برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1333 100 1

نورالهدی منگنه

نورالهدی منگنه در دانشنامه ویکی پدیا

نورالهدی منگنه
نورالهدی منگنه (زاده ۱۲۸۱ ش) روزنامه نگار، فعال حقوق زنان، نویسنده، آموزگار، شاعر، نویسنده و از پیشگامان جنبش زنان در ایران بود.
دوست شما
ره آموز خانواده
در تربیت اطفال
ناقوس
در اخلاق و روش خانواده
شعر؛ تگرگ
شعر؛ گلگشت
او عضو جمعیت نسوان وطنخواه بود و کتاب هایی دربارهٔ زنان نوشت. منگنه مجله بی بی را از سال ۱۳۳۴ منتشر کرد و در چند نشریه مقاله می نوشت.
نورالهدی منگنه، معروف به منیرالسلطنه، فرزند میرزاعلی مشیر دفتر از دبیران دربار قاجار و رخساره مهرالدوله از زنان پیشرو زمان خود، در سال ۱۲۷۷ش. زاده شد. در کودکی از پدر و مادر و آموزگاران سرخانه، مقدمات زبان فارسی، عربی و دیگر دانش ها را فرا گرفت و با هنر خوشنویسی، نواختن پیانو و تار و زبان فرانسه آشنایی یافت. بازی شطرنج را از پدرش آموخت و در هنرهای دستی ایران مانند ابریشم دوزی، زردوزی و مرواریددوزی نیز چیره دست شد. سپس به خواست مادر خود برای ادامهٔ درس به بیروت رفت و در دانشکدهٔ بیروت در رشتهٔ روان شناسی کودک تحصیل کرد و سپس به ایران بازگشت. او که به فعالیت های فرهنگی علاقه داشت از آغاز تأسیس جمعیت نسوان وطنخواه ایران عضو هیئت مدیرهٔ آن شد و به عنوان منشی اول این جمعیت مسئولیت زیادی برعهده گرفت.
نورالهدی در خانواده ای متمول و تحصیل کرده به دنیا آمد. پدرش میرزا علی کارمند اداره مالیات و مادرش رخساره از زنان سرشناس و پیشرو زمان خود بود. خانواده نورالهدی از طبقات بالای جامعه آن روز محسوب می شدند.
عکس نورالهدی منگنه


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های نورالهدی منگنه

نورالهُدیٰ منگنه با لقب منیر السلطنه (۴ ژانویه ۱۹۰۴، تهران - ؟ احتمالاً پایان دههٔ ۱۹۷۰، تهران) روان شناس کودکان، کشنگر حقوق زنان، روزنامه نگار، خوشنویس، موسیقی دان، مؤلف و شاعر ایرانی بود که در هنر ابریشم دوزی نیز برجستگی داشت. سال درگذشت او نامعلوم و آگاهی ها از او تا ۱۹۷۶ در دسترس است.
• «اصولاً هر صفت و کاری که از جنبهٔ اعتدال و میانه روی خارج شد و صورت افراط یا تفریط یافت، زیان بخش و موجد و مورث هزاران بدبختی و بیچارگی است؛ باید در تمام موارد پیرو خرد و منطق و میانه رو باشیم تا همیشه از حوادث و آفات در امان بمانیم.»
• «بعض نوشته های ایشان الحق نور هدایتی است که فرا راه جوانان ما پرتو افکنده است. این خانم دانشمند سال هاست که با یک هدف عالی و منظور شریف در راه فرهنگ کشور ما قدم می زنند از راه سخنرانی، تلقین مقالات و کتب، اذهان تاریک را روشنایی می بخشد و چراغ رستگاری را بر سر رستگاری اطفال بیگناه ما که دیوهای جیانت کار برای انحراف روح آنان در کمین نشسته اند گرفته و راهنمایی می کنند.» -> صادق رضازاده شفق
• «خانم نورالهدی منگنه در تألیف و تدوین و انتشار این کتاب حقِّ مادری را در راهنمایی مادران و فرزندان کشور ادا کرده و از بیان اصولی که در تربیت فرزند از عوال مؤثر شمرده می شود دقیقه ای فروگذار نفرموده است، از مزایای آشکا این مجموعهٔ نفیس آن است که مؤلف مطالب را با نهایت سادگی و روشنی نوشته و در تنظیم فصول و آواب، از اطنابِ مُمِل دوری جسته و در ضمن مباحثات، جابجا داستانی لطیف و شیرین به مناسبتی نقل فرموده که خواننده به شوق و رغبت می خواند و احساس خستگی نمی کند.» -> حبیب یغمایی

ارتباط محتوایی با نورالهدی منگنه

نورالهدی منگنه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی نورالهدی منگنه   • مفهوم نورالهدی منگنه   • تعریف نورالهدی منگنه   • معرفی نورالهدی منگنه   • نورالهدی منگنه چیست   • نورالهدی منگنه یعنی چی   • نورالهدی منگنه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نورالهدی منگنه
کلمه : نورالهدی منگنه
اشتباه تایپی : k,vhgind lk'ki
عکس نورالهدی منگنه : در گوگل

آیا معنی نورالهدی منگنه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )