انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 954 100 1

نعنا

/na'nA/

معنی اسم نعنا

اسم: نعنا
نوع: دخترانه
ریشه اسم: عربی
معنی: (تلفظ: naenā) (از عربی، نعناع) (در گیاهی) نعناع، گیاهی علفی و کاشتنی که ساقه و برگهای خوشبوی آن خوراکی و دارویی است و ساقه ی چهارگوش و زیرزمینی و گاهی گلهای رنگین دارد - نعناع، گیاهی کاشتنی و خوشبو

معنی نعنا در لغت نامه دهخدا

نعنا. [ ن َ ] (از ع ،اِ) نوعی از پودنه باشد و اصل آن نعناع است در عربی و پارسیان «ع » آخر را حذف کرده نعنا می گویند . (برهان قاطع). گیاهی معطر و مأکول از جنس پودنه که پذور نیز گویند. (ناظم الاطباء). پودینه. باغی. فودنج بستانی. فوتنج بستانی. پودنه.پونه. حثرما. (یادداشت مؤلف ). رجوع به نعنع شود.

معنی نعنا به فارسی

نعنا
( اسم ) گیاهی است از رده دو لپه ییهای پیوسته گلبرگ که سر دسته تیره نعناعیان میباشد و جزو سبزیهای خوراکی است.این گیاه دارای تمام اسانس ها و خواص پودنه است و برگهایش کرک کمتری دارند ولی بریدگیهای کنار برگهای آن بیشتر از پودنه و اسانس آن نیز از پودنه ملایم تر است . این گیاه همه آثار نیرو دهنده و با دشکن وخلط آور پودنه را داراست.از این گیاه اسانسی بنام مانتول استخراج میکنند که جهت خوشبو کردن داروها و برخی آب نباتها و شیرینی ها بکارمیرود . علاوه برین در معالجه التهابات مخاط بینی و گلو و دهان اسانس مزبور مورد استعمال دارد . از انساج نعناع نوعی کافور قابل تبلور نیز بدست میاورند که مانند کافور معمولی بکار میرود . دم کرده برگ نعناع را جهت تقویت و رفع نفخ معده و روده مصرف میکنند . برگهای خشک و نرم شده نعناع جهت خوشبو کردن ماست و دوغ و سرخ شده آن در روغن که بنام نعنا داغ موسوم است جهت خوشبو کردن برخی آش ها بکار میرود لمام نعناسبز مشی نعنع راقوته . یا نعنای آبی . ۱ - نعنای وحشی . ۲ - پودنه . ۳ - نعنای قرمز . یا نعنای طبی . سوسنبر . یا نعنای قرمز . گونه ای نعناع که در لبه رودخانه ها و در جریان آبهای ملایم و کم عمق میروید و چون برگهایش قرمز رنگند باین نام موسوم است نعنای آبی. یا نعنای فلفی. سوسنبر . یا نعنای وحشی . ۱ - پودنه . ۲- گونه ای نعناع که در کنار نهرها میروید
[Mentha] [زیست شناسی- علوم گیاهی] سرده ای از نعنائیانِ اغلب چندساله با حدود 25 گونه و چندصد رقم زراعی و برگ های متقابل و رنگ های متنوع که تقریباً در اکثر نقاط جهان می رویند، ولی اغلب رطوبت پسند و معطر هستند
( اسم ) نعناع خشک و کوبیده که در روغن داغ کرده ریزند و آن برای خوشمزه و خوشبو ساختن انواع آش و کشک بادنجان و غیره بکار رود .

معنی نعنا در فرهنگ فارسی عمید

نعنا
= نعناع
نعنای خشک کرده و کوبیده که در روغن داغ بریزند و روی آش رشته و بعضی خوراک های دیگر بریزند.

نعنا در دانشنامه ویکی پدیا

نعنا
نعنا یا نعناع، پونه، پودنه (نام علمی: Mentha) گیاهی است از رده دولپه ای های پیوسته گلبرگ که سردسته تیره نعناعیان و از سبزی های خوراکی است. این گیاه تمام اسانس ها و خواص پونه را دارد؛ ولی برگ هایش کرک کم تری دارند و بریدگی های کنار برگ های آن بیش تر از پونه و اسانس آن نیز ملایم تر است. نعناع گیاهی است علفی و پایا. ساقه های آن دونوع خزنده و زیر زمینی می باشند. از میان ریشه ها، یک شاخه قائم و برگدار کوچک خارج می شود که برگ های آن متقابل، بیضوی، نوک تیز، دندانه دار و کمی پوشیده از کرک بوده و از تمامی قسمت های آن بوی معطر و مطبوعی استشمام می شود. ساقهٔ این گیاه چهارگوش و به رنگ قرمز مایل به بنفش یا مایل به ارغوانی است. گل های آن در ماه های مرداد و شهریور ظاهر می گردند. رنگ گلی یا ارغوانی مایل به بنفش دارند و به تعداد زیاد در مجاور یکدیگر به نحوی مجتمع می رویند.
نعنا گیاهی است با ریشه هوایی و ساقه های مستقیم و چهارگوش، و برگ های آن به طول ۳ تا ۵ سانتی متر، متقابل، نیزه ای یا دوکی است، حاشیهٔ آن دارای بریدگی های عمیقی است، بریدگی های کناره آن نوک تیز است. کرک برگ های نعنا کم است. نعنا سبز معمولاً در سرتاسر جهان کشت می شود. این گیاه در نواحی شمال ایران و اطراف تهران به حالت وحشی و پرورشی می روید.
نعنای قرمز گونه ای از نعنا است که در لبه رودخانه ها و در جریان آب های ملایم و کم عمق می روید و چون برگ هایش قرمزرنگند به این نام خوانده می شود.
سیارک ۱۰۷۸ (به انگلیسی: 1078 Mentha، نامگذاری:1926XB) هزار و هفتاد و هشتمین سیارک کشف شده است که در ۷ دسامبر ۱۹۲۶ و در هایدلبرگ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۱٫۸۰ است.
نعناع هندی یا پچولی (نام علمی: Pogostemon cablin) نام یک گونه از تیره نعناعیان است.
گیاهی چندساله از خانواده نعناعیان می باشد که دارای شاخه های افراشته و انبوه است. این شاخه ها می توانند تا ۷۵ سانتیمتر نیز طول داشته باشند. نعنا هندی دارای گل های کوچک به رنگ سفید-صورتی است. گل ها بسیار معطر نیز می باشند. این گیاه بومی نواحی گرمسیر آسیا است و امروزه در کشورهای چین، اندونزی، هند، مالزی، تایوان، فیلیپین، تایلند و ویتنام و همچنین نواحی غرب آفریقا نیز یافت می شود.
نعناع هندی یک گیاه پر پشت بوته مانند است که از خانواده نعناع محسوب میشود. در لابلای شاخ و برگ های این بوته گل های ظریف صورتی و سفید می رویند . نام patchouli برگرفته شده از کلمه ای تامیلی(tamili) است. patchouli به معنای سبز و ellai به معنی برگ بوده است .منشا اصلی این نام اشاره به سرزمین مادری این گیاه دارد و ریشه آن به زبان دراویدی برمیگردد که مردمان تامیل صحبت میکردند.
این گیاه از طریق مسیر ابریشم به آسیای مرکزی آورده شده و به لطف ناپلئون به اروپا رسیده است.ناپلئون یک جفت شال کشمیری که بوی پچولی میدادند و از مصر خریده بود را به فرانسه آورد. شال ها از روغن نعنا هندی معطر شده بودند که برای دفع و حفاظت از حشرات کاربرد داشت.حتی تاجران ابریشمی که از چین به آسیای میانه سفر می کردند، ابریشم ها را با برگ های خشک نعناع هندی می پوشاندند تا از حمله ی حشرات و تخم گذاری آفات در امان باشند. به هر حال شور و شوق بزرگ جهان برای نعناع هندی در طول 1960 الی 1970 میلادی در اروپا و آمریکا اتفاق افتاد.
خاگینه نوعی خوراکی ایرانی است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نعنا را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی نعنا

نازنین ١٣:٥٠ - ١٣٩٥/١٠/٢٥
(= نعناع) این واژه عربی است و پارسی آن اینهاست:
اوژاد (سنسکریت: اوشادْهی)
پِزور (پارسی دری: پذور)
|

شهریار آریابد ١٥:٤٩ - ١٣٩٧/١٢/٢٧
در پهلوی " نانوک " در نسک : فرهنگ برابرهای پارسی واژگان بیگانه از ابوالقاسم پرتو .
|

پیشنهاد شما درباره معنی نعنانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نعنا خشک   • کاشت نعناع   • نعنای وحشی   • انواع نعناع   • طبع نعنا   • نعناع زینتی   • مضرات نعناع   • نعناع فلفلی   • معنی نعنا   • مفهوم نعنا   • تعریف نعنا   • معرفی نعنا   • نعنا چیست   • نعنا یعنی چی   • نعنا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نعنا
کلمه : نعنا
اشتباه تایپی : kukh
آوا : na'nA
نقش : اسم
عکس نعنا : در گوگل


آیا معنی نعنا مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )