انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 1037 100 1

نوزاد

/nowzAd/

معنی نوزاد در لغت نامه دهخدا

نوزاد. [ ن َ / نُو ] (ن مف مرکب ) جدیدالولاده. نوآمد. مولود. ولید. ولیده. (یادداشت مؤلف ). نوزاده. نوزاده شده. بچه که به تازگی تولد یافته است :
به گوش آمد آواز نوزاد من
وز آن شادتر شد دل شاد من.
نظامی.

نوزاد.[ ن َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان گلمکان بخش طرقبه ٔ شهرستان مشهد، در 29 هزارگزی شمال غربی طرقبه در دامنه ٔ معتدل هوائی واقع است و 158 تن سکنه دارد. آبش ازقنات ، محصولش غلات و بنشن و سیب زمینی و میوه ها، شغل مردمش زراعت است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

نوزاد. [ ن َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان مرکزی بخش حومه ٔ شهرستان کاشمر، در 3 هزارگزی جنوب غربی کاشمر و 2 هزارگزی جنوب جاده ٔ کاشمر به بردسکن ، در جلگه ٔ معتدل هوائی واقع است و 300 تن سکنه دارد. آبش از قنات ، محصولش غلات و پنبه و زیره و انار و انگور، شغل مردمش زراعت است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

نوزاد. [ ن َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان عربخانه ٔ بخش خوسف شهرستان بیرجند، در 27 هزارگزی شمال غربی شوسف و 8 هزارگزی جنوب غربی جاده ٔ مشهد به زاهدان ، در منطقه ٔ کوهستانی معتدل هوائی واقع است و 301 تن سکنه دارد. آبش از قنات ، محصولش غلات و لبنیات ، شغل مردمش زراعت است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

نوزاد. [ ن َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان مؤمن آباد بخش درمیان شهرستان بیرجند، در 16 هزارگزی شمال غربی درمیان در دامنه ٔ معتدل هوائی واقع است و 916 تن سکنه دارد. آبش از قنات ، محصولش غلات ، شغل مردمش زراعت و قالی بافی است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 9).

معنی نوزاد به فارسی

نوزاد
ده دهستان مومن آباد بخش در میان شهرستان بیرجند استان نهم . در ۱۶ کیلومتری شمال باختری در میان ۹۱۶ تن سکنه دارد . محصولش غلات است .
نوزادتازه زاییده شده، کودک تازه بدنیا آمده
( صفت ) نوزاده : (( نه پیر است و نه نوزاد میان این و آن . ))
دهی است از دهستان مومن آباد بخش در میان شهرستان بیرجند در ۱۶ هزار گزی شمال غربی درمیان در دامن. معتدل هوائی واقع است و آبش از قنات محصولش غلات شغل مردمش زراعت و قالی بافی است .
[nascent] [شیمی] ویژگی اتم یا ترکیبی ساده در لحظۀ آزاد شدن از ترکیب شیمیایی که در آن هنگام دارای فعالیت بیشتری نسبت به حالت معمولی است
[neonate] [علوم سلامت] کودک، از تولد تا چهارهفتگی
[post-term neonate, post-mature neonate] [علوم سلامت] نوزادی که پس از اتمام 42 هفتگی حاملگی (آغاز روز 295) متولد شده باشد
[term neonate] [علوم تشریحی، علوم سلامت] نوزادی که بین 37 تا 42 هفتۀ کامل حاملگی (260 تا 294 روز) متولد شده باشد
[zero-age main sequence] [نجوم ] ستاره هایی که در ابتدای مرحلۀ رشتۀ اصلی هستند اختـ . نورا ZAMS
[preterm neonate, premature neonate] [علوم تشریحی، علوم سلامت] نوزادی که قبل از اتمام 37 هفتگی حاملگی (259 روز) متولد شده باشد
[infant milk formula] [علوم و فنّاوری غذا] فراورده ای غذایی برای تأمین نیازمندی های تغذیه ای نوزادان و کودکان خردسال متـ . جانشین شیر مادر human milk substitute
[infant formula] [علوم و فنّاوری غذا] غذایی مایع که جانشین شیر مادر می شود
[neonatal death] [علوم سلامت] مرگ کودک زنده متولدشده از زمان تولد تا 29 روزگی
[nascent hydrogen] [شیمی] شکلی واکنش پذیر از هیدروژن که در مخلوط واکنش به صورت درجا تولید می شود

معنی نوزاد در فرهنگ معین

نوزاد
(نُ) (ص مف .) کودکی که تازه به دنیا آنده .

معنی نوزاد در فرهنگ فارسی عمید

نوزاد
طفلی که تازه به دنیا آمده، تازه زاییده شده.

نوزاد در دانشنامه ویکی پدیا

نوزاد
نوزاد فرزند تازه زاده شده انسانها و جانوران است.
در پزشکی، نوزاد به شیرخواری گفته می شود که در ۲۸ روز اول زندگی (از بدو تولد تا ۴ هفته پس از تولد، کمتر از یک ماهه) باشد. کلمه «نوزاد» شامل نوزاد زودرس، نوزادان دیررس (از ۱ هفتگی تا ۹ ماهگی) و نوزاد کامل تازه به دنیا آمده می شود. واژهٔ نوزاد از واژه های «نو» و «زاد» گرفته شده که «نو» به معنای جدید و «زاد» به معنی زاده شده می باشد.
در لغتنامه دهخدا نوزاد اینطور تعریف شده: "کودک . (ص) کوچک. صغیر. (فرهنگ فارسی معین). پهلوی، کوتک ۞ بمعنی صغیر. (از حاشیهٔ برهان چ معین). صورت دیگر آن کوچک است. (اِ) طفل و بچه خواه پسر باشد یا دختر. (ناظم الاطباء). فرزندی که به حد بلوغ نرسیده (پسر یا دختر). طفل. ج، کودکان. (فرهنگ فارسی معین). ولید. صبی. (ترجمان القرآن). طفل. بچه؛ ولید. صبی (پسر). صبیه (دختر)." در اصطلاح عام به نوزاد یا کودک نی نی نیز می گویند.
کلمهٔ انگلیسی آن، Infant از infans کلمه لاتین، به معنی «ناتوان به صحبت نمودن» یا «لال» مشتق شده است. این به طور معمول به کودکانی بین سنین ۱ تا ۱۲ ماه اعمال می شود؛ با این حال، تعاریف بین تولد و ۳ سالگی متفاوت است.
عکس نوزاد
نوزاد فرزند تازه زاده شدهٔ انسان ها و جانوران است.
نوزاد (چناران)
نوزاد (درمیان)
نوزاد همچنین ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
نوزاد (چناران)، روستایی از توابع بخش گلبهار شهرستان چناران در استان خراسان رضوی ایران است.
فهرست روستاهای ایران
این روستا در دهستان گلمکان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۱۲ نفر (۳۳خانوار) بوده است.
روستای نوزاد، روستایی در دهستان میاندشت از توابع بخش مرکزی شهرستان درمیان، واقع در استان خراسان جنوبی است.مزار بی بی صاحبه روستای نوزاد پس از توسعه و بازسازی   مرقد مرحومه فاطمه کاظمی در مزار بی بی صاحبه روستای نوزاد قبل از نصب ضریع جدید   مزار بی بی صاحبه روستای نوزاد پس از توسعه و بازسازی   مزار بی بی صاحبه روستای نوزاد در حال توسعه و بازسازی   یکی از کوچه های قدیمی روستای نوزاد   مسجد ۱۴معصوم(ع) روستای نوزاد
بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این روستا ۵۱۹ نفر (در ۱۸۹ خانوار) بوده است.
ز جمله چهره های سرشناس آن می توان به دکتر سیدعبدالله علوی، اشرف افشاری، استاد سید غلامرضا سعیدی و سید مهدی سعیدی اشاره نمود.
این روستا در ۶۵ کیلومتری مرکز استان خراسان جنوبی و در ۲۵ کیلومتری شهر اسدیه قرار دارد. این روستا در یک دره واقع شده و آب روستا از دو رشته قنات و یک حلقه چاه تأمین می شود. هوای روستا در تابستان ها بسیار مطبوع می باشد. اهالی این روستاها از نظر مذهب، معیشت، شیوه زندگی و اوضاع اجتماعی با یکدیگر وجه اشتراک زیادی دارند. دربارهٔ این روستا هیچ سابقه تاریخی مکتوبی وجود ندارد. فقط مزار بی بی صاحبه در جنوب روستا قرار دارد که بنا بر اقوال ظاهراً از نیکان بوده و مورد احترام و زیارت اهالی است ولی هیچ سند مکتوبی در خصوص انتساب ایشان به امامان شیعه وجود ندارد. در اقدامی اخیراً شورای روستا این مکان را توسعه و بازسازی نموده است .
«نوزاد» (انگلیسی: Baby (1915 film)) یک فیلم به کارگردانی هری مایرز است که در سال ۱۹۱۵ منتشر شد.
۱۷ مه ۱۹۱۵ (۱۹۱۵-05-۱۷)
نوزاد (انگلیسی: The Baby) فیلمی در ژانر ترسناک و مهیج به کارگردانی تد پست است که در سال ۱۹۷۳ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به آنجانته کامر و ماریانا هیل اشاره کرد.
مارس ۱۹۷۳ (۱۹۷۳-03)
نوزاد (انگلیسی: Baby) فیلمی است که در سال ۲۰۰۰ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به فارا فاست و کیت کارادین اشاره کرد.
۸ اکتبر ۲۰۰۰ (۲۰۰۰-10-۰۸) (ایالات متحده)
«نوزاد» (انگلیسی: Baby (2007 film)) یک فیلم است که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به تزی ما و کنت چوی اشاره کرد.
«نوزاد» (انگلیسی: Baby (2010 film)) فیلمی در ژانر درام است که در سال ۲۰۱۰ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به دنیل کالویا اشاره کرد.
۱۹ ژانویه ۲۰۱۰ (۲۰۱۰-01-۱۹) (Sundance Film Festival)
«نوزاد» (انگلیسی: Baby) فیلمی در ژانر مهیج است که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد.
بوشان کومار
Krishan Kumar
Sheetal sharma
«نوزاد» (انگلیسی: The Baby) یک فیلم در سبک ترسناک و مهیج به کارگردانی تد پست است که در سال ۱۹۷۳ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به آنجانته کامر و ماریانا هیل اشاره کرد.
مختصات: ۴۱°۵۴′۵۰٫۴″ شمالی ۱۲°۲۹′۳۱٫۲″ شرقی / ۴۱٫۹۱۴۰۰۰°شمالی ۱۲٫۴۹۲۰۰۰°شرقی / 41.914000; 12.492000
آمالتِئای بُز با ژوپیتر و یک فان نوزاد یا به اختصار آمالتِئای بُز (به ایتالیایی: Capra Amaltea) نام یکی از اولین مجسمه های جیان لورنزو برنینی است که آن را در سال ۱۶۱۵ ساخته است. آمالتِئای بُز که ۴۴ سانتیمتر ارتفاع دارد، در حال حاضر در گالریا بورگِیزه نگهداری می شود.
این اثر آمالتِئا را در هیبت یک بُز نشان می دهد درحالی که ژوپیتر نوزاد، به همراه یک نوزاد فان-که کاسهٔ شیری در دست دارد-در کنارش دیده می شوند.
مجله پرستاری زایمان و نوزاد (به انگلیسی: Journal of Perinatal & Neonatal Nursing) مجلهٔ همترای نقد پرستاری است که از سال ۱۹۸۷، در هر سه ماه یک شماره در زمینهٔ پرستاری زایمان و پرستاری نوزاد منتشر می شود. این مجله به مجله صورتی (Pink Journal) نیز شناخته می شود. این مجله بوسیله پایگاه داده های سی آی ان ای اچ ال (CINAHL) اندکس می شود.
Journal homepage
{{{link1-name}}}
{{{link2-name}}}
پرستاری نوزاد (به انگلیسی: Neonatal nursing) شاخه ای اختصاصی از رشتهٔ پرستاری است که در آن پرستار، مراقبت های تخصصی پرستاری را به نوزادان تازه متولد شده اعم از نوزادان زودرس یا نوزادان دارای نقص های هنگام تولد، عفونت ها و ناهنجاری های قلبی ارائه می دهد.
Neonatal nursing
پرستار نوزادان
تپه قلعه کوه نوزاد مربوط به قرن ۸ ه.ق تا دوره صفویه است و در شهرستان درمیان، بخش مرکزی، دهستان میاندشت، روستای نوزاد واقع شده و این اثر در تاریخ ۸ بهمن ۱۳۸۵ با شمارهٔ ثبت ۱۷۰۵۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
حلزون ماهی نوزاد (نام علمی: Nectoliparis pelagicus) نام یک گونه از تیره حلزون ماهی است.
سندروم مرگ ناگهانی نوزاد که به اختصار SIDS نیز نامیده می شود، عبارت است از مرگ نابهنگام نوزادان در خواب بدون هیچ گونه پیش بینی قبلی پزشکی و بدون برجای گذاشتن هیچ گونه عارضه ای در بدن نوزاد که در حین کالبدشکافی قابل تشخیص باشد. به این بیماری مرگ تختخواب نیز اطلاق می شود زیرا اغلب در کودکان در تختخواب روی میدهد. این بیماری در نوزادان پسر شایع تر است.
عامل این بیماری ناشناخته است گرچه دانشمندان توانسته اند برخی منشاهای این بیماری را شناسایی کنند. محققان پارامترهای متعددی را در ریسک پذیری نوزادان شناسایی کرده اند که از آن جمله زودرس بودن نوزادان، در معرض دود دخانیات قرار داشتن در هنگام خواب، به پشت نخواباندن نوزادان (نباید روی قلب آن ها فشار باشد)، عوامل ژنتیکی، در معرض عوامل استرس زا و یا دردناک قرار گرفتن و ... می باشند. یکی از عوامل این بیماری می تواند ختنه نوزادان باشد، زیرا با از دست دادن خون در عمل ختنه فشار خون افت پیدا می کند و می تواند به سکته قلبی منجر شود. مخصوصا در نوزادانی که قلب آنها به طور کامل رشد نکرده یا نارسایی قلبی دارند. درمیان یهودیان، که ختنه نوزادان مرسوم است، مسبب مرگ نوزادان را الهه ای بابلی به نام لیلیت می دانند.
از جمله اقدامات مؤثر در کاهش خطرپذیری نوزادان نسبت به این عارضه؛ قرار دادن پستانک در دهان آن ها در حین خواب و طاق باز خواباندن آن ها می باشد. همچنین شناسایی کودکان در معرض کودک کشی و کودک آزاری که ممکن است علائم مشابهی در زمان مرگ با مبتلایان به این عارضه داشته باشند و حفاظت فیزیکی از آن ها می تواند آمار جان باختگان چنین بیماری را کاهش دهد.
سه مرد و یک نوزاد (انگلیسی: Three Men and a Baby) فیلمی زوج هنری به کارگردانی لئونارد نیموی است که در سال ۱۹۸۷ منتشر شد.
تام سلک
استیو گوتنبرگ
نانسی تراویس
مارگارت کالین
سلست هولم
پل گویلفویل
فیلیپ بوسکو
پیتر (تام سلک)، مایکل (استیو گوتنبرگ) و جک (تد دنسون) مردان مجرد شادی هستند که در نیویورک زندگی می کنند و دائماً در آپارتمانشان پارتی برگزار می کنند و با زنان مختلف خوش می گذرانند. زندگی خوش آنها هنگامی مختل می شود که یک روز نوزادی روی پلهٔ خانه آنها رها می شود.
فریدون نوزاد (۶ بهمن ۱۳۰۱–۱۳ آبان ۱۳۹۵) شاعر، محقق، نویسنده و بازیگر تئاتر در سال های قبل از انقلاب اسلامی ایران بود.
چهل تکه
تاریخ نمایش در گیلان
لغتنامهٔ گیل گب
نامه های خان احمد خان گیلانی
نقش احسان الله خان در نهضت جنگل
تاریخ جراید و مجلات گیلان
وی در ۶ بهمن ماه ۱۳۰۱ شمسی در رشت دیده به جهان گشود. تحصیلات متوسطه را در دبیرستان نظام تهران به پایان رسانید.
فریدون نوزاد محقق و مؤلف کتاب ها و مقاله های زیادی در زمینهٔ تاریخ و سنت گیلان و همچنین تاریخ مشروطه و مؤلف لغتنامهٔ ـ گیله گب ـ می باشد.
فریدون نوزاد، روز پنجشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۵ بر اثر کهولت سن در ۹۴ سالگی درگذشت.
قلعه قلاع نوزاد مربوط به دوره اسماعیلیان است و در شهرستان درمیان، مزرعه چک واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ مرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۳۰۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فهرست آثار ملی ایران
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
گفتگو با نوزاد (انگلیسی: Adoration of the Child)این تابلو نقاشی توسط هیرونیموس بوش در مورد فرزند مریم یعنی عیسی مسیح طراحی و کشیده شده است. هم اکنون این نقاشی در موزه والراف ریچارت نگهداری می شود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با نوزاد

نوزاد در جدول کلمات

نوزاد
ولید
نوزاد گوسفند
بره
نوزاد گوسفند تا شش ماهگی
بره
نوعی ماهی کوچک که نوزاد پشه مالاریا را می خورد
گامبوزیا
وجه مشترک نوزاد و تفنگ
قنداق

معنی نوزاد به انگلیسی

grub (اسم)
کوتوله ، نوزاد ، خوراک ، نویسنده مزدور ، مزدور ، خوشهچین ، کرم حشره ، بچه مگس
babe (اسم)
شخص ساده و معصوم ، کودک ، طفل ، نوزاد
baby (اسم)
شخص ساده و معصوم ، کودک ، طفل ، نوزاد ، بچه ، بچه کوچک
newborn (اسم)
نوزاد
hatchling (اسم)
نوزاد ، جوجه سراز تخم دراورده ، جانور تازه متولد
bambino (اسم)
نوزاد ، بچه کوچک ، تصویر مسیح در قنداق
chick (اسم)
نوزاد ، بچه ، جوجه
newborn (صفت)
نوزاد ، تازه زاییده شده ، تازه تولد شده

معنی کلمه نوزاد به عربی

نوزاد
طفل رضيع , فتاة جميلة , فرخ , مولود جديد , يرقة
يرقة
صغار السمک

نوزاد را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

محمدرضا فیروزجایی ٠٩:١١ - ١٣٩٦/١٢/١٠
هم‌معنی نوباوه
|

مهدی ١٤:١٥ - ١٣٩٨/٠١/٢١
نی نی
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

ستاره > سما
حسن قاسمی > راهیابی
نرجس عبادی > stunned speechless
مجتبی > مجتبی قمچقایی
مجتبی > مجتبی
Amirhossein > refine
Shiva > taught
Fati > روانشناسی

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نوزاد یک روزه   • نوزاد دوقلو   • نوزاد پسر   • سایت نوزاد   • نوزاد چند روزه   • نوزاد تازه متولد شده   • نوزاد دختر   • نوزاد ایرانی   • معنی نوزاد   • مفهوم نوزاد   • تعریف نوزاد   • معرفی نوزاد   • نوزاد چیست   • نوزاد یعنی چی   • نوزاد یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نوزاد
کلمه : نوزاد
اشتباه تایپی : k,chn
آوا : nowzAd
نقش : اسم
عکس نوزاد : در گوگل


آیا معنی نوزاد مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )