برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1143 100 1

نفرین زمین

نفرین زمین در دانشنامه ویکی پدیا

نفرین زمین
نفرین زمین رمانی است از جلال آل احمد که نخستین بار در سال ۱۳۴۶ منتشر شد. این رمان، سرگذشت معلمی است که برای درس دادن به یک روستا می رود.
معلمی وارد ده می شود و با مدیر مدرسه و مباشر ارباب آشنا می شود. او در هنگام گشت وگذار در ده، به درویشی بر می خورد و با او وارد گفتگویی در مورد کَنده شدن روستاییان از روستا و مهاجرت آنها به شهر می شود. این گفتگو، اولین گفتگو از سلسله گفتگوهایی است که در خلال داستان رخ می دهد و به نوعی بر سایر حوادث داستان سایه می افکند. آموزگار، در شب ورود به ده، به مهمانی خانه مدیر می رود؛ جایی که ریش سفیدان ده، در مورد ورود تراکتور به روستاهای مجاور و برخوردهای پیش آمده در بین روستاییان صحبت می کنند. مالک، قطعه ای از زمین های ده را برای احداث مرغداری و حفر چاه عمیق به غریبه ای در شهر فروخته است. نویسنده جابه جا با نقل اخبار رادیو به وقایعی که در آبادی می گذرد، بُعدِ مملکتی می دهد. روستاییان با وجود راهیابی ماشین و روابط بورژوایی به ده، همچنان خرافاتی اند. اختلافات بین مدیر و مالک آرام آرام اوج می گیرد و افراد خانواده مدیر، آسیاب موتوری مباشر را از کار می اندازند. به تلافی، افراد مباشر نیز قلمستان مدیر را تخریب می کنند. مردم می کوشند ساختمان مرغداری را تخریب کنند، اما ژاندارم ها مانع می شوند. وقتی آموزگار برای ساخت مدرسه به دهی دیگر رفته بود، از مرگ مالک مطلع می شود و همچنین درمی یابد که روستاییان به مرغداری حمله کرده و در طی درگیری ها، مباشر کشته شده و بسیاری بازداشت شده اند. آموزگار بدون هیچ تأثیری در سیر وقایع، ده را ترک می کند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نفرین زمین در دانشنامه آزاد پارسی

نِفرین زمین
رمانی نوشتۀ جلال آل احمد، که به شیوۀ راوی قهرمان (← راوی) نوشته شده و در ۱۳۴۶ش انتشار یافت. قهرمان این رمان معلم دهی است که مشاهدات و تأملات خود را دربارۀ نابودی نظام سنتیِ حاکم بر روستاهای ایران درپی اصلاحات ارضی گزارش می کند. بحث های متعدد بین شخصیت های اثر، نشانگر آن است که نویسنده بیش از آن که در فکر آفرینش اثری ادبی باشد به خلق بیانیه ای افشاگرانه دربارۀ نابودی کشاورزی سنتی در ایران می اندیشد.

ارتباط محتوایی با نفرین زمین

نفرین زمین را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی نفرین زمین   • مفهوم نفرین زمین   • تعریف نفرین زمین   • معرفی نفرین زمین   • نفرین زمین چیست   • نفرین زمین یعنی چی   • نفرین زمین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نفرین زمین
کلمه : نفرین زمین
اشتباه تایپی : ktvdk cldk
عکس نفرین زمین : در گوگل

آیا معنی نفرین زمین مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )