انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1067 100 1

نوسان

/navasAn/

مترادف نوسان: ارتعاش، اهتزاز، تکان، جنبش، لرزش، تغییر، افت وخیز

برابر پارسی: جنبیدن، جنبانکی

معنی نوسان در لغت نامه دهخدا

نوسان. [ ن َ وَ ] (ع مص ) جنبیدن پیرایه و گیسو و جز آن. (از منتهی الارب ). تذبذب و حرکت کردن چیزی متوالیاً. (از اقرب الموارد) (از لسان العرب ). نَوس. (اقرب الموارد). ساکن و ایستاده از سوئی به سوئی جنبیدن ، چون حرکت کشتی ساکن و ایستاده در دریا از جانبی به جانبی. || پایین و بالا رفتن : نوسان نرخ ارز. (فرهنگ فارسی معین ). کم و زیاد شدن مقدار. || (اِمص ) جنبش چیزی در جای خود. (فرهنگ فارسی معین ). حرکت رفت وآمدی اجسام معلقه که از حال تعادل پایدار خود خارج شوند، مانند حرکت آونگ ساعت.
- نوسان داشتن ؛ جنبیدن در جای خود. (فرهنگ فارسی معین ).
- نوسان کردن ؛ نویدن. (لغات فرهنگستان ). زمودن. (ناظم الاطباء).
- نوسان کننده ؛ نوان. (لغات فرهنگستان ).

معنی نوسان به فارسی

نوسان
جنبیدن وتکان خوردن چیزی درجای خودش
۱ - ( مصدر ) جنبیدن چیزی در جای خود ( مانند جنبیدن لنگر ساعت ) . ۲ - پایین و بالا رفتن : (( نوسان نرخ ارز )) . ۳ - ( اسم ) جنبش چیزی در جای خود : جمع : نوسانات .
منسوب به نوسان . حرکت نوسانی : جنبش چیزی در جای خود .
[oscillation] [فیزیک] تغییر دوره ای هر کمیت فیزیکی حول مقدار میانگین آن
[oscillating vision, oscillopsia] [علوم پایۀ پزشکی] حالتی که در آن اشیا به شکل لرزان دیده می شوند یا پیش و پس می روند
[atmospheric oscillation] [ژئوفیزیک، علوم جَوّ] ← کِشَند جوّ
( مصدر ) جنبیدن در جای خود .
[damped oscillation] [فیزیک] هر نوسانی که در آن دامنۀ نوسان در طول زمان کاهش یابد
[sustained oscillation] [فیزیک] نوسان واداشته ای که تداوم دارد
[cathode-ray oscilloscope] [فیزیک] وسیله ای که با استفاده از لامپ پرتوکاتدی علامت های الکتریکی را نشان می دهد
[forced oscillation] [فیزیک] حرکتی نوسانی که در پی اِعمال نیروی خارجی بر نوسانگر ساده پدید می آید
[weight fluctuation] [تغذیه] کاهش و افزایش متناوب وزن که عموماً در نتیجۀ بیماری خصوصاً بیماری های تیروئیدی رخ می دهد
( مصدر ) نویدن
( صفت ) نوان
خداوند ناوش . آنکه چون ناو ایستاده بر جای جنبد .

معنی نوسان در فرهنگ معین

نوسان
(نَ وَ) [ ع . ] (مص ل .) جنبش ، حرکت ، حرکت چیزی در جای خود.

معنی نوسان در فرهنگ فارسی عمید

نوسان
۱. (فیزیک) جنبیدن و تکان خوردن چیزی در جای خود مانند تکان خوردن آویز ساعت.
۲. تغییر پیوسته.

نوسان در دانشنامه ویکی پدیا

نوسان
نوسان تغییر تکرارشونده (در طول زمان) یک متغیر حول یک وضعیت تعادل است. حرکت آونگ نمونه ای از حرکت نوسانی است. در طی حرکت آونگ بطور متناوب انرژی جنبشی و انرژی پتانسیل به هم تبدیل می گردند. هنگامی که آونگ در پایین ترین نقطه مسیر خود قرار دارد، بیشترین انرژی جنبشی و کمترین انرژی پتانسیل را داراست. به عبارت دیگر در این لحظه آونگ بیشترین سرعت را دارد. در لحظه ای که آونگ در حداکثر ارتفاع قرار می گیرد انرژی جنبشی آن صفر است و انرژی پتانسیل آن حداکثر است، یعنی سرعت آونگ در این محل صفر است. در حالتی که میرایی سیستم صفر باشد، یعنی هیچ گونه اتلاف انرژی وجود نداشته باشد، مجموع انرژی پتانسیل و انرژی جنبشی ثابت باقی می ماند.
ارتعاش نوعی حرکت نوسانی در سیستم های مکانیکی است.
پدیده نوسان علاوه بر فیزیک و مکانیک در دیگر رشته ها مانند زیست شناسی و اقتصاد نیز دیده می شود.
نوسان نام روستایی است در عزلهٔ (بنی ذیمار)، در ناحیهٔ (ذی وّقّار) . از توابع استان ذَمار در کشور یمن در شبه جزیره عربستان است. جمعیت آن ۹۸ نفر (۵ خانوار) می باشد.
استاد.دکتر: الجرو، سعید، اسمهان، ، (دراسات فی التاریخ الحضاری للیمن القدیم)، دار الکتاب الحدیث، چاپ عدن، ۲۰۰۳ میلادی به (عربی) .
نوسان آلرود (دانمارکی: Allerødtiden) دوره گرم و مرطوب جهانی بود که در پایان آخرین دوره یخچالی روی داد. این نوسان باعث افزایش دما در شمال منطقه اقیانوس اطلس به میزان تقریبی امروزی زمین پیش از کاهش دوباره آن در دوره یانگر دریاس شد.
در برخی مناطق به ویژه در شمال اوراسیا شواهدی از وجو دوره ای سرد وجود دارد که به نام اولدر دریاس شناخته می شود. در این مناطق، نوسان های کوتاه تر که با اولدر دریاس پایان می پذیرد به نام نوسان بولینگ شناخته شده و نوسان آلرود به عنوان فاز میان یخچالی پس از اولدر دریاس محسوب می شود.
نوسان اطلس شمالی یک پدیدهٔ جوی در شمال اقیانوس اطلس و ناشی از نوسانات اختلاف فشار جوی در سطح دریا میان کم فشار ایسلند و پرفشار آزور است. این پدیده، قدرت و جهت بادهای غربی عبوری از اطلس شمالی را کنترل می کند. نوسان اطلس شمالی، بخشی از نوسان قطبی است و در طول زمان، بدون تناوب مشخصی تغییر می کند.
لیسبون و ریکیاویک
پونتا دلگادا، آزور و ریکیاویک
آزور، جبل طارق و ریکیاویک
این نوسان طی پژوهش هایی در اواخر سدهٔ نوزدهم و اوایل سدهٔ بیستم میلادی کشف شد. برخلاف نوسان جنوبی ال نینو در اقیانوس آرام، این نوسان بیش از اقیانوس، از جو تأثیر می پذیرد و یکی از مهم ترین عوامل نوسانات اقلیمی در اطلس شمالی و اقلیم های مرطوب پیرامون آن است.
NAO چند تعریف ممکن دارد. ساده ترین تعریف ها بر پایهٔ اندازه گیری میانگین فصلی اختلاف فشار هوا میان ایستگاه ها است، برای نمونه:
در همهٔ این تعریف ها نقطهٔ شمالی در ایسلند قرار دارد. این نقاط به گونه ای انتخاب شده اند که الگوی تغییرات یکسانی را ثبت کنند. ایستگاه ها در میان دو منطقهٔ فشاری پایدار پرفشار آزور و کم فشار ایسلند قرار دارند.
نوسان اقلیم (انگلیسی: Climate oscillation) یا چرخه اقلیم به هرگونه نوسان دوره ای تکرارشونده اقلیم در سطح جهانی یا منطقه ای گفته می شود و نوعی الگوی اقلیمی به شمار می رود. این نوسان ها در دمای اتمسفری، دمای سطح دریا، بارندگی یا دیگر پارامترهای اقلیمی دیده می شود و اغلب به صورت دورن سالانه، چندساله، ده ساله، چنددهه ای، چندسده ای، هزاران ساله یا مقیاس های زمانی طولانی تر روی می دهد.
الگوی اقلیمی
اقلیم دیرینه
تاقچه یخی
مغزه یخی
عصر یخ بندان
نوسان چنوبی ال نینو (انسو) نمونه ای برجسته از نوسان اقلیمی است که شامل تغییر دمای سطح دریا در امتداد مرکز استوایی و شرق اقیانوس آرام و ساحل غربی حاره ای آمریکای جنوبی است اما در سطح جهانی بر آب و هوا اثر می گذارد.
داده های شرایط اقلیمی گذشته از طریق آزمایش زمین شناختی پروکسی های که در مغزه های یخی، رسوبات بستر دریا، درخت گاه شماری یا دیگر جاها یافت شده به دست می آید.
نوسان بولینگ (انگلیسی: Bølling oscillation) دوره میان یخچالی گرم میان دوره های سرد اولدست دریاس و اولدر دریاس در آخرین عصر یخبندان بود. نام این نوسان اقلیمی از نام دریاچه بولینگ در مرکز یوتلاند گرفته شده است.
عصر یخبندان
یانگر درایاس
آغاز نوسان بولینگ با افزایش مشخص و واضح دمای هوا در پایان اولدست دریاس در ۱۴۶۷۰ سال پیش مشخص شده است. ایزوتوپ های اکسیژن به دست آمده از یخ های گرینلند نشان دهنده بیشینه گرمایی بولینگ در ۱۴۶۰۰ و ۱۴۱۰۰ سال پیش است.
از میان دو دوره نوسانی گرم بولینگ و آلرود، بولینگ گرم تر بوده و به صورت اتفاقی روی داده است. طی نوسان بولینگ سطح دریاها به دلیل ذوب یخچال ها حدود ۳۵ متر بالا آمده و بخش های بزرگی از شمال اروپا عاری از پوشش یخ شده و جنگل های گرمسیری در اروپا عرض جغرافیایی ۲۹ تا ۴۱ درجه را پوشاندند. پس از برخی گونه های گیاهی پیشرو مانند گل مبارک کوهی، درختان سخت چوبی مانند بلوط و درختان نرم چوبی مانند توس و کاج برای کدت کوتاهی در حد چندصد سال در شمال این منطقه گسترده شدند.
طی نوسان بولینگ، جانوران پلیستوسن پسین از سه شبه جزیره اسپانیا، ایتالیا و بالکان به سمت شمال گسترده شدند. متخصصان ژنتیک می توانند محل کلی آن ها را با مطالعه درجه قرابت با جانوران امروزی اروپا تعیین نمایند. محل های شکار انسان های باستانی نیز به عنوان منبع مهم سنگواره زیاگان این دوره باقی مانده است.
نوسان های پلاسما که با نام امواج لانگ مویر (برگرفته از نام ایروینگ لانگمویر) نیز شناخته می شود، عبارت است از نوسان های سریع در چگالی الکترونی در مواد رسانا مانند پلاسماها و فلزات. این نوسان ها را می توان به شکل ناپایداری در تابع دی الکتریک الکترون آزاد گازی در نظر گرفت. بسامد نوسان وابستگی اندکی به طول موج آن دارد. شبه ذره حاصل از کوانتیزه کردن این نوسانات، پلاسمون نام دارد.
پلاسمون
تشدید پلاسمون سطحی
امواج لانگ مویر در دهه ۱۹۲۰ توسط ایروینگ لانگ مویر و لوی تانکس، فیزیکدانان آمریکایی کشف شدند. شکل این نوسان ها موازی با امواج ناپایداری جینز است که باعث ناپایداری های گرانشی در یک رسانه ایستا می شود.
یک پلاسمای از نظر الکتریکی خنثی و در حال تعادل را در نظر بگیرید که از گازهای یون های مثبت و الکترون های منفی تشکیل شده است. اگر الکترون ها را اندکی نسبت به یون ها جابجا کنیم،نیروی کولنی الکترون را به عقب می کشد و به عنوان نیروی بازگرداننده عمل می کند.
اگر حرکت گرمایی الکترون ها را نادیده بگیریم، می توان نشان داد که چگالی بار در حال نوسان با بسامد پلاسما است
نوسان جنوبی ال نینو (به انگلیسی: Elnino Southern Oscilation) که به اختصار انسو (ENSO) نامیده می شود، پدیده معروفی برای تأثیر ال نینو و لانینا است و به جابجایی دوره ای آب سرد پرفشار، خشک سالی اکوادور و پرو به وسیله آب گرم، کم فشار و سیل ها گفته می شود. وضعیت قبلی (جریان دوره ای سرد پرفشار) شرایط عادی یا چرخه واکر را در جریان آب و بادها به سوی منطقه همگرایی چرخندی استرالیای مرطوب، فیجی و اندونزی ایجاد می کند. بروز آب گرم و فشار کم را در اکوادور و پرو ال نینو می نامند و بر روی این دو کشور همگرایی چرخندی را ایجاد و معمولاً باران های شدید بر روی سواحل خشک این دو کشور می ریزد. برعکس فشار زیاد در غرب اقیانوس آرام خشک سالی هایی را در استرالیا، فیجی و اندونزی ایجاد کرده و همچنین جریانات موسمی را در هند کاهش می دهد. به عبارت دیگر انسو به طور همزمان گرم شدن آب های شرق اقیانوس آرام و نوسان الگوی فشار هوا بین حواشی شرقی و غربی اقیانوس آرام را توصیف می کند.
ال نینو
لانینا
انسو پدیده ای جوی- اقیانوسی است که شکل گیری فازهای مختلف آن مستلزم نوسان دمای آب در سطح و اعماق اقیانوس آرام استوایی است که با تحول در جریان های بزرگ مقیاس جوی همبستگی دارد. فاز گرم این پدیده با افزایش دمای سطح آب اقیانوس آرام استوایی همراه است که به نام ال نینو شناخته می شود و فاز سرد آن لانینا نام دارد و عملکرد آن عکس پدیده ال نینو است. انسو دارای سه حالت النینو، خنثی و لانینا بوده و با تأثیر روی امواج بزرگ مقیاس جوی، الگوهای بارش در بسیاری از مناطق کره زمین به ویژه مناطق حاره ای و جنب حاره ای را تغییر می دهد و به همین علت به عنوان یک پدیده دورپیوندی شناخته می شود. دوره برگشت دورپیوند انسو بین ۳ تا ۷ سال است و هر یک از فازهای ال نینو و لانینا می توانند حالت های ضعیف، متوسط و قوی داشته باشند که سبب تغییر شدت اثرگذاری آنها بر بارش و دمای هوا می شود. در فاز گرم انسو (النینو) در مناطق مرکزی اقیانوس آرام استوایی تا غرب قاره آمریکای جنوبی، مقدار بارش بیش از معمول ولی جنوب شرق آسیا، اقیانوسیه و شمال شرق استرالیا با کم بارشی و خشکسالی مواجه می شوند. عملکرد انسو در فاز سرد (لانینا) برعکس است.
به تغییر شدید یا سریع در احوالات یا خلق و خوی یک فرد، نوسان خلقی گفته می شود. چنین نوسانات خلقی می توانند در افزایش دادن توانایی حل مسئله و نیز طراحی برنامه های آتی انعطاف پذیر، نقشی مثبت ایفا نمایند. اگرچه هنگامی که نوسانات خلقی آن قدری قوی باشند که مُخل و مخرب شوند، ممکن است عامل و علت اصلی یک اختلال دوقطبی گردند.
نوسان ساز یا اُسیلاتور (Oscillator)، یک مدار الکتریکی است که سیگنال الکتریکی تکرارشونده (نوسانی) تولید می کند، اغلب یک موج سینوسی یا مربعی.
نوسان ساز صوتی، فرکانس هایی را در محدوده صوتی تولید می کند، تقریباً از20 Hz تا 20 KHz.
نوسان ساز RF، سیگنال هایی را در محدوده فرکانس رادیویی از 100 KHz تا حدود 100 GHz تولید می کند.
نوسان ساز فرکانس پایین، سیگنال هایی را با فرکانس های زیر 20 Hz تولید می کند.
نوسان سازها بسیار متنوعند، اگر چه اصول عملکرد همه آنها کم و بیش یکسان است. نوسان سازها به طور گسترده و منحصربه فردی در دستگاه های الکترونیکی استفاده می شوند، به طوری که بدون آنها عملکرد دستگاه ها غیرممکن است. مثال های رایجی از کاربرد نوسان سازها عبارتند از تولید سیگنال حامل (Carrier) فرستنده های رادیویی (موج سینوسی)، تولید سیگنال ساعت (کِلاک، Clock) همۀ سیستم های دیجیتالی مانند کامپیوترها (موج مربعی)، یا در مدار چراغ راهنمای چشمک زن اتومبیل ها.
نوسان سازها را می توان از نظر فرکانس سیگنال خروجی آنها دسته بندی کرد، اگر چه این دسته بندی چندان جامع و دقیق نیست؛
نوسان ساز را نباید با مولد برق (ژنراتور، Generator) اشتباه گرفت، اگر چه ظاهراً هر دوی آنها موج سینوسی تولید می کنند، اما اصول عملکرد، قابلیت ها و نیز کاربردهای آنها کاملاً متفاوت است.
نوسان ساز کریستالی (به انگلیسی: Crystal oscillator) نوعی نوسان ساز الکترونیکی است که از قانون تشدید (Resonance) و اثر پیزوالکتریک (Piezoelectric) در کریستال کُوارتز استفاده می کند. این نوسان ساز برای زمان بندی (Timing) و تولید سیگنال ساعت (Clock signal) در مدارهای الکترونیک استفاده می شود.
یک کریستال کوارتز، یا به عبارت دقیق تر، یک رِزُوناتور کوارتز (Quartz Resonator)، به تنهایی قادر به تولید سیگنال نوسانی نیست، و برای این منظور می بایست در مدار مناسب قرار گیرد. این نوع رزوناتورها، دو پایه دارند. البته در بعضی موارد، علاوه بر خود کریستال، مدار لازم برای نوسان کریستال را نیز درون محفظه فلزی کریستال قرار می دهند. در این صورت، این نوع نوسان ساز کریستالی، برای تولید سیگنال نوسانی، دیگر نیازی به مدار خارجی ندارد. این نوع نوسان ساز کریستالی، چهار پایه دارد.
کریستال پیزوالکتریک، مانند کوارتز، ویژگیِ تشدید الکترومکانیکی دارد، بسیار پایدار (با زمان و دما) است و ضریب کیفیت (Q Factor) بسیار بالایی دارد.
کریستال کوارتز با اندوکتانس L (به بزرگی صدها هانری)، خازن بسیار کوچک سری Cs (با کوچکی 0.0005 pF)، مقاومت سری r که نماینده ضریب Q که به بزرگی چند صد هزار می تواند باشد، و نیز ظرفیت موازی Cp (چندین پیکو فاراد) مدل می شود (شکل روبرو). خازن Cp نمایانگر ظرفیت الکترواستاتیک بین صفحات موازی کریستال است (Cp>> Cs).


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نوسان در دانشنامه آزاد پارسی

نَوَسان (oscillation)
نَوَسان
حرکتِ پیش و پس روندۀ کامل جسم یا سامانه ای در حال ارتعاش. برای هر ارتعاش خاص، زمان لازم برای یک نوسان را دوره و تعداد نوسان در یک ثانیه را بسامد می گویند. بیشینۀ جابه جایی جسم در حال ارتعاش از موقعیت سکون آن را دامنۀ نوسان می نامند.

معنی نوسان به انگلیسی

amplitude (اسم)
فراوانی ، کمال ، انباشتگی ، درشتی ، فراخی ، دامنه ، نوسان ، میدان نوسان ، بزرگی ، میدان ، استعداد ، فاصلهء زیاد ، فضا داری
oscillation (اسم)
نوسان ، تپش
swing (اسم)
نوسان ، الاکلنگ ، اهتزاز ، تاب ، اونگ ، نوعی رقص واهنگ ان
sway (اسم)
نوسان ، اهتزاز ، تاب
fluctuation (اسم)
تغییر ، نوسان ، ترقی و تنزیل ، بی ثباتی
vibration (اسم)
جنبش ، نوسان ، تردید ، لرزش ، اهتزاز ، لرزه ، ارتعاش ، تموج
pulsation (اسم)
نوسان ، ضربان ، تپش ، اهتزاز ، ارتعاشات ، جهندش
modulation (اسم)
نوسان ، تلفیق ، فرکانس ، زیر و بم ، نوسان صدا ، سوار سازی
lurch (اسم)
نوسان ، امادگی ، گوش بزنگی ، شکستفاحش ، چرخش ناگهانی کشتی بیک سو
libration (اسم)
جنبش ، نوسان ، جنبش نمایان ماه ، ارتعاش ، جنبش ترازویی و حرکت موازنهای
vibrancy (اسم)
نوسان ، ارتعاش ، طراوت و چالاکی ، تپش و جنبش
undulation (اسم)
نوسان ، زیر و بم ، حرکت موجی ، تموج
vibratility (اسم)
جنبش ، نوسان ، تردید ، اهتزاز ، لرزه ، ارتعاش ، قابلیت ارتعاش
vibrational (صفت)
جنبش ، نوسان ، تردید ، اهتزاز ، لرزه ، ارتعاش

معنی کلمه نوسان به عربی

نوسان
اهتزاز , بندول , تحول , ترنح , تعديل , تقلب ، عدم استقرار
تقلب
تعديل
مجال
تذبذب , تردد , ذراع , صخرة
غزارة

نوسان را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

مهدیس ٠٩:١٦ - ١٣٩٥/٠٩/٠٨
این واژه اربی است و پارسی آن اینهاست:
لوژان ložãn (کردی)
هیژان hižãn (کردی: هه ژان)
هیراد hirãd (کردی: هه رادیای)
|

علیرضا ٠٠:١٢ - ١٣٩٧/١٠/١٢
Fluctuation
|

Ravi ١٨:٤٥ - ١٣٩٧/١١/١٤
قطع و وصل شدن مکرر
|

شهریار آریابد ٠٨:٠٣ - ١٣٩٨/٠٢/٢٢
در پارسی " نوانش " از بن نوانیدن
نوسان قیمت = نوانش نرخ
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• حرکت نوسانی ساده   • نوسان به انگلیسی   • حرکت نوسانی فنر   • آزمایش حرکت نوسانی فنر   • حرکت نوسانی چیست   • گزارش کار حرکت نوسانی فنر   • نوسان چیست   • نوسان برق   • معنی نوسان   • مفهوم نوسان   • تعریف نوسان   • معرفی نوسان   • نوسان یعنی چی   • نوسان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نوسان
کلمه : نوسان
اشتباه تایپی : k,shk
آوا : navasAn
نقش : اسم
عکس نوسان : در گوگل


آیا معنی نوسان مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )