انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 894 100 1

معنی نوسان در لغت نامه دهخدا

نوسان. [ ن َ وَ ] (ع مص ) جنبیدن پیرایه و گیسو و جز آن. (از منتهی الارب ). تذبذب و حرکت کردن چیزی متوالیاً. (از اقرب الموارد) (از لسان العرب ). نَوس. (اقرب الموارد). ساکن و ایستاده از سوئی به سوئی جنبیدن ، چون حرکت کشتی ساکن و ایستاده در دریا از جانبی به جانبی. || پایین و بالا رفتن : نوسان نرخ ارز. (فرهنگ فارسی معین ). کم و زیاد شدن مقدار. || (اِمص ) جنبش چیزی در جای خود. (فرهنگ فارسی معین ). حرکت رفت وآمدی اجسام معلقه که از حال تعادل پایدار خود خارج شوند، مانند حرکت آونگ ساعت.
- نوسان داشتن ؛ جنبیدن در جای خود. (فرهنگ فارسی معین ).
- نوسان کردن ؛ نویدن. (لغات فرهنگستان ). زمودن. (ناظم الاطباء).
- نوسان کننده ؛ نوان. (لغات فرهنگستان ).

معنی نوسان به فارسی

نوسان
جنبیدن وتکان خوردن چیزی درجای خودش
۱ - ( مصدر ) جنبیدن چیزی در جای خود ( مانند جنبیدن لنگر ساعت ) . ۲ - پایین و بالا رفتن : (( نوسان نرخ ارز )) . ۳ - ( اسم ) جنبش چیزی در جای خود : جمع : نوسانات .
منسوب به نوسان . حرکت نوسانی : جنبش چیزی در جای خود .
[oscillation] [فیزیک] تغییر دوره ای هر کمیت فیزیکی حول مقدار میانگین آن
[oscillating vision, oscillopsia] [علوم پایۀ پزشکی] حالتی که در آن اشیا به شکل لرزان دیده می شوند یا پیش و پس می روند
[atmospheric oscillation] [ژئوفیزیک، علوم جَوّ] ← کِشَند جوّ
( مصدر ) جنبیدن در جای خود .
[damped oscillation] [فیزیک] هر نوسانی که در آن دامنۀ نوسان در طول زمان کاهش یابد
[sustained oscillation] [فیزیک] نوسان واداشته ای که تداوم دارد
[cathode-ray oscilloscope] [فیزیک] وسیله ای که با استفاده از لامپ پرتوکاتدی علامت های الکتریکی را نشان می دهد
[forced oscillation] [فیزیک] حرکتی نوسانی که در پی اِعمال نیروی خارجی بر نوسانگر ساده پدید می آید
[weight fluctuation] [تغذیه] کاهش و افزایش متناوب وزن که عموماً در نتیجۀ بیماری خصوصاً بیماری های تیروئیدی رخ می دهد
( مصدر ) نویدن
( صفت ) نوان
خداوند ناوش . آنکه چون ناو ایستاده بر جای جنبد .

معنی نوسان در فرهنگ معین

نوسان
(نَ وَ) [ ع . ] (مص ل .) جنبش ، حرکت ، حرکت چیزی در جای خود.

معنی نوسان در فرهنگ فارسی عمید

نوسان
۱. (فیزیک) جنبیدن و تکان خوردن چیزی در جای خود مانند تکان خوردن آویز ساعت.
۲. تغییر پیوسته.

نوسان در دانشنامه ویکی پدیا

نوسان
نوسان تغییر تکرارشونده (در طول زمان) یک متغیر حول یک وضعیت تعادل است. حرکت آونگ نمونه ای از حرکت نوسانی است. در طی حرکت آونگ بطور متناوب انرژی جنبشی و انرژی پتانسیل به هم تبدیل می گردند. هنگامی که آونگ در پایین ترین نقطه مسیر خود قرار دارد، بیشترین انرژی جنبشی و کمترین انرژی پتانسیل را داراست. به عبارت دیگر در این لحظه آونگ بیشترین سرعت را دارد. در لحظه ای که آونگ در حداکثر ارتفاع قرار می گیرد انرژی جنبشی آن صفر است و انرژی پتانسیل آن حداکثر است، یعنی سرعت آونگ در این محل صفر است. در حالتی که میرایی سیستم صفر باشد، یعنی هیچ گونه اتلاف انرژی وجود نداشته باشد، مجموع انرژی پتانسیل و انرژی جنبشی ثابت باقی می ماند.
ارتعاش نوعی حرکت نوسانی در سیستم های مکانیکی است.
پدیده نوسان علاوه بر فیزیک و مکانیک در دیگر رشته ها مانند زیست شناسی و اقتصاد نیز دیده می شود.
نوسان نام روستایی است در عزلهٔ (بنی ذیمار)، در ناحیهٔ (ذی وّقّار) . از توابع استان ذَمار در کشور یمن در شبه جزیره عربستان است. جمعیت آن ۹۸ نفر (۵ خانوار) می باشد.
نوسان آلرود (دانمارکی: Allerødtiden) دوره گرم و مرطوب جهانی بود که در پایان آخرین دوره یخچالی روی داد. این نوسان باعث افزایش دما در شمال منطقه اقیانوس اطلس به میزان تقریبی امروزی زمین پیش از کاهش دوباره آن در دوره یانگر دریاس شد.
در برخی مناطق به ویژه در شمال اوراسیا شواهدی از وجو دوره ای سرد وجود دارد که به نام اولدر دریاس شناخته می شود. در این مناطق، نوسان های کوتاه تر که با اولدر دریاس پایان می پذیرد به نام نوسان بولینگ شناخته شده و نوسان آلرود به عنوان فاز میان یخچالی پس از اولدر دریاس محسوب می شود.
نوسان اطلس شمالی یک پدیدهٔ جوی در شمال اقیانوس اطلس و ناشی از نوسانات اختلاف فشار جوی در سطح دریا میان کم فشار ایسلند و پرفشار آزور است. این پدیده، قدرت و جهت بادهای غربی عبوری از اطلس شمالی را کنترل می کند. نوسان اطلس شمالی، بخشی از نوسان قطبی است و در طول زمان، بدون تناوب مشخصی تغییر می کند.
این نوسان طی پژوهش هایی در اواخر سدهٔ نوزدهم و اوایل سدهٔ بیستم میلادی کشف شد. برخلاف نوسان جنوبی ال نینو در اقیانوس آرام، این نوسان بیش از اقیانوس، از جو تأثیر می پذیرد و یکی از مهم ترین عوامل نوسانات اقلیمی در اطلس شمالی و اقلیم های مرطوب پیرامون آن است.
نوسان اقلیم (انگلیسی: Climate oscillation) یا چرخه اقلیم به هرگونه نوسان دوره ای تکرارشونده اقلیم در سطح جهانی یا منطقه ای گفته می شود و نوعی الگوی اقلیمی به شمار می رود. این نوسان ها در دمای اتمسفری، دمای سطح دریا، بارندگی یا دیگر پارامترهای اقلیمی دیده می شود و اغلب به صورت دورن سالانه، چندساله، ده ساله، چنددهه ای، چندسده ای، هزاران ساله یا مقیاس های زمانی طولانی تر روی می دهد.
نوسان چنوبی ال نینو (انسو) نمونه ای برجسته از نوسان اقلیمی است که شامل تغییر دمای سطح دریا در امتداد مرکز استوایی و شرق اقیانوس آرام و ساحل غربی حاره ای آمریکای جنوبی است اما در سطح جهانی بر آب و هوا اثر می گذارد.
داده های شرایط اقلیمی گذشته از طریق آزمایش زمین شناختی پروکسی های که در مغزه های یخی، رسوبات بستر دریا، درخت گاه شماری یا دیگر جاها یافت شده به دست می آید.
نوسان بولینگ (انگلیسی: Bølling oscillation) دوره میان یخچالی گرم میان دوره های سرد اولدست دریاس و اولدر دریاس در آخرین عصر یخبندان بود. نام این نوسان اقلیمی از نام دریاچه بولینگ در مرکز یوتلاند گرفته شده است.
آغاز نوسان بولینگ با افزایش مشخص و واضح دمای هوا در پایان اولدست دریاس در ۱۴۶۷۰ سال پیش تعیین شده است. ایزوتوپ های اکسیژن به دست آمده از یخ های گرینلند نشان دهنده بیشینه گرمایی بولینگ در ۱۴۶۰۰ و ۱۴۱۰۰ سال پیش است.
نوسان های پلاسما که با نام امواج لانگ مویر (برگرفته از نام ایروینگ لانگمویر) نیز شناخته می شود، عبارت است از نوسان های سریع در چگالی الکترونی در مواد رسانا مانند پلاسماها و فلزات. این نوسان ها را می توان به شکل ناپایداری در تابع دی الکتریک الکترون آزاد گازی در نظر گرفت. بسامد نوسان وابستگی اندکی به طول موج آن دارد. شبه ذره حاصل از کوانتیزه کردن این نوسانات، پلاسمون نام دارد.
امواج لانگ مویر در دهه ۱۹۲۰ توسط ایروینگ لانگ مویر و لوی تانکس، فیزیکدانان آمریکایی کشف شدند. شکل این نوسان ها موازی با امواج ناپایداری جینز است که باعث ناپایداری های گرانشی در یک رسانه ایستا می شود.
نوسان جنوبی ال نینو (به انگلیسی: Elnino Southern Oscilation) که به اختصار انسو (ENSO) نامیده می شود، پدیده معروفی برای تأثیر ال نینو و نوسان جنوبی است و به جابجایی دوره ای آب سرد پرفشار، خشک سالی اکوادور و پرو به وسیله آب گرم، کم فشار و سیل ها گفته می شود. وضعیت قبلی (جریان دوره ای سرد پرفشار) شرایط عادی یا چرخه واکر را در جریان آب و بادها به سوی منطقه همگرایی چرخندی استرالیای مرطوب، فیجی و اندونزی ایجاد می کند. بروز آب گرم و فشار کم را در اکوادور و پرو ال نینو می نامند و بر روی این دو کشور همگرایی چرخندی را ایجاد و معمولاً باران های شدید بر روی سواحل خشک این دو کشور می ریزد. برعکس فشار زیاد در غرب اقیانوس آرام خشک سالی هایی را در استرالیا، فیجی و اندونزی ایجاد کرده و همچنین جریانات موسمی را در هند کاهش می دهد. به عبارت دیگر انسو به طور همزمان گرم شدن آب های شرق اقیانوس آرام و نوسان الگوی فشار هوا بین حواشی شرقی و غربی اقیانوس آرام را توصیف می کند.
به تغییر شدید یا سریع در احوالات یا خلق و خوی یک فرد، نوسان خلقی (Mood Swing) گفته می شود. چنین نوسانات خلقی می توانند در افزایش دادن توانایی حل مسئله و نیز طراحی برنامه های آتی انعطاف پذیر، نقشی مثبت ایفا نمایند. اگرچه هنگامی که نوسانات خلقی آن قدری قوی باشند که مُخل و مخرب شوند، ممکن است عامل و علت اصلی یک اختلال دوقطبی گردند.
یک نوسان ساز الکتریکی، مدار الکتریکی است که سیگنال الکتریکی تکرارشونده ،نوسانی تولید می کند، اغلب یک موج سینوسی یا یکموج مربعی. نوسان سازها جریان مستقیم(DC)را از منبع تغذیه به سیگنالی با جریان متناوب تبدیل می کنند. این ها به طور گسترده درخیلی از دستگاه های الکترونیکی استفاده می شوند. مثال های رایجی از سیگنال هایی که توسط نوسان سازها تولید می شوند شامل سیگنال هایی که توسطفرستنده های رادیو و تلویزیون، پخش می شوند، علامت زمان سنجی که ساعت های کامپیوترها و کوارتزها را تنظیم می کنند و صدای تولید شده توسط بیپر الکترونیکی وبازی های ویدیویی است.
یک نوسان ساز صوتی، فرکانس هایی را در محدوده صوتی تولید می کند، تقریباً از20HZ تا 20KHZ.
نوسان سازها اغلب توسطفرکانس سیگنال خروجی خود توصیف می شوند.
یک نوسان ساز RF، سیگنال هایی را در محدوده فرکانس رادیویی از 100KHZ تا 100GHZ تولید می کند.
نوسان سازهایی که برای تولید یک خروجی AC توان بالا از یک منبع DC طراحی شده اند معمولاً مبدل ها نامیده می شوند. دو نوع اصلی از نوسان سازها وجود دارد: نوسان ساز خطی یا هارمونیک و نوسان ساز غیرخطی یا رلاکسیون.
یکنوسان ساز فرکانس پایین، یک نوسان ساز الکترونیکی است که فرکانس های زیر 20HZ تولید می کند. این واژه به طور نوعی در زمینه ترکیب کننده های صوتی استفاده می شود، برای تشخیص دادن ان از یک نوسان ساز فرکانس صوتی.
نوسان ساز کریستال(به انگلیسی: Crystal oscillator) نوعی نوسان ساز الکتریکی است که از قانون تشدید و اثر فشاربرقی در کریستال کوارتز استفاده می کند. این نوسان ساز معمولاً برای زمان بندی و ایجاد سیگنال ساعت در مدارهای مجتمع استفاده می شود.
نوسان نگار ابزاری برای اندازه گیری تناوب یا تغییر جریان الکتریکی در متغییرهای جریان و ولتاژ می باشد. دو ابزار که مورد استفاده قرار وجود دارد: اسیلوسکوپ اشعه کاتدی نوسان نگار مغناطیسی از نوع های دیگر نوسان نگار می توان به گالوانومتری که جابه جای سیم پیچ گالوانومتر را ثبت می کند و برق نگار قلب که جریان ناشی از ضربان قلب را ثبت می کند اشاره کرد.
نوسان نگار مغناطیسی نوعی نوسان نگار است که با عبور جریان الکتریکی از یک سیم پیچ تغییرات جریان الکتریکی را اندازه گیری می کند.تغییرات جریان منجر به جابجایی سیم پیچ می شود که مستقیماً اندازه گیری می شود. نوسان نگار مغناطیسی توسط ویلیام دادل اختراع شد.در برخی ساخت ها از یک آینه استفاده می شود که که پرتوی از نور را بازتاب می کند که اجازهء اندازه گیری تغییرات کوچک را می دهد.در این حالت از یک قلم برای ثبت تغییرات استفاده می شود. در سال 1893 از جوهر و کاغذ برای ضبط نوسان استفاده می شد.
نوسان نوترینو (به انگلیسی: Neutrino oscillation) یک پدیدهٔ مکانیک کوانتومی است که بموجب آن نوترینوی ایجاد شده با مزهٔ ویژه لپتون: (الکترون، میون یا تاو)؛ در ارزیابی بعدی می تواند با طعم دیگری دیده شود.
با انتشار نوترینو در فضا، اندازه گیری های بعدی؛ برای یافتن طعم دلخواهی از نوترینو، در هر دوره از اندازه گیری نتیجهٔ متفاوت و متغیری را نشان داده است. این پدیده را نخستین بار برونو پونته کوروو در سال ۱۹۵۷ میلادی پیش بینی کرد پدیدهٔ نوسان نوترینو از آن زمان تا کنون توسط بسیاری از آزمایش ها در زمینه های مختلف مشاهده و پشتیبانی شده است. روشن شدن پدیده نوسان نوترینو باعث شد که برای مسئلهٔ نوترینوی خورشیدی که سال ها بی جواب مانده بود بالاخره پاسخی پیدا شود.
نخستین آزمایشی که به نتیجهٔ مثبت پدیدهٔ نوسان نوترینو رسید آزمایشی بود که اخترشناسان آمریکایی ریموند دیویس جونیور و جان ان. باکال در معدن طلای هوم استایک و عمق ۱۴۷۸ متری لید، داکوتای جنوبی در اواخر دههٔ شصت میلادی انجام دادند. این دو نفر مدتی بعد برندگان جایزه نوبل شدند.
اُفتاخیز کوانتومی (اُفتاخیز خلا یا نوسان کوانتومی) به افت وخیز زمانیِ انرژی در نقطه ای از فضا-زمان را گویند. یا به بیانی دیگر به پدیدآمدن ذره های انرژی مند از هیچ را افتاخیز کوانتومی می گویند. اصل عدم قطعیت بیان می کند که زمان و انرژی همیوغ یکدیگرند یعنی ناممکن است که زمان و انرژی همزمان با دقت زیاد آتَرمیده شوند.(determined)- این عدم قطعیت فیزیک کوانتومی در آترمیدن همزمان دو کمیتِ همیوغ برآمده از ویژگی ذاتی و زاستاری ذره های بنیادین است و نه مانند فیزیک کلاسیک که برآمده از خطا و دقت اندازه گیری است- به این دلیل یک ذره ی انرژی مند می تواند در بازه ی زمانی بسیار کوچک از هیچ پدید آید، به این پدیده افتاخیز کوانتومی می گویند.
Δ E Δ t ≈ h 4 π {\displaystyle \Delta E\Delta t\approx {h \over 4\pi }}
نخست اینگونه فرضیده می شد که پدید آمدن گیتی بر اثر انفجار بزرگ اصل پایستگی انرژی را نقض می کند ولی دانشمندان با کمک اصل عدم قطعیت و افتاخیر کوانتومی توانستند پدید آمدن گیتی با انفجار بزرگ را بیاُستاهند (توضیح دهند)..

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با نوسان

معنی نوسان به انگلیسی

amplitude (اسم)
فراوانی ، کمال ، انباشتگی ، درشتی ، فراخی ، دامنه ، نوسان ، میدان نوسان ، بزرگی ، میدان ، استعداد ، فاصلهء زیاد ، فضا داری
oscillation (اسم)
نوسان ، تپش
swing (اسم)
نوسان ، الاکلنگ ، اهتزاز ، تاب ، اونگ ، نوعی رقص واهنگ ان
sway (اسم)
نوسان ، اهتزاز ، تاب
fluctuation (اسم)
تغییر ، نوسان ، ترقی و تنزیل ، بی ثباتی
vibration (اسم)
جنبش ، نوسان ، تردید ، لرزش ، اهتزاز ، لرزه ، ارتعاش ، تموج
pulsation (اسم)
نوسان ، ضربان ، تپش ، اهتزاز ، ارتعاشات ، جهندش
modulation (اسم)
نوسان ، تلفیق ، فرکانس ، زیر و بم ، نوسان صدا ، سوار سازی
lurch (اسم)
نوسان ، امادگی ، گوش بزنگی ، شکستفاحش ، چرخش ناگهانی کشتی بیک سو
libration (اسم)
جنبش ، نوسان ، جنبش نمایان ماه ، ارتعاش ، جنبش ترازویی و حرکت موازنهای
vibrancy (اسم)
نوسان ، ارتعاش ، طراوت و چالاکی ، تپش و جنبش
undulation (اسم)
نوسان ، زیر و بم ، حرکت موجی ، تموج
vibratility (اسم)
جنبش ، نوسان ، تردید ، اهتزاز ، لرزه ، ارتعاش ، قابلیت ارتعاش
vibrational (صفت)
جنبش ، نوسان ، تردید ، اهتزاز ، لرزه ، ارتعاش

معنی کلمه نوسان به عربی

نوسان
اهتزاز , بندول , تحول , ترنح , تعديل , تقلب ، عدم استقرار
تقلب
تعديل
مجال
تذبذب , تردد , ذراع , صخرة
غزارة

نوسان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران درباره معنی نوسان

مهدیس ٠٩:١٦ - ١٣٩٥/٠٩/٠٨
این واژه اربی است و پارسی آن اینهاست:
لوژان ložãn (کردی)
هیژان hižãn (کردی: هه ژان)
هیراد hirãd (کردی: هه رادیای)
|

علیرضا ٠٠:١٢ - ١٣٩٧/١٠/١٢
Fluctuation
|

Ravi ١٨:٤٥ - ١٣٩٧/١١/١٤
قطع و وصل شدن مکرر
|

شهریار آریابد ٠٨:٠٣ - ١٣٩٨/٠٢/٢٢
در پارسی " نوانش " از بن نوانیدن
نوسان قیمت = نوانش نرخ
|

پیشنهاد شما درباره معنی نوساننام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• حرکت نوسانی ساده   • نوسان به انگلیسی   • حرکت نوسانی فنر   • آزمایش حرکت نوسانی فنر   • حرکت نوسانی چیست   • گزارش کار حرکت نوسانی فنر   • نوسان چیست   • نوسان برق   • معنی نوسان   • مفهوم نوسان   • تعریف نوسان   • معرفی نوسان   • نوسان یعنی چی   • نوسان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نوسان
کلمه : نوسان
اشتباه تایپی : k,shk
آوا : navasAn
نقش : اسم
عکس نوسان : در گوگل


آیا معنی نوسان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )