انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1090 100 1

نماز جماعت

نماز جماعت در دانشنامه اسلامی

نماز جماعت تجلی وحدت مسلمانان و تشکل آنان در هر صبح و شام است. در روایات اسلامی برای شرکت در نماز جماعت، ثواب بسیاری شمرده شده است. تا جایی که اگر تعداد نمازگزاران بیش از ده نفر باشند، ثواب هر رکعت از نماز هر یک از آنان قابل شمارش نیست.
با استناد به آیات قرآن کریم، احادیث متواتر و سنت عملی پیامبر اکرم و صحابه و اهل بیت علیهم السلام ، مشروعیت نماز جماعت در نمازهای واجب روزانه اثبات شده است و حتی برخی مشروعیت آن را از ضروریات دین دانسته اند.
تشریع نماز در آغاز
به نظر برخی فقها، از پاره ای احادیث بر می آید که آغاز تشریع نماز به صورت جماعت بوده است .
← نخستین نماز جماعت
مستحب است که نمازهای واجب خصوصاً نمازهای شبانه روزی به جماعت خوانده شود و در نماز صبح و مغرب و عشاء، خصوصا برای همسایه مسجد و کسی که صدای اذان مسجد را می شنود بیشتر سفارش شده است. مستحب است انسان صبر کند که نماز را به جماعت بخواند و نماز جماعت از نماز اول وقت که فرادی، یعنی تنها خوانده شود بهتر است، و نیز نماز جماعتی را که مختصر بخوانند، از نماز فرادی که آن را طول بدهند بهتر می باشد. وقتی که جماعت برپا می شود، مستحب است کسی که نمازش را فرادی خوانده، دوباره با جماعت بخواند و اگر بعد بفهمد که نماز اول باطل بوده، نماز دوم او کافی است.
آثار نماز جماعت
...
نماز جماعت
نماز جماعت، نمازی که به صورت دسته جمعی اقامه می شود و یکی از با فضیلت ترین عبادات اسلامی است. در نماز جماعت، کسی را که جلو می‏ ایستد و مردم به او اقتدا می‏ کنند امام و نمازگزارانی را که به او اقتدا می کنند «مأموم» می گویند.
در برخی احادیث آغاز تشریع نماز به صورت جماعت بوده است. اولین نماز جماعت را پیامبر(ص) و امیرالمؤمنین(ع) اقامه کردند.
طبق نظر شیعه، شرکت در نماز جماعت مستحب است و فقط خواندن نماز یومیه، نماز آیات، نماز عیدین، نماز میت و نماز جمعه به صورت جماعت درست است. مذاهب اهل سنت اختلافاتی با شیعه در این مورد دارند.
نماز جماعت
کلید واژه: نماز جماعت، نماز جمعه، حکمت نماز جماعت، اهمیت نماز جماعت، اولین نماز جماعت، ثواب جماعت، نمازهای یومیه
نماز جماعت برگزاری نماز به صورت گروهی است که در آن تمامی اذکار و حرکات نماز توسط یک نفر به عنوان امام جماعت بجا آورده می شود و بقیه در حمد و سوره نماز سکوت و در حرکات نماز از او تبعیت می کنند. نماز جماعت تجلی وحدت مسلمانان و تشکل آنان است. در روایات اسلامی برای شرکت در نماز جماعت، ثواب بسیاری شمرده شده است. تا جایی که اگر تعداد نمازگزاران بیش از ده نفر باشند، ثواب هر رکعت از نماز هر یک از آنان قابل شمارش نیست.
در این نماز، امام جماعت ، به نمایندگی از نمازگزاران ، در رکعتهای اول و دوم حمد را می خواند و نمازگزاران ، ضمن پیروی از امام در حرکات و اعمال نماز، بقیه ذکرهای نماز را در این دو رکعت و همه رکعتهای بعد با صدای آهسته می خوانند. نمازگزار (مأموم ) نباید در افعال نماز به عمد از امام جماعت پیشی بگیرد
به نظر مشهور فقهای امامی ، نماز عید فطر و نماز عید قربان ، در صورت وجود همه شرایط وجوب (از جمله حضور امام معصوم )، باید به جماعت خوانده شوند. و مستحب است نمازهای واجب خصوصا نمازهای یومیه را به جماعت بخوانند و در نماز صبح و مغرب و عشا، خصوصا برای همسایه مسجد و کسی که صدای اذان مسجد را می شنود بیشتر سفارش شده است.
در این آیات توصیه به نماز جماعت و انجام عبادت همراه دیگران شده است، زیرا اسلام به اجتماع سفارش کرده است. این که خداوند در فاصله جمعه تا جمعه سی و پنج نماز بر مردم فرض و مقرر کرده، که یکی از آن ها را در جماعت واجب فرموده و آن نماز جمعه است، اما جماعت در نمازهای دیگر واجب نیست ولی مستحب است و هر کس بدون علت از این سنت و از جماعت مسلمانان روی گرداند نمازی برای او نیست و کسی که سه جمعه پیاپی بدون داشتن عذری نماز جمعه را ترک کند منافق است. و نماز انسان در جماعت بر بیست و پنج نماز فرادا برتری دارد.
پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: «صلاة الجماعة افضل من صلاة الفرد بخمس و عشرین درجة؛ فضیلت نماز جماعت بیست و پنج برابر نماز فرادا می باشد».
امام رضا علیه السلام فرمود: «انما جعلت الجماعة لئلا یکون الاخلاص والتوحید والاسلام والعبادة لله الا ظاهرا مشکوفا مشهورا؛ علت تشریع نماز جماعت آن است که اسلام و توحید و بندگی و اخلاص به خداوند متعال در معرض دید عموم و ظاهر و مشهور در میان مردم باشد».
نمازهای واجب را به دو صورت فردا یا جماعت می توان اقامه کرد. در این مقاله آیات مرتبط با نماز جماعت معرفی می شوند.
نماز جماعت، از موجبات قرب بیشتر انسان به خداوند:الَّذِی یَراکَ حِینَ ... وَ تَقَلُّبَکَ فِی السَّاجِدِینَ.
شعراء/سوره۲۶، آیه۲۱۸.    
خداوند، آگاه از راز و نیازهاى شبانه انسان و نماز جماعت او:الَّذِی یَراکَ حِینَ تَقُومُ وَ تَقَلُّبَکَ فِی السَّاجِدِینَ إِنَّهُ هُوَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ.
شعراء/سوره۲۶، آیات۲۱۸-۲۲۰.    
← حضور زنان در نماز جماعت
...
پس از نزول اولین آیات وحی ، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلّم از غار حراء به منزل آمد و جبرئیل امین در همان روز، نماز را برای پیامبر آورد و نحوه وضو گرفتن و نماز خواندن را به وی آموخت.
اولین نماز جماعت را پیامبر و علی و خدیجه خواندند.طبری امام مورخین مکتب خلفا در تاریخش می نویسد: « یحیی بن عفیف کندی می گوید: «برای حج به مکه آمدم و میهمان عباس بودم (خانه عباس عموی پیامبر مشرف به خانه خدا بود.) وسط های روز دیدم مردی آمد و به آسمان نگاه می کرد. (پیامبر اکرم می خواست زوال شمس را ببیند.) مقابل خانه خدا ایستاد. دست راستش جوانی خردسال و پشت سرش زنی بود. او خم شد آن ها نیز خم شدند، او به زمین افتاد آن ها نیز به زمین افتادند. تعجب کردم. وقتی که عباس آمد ماجرا را برای او نقل کردم، گفت: «دانستی آن ها که بودند؟» گفتم: نه. گفت: «آن که جلو بود، پسر برادرم محمد بن عبدالله صلی الله علیه و آله وسلّم است. او می گوید: از آسمان به او وحی می شود؛ آن که در جانب راستش ایستاده بود، علی بود و آن که پشت سرش بود، خدیجه ، زوجه پسر برادرم محمد، است. من در روی زمین کسی را غیر از این سه نفر بر این دین نمی دانم.»

نماز جماعت در دانشنامه ویکی پدیا

نماز جماعت
در دین اسلام، و دین یهود نمازی که به صورت گروهی خوانده شود و در آن به امام اقتدا شود، نماز جماعت نامیده می شود.
نماز
نماز (اسلام)
نماز (یهودیت)
نماز جمعه
فهرست امام جمعه های کنونی ایران در ویکی انبار پرونده هایی دربارهٔ نماز جماعت موجود است.   این یک مقالهٔ خرد پیرامون اسلام است. با گسترش آن به ویکی پدیا کمک کنید.
در نماز جماعت شخصی که امام جماعت است جلوتر از همه و رو به قبله می ایستد و سایر نمازگزاران به وی اقتدا می کنند. نمازهایی که می توان به صورت جماعت خواند شامل نمازهای یومیه (نماز صبح، نماز ظهر، نماز عصر، نماز مغرب و نماز عشا) و نماز میت، نماز جمعه، نماز عید فطر و نماز عید قربان می باشند. به شخصی که در نماز جمعه به عنوان امام جماعت می ایستد، امام جمعه گفته می شود. در نظام جمهوری اسلامی ایران امام جمعه هر شهر توسط رهبر تعیین می شود.
در هنگام نماز جماعت، در شیعیان اقامه توسط خود امام خوانده می شود ولی در اهل سنت این کار را معمولاً فرد دیگری انجام می دهد. بر خلاف شیعیان کسی بنام مکبر حضور ندارد و امام با بلند خواندن اذکار مامومین را آگاه می کند. شیعیان پس از رسیدن به «قد قامت الصلاة» برای نماز برمی خیزند ولی اهل سنت در هنگام شروع اقامه از زمین بلند می شوند.
روح الله خمینی در تحریرالوسیله دربارهٔ نماز جماعت می گوید:.mw-parser-output blockquote.templatequote{margin-top:0}.mw-parser-output blockquote.templatequote div.templatequotecite{line-height:1em;text-align:right;padding-right:2em;margin-top:0}.mw-parser-output blockquote.templatequote div.templatequotecite cite{font-size:85%}
عکس نماز جماعت


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با نماز جماعت

نماز جماعت در جدول کلمات

آنکه در نماز جماعت پشت سر امام نماز گذارد

نماز جماعت را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی نماز جماعت   • مفهوم نماز جماعت   • تعریف نماز جماعت   • معرفی نماز جماعت   • نماز جماعت چیست   • نماز جماعت یعنی چی   • نماز جماعت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نماز جماعت
کلمه : نماز جماعت
اشتباه تایپی : klhc [lhuj
عکس نماز جماعت : در گوگل


آیا معنی نماز جماعت مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )