برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1153 100 1

نفس زکیه

معنی نفس زکیه در لغت نامه دهخدا

نفس زکیة.[ ن َ س ِ زَ کی ی َ / ی ِ ] (ترکیب وصفی ، اِ مرکب ) مراد نفوس اولیأاﷲ است. (از فرهنگ علوم عقلی ص 597).

نفس زکیه. [ ن َ س ِ زَ کی ی ِ / ی َ ] (اِخ ) محمدبن عبداﷲبن حسن بن علی بن ابی طالب ، مکنی به ابوعبداﷲ و ملقب و مشهور به نفس زکیه ، از مردم مدینه و از اصحاب حضرت امام صادق بود و در عهد آن حضرت دعوی امامت کرد و به سال 145 هَ. ق. کشته شد. (از ریحانة الادب ج 4 ص 223).

معنی نفس زکیه به فارسی

نفس زکیه
محمد ابن عبدالله بن حسن علی بن ابی طالب مکنی به ابو عبدالله و ملقب و مشهور به نفس زکیه از مردم مدینه و از اصحاب حضرت امام صادق بود و در عهد آن حضرت دعوی امامت کرد و به سال ۱۴۵ هجری قمری کشته شد .

نفس زکیه در دانشنامه اسلامی

نفس زکیه
نفس زکیه شخصی است به نام محمد بن عبدالله بن حسن بن حسن است و به دلیل اینکه خیلی عابد و زاهد و پاک می باشد در روایات به او لقب نفس زکیه داده شده است.
وی از اولاد امام حسین (علیه السّلام) بوده و به عبارتی سید حسینی می باشد. اما برخی به گمان اینکه نام حسن - که جزء اسم می باشد - نام جد او است وی را سید حسنی می نامند در حالی که او با سید حسنی متفاوت است. زیرا سید حسنی کسی است که که وقتی به اذن خدا فرمان ظهور به حضرت بقیة الله (علیه السّلام) می رسد او به وسیله بعضی از خواص حضرت متوجه می شود که حضرت می خواهند ظهور کنند. لذا به نزد حضرت آمده و از ایشان استفسار می کند و آن حضرت ایشان را آگاه می کند.سپس او قبل از امام خروج می کند و به دست مردم کشته می شود و سرش به شام فرستاده می شود و همچنین با نفس زکیه ای که طبق روایات در پشت کوفه به همراه هفتاد نفر از یارانش شهید می شود متفاوت است. برخی از نویسندگان معاصر آن را به شهید حکیم و یارانش که در نجف (که در پشت کوفه قرار دارد) شهید شده اند تطبیق داده اند.
یکی از علایم حتمی ظهور
برای ظهور و قیام حضرت صاحب الامر (علیه السّلام) پنج علامت حتمی وجود دارد: یعنی به طور حتم این پنج علامت در رابطه با حضرت اتفاق خواهد افتاد. یکی از علائم حتمی ظهور، قتل نفس زکیه است.
وظیفه نفس زکیه
بنابر آنچه از روایات و اخبار به دست می آید وظیفه نفس زکیه پیام رسانی برای امام بوده است. همانطور که در روایت بیان شده است حضرت ولی عصر (عجّل الله فرجه الشریف) وقتی ظهور می کند و توسط صیحه دعوتشان علنی و جهانی می شود به یارانشان می فرمایند که مردم مکه مرا نمی خواهند در حالیکه برای هدایت فرستاده شده ام و شایسته است که شخصی همچون من این مطالب را برای ایشان بگوید تا برای آنها حجت تمام شود، سپس یکی از یارانش را می طلبد و به ایشان می فرماید: برو نزد اهل مکه و به ایشان بگو : ای اهل مکه من فرستاده فلانی هستم و او به شما می گوید:ما اهل بیت رحمت و معدن رسالت و خلافت هستیم و از ذریه محمد (صلی الله علیه و آله وسلّم) و سلاله پیامبرانیم. ما مظلوم واقع شده ایم و مردم به ما ستم کرده اند و ما را آواره ساخته اند و از هنگام رحلت رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) تا امروز حق ما غصب شده است. اکنون ما از شما چشم یاری ...

نفس زکیه در دانشنامه ویکی پدیا

نفس زکیه
نفس زکیّه شخصیتی آخرالزمانی؛ در فرجام شناسی شیعی است. طبق روایات شیعه از آخرالزمان، وی جوانی از خاندان محمد است که نام اصلی او محمد بن حسن می باشد. بر اساس روایات، وی پیش از ظهور مهدی میان رکن و مقام ابراهیم در مسجدالحرام کشته می شود. گفته شده که بین کشته شدن او و قیام مهدی، بیش از چهارده یا پانزده شب فاصله نمی باشد.
محمد ابن عبدالله نفس زکیه
بحارالانوار جلد ۱۳ باب ۲۹
نفس زکیه در فرجام شناسی شیعه دوازده امامی، شخصیتی آخرالزمانی است که پیش از ظهور مهدی میان رکن و مقام ابراهیم در مسجدالحرام بدون گناه کشته می شود.
محمد ابن عبدالله نفس زکیه که در سال ۱۴۵ هـ.ق خروج کرد
نفس زکیه همچنین ممکن است به موارد زیر اشاره کند:
قتل نَفسِ زَکیّه به معنای کشته شدن نفس پاک، یکی از نشانه های ظهور مهدی در روایات شیعیان است. در برخی روایات به حتمی بودن آن تصریح شده است.
الکورانی العاملی، الشیخ علی؛ معجم أحادیث الإمام المهدی (ع)، قم، مؤسسه المعارف الإسلامیه، ۱۴۱۱ق
کمال الدین و تمام النعمه، محمد بن علی الصدوق (م. ۳۸۱ ق)، اول، بیروت، اعلمی، ۱۴۱۲ ق.
بحار الانوار، علامه مجلسی، مؤسسة الوفاء، بیروت، چاپ دوم، ۱۴۰۳ق
کتاب الغیبه، محمد بن ابراهیم النعمانی (م ۳۸۰ ق)، به کوشش علی اکبر غفاری، تهران، مکتبة الصدوق، .
تفسیر العیاشی، محمد بن مسعود العیاشی (م. ۳۲۰ ق)، به کوشش رسولی محلاّتی، تهران، المکتبة العلمیة الاسلامیة .
در حدیثی از امام صادق این حادثه در کنار چهار نشانه دیگر(صیحه آسمانی، خروج سفیانی، خروج یمانی، خسف بیداء) به عنوان علائم حتمی منجی بیان شده است.
در اعتقادات شیعه، پس از ظهور امام مهدی، وی فردی از یارانش را نزد اهل مکه می فرستد تا آنها را به پذیرش قیامش دعوت کند، وقتی او شروع به صحبت می کند مردم مکه بر او هجوم آورده و او را سر می برند.
کشته شدن نفس زکیه پس از ظهور و ۱۵ روز قبل از قیام امام مهدی خواهد ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نفس زکیه در دانشنامه آزاد پارسی

نَفْسِ زَکیّه ( ـ مدینه ۱۴۵ق)
(لقب محمد بن عبدالله محض بن حسن مثنّی) از بزرگان علویان و از نوادگان امام حسن (ع). اهل مدینه بود و از کودکی برخی بنابر نشانه هایی احتمال می دادند همان مهدی موعود باشد. از این رو پس از قتل ولید بن یزید (۱۲۶ ق) خلیفۀ بنی امیه، به تشویق پدرش، خاندان بنی هاشم و بسیاری از بزرگان با وی بیعت کردند و مالک بن اَنَس به اطاعت از وی فتوا داد و معتزله از او حمایت کردند حتی کسانی چون ابراهیم امام، ابوالعباس سفاح، و ابوجعفر منصور، سه برادری که در رأس سلسله بنی عباس قرار گرفتند، با او بیعت کردند و تنها امام جعفر صادق (ع) از بیعت سر باز زد و فرمود این کار صورت نخواهد گرفت و خلافت از آنِ بنی عباس خواهد شد. پس از انقراض بنی امیه و روی کار آمدن بنی عباس، سفاح خلیفۀ اول عباسی، کاری با او نداشت اما چون منصور به خلافت رسید با توجه به این که خود از بیعت کنندگان محمد نفس زکیه بوده و از محبوبیت او نزد اهل مدینه و حمایت بزرگان قوم از او خبر داشت، از وی به وحشت افتاد و سرانجام در ۱۴۵ ق با اعزام سپاهی مرکب از ۴ هزار نفر به مدینه، او و یارانش را شکست داد و سر از بدن وی جدا کردند و نزد منصور فرستادند. برادرش، ابراهیم قتیل باخمرا، نیز در درگیری نظامی با سپاه منصور در باخَمرا (دهی در ۱۶ کیلومتری کوفه) کشته شد. نیز ← قتیل باخمرا

ارتباط محتوایی با نفس زکیه

نفس زکیه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• آیا شیخ نمر نفس زکیه است   • نام زکیه   • محمد نفس زکیه   • فرورفتن سرزمین بیداء   • نفس زکیه کشته شد   • رکن و مقام کجاست   • نفس زکیه کیست   • خسف بیدا   • معنی نفس زکیه   • مفهوم نفس زکیه   • تعریف نفس زکیه   • معرفی نفس زکیه   • نفس زکیه چیست   • نفس زکیه یعنی چی   • نفس زکیه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نفس زکیه
کلمه : نفس زکیه
اشتباه تایپی : kts c;di
عکس نفس زکیه : در گوگل

آیا معنی نفس زکیه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )