انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 950 100 1

نماد

/nemAd/

مترادف نماد: تمثیل، رمز، سمبل، نمودار

معنی نماد در لغت نامه دهخدا

نماد. [ ن ُ / ن ِ / ن َ ] (اِمص ) نمود. (برهان قاطع)(لغت فرس اسدی ص 114) (اوبهی ) (آنندراج ) (ناظم الاطباء). || (نف مرخم ) به معنی فاعل هم آمده است که ظاهرکننده باشد. (برهان قاطع) (آنندراج ). نماینده و ظاهرکننده. (ناظم الاطباء). رجوع به نمادن شود.

معنی نماد به فارسی

نماد
نمود، نما، نماینده
نمود . یا به معنی فاعل هم آمده است که ظاهر کننده باشد . نماینده و ظاهر کننده .
[عمومی، هنرهای تجسمی] ← رمز 3
[phonetic symbol] [زبان شناسی] علامت نوشتاری برای ثبت آواها
[cloud symbol] [علوم جَوّ] هریک از اندیشه نگاشت های ویژه که معرف مهم ترین یا فراوان ترین اَبرهاست
[phallic symbol] [روان شناسی] هر شیء یا تصویری که بازنمایانگر اندام تناسلی نرینه باشد

معنی نماد در فرهنگ معین

نماد
(نَ) (اِ.) ۱ - نماینده ، سَمبُل . ۲ - مظهر، نشانه . ۳ - علامت .

معنی نماد در فرهنگ فارسی عمید

نماد
۱. نشانه یا علامتی با معنای خاص، سمبل.
۲. (ریاضی) هر نشانه یا حرفی که برای نشان دادن کَمیت، عمل، یا رابطه ای به کار می رود، مانندِ ÷ و ×.

نماد در دانشنامه ویکی پدیا

نماد
نماد کلمه ای است که معنایی فراتر یا غیر از لفظ خود را القا می کند.
نَماد (که مَظهَر و سَمبُل هم نامیده شده) نشانهای است که نشانگر یک اندیشه، شیء، مفهوم، چگونگی و جز اینها می تواند باشد.
نماد می تواند یک شیء مادی باشد که شکلش بطور طبیعی یا بر پایه قرارداد با چیزی که به آن اشاره می کند پیوند داشته باشد. برای نمونه فروهر نماد مزداپرستی است.
نماد در اصطلاح روان شناسی تحلیلی نوعی شبیه ساخته لیبیدو است. صورتی ذهنی که هم می تواند لیبیدو را به همان اندازهٔ قبلی سازدو هم اینکه آن را در قالبی متفاوت از صورت اولیه خود به جریان اندازد. اما شکل گیری نمادها یک روند آگاهانه نیست بلکه بر عکس از راه مکاشفه و یا شهود از دل ناخودآگاه تولید و بیرون داده می شود. اغلب اوقات نمادها به طور مستقیم از رؤیاها نتیجه می شوند یا از آنها تأثیر می پذیرند که این گونه نمادها پر از انرژی روانی و دارای نفوذی جبری و مقاومت ناپذیر هستند.
نماد نه تنها باید بیانگر خیال پردازی های خودآگاهانه تکنولوژیک و فلسفی انسان باشد بلکه باید از ژرفای سرشت حیوانی او نیز خبر دهد: باید تقلیدی از کلیت انسان و بازگو کنندهٔ همان باشد.∗
سرمایه نمادین:انسان موجودی است متعالی که همواره به دنبال کمال است و برای رسیدن به کمال تلاش می کند، انسان موجودی است که می تواند به کمال برسد و برای رسیدن به این کمال نیمه گم شده خود را در هر چیزی جست و جو می کند و از این رو همواره تلاش می کند که نمادهای کمال و نیمه گم شده خود را در هر چیزی جست و جو کند و زمانی که این نمادها را در چیزی می یابد، خود را بدان نزدیک کرده و یا شبیه به آن می کند. این نمادها و سرمایه های نمادین به طور کلی به سه گروه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی قابل تقسیم بندی هستند که می توانند به طور کلی به دو گروه نمادین مبتنی بر معنویت (دینی و اخلاقی) و نمادین مبتنی بر الگوی مادی (لذت ها و منافع زودگذر) تقسیم شوند. سر تا سر جامعه از سرمایه ها پوشیده شده است و جایی از جامعه وجود ندارد که بتوان گفت که سرمایه های اقتصادی – اجتماعی – فرهنگی وجود ندارند و از این رو چون سرمایه نمادین می تواند بخشی از سایر سرمایه ها تعریف شود، به طور کلی می توان گفت که سرمایه نمادین در سرتاسر جامعه وجود دارد و حضورش احساس می شود و می تواند از زمانی به زمانی دیگر و از مکانی به مکان دیگر تغییر یابد و گونه های مختلف به خود بگیرد . سرمایه نمادین در سرتاسر جامعه حضور دارد و می تواند بر گفتار، رفتار و پندار مردم تأثیر بگذارید و تأثیر بگیرد. در درجه اول سرمایه نمادین نوع تغییر شکل یافته از هر نوع سرمایه محسوب می شود که به عنوان نماد و سمبل محسوب می شود و دارنده آن از جانب مردم مورد عزت و احترام قرار می گیرد و به نوعی، به عنوان پرستیژ محسوب می شود و از طرفی هر نوع از سرمایه می باشد که در چشم دیگران به عنوان نماد محسوب می شود. در بیانی دیگر می توان این چنین بیان نمود که سرمایه نمادین از هر نوع سرمایه به عنوان بعدی جداگانه محسوب می شود و در واقع باید سرمایه نمادین را به عنوان بٌعدی از هر سرمایه محسوب نمود
«نماد» (انگلیسی: Symbol) یک فیلم ژاپنی به کارگردانی هیتوشی ماتسوموتو محصول سال ۲۰۰۹ است. فیلم در ژاپن با واکنشهای منفی روبرو شد اما در غرب کمابیش مورد استقبال قرار گرفت.
در نظریهٔ پیچیدگی محاسباتی، نماد O بزرگ (به انگلیسی: Big O notation) برای نشان دادن رابطه میان تعداد داده ها و منابع محاسباتی مورد نیاز برای حل یک مسئله با استفاده از یک الگوریتم استفاده می شود. استفاده از این نماد معمولاً برای بررسی زمان و یا حافظه مورد نیاز برای حل مسئله ای با تعداد زیادی ورودی می باشد.
در ریاضیات علامت O بزرگ رفتار حدی یک تابع را وقتی آرگومان های آن به یک عدد خاص یا به بی نهایت میل می کند، توصیف می کند. علامت O بزرگ به کاربر اجازه می دهد که تابع را ساده کند تا بر روی نرخ رشد آن متمرکز شود؛ بنابراین توابع مختلف با نرخ رشد یکسان می توانند دارای یک علامت O مشابه باشند.
هرچند این علامت به عنوان بخشی از ریاضیات محض گسترش یافت ولی هم اکنون در تئوری های پیچیدگی محاسبات هم بارها استفاده می شود. بدترین حالت یا حالت میانگین زمان اجرا یا حافظه مورد استفاده یک الگوریتم اغلب به صورت تابعی از طول داده ورودی با استفاده از علامت O بزرگ توصیف می شود.
این به طراحان الگوریتم اجازه می دهد که رفتار الگوریتم هایشان را پیش بینی کنند و تصمیم بگیرند که کدام الگوریتم را استفاده کنند (بدون توجه به معماری رایانه یا میزان آهنگ ساعت آن).
وقتی تابعی را با استفاده از علامت O بزرگ توصیف می کنیم بطور معمول تنها یک کران بالا برای نرخ رشد آن تابع فراهم می کنیم. علامت های مرتبط دیگر برای توصیف توابع عبارتند از: o، Ω، ω و Θ(نماد امگا بزرگ را ببینید)
V یا (دست پیروزی ✌ در یونی کد) نوعی ژست دست است که در آن انگشت اشاره و انگشت وسط بصورت جدا شده از یکدیگر بلند می شوند در وضعیتی که انگشتان دیگر در هم گره شده اند. بسته به زمینه فرهنگی و چگونگی ارائه آن می تواند دارای معانی مختلفی باشد.
نمادهای اسلام نشانه ها و نمادهای دیداری هستند که ناگفتاری و نانوشتاری اند و برای بیان آشنایی با اسلام یا یک سنت ویژه در اسلام که احساس شادی، غم، هواخواهی (طرفداری) و دیگر را برای مخاطب فراخوان می کند و یا حتی برای نشان دادن باورها و اندیشه ها به کار می رود.
برخی نمادها چون سبز از گاه ها پیش و در بسیاری از جاها، با اسلام پیوند خورده اند. دیگر نمادها دارای درازا و گسترهٔ محدود و کراندار هستند.
هنر اسلامی بیش تر از اینگونه نمادها برای نمایش اندیشه های پیچیده بهره می برد (پیکرنگاری را ببینید). معماری اسلامی نیز اینگونه نمادها را برای آراستن ساختمان های دینی همچون مسجدها، خوانگاه ها، درگاه ها و دیگر به کار برده است.
نماد اعتماد الکترونیکی نشانه ای است که از طرف مرکزی با نام توسعه تجارت الکترونیکی که وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران است، به عنوان تاییدیه به فروشگاه های اینترنتی داده می شود.
نشانه ای نمادین است که منحصراً توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی صادر شده و به کسب و کارهای مجازی (کسب و کار اینترنتی و موبایل) مجاز با هدف ساماندهی، احراز هویت و صلاحیت آنها اعطا می گردد؛ این نماد پس از بررسی درگاه (وب سایت) و احراز هویت و صلاحیت مالک (حقیقی یا حقوقی) آن برای مدت یک سال صادر می گردد.
در نظریه پیچیدگی محاسباتی علاوه بر نماد O بزرگ، نمادهای دیگری همچون امگای بزرگ( Ω {\displaystyle \Omega } )، امگای کوچک:( ω {\displaystyle \omega } )، تتا( Θ {\displaystyle \Theta } ) و o کوچک( o {\displaystyle o} ) نیز وجود دارند
نماد امگای بزرگ به طور شهودی بیان می کند که اگر برای دو تابع f {\displaystyle f} و g {\displaystyle g} داشته باشیم f ( n ) = Ω ( g ( n ) ) {\displaystyle f(n)=\Omega (g(n))} در مقادیر بسیار بزرگ n یا به عبارتی وقتی n به سمت بی نهایت میل می کند٫ تابع f {\displaystyle f} از ضریب ثابتی از تابع g بزرگتر خواهد شد یا به عبارتی تابع g {\displaystyle g} از مرتبهٔ تابع f {\displaystyle f} خواهد شد.
برای مثال اگر زمان اجرای تابعی از Ω ( f ( n ) ) {\displaystyle \Omega (f(n))} باشد برای n {\displaystyle n} های به قدر کافی بزرگ زمان اجرای تابع حداقل k . f ( n ) {\displaystyle k.f(n)} (به ازای یک عدد ثابت k {\displaystyle k} ) خواهد بود
این نماد درواقع برعکس نماد O بزرگ است یعنی:
f ( n ) = Ω ( g ( n ) ) ⇔ g ( n ) = O ( f ( n ) ) {\displaystyle f(n)=\Omega (g(n))\Leftrightarrow g(n)=O(f(n))}
علامت تجاری یا نشان تجاری یا به شکل فارسی تر، نماد بازرگانی، اعم از هر گونه رنگ، تصویر و نشانه ای است که نشانگر یک محصول یا خدمت است و برای تمایز آن محصول یا خدمت از دیگر محصولات و خدمات مشابه به کار می رود. علامت تجاری درصورت ثبت شدن دارای اعتبار حقوقی است و تحت حمایت قانون قرار می گیرد.
نماد بازیافت (U+2672 ♲ نماد جهانی بازیافت or U+267B ♻ نماد سیاه جهانی بازیافت در یونی کد) یک علامت بین المللی است که برای عمل بازیافت مواد، برگزیده شده است. این علامت شامل سه پیکان است که همدیگر را دنبال می کنند و به معنی چرخه بی پایان است. نحوهٔ چرخش پیکان ها تداعی کنندهٔ نوار موبیس است.
نماد بین المللی دسترسی (ISA) که همچنین با عنوان نماد (بین المللی) صندلی چرخدار هم شناخته می شود، یک نشانه استاندارد است که دسترسی معلولان به امکانات و راه های یک محل خاص را نشان می دهد. نماد دسترسی، متشکل از یک مربع به رنگ آبی است که درون آن شکل یک صندلی چرخدار و فرد معلول روی آن به رنگ سفید قرار دارد. نشانه ویلچر به عنوان یک استاندارد بین المللی با با کد ISO 7001 متعلق به کمیته توانبخشی بین المللی (RI) کمیسیون بین المللی فناوری و دسترسی (ICTA) است.
نماد پوند، (به انگلیسی: pound sign) نمادی است، (£) که برای پوند استرلینگ، که واحد پول بریتانیا می باشد، استفاده می شود. این نماد همچنین برای نشان دادن پوند ایرلند، پوند جبل الطارق، پوند استرالیا و لیره ایتالیا نیز کاربرد دارد.
ن
ب
و
نماد پی اِی او یا مهلت پس از بازکردن (به انگلیسی: period after opening symbol)، نمادی گرافیکی است که مدت زمان قابل استفاده بودن محصولات آرایشی و بهداشتی را پس از اولین بازکردن، مشخص می کند. این نماد شامل یک ظرف استوانه ای شکل با درب باز شده و عددی بر حسب ماه(M) یا سال(Y) می باشد.
نماد جنسیت نمایانگر جنسیت یک جاندار است.
نمادهای خطر علائم قابل تشخیصی هستند که برای هشدار در موردِ مواد خطرناک، مکان ها و یا موضوعاتی از جمله خطرِ جریان های الکتریکی، سموم و چیزهای خطرناکِ دیگر طراحی شده اند. معمولاً استفاده از نمادهای خطر به وسیله قانون تنظیم شده و به وسیلهٔ سازمان های استاندارد اجراء می شود.
نماد درصد (%) نمادی است که برای بیان درصد به کار می رود و با یونی کد U+0025 نشان می دهند.
ن
نمادهای مشابه نماد یک در هزار ‰ (یونی کد: U+2030)و یک در ده هزار ‱ (یونی کد: U+2031است. کد ۱۲۹۸۴۰۴۹۹۹
ب
و
نماد دلار یا نماد پزو نمادی است که در سراسر جهان به عنوان نماد دلار استفاده می شود و حتی گاهی به عنوان نماد پول نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
ن
این نماد از سال ۱۷۷۰ میلادی در آمریکا، بریتانیا و مکزیک استفاده می شود
ب
نماد "$" در یونی کد U+0024 است و در زبان های برنامه نویسی مانند پی اچ پی کاربرد دارد.
و
نماد دوستت دارم در زبان اشاره مخصوص ناشنوایان از ترکیب I و L و Y بوجود آمده است. در زبان اشاره آمریکایی این نماد برای I Love You به معنی دوستت دارم می باشد.
نماد شاخ شیطان مشابه این نماد است ولی نماد دوستت دارم در ناشنوایان با دست راست و شست باز نشان داده می شود ولی در شاخ شیطان یا دست شیطان با دست چپ و شست جمع شده، نمایش داده می شود.
نماد دولت پاکستان یا نشان ملی پاکستان با شعار ایمان، اتحاد، نظم در سال ۱۹۵۴ میلادی به تصویب رسید و نماد ایدئولوژیک تاسیس پاکستان، اساس اقتصاد آن، میراث فرهنگی و اصول راهنمای آن است.
چهار جزء آرم شامل: یک هلال ماه و ستاره به صورت تاج بالای یک سپر است که توسط یک تاج گل احاطه شده، که در زیر یک آن روبان شعار است. هلال تاج و رنگ سبز آرم، علامت سنتی از اسلام هستند. سپر مربع مانندی در مرکز که نشانگر: پنبه، گندم، چای و جوت، که جزو محصولات مهم پاکستان در استقلال بودند و در یک فرم از سپر نشان داده شده است و همچنین به عنوان پایه های اصلی کشاورزی برای اهمیت اقتصاد کشور است. تاج گل در اطراف سپر، از یاس سفید (گل ملی) است و نشان دهنده طرح گل مورد استفاده در هنر سنتی مغول و در میراث فرهنگی پاکستان است. روبان زیر سپر شامل شعار ملی به زبان اردو، " ایمان، اتحاد، نظم "، که از راست به چپ می خوانند و به معنای" اعتقاد، وحدت، نظم و قانون " و به عنوان خط مشی برای پاکستان در نظر گرفته شده است.
نماد ژاکوبی ( a n ) {\displaystyle \left({\frac {a}{n}}\right)} را با ( a n ) = ( a p 1 ) ( a p 2 ) . . . ( a p t ) {\displaystyle \left({\frac {a}{n}}\right)=\left({\frac {a}{p_{1}}}\right)\left({\frac {a}{p_{2}}}\right)...\left({\frac {a}{p_{t}}}\right)} تعریف می کنیم، اگر n عددی صحیح و فرد بزرگتر از ۱ باشد و ( a , b ) = 1 {\displaystyle \left(a,b\right)=1} و n = p 1 p 2 . . . p t {\displaystyle n=p_{1}p_{2}...p_{t}} که p 1 {\displaystyle p_{1}} تا p t {\displaystyle p_{t}} اعدادی اول هستند.
کاربرد این نماد در محاسبه نماد لژاندر است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نماد در جدول کلمات

نماد
سمبل
نماد باروری و برکت در سفره نوروزی
ماهی سرخ
نماد پاکیزگی در سفره هفت سن
سماق
نماد ثروت و فقر در ادبیات جهان
شاه و گدا
نماد زندگی و حرکت در سفره هفت سین
ماهی گلی
نماد زیبایی طبیعــت
گل
نماد سردرگمی
کلاف
نماد شکل پذیری
موم
نماد شیمیایی گوگرد
اس
نماد شیمیایی نیتروژن
ان

معنی نماد به انگلیسی

symbol (اسم)
اشاره ، نشان ، علم ، رقم ، رمز ، مظهر ، نماد
symbolism (اسم)
نماد ، نشان پردازی ، نمایش بوسیله علائم ، مکتب رمزی

معنی کلمه نماد به عربی

نماد
رمز

نماد را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی نماد

Vincent ١٩:٤٨ - ١٣٩٦/٠٥/١٢
symbol
|

پیشنهاد شما درباره معنی نمادنام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سایت نماد   • نماد علمی کاربردی   • معنی نماد   • انواع نماد   • نماد در جدول   • موسسه نماد   • نماد در ادبیات   • نماد چیست   • مفهوم نماد   • تعریف نماد   • معرفی نماد   • نماد یعنی چی   • نماد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نماد
کلمه : نماد
اشتباه تایپی : klhn
آوا : nemAd
نقش : اسم
عکس نماد : در گوگل


آیا معنی نماد مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )