انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1087 100 1

نظریه نسبیت

نظریه نسبیت در دانشنامه ویکی پدیا

نظریه نسبیت
نظریهٔ نسبیَت دو نظریه اصلی و معروف نسبیت خاص و نسبیت عام آلبرت اینشتین را در بر می گیرد. ایده اصلی این نظریه آن است که زمان و فضا با هم مرتبط هستند، نه جدا از هم و ثابت.
نسبیت همزمانی: دو رویداد که برای یک ناظر هم زمان هستند، ممکن است برای ناظر دیگری که نسبت به ناظر نخست در حال حرکت است هم زمان نباشند.
اتساع زمانی: ساعت های در حال حرکت گذر زمان کمتری را نسبت به ساعت های ساکن تجربه می کنند و نشان می دهند.
انقباض طول: اشیاء متحرک، در جهت حرکتشان از دید یک ناظر ایستا کوتاهتر اندازه گیری می شوند.
هم ارزی جرم و انرژی: E = m c 2 {\displaystyle E=mc^{2}}   جرم و انرژی با هم هم ارز هستند و به هم تبدیل می شوند.
نور بیشترین سرعت ممکن را دارد: هیچ جسم مادی یا پیامی نمی تواند با سرعتی بیشتر از سرعت نور در خلاء سفر کند.
جاذبه در فضا با سرعت نور حرکت می کند، نه سریعتر یا بی درنگ.
آغاز به کار بردن عبارت «نظریهٔ نسبیت» به ۱۹۰۶ بر می گردد؛ هنگامی که ماکس پلانک ترکیب «نظریه نسبی» (در آلمانی: Relativtheorie) را به کار برد و بر چگونگی به کار برده شدن اصل نسبیت توسط این نظریه تأکید کرد. اما این آلفرد بوخرر بود که در بخش بحث مقاله پلانک، برای نخستین بار ترکیب «نظریه نسبیت» (در آلمانی: Relativitätstheorie) را به کار برد.
نسبیت خاص نگره ای بر روی ساختار فضازمان است. این نگره در سال ۱۹۰۵ توسط اینشتین و در مقاله ای به نام «درباره الکترودینامیک اجسام در حال حرکت» ارایه شد. این نگره بر پایه دو فرضی است که در تناقض با مکانیک کلاسیک هستند:
چنین نگره ای همخوانی بهتری با آزمایش های تجربی نشان می دهد. برای نمونه، آزمایش مایکلسون-مورلی نه تنها فرض دوم را تأیید می نمود که نتایج جالب دیگری را نیز به همراه داشت:
عکس نظریه نسبیت


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با نظریه نسبیت

نظریه نسبیت را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی نظریه نسبیت   • مفهوم نظریه نسبیت   • تعریف نظریه نسبیت   • معرفی نظریه نسبیت   • نظریه نسبیت چیست   • نظریه نسبیت یعنی چی   • نظریه نسبیت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نظریه نسبیت
کلمه : نظریه نسبیت
اشتباه تایپی : kzvdi ksfdj
عکس نظریه نسبیت : در گوگل


آیا معنی نظریه نسبیت مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )