاث الدین فرستد. این سفارت آغاز خروج نسوی از نسا و مقدم پیوستن او به درگاه سلطان جلال الدین خوارزمشاه بود. نسوی پس از وقایعی که بر او حادث شد، در آذربایجان به خدمت سلطان جلال الدین پیوست و مدتی پس از آن در سال های 622 تا 624.ق دیوان کتابت و انشا به او تفویض شد.
به گزارش خود نسوی، وی، پس از انتصاب، در نزد سلطان مقامی رفیع یافت. از جمله یادآور می شود، هنگامی که سلطان جلال الدین برای بار دوم به فتح گرجستان رفت، در کنار رود ارس به بیماری سختی دچار شد و از حرکت بازماند. به این لحاظ سلطان فرمان داد که به همراه والیان «سرماری» - در جنوب دریاچ گوگچه - به سرماری رود تا در آن جا مکتوبات سلطان را که می رسد با حضور او بگشایند و وی رسولانی را که از «ملوک شام و روم و گُرج» می رسد، بپذیرد. همچنین در ماموریت های مهم غالبا وی از سوی سلطان عهده دار آن می شد.
نسوی در آخرین روزهای اقامت سلطان جلال الدین در نزدیکی شهر آمد (میافارقین) در کنار او بود. وی گزارش داده است: شبی که سپاه سلطان گرفتار حمل مغولان شد، چون به کار کتابت مشغول بود، تا صبح بیدار مانده بود و در اواخر شب پس از اندکی خواب، غلامش او را بیدار کرد و فریاد برآورد که «برخیز که رستخیز برخاست». نسوی شرح واقع گریز خود و جان بدر بردنش را شرح داده است. وی سه روز در غاری پنهان گشته، بعد به شهر آمِد رفته است. به دلیل شهربندان بودن شهر، دو ماه در آمِد سکونت گزید. سپس به اربل رفت و پس از مشقات فراوان به آذربایجان بازگشت. به نوشت او، در این ایام بلیّات فراوان دید و مدتی بعد به آمِد بازگشت و در این جا از مرگ سلطان جلال الدین اطمینان یافت. نسوی در میافارقین، در درگاه ملک مظفر ایوبی مقیم شد و در حدود 632 تا 639.ق در آن جا به نگارش کتاب «نفثه المصدور» و بخش هایی از کتاب «سیرت جلال الدین» مشغول گردید. می دانیم که وی در 639.ق فصول پایانی «سیرت جلال الدین» را می نوشت. در حدود همین سال ها به خدمت برکه خان خوارزمی درآمد و سمت وزارت او را یافت. حسام الدین برکه خان از امرای سلطان جلال الدین بود که پس از مرگ سلطان، در بلاد روم کرّ و فری نمود و از سوی سلطان کیقباد سلجوقی، آماسیه را به اقطاع گرفت.
مینوی، به نقل از حاشی مصطفی جواد بر شرح حال غیاث الدین پیرشاه و به استناد نسخ خطی «الدرالمکنون»، گزارش دومی را نیز مبنی بر پیوستن نسوی پس از مرگ سلطان جلال الدین، به خدمت ملک مظفر غازی پسر ملک عادل صاحب آمِد، ارائه داده است. براساس این گزارش، نسوی پس از مرگ برکه خان، به نزد الناصر الاصغر یوسف بن العزیز الایوبی، صاحب حلب، رفته و در آن جا مقامی بلند یافته است. او از جانب الناصر به سفارت به نزد مغولان نیز رفته است. بر اساس این روایت، نسوی پس از بازگشت در 647.ق در حلب درگذشت.
اِبْن رُمَیح، ابوسعید احمد بن محمد (د ۳۵۷ق /۹۶۸م)، محدث، حافظ و فقیه نخعی نَسَوی می باشد.
ابن حجر
ابن حجر عسقلانی احمد، لسان المیزان، ج۱، ص۲۶۱، حیدرآباد دکن، ۱۳۲۹- ۱۳۳۱ق.
ابن رمیح اهل نسا (شهری در خراسان ) بود، در شَرمَقان از نواحی نسا
یاقوت حموی، معجم البلدان، ج۳، ص۳۳۸.    
در نیشابور، مرو، ماوراء النهر ، بلخ، هرات، ری، بغداد، اهواز، بصره، کوفه، مکه ، شام و جزیره (شمال عراق کنونی) به استماع حدیث پرداخت
ابن عساکر علی، تاریخ مدینة دمشق، ج۵، ص۳۴۶، به کوشش عبدالغنی الدقر و مطاع الطرابیشی، دمشق، ۱۴۰۵ق/ ۱۹۸۴م.    
...
حسن بن سُفیان نَسَوی، محدّث و فقیه خراسانی در قرن سوم بود.
اصل او از روستای بالوز در سه فرسخی نسا، از شهرهای خراسان، بود و ازاین رو وی را نسوی یا نسایی و بالوزی خوانده اند. کنیه اش ابوالعباس بود که استادش، ابوالحسن علی بن حجر سعدی (متوفی ۲۴۴)، آن را به وی داد. تاریخ ولادت او مشخص نیست. چون سمعانی وفات وی را در ۳۰۳ در نود و چند سالگی ذکر کرده، خطای ذهبی، که تولد او را در سال دویست و هشتاد و اندی دانسته است، روشن میشود.

مقام علمی نسوی
نسوی برای کسب علم سفرهای زیادی کرد و از بسیاری حدیث شنید و روایت کرد، از جمله در مرو از اسحاق بن راهویه، در بلخ از قتیبة بن سعید، در بغداد از احمد بن حنبل و یحیی بن مَعین، در بصره از ابراهیم بن حجاج سامی، در کوفه از ابو بکر بن ابی شَیْبَه عَبْسی، در مکه از ابراهیم بن منذر خَرامی، در مدینه از ابو مُصعب احمد بن ابی بکر زهری، در مصر از حرملة بن یحیی تُجیبی، و در دمشق از ابو ولید هشام بن عمار سلمی روایت کرده است. وی حافظ و محدّث و راوی آثار و مصنفات محدّثان پیش از خود در خراسان بود. مصنفات عبداللّه بن مبارک را از حبان بن موسی، مُوَطّأ مالک را از حرملة بن یحیی، امهات آثار کوفه را از ابی بکر بن ابیشیبه، سنن را از مسیب بن واضح، تفسیر را از محمد بن ابی بکر مقدمی و بیش تر مسند ابن راهویه را روایت میکرد و بسیاری برای شنیدن حدیث و آموختن فقه از وی، به سویش سفر میکردند.

شاگردان نسوی
برخی از شاگردان وی عبارت بودند از: ابو بکر محمد بن اسحاق بن خزیمه، که از اقران او بود. ابو بکر احمد بن ابراهیم اسماعیلی؛ ابو احمدعبداللّه بن عدی جرجانی؛ ابو بکر محمد بن حسن نقاش؛ ابو بکرعبداللّه بن محمد بن مسلم اسفرائینی؛ ابو عبداللّه محمد بن یعقوب شیبانی.

نسوی از منظر دیگران
...
شهاب الدین محمد بن احمد بن علی بن محمد منشی، وی منصب دیوان کتابت و انشا را در دربار به عهده داشت، در ادبیات فارسی و عربی و مقدمات علوم اسلامی نیز تبحر داشته است.
شهاب الدین محمد بن احمد بن علی بن محمد منشی، و آن گونه که خود می گوید، شهاب الدین محمد خرندزی؛ معروف به نسوی، از خانواده های اعیانی خراسان بود و خاندان او در خراسان قلعه ای به نام خرندز داشتند. این قلعه در مجاورت شهر زیدر از توابع نسا در نزدیکی عشق آباد کنونی بود. از دو اثری که از نسوی در دست است و نیز با شناختی که از دوستان و معاشران او داریم، این گونه استنباط می شود که وی از علوم عصر خود آگاهی داشته و علوم متعارف معاصر خود را کسب کرده، و در ادبیات فارسی و عربی و مقدمات علوم اسلامی تبحر داشته است. از میان معاشران و کسانی که با آنان مراوده داشته، می توان از نصره الدین حمزه بن محمد، برادرزاده عمادالدین محمد، نام برد. به نوشته نسوی، نصره الدین با علوم مختلف آشنا بود. بیشتر از آن می دانیم که نسوی حداقل تا ۶۱۶. ق در خرندز در نزد پدر می زیست.
خروج از نسا
پس از مرگ سلطان محمد خوارزمشاه، عمادالدین محمد- عموی نصره الدین که در خوارزم تحت نظر بود- به نسا بازگشت و ولایت و حکمرانی آن جا را به دست گرفت. شهاب الدین محمد نسوی نیز در نزد اختیارالدین زنگی، پسر عمادالدین، به خدمت مشغول شد. این زمان مصادف با نبرد سلطان جلال الدین با مغولان در بیابان نسا بود و ظاهرا نسوی در این زمان تازه از خرندز به نزد اختیارالدین رفته بود. پس از مرگ اختیارالدین، پسرعم او؛ یعنی نصره الدین، جانشین او شد و نسوی را نایب خود ساخت. اختلافات نصره الدین با غیاث الدین پیرشاه، برادر سلطان جلال الدین خوارزمشاه، سبب شد که نصره الدین، نسوی را به سفارت به نزد غیاث الدین فرستد. این سفارت آغاز خروج نسوی از نسا و مقدم پیوستن او به درگاه سلطان جلال الدین خوارزمشاه بود.
فعالیت ها
نسوی پس از وقایعی که بر او حادث شد، در آذربایجان به خدمت سلطان جلال الدین پیوست و مدتی پس از آن در سال های ۶۲۲ تا ۶۲۴. ق دیوان کتابت و انشا به او تفویض شد. به گزارش خود نسوی، وی، پس از انتصاب، در نزد سلطان مقامی رفیع یافت. از جمله یادآور می شود، هنگامی که سلطان جلال الدین برای بار دوم به فتح گرجستان رفت، در کنار رود ارس به بیماری سختی دچار شد و از حرکت بازماند. به این لحاظ سلطان فرمان داد که به همراه والیان «سرماری» - در جنوب دریاچ گوگچه- به سرماری رود تا در آن جا مکتوبات سلطان را که می رسد با حضور او بگشایند و وی رسولانی را که از «ملوک شام و روم ] و گرج» می رسد، بپذیرد. همچنین در ماموریت های مهم غالبا وی از سوی سلطان عهده دار آن می شد. نسوی در آخرین روزهای اقامت سلطان جلال الدین در نزدیکی شهر آمد (میافارقین) در کنار او بود. وی گزارش داده است: شبی که سپاه سلطان گرفتار حمل مغولان شد، چون به کار کتابت مشغول بود، تا صبح بیدار مانده بود و در اواخر شب پس از اندکی خواب، غلامش او را بیدار کرد و فریاد برآورد که «برخیز که رستخیز برخاست». نسوی شرح واقع گریز خود و جان بدر بردنش را شرح داده است. وی سه روز در غاری پنهان گشته، بعد به شهر آمد رفته است. به دلیل شهربندان بودن شهر، دو ماه در آمد سکونت گزید. سپس به اربل رفت و پس از مشقات فراوان به آذربایجان بازگشت. به نوشت او، در این ایام بلیات فراوان دید و مدتی بعد به آمد بازگشت و در این جا از مرگ سلطان جلال الدین اطمینان یافت.
نگارش کتاب
...
پاییزیِ نَسَوی، مجدالدین محمد، شاعر و حماسه سرای ایرانی سدۀ ۷ق/۱۳م در دربار ملوک خانیۀ ماوراءالنهر می باشد.
از زندگی و تحصیلات پاییزی نسوی که حاجی خلیفه او را مجدالدین بابری نسایی خوانده است، اطلاعی در دست نیست. عوفی نخستین کسی است که دربارۀ پاییزی گزارشی به دست داده است. بنابر این گزارش، وی در ۶۰۰ق/۱۲۰۴م در شهر نسای ماوراءالنهر، پاییزی را که در آن زمان در حال سرودن اثری به نام شاهنشاه نامه بود، ملاقات کرده است.
شاهنشام نامه نسوی
شاهنشاه نامۀ او، مثنوی ای حماسی ـ تاریخی در بحر متقارب بوده که به اوصاف و کشور گشایی های سلطان علاءالدین محمدخوارزمشاه (حک ۵۹۶-۶۱۷ق/۱۲۰۰-۱۲۲۰م)، ملقب به سلطان سکندر ثانی، اختصاص داشته است، هرچند هیچ نسخه ای از آن در دست نیست. ویژگی شاهنشاه نامۀ پاییزی در آن است که آغازی است بر تغییر جریان شعر حماسی فارسی از موضوع قهرمانی ـ ملی به موضوع تاریخی. گفتنی است: پس از سدۀ ۵ق، با از میان رفتن حکومت های ایرانی، نشانه های ضعف در نظم حماسه های ملی پدیدار شد و در مقابل انحطاط حماسه های ملی، نوع جدیدی از حماسه سازی که با اوضاع اجتماعی آن روزگار ایران سازگار بود، پدید آمد که عبارت بود از نظم حماسه هایی دربارۀ شخصیت های تاریخی معاصر شاعر که شاهنشاه نامۀ پاییزی نسوی از این نوع به شمار می رود.
اشعار دیگر نسوی
پاییزی کمتر قصیده و قطعه سروده، و در سرودن رباعیات ایهامی و ذووجهین مهارت داشته است. امروزه تنها ۵ رباعی از سروده های او برجا مانده است.

نسوی در دانشنامه ویکی پدیا

نسوی
نسوی به معنای اهل نسا و یک نام خانوادگی است که ممکن است اشاره به یکی از شخصیت های زیر داشته باشد:
ابوالحسن علی بن احمد نسوی مشهور به استاد مختص (زاده ۳۹۳ قمری) در ری و درگذشته ۴۷۲ قمری یکی از ریاضی دانان بزرگ ایرانی
ابوالحسن علی بن احمد نسوی مشهور به «استاد مختص» (زاده ۳۹۳ قمری در ری و درگذشته ۴۷۲ قمری) یکی از ریاضی دانان ایرانی بود که در اوخر قرن چهارم و آغاز قرن پنچم هجری زندگی می کرد. او در نجوم، منطق، فلسفه و پزشکی هم معروف بود. او کتابی به نام المغنی فی الحساب الهندی دربارهٔ ریاضی هندی به پارسی نوشت و سپس آن را به عربی ترجمه کرد. نسوی کتاب های دیگری نیز در ریاضی نوشته است که مشهورترین آنها کتاب الشباع است. این کتاب ها به زبان عربی نوشته شده اند.
صفا، ذبیح الله، تاریخ ادبیات ایران (جلد یکم)، انتشارت فردوس، چاپ هفدهم
* سارتن، جرج. مقدمه بر تاریخ علم. ترجمهٔ غلامحسین صدری افشار. انتشارات علمی و فرهنگی.
در زمان سلطان مجدالدولهٴ دیلمی (متوفی در ۱۰۲۹–۱۰۳۰ میلادی) و جانشینش برآمد. ریاضی دان ایرانی پیش از سال ۱۰۳۰ میلادی رساله ای به زبان فارسی دربارهٴ اعمال حساب نوشت، و بعداً در زمان جانشین مجدالدوله آن را تحت عنوان المُقْنِع فی الحساب الهندی (در این کتاب روش محاسبه با دستگاه شمارش اعشاری آورده شده است) به عربی ترجمه کرد. او کتاب الاشباع را هم راجع به مأخوذات ارشمیدس و قضیهٴ منلاوس نوشت. در کتاب حساب تقسیم کسور و استخراج جذر و کعب را (جذر ۵۷٬۳۴۲؛ کعب۲۹۶و۶۵۲و۳) تقریباً به روش امروزی شرح می دهد. جالب توجه است که نسوی کسور دهدهی را جانشین کسور شصتگانی می کند. «المقنع» و «الشباع فی شرح اشکال القطاع» از دیگر آثار معروف اوست.
یکی از کارهای جالب او کتابی دربارهٔ «اشکره داری» (نگهداری مرغان شکاری) است که در سن ۷۹ سالگی نوشته است. او صورالکواکب عبدالرحمن صوفی را نیز خلاصه کرده بوده و به سید مرتضی تقدیم کرده بوده است.
شهاب الدین زیدری نسوی یا شهاب الدین نورالدین محمد زیدری نسوی (مرگ ۶۴۷ ه‍. ق) شاعر، نویسنده و مورخ قرن هفتم هجری در شیروان است. تحصیلات وی در خراسان انجام گرفت. او منشی سلطان جلال الدین خوارزمشاه آخرین شاه خوارزمشاهیان بود و در آغاز کار در خدمت امرای محلی نسا (در خراسان) بسر می برد و سپس به اردوگاه سلطان جلال الدین خوارزمشاه در عراق و آذربایجان پیوست. وی از سال ۶۲۲ق صاحب دیوان انشاء سلطان جلال الدین شد و تا سال ۶۲۸ ق در این سمت باقی بود. نسوی مدتی در بلاد آسیای صغیر و آذربایجان سرگردان بود. تا عاقبت در میافارقین نزدیک مَلِک مسعود از سلاطین کرد ایوبی رفت. وی در حدود ۶۴۷ق در حلب در گذشت.
کسایی، نورالله (۱۳۷۶). «سرگذشت دانشمندان و مراکز دانش در حمله مغول». نامه پژوهش (۴).
شهاب الدین محمد نسوی، در سال ۶۲۱ق از جانب والی نسا (در خراسان)، به دربار سلطان جلال الدین فرستاده شد و تا سال ۶۲۸ق که سال مرگ جلال الدین است در خدمت او بود. او در سال ۶۲۹ق در میافارقین اقامت کرد و نفثه المصدور را در حدود سال ۶۳۲ق، در آنجا نوشت.
کتاب دیگر این نویسنده، سیرت جلال الدین است که در سال ۶۳۹ق به زبان عربی نوشته شده است. وی بیشتر عمر را در خود را در زمان حملهٔ مغول بسر برده و شاهد بسیاری از جنایات و وقایع آن عصر بوده است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نسوی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی نسوینام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

صادق > برسلان
Dokhtare koli > Ladder
محمد قلی پور > it's not as if
> Ski poles
مصطفی لطفی > تولوا
مهیار تفوق > bioflocculation
DASY > caption
محمد ثابتی > boyka

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نفثه المصدور pdf   • شرح نفثه المصدور   • دانلود رایگان کتاب نفثه المصدور   • تاریخ وصاف   • معنی نسوی   • مفهوم نسوی   • تعریف نسوی   • معرفی نسوی   • نسوی چیست   • نسوی یعنی چی   • نسوی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نسوی
کلمه : نسوی
اشتباه تایپی : ks,d
عکس نسوی : در گوگل


آیا معنی نسوی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )