انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1091 100 1

نوشابه

/nuSAbe/

مترادف نوشابه: آشامیدنی، شربت، نوشیدنی، شراب، مشروب

معنی اسم نوشابه

اسم: نوشابه
نوع: دخترانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: آب گوارا، نام پادشاهی در سرزمین بردع

معنی نوشابه در لغت نامه دهخدا

نوشابه. [ ب َ/ ب ِ ] (اِ مرکب ) آب گوارا. (انجمن آرا) (آنندراج ) (رشیدی ). آب خوشگوار. (فرهنگ خطی ). شربت :
مباد این درج دولت را نوردی
میفتاد اندر این نوشابه گردی.
نظامی (از انجمن آرا).
|| آب حیات. (جهانگیری ) (رشیدی ) (انجمن آرا) (برهان قاطع) (آنندراج ). ماءالحیوة. (فرهنگ خطی ). || مشروب. (لغات فرهنگستان ).مسکر مایع، هرچه باشد. (یادداشت مؤلف ).
- نوشابه ٔ الکلی ؛ مشروب. مشروب الکلی ، اعم از آبجو، عرق ، ودکا، شراب ، کنیاک و غیره.
- نوشابه ٔ غیرالکلی ؛ شربت و مایع خوش گواری که در آن الکل نباشد.

نوشابه. [ ب َ ] (اِخ )نام زنی است که پادشاه ملک بردع بوده. (برهان قاطع)(از رشیدی ) (از غیاث اللغات ) (از جهانگیری ). نام ملکه ٔ بردع که سکندر به لباس رسولان پیش او رفته بود . (از آنندراج ). رجوع به اسکندرنامه ٔ نظامی و نیز رجوع به بردع شود :
برآراست نوشابه درگاه را
به زر درگرفت آهنین راه را.
نظامی.
چو از مرغ و ماهی تهی کرد جای
به نوشابه ٔ بردع آورد رای.
نظامی.

معنی نوشابه به فارسی

نوشابه
آب گوارا، مشروب الکلی، عرق
( اسم ) ۱ - آب گوارا . ۲ - آب حیات . ۳ - مشروب . یا نوشاب. الکلی . مشروبی که در آن الکل نباشد . توضیح غالبا بمشروب الکلی مانند شراب و عرق اطلاق شود .
( صفت ) آنکه نوشابه تهیه کند .
عمل و شغل نوشابه ساز
[beverage powder] [علوم و فنّاوری غذا] نوعی آمیزۀ نوشابه به شکل پودر

معنی نوشابه در فرهنگ معین

نوشابه
(بِ) (اِمر.) ۱ - آب حیات . ۲ - مشروب الکلی . ۳ - آب گوارا

معنی نوشابه در فرهنگ فارسی عمید

نوشابه
۱. نوعی نوشیدنی شیرین و گازدار.
۲. [قدیمی] آب گوارا.
۳. [قدیمی] شربت.
* نوشابهٴ الکلی: مشروب الکلی، عرق.

نوشابه در دانشنامه ویکی پدیا

نوشابه
نوشابه (به انگلیسی: Soft drink) نوعی نوشیدنی شامل آب گازدار، مواد شیرین کننده و اسانس است. نوشابه در لغت به معنای هر چیز نوشیدنی می باشد.
پرتقالی (هر۱۰۰ گرم ۴۸ کیلوکالری)
کولا (هر ۱۰۰ گرم ۴۶ کیلوکالری)
سون آپ (هر ۱۰۰ گرم ۴۱ کیلوکالری)
نوشابه نیز مانند هر خوردنی دیگر اگر بیش از اندازه مصرف نشود (مانند هر دو هفته یک بار) مضر نیست. در صورت مصرف بیشتر به نسبت مقدار آن عوارضش محسوس تر می شود. نوشابه برای دندان شیری بسیار خورنده است. بگونه ای که دندان کودک در یک ظرف نوشابه حل می شود. همچنین برای دندان های دائمی به دلیل کاهش مقاومت به خوردگی مضر است. هر نوشابه حاوی کافئین، گاز کربن دی اکسید، اسید فسفریک و ۱۰ قاشق چایخوری شکر است. شیرینی زیاد شکر به خاطر وجود اسید فسفریک تا حدّ زیادی خنثی می شود. تحقیقات اخیر نشان می دهد که نوشیدنی های شیرین عامل مستقیم مرگ ناشی از دیابت، بیماری های قلبی و سرطان محسوب می شود. آمار نشان می دهد که مرگ ناشی از آن، به اندازه آنفلوآنزا وسعت دارد.
تیم تحقیقاتی مدرسه فریدمن در دانشگاه تافتس ماساچوست آمریکا اعلام کرد نوشابه های شیرین هر ساله جان ۱۸۴ هزار نفر را در جهان می گیرد. بعلاوه نوشابه های شیرین مهم ترین عامل چاقی است و چاقی با بیماری های دیگر مرتبط است. پیش از این تحقیقات نشان داده بود که بیماری های مرتبط با چاقی عامل بیش از ۱۷ میلیون مرگ در سال است.
یک داروساز انگلیسی با مطالعه بر روی تأثیرات منفی یک بطری کوکاکولا پس از گذشت یک ساعت در بدن، هشدار داد که اگر قلب و بدن خود را دوست دارید از مصرف این نوشابه پرهیز کنید. در ۱۰ دقیقه نخست پس از مصرف این نوشابه گازدار، ۱۰ قاشق چایخوری شکر وارد بدن ما می شود که عملاً میزان آن ۱۰۰ درصد نیاز روزانه محسوب می شود اما با توجه به وجود اسید فسفریک در ترکیبات آن، بدن حالت تهوع پیدا نمی کند؛ زیرا این نوع افزودنی طعم شکر را تغییر داده و فرد می تواند آن را بنوشد. ۲۰ دقیقه پس از نوشیدن کوکاکولا میزان قند در خون به اوج خود می رسد که سپس منجر به ترشح انسولین در بدن می شود؛ در این لحظه کبد واکنش نشان داده و تمام قند موجود را به چربی تبدیل می کند. پس از گذشت ۴۰ دقیقه از نوشیدن کوکاکولا، جذب کافئین موجود در آن نیز تکمیل شده و مردمک چشم ها گشاد و فشار خون بالا می رود و کبد نیز در واکنش قند را وارد سیستم گردش خون می کند. اکنون گیرنده های ادنوزین مغز بکار افتاده و با خواب آلودگی مبارزه می کند. پس از گذشت ۴۵ دقیقه از مصرف این نوشابه بدن تولید دوپامین را افزایش داده و مراکز لذت در مغز را فعال می کند؛ دقیقاً همانگونه که هروئین در بدن عمل می کند. در حالی که پس از گذشت ۶۰ دقیقه از نوشیدن آن، اسید فسفریک با به هم متصل کردن کلسیم، منیزیم و روی در معده منجر به افزایش سوخت و ساز شده و قند بالا در خون نیز منجر به دفع کلسیم از طریق ادرار از بدن می شود.
عکس نوشابه
نوشابه نوعی نوشیدنی شامل آب گازدار، مواد شیرین کننده و اسانس است.
نوشابه امیری، گوینده و روزنامه نگار ایرانی
نوشابه انرژی زا، نوشیدنی های تهیه شده به منظور افزایش سطح انرژی مصرف کننده
نوشابه هوم، نوشابه ای مقدس که دینداران زرتشتی در زمان هایی ویژه می نوشیدند
نوشابه همچنین ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
نوشابه امیری (زادهٔ ۱۳۳۱) گوینده و روزنامه نگار ایرانی است. او از ۱۰ سالگی (سال ۱۳۴۱) وارد رادیو و ۱۸ سالگی (سال ۱۳۴۹) به طور حرفه ای وارد دوبله شد. از کارهای پرآوازهٔ او می توان به دوبلهٔ «کُنا» در کارتون سرندیپیتی، «استرلینگ» در رامکال و «جک» در خانواده دکتر ارنست اشاره کرد.نبو
نوشابه امیری در سال ۱۳۳۱ به دنیا آمد. همسر وی هوشنگ اسدی منتقد فیلم و روزنامه نگار می باشد. او لیسانس روزنامه نگاری و فوق لیسانس جامعه شناسی را دریافت کرده است. کار روزنامه نگاری را از سال ۱۳۵۰ شروع کرده و همچنین عضو شورای سردبیر نشریه گزارش فیلم از سال ۱۳۶۹، و مدیریت دوبلاژ سال ۱۳۶۹ بوده است. وی هم اکنون سردبیر روزنامه الکترونیکی ایرانیان در اروپا به نام روز آنلاین می باشد.
نوشابه امیری را اولین خبرنگار زن ایرانی که با روح الله خمینی مصاحبه کرد می دانند. امیری به همراه همسرش اسدی از گردانندگان اصلی نشریهٔ موفق و پرمخاطب «گزارش فیلم» بودند. در جلسات اکران ماه مجله گزارش فیلم به همراه بهروز رضوی، جلسات را برگزار می کردند. وی چندی پیش به همراه همسرش در فرانسه اقامت گزید. نوشابه امیری هم اکنون یکی از نویسندگان پایگاه خبری روزآنلاین است.
گوینده برنامه کودک رادیو از ۱۳۴۱، کار در مطبوعات از ۱۳۵۱، فیلم نامه نویسی از ۱۳۶۵ و مدیریت دوبلاژ از ۱۳۶۸. امیری یکی از همکاران در تولید برنامه پرطرفدار مسابقه هفته هم بوده است.
نوشابه های انرژی زا نوشیدنیهایی حاوی مواد گوناگونی مانند کربوهیدراتها (قندها)، ویتامین ها، مواد معدنی و مواد محرکی مانند کافئین، تورین (یک اسید آمینه، پیش ساز پروتئین) و گلوکورونولاکتون (یک ماده طبیعی که در بدن از تجزیه قند ساده گلوکز ایجاد می شود) هستند. معمولاً مصرف کننده پس از مصرف اینگونه نوشابه ها انرژی زیادی می گیرند. یک قوطی نوشابهٔ انرژی زا معمولاً ۸۰ میلی گرم کافئین دارد. این نوشیدنی ها به منظور افزایش سطح انرژی مصرف کننده تهیه می گردند.
افدرین
تورین
جینسنگ
ویتامین گروه ب
دانه گوآرانا
کراتین
گلوکورونولاکتون
شکر
در بسیاری از کشورها مصرف اینگونه نوشابه ها ممنوع است یا با علائم هشدار دهنده به فروش می رسند. در عربستان سعودی هر نوع تبلیغ نوشیدنی های انرژی زا را غدغن و فروش آنها را در مراکز عمومی، دولتی، آموزشی، بهداشتی و ورزشی ممنوع است. همچنین فروش نوشابه های انرژی زای الکلی در آمریکا ممنوع است زیرا افزودن کافئین به نوشابه های الکلی خطرناک است و قضاوت فرد را دچار مشکل می کند.
ردبول
شرکت نوشابه سازی ساسان، یکی از سه واحد تولید نوشابه سازی در ایران با بیش از 64 سال قدمت است. شرکت نوشابه سازی ساسان یکی از چند کارخانه ای است که از سال ۱۳۳۱ تا ۱۳۳۴ یعنی حدود64 سال پیش ایجاد شده اند.این شرکت از دهه ی 80 تا به حال یار دوازدهم پپسی است.
پپسی
میراندا پرتقالی
میراندا لیموناد
میراندا توت فرنگی
سون آپ
مانتن دوو
پپسی مکس
پپسی دایت(پپسی رژیمی)
پارسی کولا
پارسی پرتقالی
شادنوش
ماءالشعیر پارسی
دوغ پارسی
آب آشامیدنی پارسی
عناوین مختلف برای محصولات نوشابه سازی ساسان عبارت از:


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نوشابه در دانشنامه آزاد پارسی

نوشابه (soft drink)
هر نوشیدنی معطر حاصل از آب، و غالباً با شکر. نوشابه ها همه انواع نوشیدنی های گازدار، مانند انواع کولاها و سوداهای معطر و آب گازدار را دربرمی گیرند. اغلب نوشیدنی هایی که طعم میوه دارند از آب، شکر یا شیرین کنندۀ مصنوعی، و طعم دهنده های مصنوعی (سنتیتیک) تهیه می شوند. اغلب نوشابه ها، در بطری های بازیافت نشدنی به فروش می رسد، گرچه برخی دولت ها برای بازیافت آن ها تأکید بسیار دارند.

ارتباط محتوایی با نوشابه

نوشابه در جدول کلمات

نوشابه قدیمی
نوشابه قدیمی
نوشابه معطر
چای
گیاهی از تیره کاکتوس ها که خاصیت لطیف کنندگی و شفاف سازی دارد و اخیراً نوشابه آن نیز به بازار آمده است
الورا
نوعی نوشابه قدیمی
لیموناد

معنی نوشابه به انگلیسی

liquor (اسم)
نوشابه ، مشروب ، مشروب الکلی
tipple (اسم)
نوشابه ، مشروب
beverage (اسم)
نوشابه ، شربت ، مشروب ، اشامیدنی ، خورش
drink (اسم)
نوشابه ، مشروب ، اشامیدنی
refreshment (اسم)
نوشابه ، رفع خستگی ، تازه سازی ، نیرو بخشی

معنی کلمه نوشابه به عربی

نوشابه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

M.A ١٥:٥٠ - ١٣٩٦/٠١/٢٦
Sods
|

s ١٧:٢٣ - ١٣٩٦/٠٣/١١
soda
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نوشابه گازدار   • مضرات نوشابه برای کودکان   • فواید نوشابه   • ترکیبات نوشابه   • مواد تشکیل دهنده نوشابه   • تاریخچه نوشابه   • انواع نوشابه گازدار   • نوشابه چیست   • معنی نوشابه   • مفهوم نوشابه   • تعریف نوشابه   • معرفی نوشابه   • نوشابه یعنی چی   • نوشابه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نوشابه
کلمه : نوشابه
اشتباه تایپی : k,ahfi
آوا : nuSAbe
نقش : اسم
عکس نوشابه : در گوگل


آیا معنی نوشابه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )