انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1005 100 1

نقد عقل محض

نقد عقل محض در دانشنامه ویکی پدیا

نقد عقل محض
سنجش خرد ناب یا نقد عقل محض (به آلمانی: Kritik der reinen Vernunft) یا نقد اول نخستین کتاب از سه گانهٔ فلسفه انتقادی از ایمانوئل کانت است که اولین بار در سال ۱۷۸۱ چاپ شد. این کتاب مهم ترین اثر کانت است و دربارهٔ ویژگی های عقل و توان آن در شناخت متافیزیک است.
عقل محض
کانت
کانت در این کتاب به بررسی و تقسیم بندی مقولات شناخت و نیز بررسیِ محسوسات، ادراک و عقل محض پرداخته است. او در این کتاب عقل، محسوسات و ادراک، و ویژگی های عقل محض در شناخت متافیزیکی را شرح داده است.
منطق استعلایی در کتاب نقد عقل محض کانت مبحثی است که در آن قواعد ذهنی پیشینی بررسی شده است. کانت منطق استعلایی خود را به دو بخش تحلیل و دیالکتیک استعلایی تقسیم کرده است. کانت از رشته راهنما استفاده می کند و می گوید که فاهمه یا درک همان قوه حکم کننده است که عملکردش همان مقوله ها هستند. فاهمه در واقع قوه شناخت از طریق مفاهیم است که این عمل همان حکم کردن است و ذهنیات را به هم مربوط می کند.
تحلیل استعلایی منطق آنچه درست است می باشد. تحلیل استعلایی خود شامل دو بخش تحلیل مفاهیم و تحلیل اصول است که اولی استنتاج متافیزیک مفاهیم محض و استنتاج استعلایی این مفاهیم و دومی سیستم اصول را نتیجه می دهد.
عکس نقد عقل محض


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقد عقل محض در دانشنامه آزاد پارسی

نقدِ عقلِ محض (Critique of Pure Reason)
رساله ای فلسفی، نوشتۀ ایمانوئل کانت (۱۷۲۴ـ۱۸۰۴) فیلسوف آلمانی، از تأثیرگذارترین آثار فلسفی دورۀ معاصر. در این رساله کانت می کوشد دو مکتب ناهمساز اصالت عقل و اصالت تجربه را با یکدیگر آشتی دهد. وی از یک سو همچون تجربه گرایان ادعا می کند که دانش در آنچه به تجربه درآید (پدیدارها، پدیده ها یا نمودها) محدود می شود و از سوی دیگر همانند خردگرایان مدعی است که عقل محض باید تا به دانش ها سامان بخشد. پس هر نظمی که انسان در جهان می یابد در واقع زاییدۀ تعقل خود اوست. ولی نومن ها یا بودها (اشیای فی نفسه، در برابر نمودها) همواره ناشناختنی می مانند. این کتاب نخستین بار در ۱۷۸۱ انتشار یافت و سپس به زبان های مختلف، از جمله فارسی، ترجمه و منتشر شد.

ارتباط محتوایی با نقد عقل محض

نقد عقل محض را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی نقد عقل محضنام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

منصور رخشانی > بازیگر رزمی کار فیلم معبدشائولین
منصور رخشانی > امیدوار کردن
منصور رخشانی > دیوی در شاهنامه که با رستم جنگید
منصور رخشانی > نیم تنه آستین
ah.banaei@hotmail > faster parent
مریم عبادتیان > Queens peace
وانیا > لغزید
محدثه فرومدی > dendritic

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی نقد عقل محض   • مفهوم نقد عقل محض   • تعریف نقد عقل محض   • معرفی نقد عقل محض   • نقد عقل محض چیست   • نقد عقل محض یعنی چی   • نقد عقل محض یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نقد عقل محض
کلمه : نقد عقل محض
اشتباه تایپی : krn urg lpq
عکس نقد عقل محض : در گوگل


آیا معنی نقد عقل محض مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )