انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1067 100 1

نورگرایی

/nurgerAyi/

معنی نورگرایی در لغت نامه دهخدا

نورگرایی. [ گ َ / گ ِ ] (حامص مرکب ) عمل نورگرا. || (اصطلاح گیاه شناسی ) ، رشد و تمایل اعضای هوائی گیاهان به طرف نور و عدم تمایل ریشه ٔ گیاهان نسبت به نور، درصورت اول نورگرایی مثبت و در صورت اخیر منفی است.

معنی نورگرایی به فارسی

نورگرایی
رشد وتمایل اعضای هوایی گیاهان بطرف نور و عدم تمایل ریشه گیاهان نسبت بنور.در صورت اول نورگرایی مثبت ودر صورت اخیرمنفی است فتوتروپیسم .
[phototropism] [زیست شناسی] متمایل شدن اندام های گیاه به سمت نور

معنی نورگرایی در فرهنگ فارسی عمید

نورگرایی
۱. گرایش به طرف نور.
۲. تمایل اعضای گیاهان در جهت تابش نور.

نورگرایی در دانشنامه ویکی پدیا

نورگرایی
در زیست شناسی به حرکت یا رشد یک ارگانیسم در واکنش به نور را نورگرایی (Phototropism) می گویند. نورگرایی رشد ناشی از اثر نابرابر شدت روشنایی در اطراف یک اندام است که سبب خم شدن آن به طرف نور یا در جهت خلاف تابش آن می شود. نورگرایی بیشتر در گیاهان دیده می شود اما در ارگانیسم هایی چون قارچ ها هم مشاهده شده است. حرکت یا رشد به سوی منبع نور، نورگرایی مثبت و حرکت یا رشد به دور از آن، نورگرایی منفی نامیده می شود. نورگرایی مثبت باعث رشد گیاهان به سمت بالا است.
Goyal, A. , Szarzynska, B. , Fankhauser C. (2012). Phototropism: at the crossroads of light-signaling pathways. Cell 1-9.
Jump up ^ Liscum, E. (2002). Phototropism: Mechanisms and Outcomes. Arabidopsis Book 1-21.
علت خمیدگی ساقه پوش گیاه بر اثر تابش نور، عدم تساوی رشد در دو پهلوی آن است. ماده برانگیزاننده نورگرایی یکی از هورمون های گیاهی به نام اُکسین است که در نوک ساقه پوش به جود می آید و اثر آن بر رشد در قسمت های پایین تر آشکار می شود.
اکسین ها تمایل دارند تا در سمت تاریک ساقه تجمع پیدا کنند. اکسین ها با فعال کردن پمپ های پروتونی در سمت تاریک ساقه سبب خروج پروتون از سلول می شوند. این پروتون ها با اتصال به مولکول سلولز موجود در دیواره سلولی سبب سست شدن پیوندهای آن می شوند. از سوی دیگر پروتون ها آنزیم هایی به نام «اکسپانزین» را فعال می کندن که روند گسستن پیوندهای هیدروژنی سلولز دیواره سلولی را تسهیل می کنند. بدین ترتیب سلول های سمت تاریک ساقه نرم شده و کشیده می شوند که این کشش باعث خم شدن ساقه به سمت نور می شود.
عکس نورگرایی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نورگرایی در دانشنامه آزاد پارسی

نورگرایی (phototropism)
حرکت بخشی از گیاه به سمت یا در جهت عکس منبع نور. برگ نورگرایی مثبت دارد و با تشخیص منبع نور به گونه ای سمت گیری می کند که بیشترین مقدار نور را به دست آورد.

نورگرایی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عدالت مجاوری > outlook
مهرداد عزیزی > Worrisome
عدالت مجاوری > bleak
سعیده کریمی > FEMA
Zeinab > یخ زدم
لاله > افشانه اتش نشانی
کیان پور > کشانی
کسری منتظری > پادشاه

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی نورگرایی   • مفهوم نورگرایی   • تعریف نورگرایی   • معرفی نورگرایی   • نورگرایی چیست   • نورگرایی یعنی چی   • نورگرایی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نورگرایی
کلمه : نورگرایی
اشتباه تایپی : k,v'vhdd
آوا : nurgerAyi
نقش : اسم
عکس نورگرایی : در گوگل


آیا معنی نورگرایی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )