انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1069 100 1

نماز میت

نماز میت در دانشنامه اسلامی

نماز میت
نماز میت پس از مراسم غسل و کفن کردن میّت، بر جنازه او نماز مخصوصی خوانده میشود که نماز میّت نام دارد.
نماز خواندن بر میّت مسلمان، اگر چه بچه باشد، واجب است.

شروط وجوب نماز میت
باید پدر و مادر آن بچّه یا یکی از آنان مسلمان باشد و شش سال بچّه تمام شده باشد.

نحوه خواندن نماز میت
نمازگزار، نماز میّت را باید ایستاده و با قصد قربت بخواند؛ و در موقع نیّت، میّت را معیّن کند، مثلا" نیّت کند نماز می خوانم بر این میّت، قربت الی الله.

طهارت در نماز میت
...
نماز میت
نماز مَیّت از نمازهای واجب است که بر جنازۀ شخص مسلمان خوانده می شود. نماز میت از پنج تکبیر تشکیل شده است و پس از هر تکبیر، جز آخرین تکبیر، دعا و ذکرهای خاصی دارد. این نماز را باید ایستاده خواند.
نماز میت، رکوع، سجود، تشهد و سلام ندارد و برای خواندن آن نیازی به وضو، غسل، تیمم یا پاکی بدن نیست هرچند رعایت شرایط سایر نمازهای واجب بهتر است.
این نماز را می توان به جماعت خواند، هرچند خود مأمومین لازم است تکبیرها و دعاها را بخوانند.
نماز میت
خواندن نماز میت بر هر مسلمانی (و هر کسی که در حکم مسلمان است) در صورتی که شش سال او تمام شده باشد، واجب است. نماز میت را باید پس از غسل کردن میت و حنوط و کفن کردن او خواند و اگر نماز میت پیش از این ها یا در بین این ها خوانده شود کفایت نمی کند.
برای کسی که می خواهد نماز میت بخواند، لازم نیست شرایط لازم در نماز مانند طهارت بدن و لباس و غیره را دارا باشد یعنی کسی که می خواهد نماز میت بخواند، لازم نیست با وضو یا غسل یا تیمم باشد و بدن و لباسش پاک باشد و اگر لباس او غصبی هم باشد اشکال ندارد. اگر چه بهتر آن است که تمام چیزهایی را که در نمازهای دیگر لازم است، رعایت کند.
آنچه در نماز میت واجب است، عبارتند از:
از میان واجبات ذکر شده، نیت و قیام برای فرد قادر و تکبیرات رکن نماز میت هستند و بقیه واجب ها غیررکن هستند.
نماز میت پنج تکبیر دارد؛ به این صورت که لازم است نمازگزار پس از تکبیر اول شهادتین بگوید و پس از تکبیر دوم صلوات بر محمد و آل وی بفرستد و پس از تکبیر سوم برای مؤمنین و مؤمنات دعا کند و بعد از تکبیر چهارم برای میت دعا نماید و به دنبال آن تکبیر پنجم را بگوید و به این ترتیب نماز میت اقامه می شود.
البته نمازگزار هر چه قدر در دعاهای نماز جهد بیشتری داشته باشد و دعا بیشتر نماید و نمازش را با تفصیل بیشتری به جای آورد فضیلت افزون تری خواهد داشت. با توجه به آنچه گفته شد، اگر نمازگزار پنج تکبیر به ترتیب زیر بگوید کافی است:
ابتدا نیت کند و تکبیر اول را بگوید و پس از آن بگوید: «اشهد ان لا اله الا الله و أن محمداً رسول الله»؛ بعد تکبیر دوم را بگوید و پس از آن بگوید: «اللهم صل علی محمد و آل محمد»؛ بعد تکبیر سوم را گفته و پس از آن بگوید: «اللهم اغفرللمؤمنین والمؤمنات»؛ بعد تکبیر چهارم را گفته و پس از آن بگوید: «اللهم اغفر لهذا المیت» و اگر میت زن باشد، بگوید: «اللهم اغفر لهذه المیت»؛ و به دنبال آن تکبیر پنجم را بگوید.

نماز میت در دانشنامه ویکی پدیا

نماز میت
نماز میت یا نماز مرده، نمازی است که در دین اسلام برای مرده می خوانند. این نماز یکی از کارهای دینی است و همانند دیگر ادیان یک نوع تشریفات برای مرده است.
وقتی مسلمانی هر چند کودک، از دنیا می رود، پس از غسل دادن و کفن کردن، باید بر پیکر او نماز خواند. گرچه نام «نماز میت» بر آن گفته شده، ولی در واقع یک دعاست چراکه رکوع و سجود و تشهد و سلام ندارد(اهل سنت سلام می دهند) و وضو و غسل و تیمم داشتن شرط نیست و پاک بودن بدن نمازگزار هم لازم نمی باشد. اگر چه بهتر است شرایط نماز را داشته باشد.
أشْهَدُ أنْ لا إِلهَ إلاَّ اللهُ وَحْدَهُ لا شَرِیکَ لَهُ وَأَشْهَدُ أنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَرَسوُلُهُ أَرْسَلَهُ بِالْحَقِّ بَشْیراً وَنَذِیراً بَیْنَ یَدَی السَّاعَةِ
اَلّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد و آلِ مُحَمَّد وَبَارِکْ عَلی مُحَمَّد و آلَ مُحَمَّد وَارْحَمْ مُحَمَّداً و آلَ مُحَمَّد کَأفْضَلِ مَا صَلَّیْتَ وَبَارَکْتَ وَتَرَحَّمْتَ عَلی إبْرَاهِیمَ و آلِ إِبْرَاهِیم إنَّک حَمِیدٌ مَجِیدٌ وَصَلِّ عَلی جَمِیعِ الأَنْبِیَاءِ والْمُرْسلیِنَ وَالشُّهَداءِ وَالصِّدّیقِینَ وَجَمِیعِ عِبَادِ اللهِ الصَّالِحِین


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نماز میت در دانشنامه آزاد پارسی

نماز میّت
مراسم نماز میت همسر امام خمینی (ره)
نمازی که پیش از دفن، و پس از انجام غسل و تکفین، بر میّت مسلمان که شش سال او پایان یافته باشد، خوانده می شود. بنابر احتیاط بهتر است که بر کمتر از شش سال نیز خوانده شود. این عمل، ارکان نماز را ندارد و در حقیقت نماز نیست، بلکه دعا است. حتی برخی فقیهان گفته اند که می توان به گفتن پنج بار تکبیر بسنده کرد. این نماز، وجوب کفایی دارد. طهارت در آن شرط نیست و بدون وضو و غسل می توان آن را به جا آورد. صورت آن پنج تکبیر است که بین آن ها دعا خوانده می شود. معمولاً پس از تکبیر اول شهادتین، بعد از تکبیر دوم صلوات بر پیامبر (ص) و آل او، بعد از تکبیر سوم دعا برای مؤمنان، و بعد از تکبیر چهارم دعا برای میّت می خوانند. عبارت های به کار رفته توقیفی نیست و می توان همین مفاهیم را با هر جمله ای ادا کرد. نماز میّت باید رو به قبله باشد و اذان و اقامه ندارد.

معنی نماز میت به انگلیسی

requiem (اسم)
نماز میت ، نماز وحشت
requiescat (اسم)
نماز میت

نماز میت را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

فر کیانی > حکایت
فر کیانی > حال
مهسا > ارگانیک
فر کیانی > علاوه
فر کیانی > حرص
فر کیانی > جذب
فر کیانی > حذف
مریم مولاپرست > priority setting

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی نماز میت   • مفهوم نماز میت   • تعریف نماز میت   • معرفی نماز میت   • نماز میت چیست   • نماز میت یعنی چی   • نماز میت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نماز میت
کلمه : نماز میت
اشتباه تایپی : klhc ldj
عکس نماز میت : در گوگل


آیا معنی نماز میت مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )