برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1341 100 1

نماز مغرب

نماز مغرب در دانشنامه اسلامی

نماز مغرب
نماز مغرب از نمازهای یومیه و سه رکعتی است و می توان آن را پس از اذان مغرب تا زمانی که به اندازه خواندن نماز عشاء به نیمه شب باقی باشد، به جا آورد.
نماز مغرب، سه رکعت است که در رکعت نخست پس از نیت و تکبیرة الاحرام، سوره حمد و یک سوره دیگر (که سجده دار">سجده دار نباشد) و معمولا سوره توحید، خوانده می شود، یک رکوع و دو سجده نیز بجا آورده می شود و پس از آن برای رکعت دوم قیام می شود و با حمد و سوره و رکوع و سجود، ادامه می یابد.
سپس تشهد در حال نشسته، قرائت می گردد و در رکعت سوم نیز، تسبیحات اربعه خوانده شده، یک رکوع و دو سجده بجا آورده می شود.
نماز مغرب
نماز مغرب چهارمین نماز از نمازهای یومیه است که بر مسلمانان واجب است. این نماز سه رکعت است. بر مرد واجب است حمد و سوره نماز مغرب را بلند بخواند.
وقت مخصوص نماز مغرب از اول مغرب است تا وقتی که از مغرب به اندازه خواندن سه رکعت نماز بگذرد که اگر کسی مثلاً مسافر باشد و تمام نماز عشا را در این وقت بخواند، احتیاط مستحب آن است که بعد از نماز مغرب نماز عشا را دوباره بخواند و وقت مخصوص نماز عشا موقعی است که به اندازه خواندن نماز عشا به نصف شب مانده باشد که اگر کسی تا این موقع نماز مغرب را نخوانده، باید اول نماز عشا و بعد از آن نماز مغرب را بخواند؛ البته وقت مخصوص نماز عشا برای مسافر و غیرمسافر فرق دارد.
ما بین وقت مخصوص نماز مغرب و وقت مخصوص نماز عشا وقت مشترک نماز مغرب و عشا است که اگر کسی در این وقت اشتباهاً نماز عشا را پیش از نماز مغرب بخواند و بعد از نماز ملتفت شود، نمازش صحیح است و باید نماز مغرب را بعد از آن به جا آورد.
وقت فضیلت نماز مغرب، از اول مغرب است تا برطرف شدن سرخی طرف مغرب که به آن حمره مغربیه و یا شفق هم می گویند.

نماز مغرب در دانشنامه ویکی پدیا

نماز مغرب
نماز مغرب یا نماز شام چهارمین نماز (بر اساس زمان به جا آوردن) از پنج نماز یومیه مسلمانان است. این نماز سه رکعت است.
وقت به جا آوردن نماز مغرب از زمانی است که سرخی از طرف مشرق در آسمان پدیدار شود و از بالای سر انسان بگذرد تا اذان عشا است. پایان این وقت در نزد شیعیان نیمه شب می باشد، البته باید زمانی برای به جا آوردن نماز عشاء تا نیمه شب باقی مانده باشد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با نماز مغرب

معنی نماز مغرب به انگلیسی

vesper (اسم)
زهره ، غروب ، نماز مغرب ، عبادت شامگاهی
vespers (اسم)
نماز مغرب

نماز مغرب را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی نماز مغرب   • مفهوم نماز مغرب   • تعریف نماز مغرب   • معرفی نماز مغرب   • نماز مغرب چیست   • نماز مغرب یعنی چی   • نماز مغرب یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نماز مغرب
کلمه : نماز مغرب
اشتباه تایپی : klhc lyvf
عکس نماز مغرب : در گوگل

آیا معنی نماز مغرب مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )