انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 938 100 1

نظام اقتصادی

نظام اقتصادی در دانشنامه ویکی پدیا

نظام اقتصادی
نظام اقتصادی به عنوان یکی از مهمترین ارکان بنیان اقتصادی هر کشور نقش بسزایی در فرهنگ، معیشت و پیشرفت جوامع ایفا می کند. پدیده هایی مثل فقر و ثروت، عدالت و بی عدالتی و ایجاد انگیزه فردی یا عدم وجود آن همگی تحت تاثیر نظام اقتصادی و در چهارچوب آن به وجود می آیند.
یک نظام اقتصادی مانند نظام اقتصادی سرمایه داری می تواند در ابتدا با تکیه یک سویه بر اصالت فرد و به رسمیت شناختن آزادی های نامحدود فردی و ارجحیت منافع فرد بر جمع، زمینه ایجاد انگیزه فعالیت اقتصادی در افراد را به وجود بیاورد و با تکیه بر مکانیسم بازار مخصوصاً در زمینه توزیع درآمد و مخالفت با دخالت دولت در فعالیت های اقتصادی، فقر و تضاد طبقاتی را گسترش دهد و در پایان باعث افزایش نارضایتی و کاهش انگیزه اقتصادی در قشر ناراضی و در نهایت کاهش کارایی شود.
همچنین یک نظام اقتصادی مثل نظام اقتصادی سوسیالیسم می تواند با تکیه بر اصالت جمع و به منظور جلوگیری از پیامدهای مکانیسم بازار با تمرکز برنامه ریزی و نفی آزادی های فردی در زمینه مالکیت، سرمایه گذاری، انتخاب شغل و مصرف، ضمن تأمین معیشت عمومی در حد نیازهای اولیه و برقراری برابری نسبی، امکان فعالیت های اقتصادی افراد را سلب کرده و موجب بی انگیزگی فرد و پایین آمدن کارایی شود. پس لزوم شناخت نظام اقتصادی از دیدگاه های مختلف مطرح می شود. اولین دیدگاه این است که نظام اقتصادی به صورت واقعیتی در نظر گرفته شود. هدف، شناختن اجزا نظام و سازوکار آن است؛ اینکه یک نظام اقتصادی برای نیل به اهدافش چگونه عمل می کند و در مقایسه با سایر نظام ها تا چه حد توفیق داشته است. اما شناخت مبانی فکری نظام مورد توجه نمی باشد. نمونه این دیدگاه شنیستر و نوردیکه هستند که در کتاب «سیستم های اقتصادی» تنها به توضیح نظام های اقتصادی و عملکرد آنها پرداخته اند.
دومین دیدگاه به این شکل است که شناخت یک نظام اقتصادی را مستلزم شناخت مبانی فکری و ارزشی آن می داند، زیرا نظام های اقتصادی در حقیقت با اصول و جهانبینی های متفاوت حاکم بر خود، ساختارهای تصمیم گیری، اطلاعاتی و انگیزشی متفاوتی را شکل می دهند و در صحنه عمل نیز از همدیگر متمایز می شوند. اما این مبانی فکری و اصول ارزشی نیز به عنوان یک واقعیت موجود نگریسته می شوند و اشکالات و کاستی های آن که در عملکرد و نظام اقتصادی و نتایج آن تاثیر می گذارد، مورد توجه نیست. نمونه این دیدگاه هم ژوزف لاژوزی است که در کتاب «نظام های اقتصادی» خود تا حدی مبانی فکری و ارزشی نظام های اقتصادی را مورد توجه قرار داده است.
شناخت نظام های اقتصادی توسط دو دیدگاه فوق، که با جداسازی «باید» از هست صورت می گیرد برای نظام سرمایه داری خصوصاً سرمایه داری لیبرال بسیار مناسب است. زیرا اقتصاددانان سرمایه داری، وظیفه خود را شناخت «هست»های اقتصاد می دانند و با جدا کردن آن از «باید»ها از خود رفع مسئولیت می کنند و مسئولیت پیامدهای زیان بار نظام اقتصادی را بر گردن نمی گیرند. در مواردی هم که ایشان از پیامدهای منفی احساس خطر کنند در پی ریشه یابی و ارائه راه حل بر می آیند.
دیدگاه سوم آن است که علاوه بر شناخت عملکرد نظام اقتصادی و در قالب اصول فکری و ارزشی آن به عنوان واقعیت، موضع گیری در برابر نارسایی ها و پیامدهای نامطلوب آن را وظیفه خود دانسته و برای رفع این مشکلات، ارائه نظر یا پیشنهاد یک الگوی نظام اقتصادی را لازم می شمارد. نمونه این دیدگاه نیز اتا سیک با کتاب «نظام های اقتصادی آینده» و آیت الله محمد باقر صدر با کتاب «اقتصاد ما» علاوه بر بررسی مکانیسم نظام های اقتصادی سرمایه داری و سوسیالیستی و مبانی فکری آنها، نظام اقتصادی پیشنهادی خود را نیز مطرح کرده اند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نظام اقتصادی در جدول کلمات

روحانی بزرگ مغان که تغییراتی در نظام اقتصادی و اجتماعی به سود طبقه پایین به وجود آورد
گیومات

نظام اقتصادی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی نظام اقتصادی

شهریار آریابد ١١:٤٣ - ١٣٩٨/٠٢/١٥
در پارسی " وینارش آبریک"
|

پیشنهاد شما درباره معنی نظام اقتصادینام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی نظام اقتصادی   • مفهوم نظام اقتصادی   • تعریف نظام اقتصادی   • معرفی نظام اقتصادی   • نظام اقتصادی چیست   • نظام اقتصادی یعنی چی   • نظام اقتصادی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نظام اقتصادی
کلمه : نظام اقتصادی
اشتباه تایپی : kzhl hrjwhnd
عکس نظام اقتصادی : در گوگل


آیا معنی نظام اقتصادی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )