انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1071 100 1

نفت خام

معنی نفت خام به فارسی

نفت خام
[crude oil] [زمین شناسی] نفت طبیعی قبل از پالایش

نفت خام در دانشنامه ویکی پدیا

نفت خام
نَفت خام یا پترولیوم مایعی غلیظ و افروختنی به رنگ قهوه ای سیر یا سبز تیره یا سیاه است که در لایه های بالایی بخش هایی از پوستهٔ کره زمین یافت می شود. نفت شامل آمیزهٔ پیچیده ای از هیدروکربن هایی گوناگون است. بیش تر این هیدروکربن ها از زنجیرهٔ آلکان هستند؛ ولی ممکن است از دید ظاهر، ترکیب یا خلوص تفاوت های زیادی داشته باشند. نفت را طلای سیاه مینامند. نفت جز سوخت های فسیلی به حساب می آید و تجدید ناپذیر است.
ریشهٔ واژهٔ «نفت» از واژهٔ اوستایی «نپتا» گرفته شده است. کلدانیان و اعراب آن را از زبان مادی گرفته و «نفتا» خوانده اند. در برخی منابع قدیمی به صورت «نفط» نیز آمده است. در فرانسه نیز «Naphte» گفته می شود و پیش از آن تا سال ۱۲۱۳ میلادی «Napte» گفته می شد که از واژهٔ لاتین «Naphta» برگرفته شده بود. ریشهٔ این کلمه واژه یونانی «Naphtha» به معنی روغن شرقی می باشد.
کلمهٔ نفت در زبان انگلیسی «پترولیوم» (Petroleum)نامیده می شود که از دو کلمهٔ «پترا» (Petro)(معادل یونانی واژهٔ سنگ) و کلمهٔ «اولئوم» (Oleum)(روغن) تشکیل شده است.
نفت مایعی است که عمدتاً از دو عنصر آلی هیدروژن و کربن تشکیل شده و دارای مقادیر کم تری از عناصر سنگین مانند نیتروژن، اکسیژن و گوگرد می باشد و به صورت طبیعی در زیر زمین و به صورت استثنایی در روی زمین به صورت چشمه یافت می شود.
عکس نفت خام
«نفت خام» (انگلیسی: Crude Oil (film)) فیلمی در ژانر مستند است که در سال ۲۰۰۸ منتشر شد.
ژانویه ۲۰۰۸ (۲۰۰۸-01) (جشنواره بین المللی فیلم روتردام)
نفت خام تاپیس، (انگلیسی: Tapis crude) نفت خام مالزی است، که به عنوان یک معیار قیمت گذاری در سنگاپور مورد استفاده قرار می گیرد.
وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران
شرکت ملی نفت ایران
پالایشگاه نفت
در حالی که در بازار نفت برنت یا وست تگزاس اینترمیدیت، معامله ای انجام نشود، از این شاخص به عنوان معیار قیمت نفت، در بازارهای آسیا و استرالیا استفاده می شود.
نفت خام ترش به نفت خامی گفته می شود که مقدار گوگرد آن بیشتر از نیم درصد باشد. در نقطه مقابل نفتی که کمتر از نیم درصد گوگرد داشته باشد به نفت شیرین معروف است.
وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران
شرکت ملی نفت ایران
پالایشگاه نفت
نفت های ترش ممکن است سمی و دارای خاصیت فرسایندگی باشند به ویژه اگر میزان بالایی از سولفید هیدروژن در آنها وجود داشته باشد به همین دلیل قبل از بارگیری نفت ترش در نفتکش ها بایستی سولفید هیدروژن آنها زدوده شود. از آنجا که هزینه استحصال فراوردهای نفتی کم گوگرد مثل بنزین از نفت های ترش بیشتر است عموما از آنها برای تولید فراورده های نفتی سنگینتر همچون گازوئیل و نفت کوره استفاده می شود. این موضوع باعث می شود تا نفت های ترش قیمت پایینتری از نفت های شیرین داشته باشند.
ریشه اصطلاح های ترش و شیرین به قرن نوزدهم می رسد. در آن زمان برای تشخیص مرغوبیت نفت مقدار کمی از آن را مزه می کردند و چون نفت های کم گوگرد مزه ای نسبتا شیرین و مطبوع داشتند به نفت شیرین معروف شده و نفت های دارای گوگرد بالا که مزه نامطبوعی داشتند به نفت ترش معروف شدند.
نفت های وست تگزاس اینترمیدیت و برنت که به عنوان مرجع قیمت گذاری نفت در در سطح بین المللی محسوب می شوند هر دو نفت های سبک و شیرین هستند. در بین نفت هایی که به عنوان شاخص قیمت نفت در نظر گرفته می شوند، نفت خام دبی و نفت خام عمان از نوع نفت ترش هستند.
وست تگزاس اینترمیدیت (به انگلیسی: West Texas Intermediate) نوعی نفت است که بعنوان محک یا شاخص برای قیمت گذاری نفت در بازارهای جهانی استفاده می گردد.
این نفت سبک در غرب تگزاس استخراج می گردد.
نفت خام دبی نفت خام ترش و سبک استخراج شده از دبی می باشد. بهای نفت خام دبی، به عنوان معیار یا مبدأ قیمت نفت خلیج فارس، مورد استفاده قرار می گیرد و دلیل استفاده از آن، در دسترس بودن این محصول برای خرید فوری، نسبت به انواع دیگر نفت های استخراج شده در خلیج فارس می باشد.
وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران
شرکت ملی نفت ایران
پالایشگاه نفت
دو مبدأ یا معیار دیگر نشانگر قیمت نفت در صنعت نفت جهانی، نفت برنت و وست تگزاس اینترمیدیت است. بهای نفت خام دبی به طور کلی برای قیمت گذاری نفت خام صادر شده از منطقه خلیج فارس به آسیا استفاده می شود. شاخص دبی در امارات متحده عربی، با عنوان فاتح نیز، شناخته می شود.
نفت خام دبی، نفتی سبک است (البته نه به سبکی نفت برنت و وست تگزاس). غلظت آن، برابر ۳۱ درجه ای پی آی API (وزن مخصوص ۰٫۸۷۱) و گوگرد محلول در آن، معادل ۲٪ درصد از وزن آن می باشد.
نفت خام سبک نفت مایعی است که چگالی پایینی دارد و در دمای اتاق (شرایط استاندارد دما و فشار) به راحتی جاری می شود. نفت سبک دارای ویسکوزیته پایین، وزن مخصوص کم و درجه ای پی آی بالاست که در اثر نسبت بالای شکست های هیدروکربن ایجاد می شود و غالباً دارای مقدار کمی موم می باشد.
وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران
شرکت ملی نفت ایران
پالایشگاه نفت
نفت سنگین
نفت خام شیرین به نفت خامی گفته می شود که مقدار گوگرد آن کمتر از نیم درصد باشد. در نقطه مقابل نفتی که بیشتر از نیم درصد گوگرد داشته باشد به نفت ترش معروف است.
وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران
شرکت ملی نفت ایران
پالایشگاه نفت
ناخالصی گوگرد بایستی قبل از پالایش از نفت زدوده شود به همین جهت وجود گوگرد بیشتر هزینه پالایش نفت را بالا خواهد برد. از آنجا که از نفت های سبکتر و شیرینتر می توان مقدار بیشتری فراورده های پرمصرف و مرغوب نفتی مانند بنزین، نفت سفید و گازوئیل های کم گوگرد را به دست آورد، این نفت ها بیشتر مورد علاقه پالایشگاه ها بوده و قیمت بالاتری دارند. در قرن نوزدهم برای تشخیص مرغوبیت نفت مقدار کمی از آن را مزه می کردند و چون نفت های کم گوگرد مزه ای نسبتا شیرین و مطبوع داشتند این نوع نفت ها به نفت شیرین معروف شدند.
نفت های وست تگزاس اینترمیدیت و برنت که به عنوان مرجع قیمت گذاری نفت در در سطح بین المللی محسوب می شوند هر دو نفت های سبک و شیرین هستند.

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با نفت خام

معنی نفت خام به انگلیسی

petroleum (اسم)
نفت ، مواد نفتی ، نفت خام

معنی کلمه نفت خام به عربی

نفت خام
نفط

نفت خام را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

محمد مهدی ١٨:١١ - ١٣٩٦/١٢/٠٦
Crude oil
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تحقیق در مورد نفت خام   • نفت چگونه تشکیل می شود   • کاربرد نفت   • چگونگی تشکیل نفت   • ترکیب های نفت خام   • تحقیق درباره کاربرد نفت خام   • تاریخچه نفت   • تاریخچه نفت در جهان   • معنی نفت خام   • مفهوم نفت خام   • تعریف نفت خام   • معرفی نفت خام   • نفت خام چیست   • نفت خام یعنی چی   • نفت خام یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نفت خام
کلمه : نفت خام
اشتباه تایپی : ktj ohl
عکس نفت خام : در گوگل


آیا معنی نفت خام مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )