برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1312 100 1

نوترینو

معنی نوترینو به فارسی

نوترینو
[neutrino] [فیزیک] ذرۀ پایدار بدون بار از خانوادۀ لپتون ها که برهمکنش بسیار ضعیفی با ماده دارد
[neutrino astronomy] [نجوم رصدی و آشکارسازها] رصد و مطالعۀ چشمه های نوترینوی خورشیدی و فراخورشیدی
[two-component neutrino theory] [فیزیک] نظریه ای که براساس آن جرم سکون نوترینو و پادنوترینو هر دو صفر است و اسپین نوترینو همیشه با جهت حرکت آن پادموازی و اسپین پادنوترینو با جهت حرکت آن همسو است

نوترینو در دانشنامه ویکی پدیا

نوترینو
نوترینو (به انگلیسی: neutrino) یک ذره بنیادی است که از نظر الکتریکی خنثی بوده و به ندرت وارد برهمکنش می شود. نوترینو به معنی «کوچک خنثی»، معمولاً با سرعتی نزدیک به سرعت نور حرکت می کند، از نظر الکتریکی خنثی بوده و قادر است از درون مواد تقریباً بدون هیچ برهمکنشی عبور نماید. نوترینوها دارای جرم بسیار کوچک، اما غیر صفر هستند. نوترینو با حرف یونانی ν {\displaystyle \nu } (نو) نمایش داده می شود.
در سال ۱۹۱۴ جیمز چادویک به مسئله ابهام آمیز مربوط به انرژی حرکتی ذراتی که از مواد رادیواکتیو صادر می شدند، برخورد کرد.
در سال ۱۹۳۰ ایده نوترینو هنگامی به دنیا آمد که ولفگانگ پاولی چاره ای برای حفظ اصل پایستگی انرژی در تولید ذرات بتا اندیشید. پاولی هنگامی که برای نخستین بار تئوری خود را عرضه داشت، نوترون هنوز کشف نشده بود!
در سال ۱۹۳۲ چادویک موفق به کشف نوترون گردید و در سال ۱۹۳۳ کارل دیوید اندرسون اولین پادذره یعنی پوزیترون را کشف نمود.
در سال ۱۹۵۶، ۲۵ سال پس از اینکه پاولی امکان وجود نوترینو را پیشنهاد کرده بود، و ۴۲ سال پس از اینکه ابهامات مربوط به پرتو بتا مطرح گردید، کلاید کووان و فردریک رینز رسماً اعلام کردند که وجود نوترینو بالاخره به اثبات رسید.
در سال ۱۹۶۲ دومین نوع نوترینو یعنی نوترینوهای میون کشف گردیدند.
در سال ۱۹۶۸ برونو پونته کورو و ولادیمیر گیربف در پی ابهامات به وجود آمده در اندازه گیری تعداد نوترینوهای خورشیدی عبوری از زمین، بیان نمودند که اگر نوترینوها دارای جرم غیر صفر باشند آنگاه می توانند از یک نوع به نوع دیگر تغییر نمایند. بنابراین نوترینوهای خورشیدی گمشده، می توانند نوترینوهای الکترونی باشند که در طول مسیر خود به سوی زمین به نوعی دیگر تغییر یافته اند و از دید آشکارسازها پنهان می مانند. تا پیش از این عقیده عمومی بر این رایج بود که نوترینوها دارای جرم صفر هستند.
در سال ۱۹۷۸ نیاز به وجود نوع سوم آن بنام نوترینوهای تاو اعلام شد؛ ولی تا ۱۹۹۸، یعنی تا ۲۰ سال پس از آن، مشاهده آن هنوز امکان پذیر نشده بود.
در سال ۱۹۹۸ تیم تحقیقاتی سوپر کامیوکانده خبر از قرائن و شواهدی دربارهٔ نوترینوهایی بدون جرم صفر دادند.
در سال ۲۰۱۰ تیم تحقیقاتی INFN در گرن ساسو ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نوترینو در دانشنامه آزاد پارسی

نوتْرینو (neutrino)
در فیزیک، هریک از سه ذرۀ بنیادی بی بار و پادذراتشان در گروه لپتون ها، با جرم بسیار اندک و احتمالاً با جرم صفر. شناخته شده ترین نوع آن پادذرۀ نوترینوی الکترونی است که طی واپاشی بتازای هسته گسیل می شود. دو ذرۀ دیگر نوترینوهای موئون و تاو هستند. اَبَرنواختر ۱۹۸۷Aاولین جسم خارج از منظومۀ خورشیدی بود که با گسیل نوترینو رصد شد. خورشید هم نوترینو گسیل می کند، ولی مقدار گسیل آن در عمل از پیش بینی های نظری کمتر است. کم بودن گسیل نوترینو از خورشید از بزرگ ترین اسرار اخترفیزیک جدید است.

ارتباط محتوایی با نوترینو

نوترینو را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

ابوالفضل
اِ.
واژه ای ایتالیایی به معنای بی بار کوچولو می باشد.
ذره ای است بدون بار الکتریکی با جرم بسیار اندک از خانواده لپتونها که با سرعتی بسیار نزدیک به سرعت سیر نور حرکت می کند. به آسانی از ماده می گذرد و آشکارسازی آن بسیار دشوار می باشد.
در مدل استاندارد فیزیک ذرات این ذره بدون جرم انگاشته می شود. اما گواههای تجربی (مانند نوسانهای نوترینو) بیانگر جرم دار بودن این ذره است.
نوترینوها بسته این که هموند کدام خانواده از لپتونها باشند، دارای مزه های گوناگون هستند. در مدل استاندارد فیزیک ذرات سه مزه (گونه) نوترینو وجود دارد. نوترینوی الکترون (هموندخانوادۀ الکترون)، نوترینوی میون (هموندخانوادۀ میون) و نوترینوی تاو (هموند خانوادۀ تاو).
ولفگانگ پائولی در سال 1930 برای نگهداشت پایستگی انرژی، پایستگی تکانۀ خطی و پایستگی تکانۀ زاویه ای در فرآیندهای واپاشی بتازا، چنین ذرۀ بی باری را پیش بینی کرد.
در سال 1956 کلاید کوان و فردریک راینیز نوترینو را آشکار کردند که از همین روی جایزۀ نوبل فیزیک در سال 1995 به آنها داده شد.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• فعال سازی اینترنت همراه اول   • تنظیمات اینترنت همراه اول 3g   • فعال سازی اینترنت همراه اول برای اندروید   • کد مانده اینترنت همراه اول   • کدهای همراه اول   • غیر فعال سازی اینترنت همراه اول   • شارژ اینترنت همراه اول   • چگونه اینترنت همراه اول را فعال کنیم   • معنی نوترینو   • مفهوم نوترینو   • تعریف نوترینو   • معرفی نوترینو   • نوترینو چیست   • نوترینو یعنی چی   • نوترینو یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نوترینو
کلمه : نوترینو
اشتباه تایپی : k,jvdk,
عکس نوترینو : در گوگل

آیا معنی نوترینو مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )