برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1297 100 1

نقبای بنی اسرائیل

نقبای بنی اسرائیل در دانشنامه اسلامی

نقبای بنی اسرائیل
نُقَبای بنی اسرائیل از اسباط دوازده گانه بنی اسرائیل یعنی فرزندان یعقوب پیامبر بودند؛ بدین صورت که به دستور خداوند و به دست موسی(ع)، از هریک از اسباط یک نماینده برای قوم خود برگزیده شد. در آیه ۱۲ سوره مائده بدین موضوع به صورت کلی اشاره شده است.
در منابع فریقین، روایاتی از پیامبر(ص) به جای مانده است که تعداد جانشینانش را به تعداد نقبای بنی اسرائیل می داند؛ همانطور که در احادیث دیگر از ایشان به همسانی قوم موسی(ع) با قوم خود در تمام زمینه ها، اشاره شده است.
نقبا از بزرگان قوم خود بودند و وظیفه آن ها پاسداری از میثاقی بود که از جانب خداوند بر عهده بنی اسرائیل قرار گرفت؛ هرچند بنابر نظر غالب مفسران در کنار این مأموریت، وظیفه جمع آوری اطلاعات از قومی ستمگر برای هجرت به بیت المقدس را نیز بر عهده داشتند. بنابر گفته برخی از مفسران عده ای از آنان در این مأموریت از دستورات موسی(ع) سرپیچی نمودند.
موسی مامور گشت که از دوازده قبیله یهود، دوازده نفر مامور کند تا همچون دیده بانان به سرزمین شام رفته، اخبار آنجا و خصوصیات مردم آن منطقه را برای بنی اسرائیل شرح دهند. وی از هر قبیله ای نقیبی امین ، برگزید و آنها را به ماموریت فرستاد.
دوازده نقیب از بین بنی اسرائیل، جهت سرپرستی آنان انتخاب شدند.ولقد اخذ الله میثـق بنی اسرءیل وبعثنا منهم اثنی عشر نقیبا.. خدا از بنی اسرائیل پیمان گرفت. و از آنها، دوازده نقیب (سرپرست ) برانگیختیم. و خداوند (به آنها) گفت: «من با شما هستم! اگر نماز را برپا دارید، و زکات را بپردازید، و به رسولان من ایمان بیاورید و آنها را یاری کنید، و به خدا قرض الحسنه بدهید(در راه او، به نیازمندان کمک کنید)، گناهان شما را می پوشانم (می بخشم ) و شما را در باغهایی از بهشت، که نهرها از زیر درختانش جاری است، وارد می کنم. اما هر کس از شما بعد از این کافر شود، از راه راست منحرف گردیده است راغب در مفردات خود می گوید: کلمه" نقب" وقتی در مورد دیوار و یا پوست به کار می رود معنای کلمه" ثقب" را که در مورد چوب بکار رود می دهد، آن گاه می گوید: نقیب به م ...

ارتباط محتوایی با نقبای بنی اسرائیل

نقبای بنی اسرائیل را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی نقبای بنی اسرائیل   • مفهوم نقبای بنی اسرائیل   • تعریف نقبای بنی اسرائیل   • معرفی نقبای بنی اسرائیل   • نقبای بنی اسرائیل چیست   • نقبای بنی اسرائیل یعنی چی   • نقبای بنی اسرائیل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نقبای بنی اسرائیل
کلمه : نقبای بنی اسرائیل
اشتباه تایپی : krfhd fkd hsvhmdg
عکس نقبای بنی اسرائیل : در گوگل

آیا معنی نقبای بنی اسرائیل مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )