انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1096 100 1

نهضت

/nehzat/

مترادف نهضت: اغتشاش، انقلاب، جنبش، حرکت، خیزش، شورش، غائله، قیام

برابر پارسی: جنبش

معنی اسم نهضت

اسم: نهضت
نوع: دخترانه
ریشه اسم: عربی
معنی: (تلفظ: ne (a) hzat) (عربی) (در سیاست) جنبش، (در قدیم) حرکت، عزیمت - حرکت، عزیمت

معنی نهضت در لغت نامه دهخدا

نهضت. [ ن َ ض َ / ن ُ ض َ ] (ع اِمص ) برخاستن و قصد کردن. (غیاث اللغات ) (آنندراج ). رجوع به نهضة شود. || کوچ. (غیاث اللغات ) (آنندراج ) (ناظم الاطباء). قیام. (نشریه ٔ دانشکده ٔ ادبیات تبریز). رحلت. هجرت. حرکت. روانگی. (ناظم الاطباء). عزیمت. آهنگ. بسیج : به وقت نهضت فرموده بود تا از بهر مسجد جامع به غزنه عرصه ای اختیار کنند. (ترجمه ٔ تاریخ یمینی ص 420). معلوم گردانید که عزیمت غزنین ضرورت آمده است و نهضت برآن جانب لازم شده است. (ترجمه ٔ تاریخ یمینی ص 157).
- نهضت افتادن ؛ اتفاق حرکت افتادن. (فرهنگ فارسی معین ) : سلطان را در آن هنگام از اصفهان به جانب بغداد نهضت افتاد. (سلجوقنامه ٔ ظهیری از فرهنگ فارسی معین ).
- نهضت فرمودن ؛ : چون ربیعالاَّخر از این سال بگذشت نهضت فرمود. (ترجمه ٔ تاریخ یمینی چ سنگی ص 302).
- نهضت کردن ؛ بسیج کردن. حرکت کردن. آهنگ کردن : ملک نوح نهضت کرد به ناحیت کش به انتظار وصول او و آن جایگاه به یکدیگر رسیدند. (ترجمه ٔ تاریخ یمینی ص 103). بر حدود مولتان نهضت کرد. (ترجمه ٔ تاریخ یمینی ص 263).

نهضة. [ ن َ ض َ ] (ع اِ) واحد نهض است. (اقرب الموارد) (المنجد). رجوع به نهض به معنی عتب شود. || حرکت. جنبش . (ناظم الاطباء) (از المنجد) (از اقرب الموارد). کان منه نهضة الی کذا؛ ای حرکة. (اقرب الموارد). رجوع به نهضت شود. || طاقت. قوت. (متن اللغة) (اقرب الموارد).

نهضة. [ ن ُ ض َ ](ع اِمص ) اسم است انتهاض را. (از متن اللغة). رجوع به انتهاض به معنی قیام شود. || حرکت. (متن اللغة). ج ، نهضات. نیز رجوع به نَهضَة و نهضت شود.

معنی نهضت به فارسی

نهضت
جنبش، حرکت، قیام
۱ - ( مصدر ) برخاستن . ۲ - قیام کردن برای رسیدن بمنظور های اجتماعی و سیاسی . ۳ - حرکت کردن . ۴ - ( اسم ) برخاستگی . ۵ - قیام برای رسیدن بمنظور های اجتماعی و سیاسی . ۶ - حرکت جنبش : ( ستوران بهار نا خورد. لاغر نهضت و تاختن نمیتوانستند . ))
(مصدر) اتفاق حرکت کردن : (( و سلطان را در آن هنگام از اصفهان بجانب بغداد نهضت افتاد . ))
(مصدر ) حرکت کردن : (( ایلجگ خان بجانب بخارا نهضت نمود . ))
( مصدر ) حرکت کردن .

معنی نهضت در فرهنگ معین

نهضت
(نِ ضَ) [ ع . نهضة ] (اِمص .) جنبش ، قیام .

معنی نهضت در فرهنگ فارسی عمید

نهضت
۱. (سیاسی) جنبش، قیام: نهضت جنگل.
۲. [قدیمی] حرکت، عزیمت.

نهضت در دانشنامه ویکی پدیا

نهضت
نهضت می تواند به موارد زیر اشاره کند:
جنبش
سازمان نهضت سوادآموزی
حزب نهضت اسلامی تاجیکستان
نهضت آباد ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
نهضت آباد (دزفول)
نهضت آباد (رودبار جنوب)
نهضت آباد (شهرضا)
نهضت آباد (فریدون شهر)
نهضت آباد (کهگیلویه)
نهضت آباد (نجف آباد)
نهضت آباد روستایی از توابع بخش چغامیش شهرستان دزفول در استان خوزستان ایران است.
این روستا در دهستان خیبر قرار دارد و بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۱۵ نفر (۹۷ خانوار) بوده است.
نهضت آباد (رودبار جنوب)، روستایی از توابع بخش جازموریان شهرستان رودبار جنوب در استان کرمان ایران است.نام این روستا در گذشته شاه آباد بوده است. از مراکز دیدنی این منطقه می توان به خانه تاریخی حاجی کراچی شلوار کنده اشاره نمود.
این روستا در دهستان کوهستان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۹۲ نفر (۱۹خانوار) بوده است.
نهضت آباد (شهرضا)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان شهرضا در استان اصفهان ایران است.
این روستا در دهستان منظریه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن زیر سه خانوار بوده است.
نهضت آباد، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان فریدون شهر در استان اصفهان ایران است.
مولیانی، سعید. جایگاه گرجی ها در تاریخ و فرهنگ و تمدن ایران. اصفهان: انتشارات یکتا، ۱۳۷۹.
رحیمی، ملک محمد. «گرجی های ایران». اصفهان:یکتا، ۱۳۷۹.
این روستا در دهستان چشمه لنگان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۶۶۵ نفر (۱۴۸خانوار) بوده است.
پس از حملهٔ کریم خان زند به گرجی های فریدون شهر، بخشی از ساکنان آن به روستاهای «سیبک»، «چقیورت» و «نهضت آباد» مهاجرت کردند.
و بنیادگذاران فریدون شهر، از اسرای گرجی تبار زمان شاه عباس اول هستند که توسط خود او از گرجستان به ایران تبعید شدند و به دستور او عده ای از جنگاوران آن ها جهت حفظ منطقهٔ فریدن و همچنین پایتخت (اصفهان) از حملات اقوام لر و کرد در فریدن ساکن شدند.
نهضت آباد (منوجان)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان منوجان در استان کرمان ایران است.
این روستا در دهستان قلعه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۴۷ نفر (۸۹خانوار) بوده است.
نهضت آباد (نجف آباد)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان نجف آباد در استان اصفهان ایران است.
این روستا در دهستان صادقیه قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۳٬۰۱۶ نفر (۸۱۶خانوار) بوده است.
نهضت آباد (کرمان)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان کرمان در استان کرمان ایران است.
این روستا در دهستان درختنگان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۹ نفر (۱۷خانوار) بوده است.
نهضت آباد (کهگیلویه)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران است.
این روستا در دهستان دهدشت غربی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۳۴ نفر (۵۲خانوار) بوده است.
نهضت آزادی ایران یک حزب سیاسی ایرانی است که در سال ۱۳۴۰ پس از اختلاف بین مهدی بازرگان، یدالله سحابی و شورای مرکزی جبهه ملی ایران ایجاد شد. محمد مصدق پس از تشکیل نهضت آزادی در پاسخ نامه مهدی بازرگان تأسیس نهضت آزادی را مورد تأیید قرار داد. نهضت آزادی توسط مهدی بازرگان، یدالله سحابی و سید محمود طالقانی با تأکید بر هویت اسلامی و ایرانی و با هدف مبارزه با استبداد و کسب آزادی های اساسی مبتنی بر ارزش های اخلاقی و اسلامی تأسیس شد و چهره هایی چون احمد صدر حاج سید جوادی، سید محمدمهدی جعفری، محمدرحیم عطایی، عباس رادنیا، حسن نزیه، منصور عطائی، عزت الله سحابی و عباس سمیعی از نخستین اعضای آن بودند. مصطفی چمران، ابراهیم یزدی و صادق قطب زاده پایه گذاران نهضت آزادی در خارج از کشور بودند.
مهدی بازرگان، معروف به مهندس بازرگان، که فرزند یک بازاری متمول و بسیار مذهبی بود، پس از تحصیل در پاریس، برای تدریس در دانشکده فنی به ایران بازگشت. او که عقایدی عمیقاً ضد کمونیستی داشت، نظریه جدایی امور معنوی و دنیوی را رد می کرد و بر این باور بود که سیاست باید توسط مذهب، هدایت شود. بازرگان در ابتدا مخالف دخالت در سیاست بود اما با تشکیل دولت محمد مصدق وارد فعالیت سیاسی شد. او در ابتدا به عنوان معاون وزیر فرهنگ کابینه اول مصدق برگزیده شد و سپس از طرف دکتر محمدمصدق به عنوان رئیس هیئت خلع ید از شرکت نفت انگلیس انتخاب شد. وی سپس به ریاست سازمان آب تهران منصوب و اولین شبکه آب رسانی تهران را راه اندازی کرد. پس از سقوط دولت محمد مصدق در جریان کودتای ۲۸ مرداد، فعالیت های سیاسی مهدی بازرگان گسترش بیشتری یافت. در نهضت مقاومت ملی به رهبری سید رضا زنجانی بازرگان نیز پس از عزل از سمت ریاست سازمان اب اقدام به فعالیت کرد. در آن سازمان بسیاری از طرفداران محمد مصدق برای مبارزه سیاسی سازمان دهی شده بودند. بعد از شکست نهضت مقاومت ملی، بازرگان به همراه الهیار صالح، باقر کاظمی، غلامحسین صدیقی و کریم سنجابی، از مؤسسان جبهه ملی دوم بود.
سیدمحمود طالقانی، معروف به آیت الله طالقانی، به خاطر مخالفت با حکومت رضاشاه پهلوی، سابقه زندانی شدن داشت، پس از کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹، بر خلاف دیگر روحانیون، به عنوان روحانی سرشناس پشتیبان جبهه ملی در تهران شناخته می شد. او به عنوان رابط و حلقه ارتباطی دو گروه مخالف متفاوت، یعنی روحانیون و جبهه ملی نقش مهمی ایفا کرد و شاید به دلیل هم بند بودن با انقلابیون غیرمذهبی در دوران حبس های طولانیش، قادر به درک آنان بود. سیدمحمود طالقانی در آثارش بر این هدف بود تا نشان دهد که تشیع اساساً با استبداد مغایر و با دموکراسی و همچنین سوسیالیسم موافق و سازگار است. وی در دوران نهضت ملی شدن نفت به همراه سید رضا زنجانی به حمایت از محمد مصدق برخاست و پس از کودتای ۲۸ مرداد که در نتیجه آن، دولت مصدق سقوط کرد، به نهضت مقاومت ملی پیوست. وی به همراه مهدی بازرگان، شاپور بختیار و دیگر سیاستمداران ملی گرا، در تشکیل جبهه ملی دوم نقش مهمی داشت.
از هنگام تأسیس، مهدی بازرگان در سمت دبیرکل نهضت آزادی بود. پس از درگذشت بازرگان، ابراهیم یزدی به عنوان دومین دبیرکل به این مقام رسید که در تاریخ ششم شهریور ۱۳۹۶ درگذشت. هم اکنون محمد توسلی به عنوان سومین دبیرکل نهضت آزادی توسط شورای مرکزی حزب برگزیده شده است. در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران این حزب را به رسمیت نمی شناسد و فعالیت آن را در کشور غیرقانونی اعلام کرده است.
نهضت آزادی ایران توسط مهدی بازرگان، یدالله سحابی و سیدمحمود طالقانی تأسیس شد.
نهضت آزادی همواره با پا فشاری بر اعتقادات ملی و مذهبی خود طرفدار دموکراسی بوده است و خود را پیرو اندیشه های مصدق می داند. مهندس بازرگان در میهمانی تأسیس نهضت آزادی در معرفی مرامنامه نهضت آزادی گفت:


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با نهضت

نهضت در جدول کلمات

نهضت طرفداری از حقوق زنان
فمینیسم
نهضت میرزا کوچک خان
جنگل

معنی نهضت به انگلیسی

cause (اسم)
سبب ، جنبش ، عنوان ، هدف ، جهت ، علت ، سرمایه ، مرافعه ، موجب ، انگیزه ، نهضت ، باعی ، موضوع منازع فیه ، موری ، منبع
movement (اسم)
حرکت ، جنبش ، گردش ، وزن ، نهضت ، تکان ، سیر ، تغییر مکان ، ژست ، حرکت سریع
crusade (اسم)
نهضت ، جنگ صلیبی ، جنگ مذهبی

معنی کلمه نهضت به عربی

نهضت
حملة صليبية , سبب
الحرکة الدستورية
الحرکةالعمالية

نهضت را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

نهضت ١٧:٥١ - ١٣٩٦/١٠/١١
من سی وهفت سالمه این اسم از اسامی قدیمی وبستر در شهرهای آذر بایجان مورد استفاده قرا میگرفته وبشتد بزرگان وسیاستمداران این اسم را بر دختران خود میگداشتند
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• استخدام آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی   • استخدام نهضت سواد آموزی   • شرایط معلم نهضت شدن   • نهضت سواد آموزی تهران   • چگونه آموزشیار نهضت سواد آموزی شویم   • بیمه آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی   • ثبت نام نهضت سواد آموزی   • کتاب نهضت سواد آموزی   • معنی نهضت   • مفهوم نهضت   • تعریف نهضت   • معرفی نهضت   • نهضت چیست   • نهضت یعنی چی   • نهضت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نهضت
کلمه : نهضت
اشتباه تایپی : kiqj
آوا : nehzat
نقش : اسم
عکس نهضت : در گوگل


آیا معنی نهضت مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )