انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1073 100 1

نپتون

/nepton/

معنی نپتون در لغت نامه دهخدا

نپتون. [ ن ِ ] (اِخ ) نام سیاره ای است از منظومه ٔ شمسی. این سیاره به سال 1846 م. توسط ل ُ وریه کشف شد. نپتون در مداری مستدیر به فاصله ٔ 4497000000کیلومتری خورشید میچرخد. مدت گردش آن به دور خورشید حدود 165 سال است ، قطر این سیاره 49100 کیلومتر (3/85 بار از زمین بیشتر) است. ترتیب قرار گرفتن این سیاره در منظومه ٔ شمسی ، بعد از اورانوس است.

نپتون. [ ن ِ ] (اِخ ) در اساطیر روم ، نام الهه ٔ دریاهاست.او را با نیزه ٔ سه شاخه ای تصویر کرده اند کنایه از این نکته که هرکه بر دریاها تسلط یافت بر عالم مسلط است. وی پسر ساتورن و برادر ژوپیتر و پلوتن است ، یونانیان او را پوزئیدون نامیده اند. مؤلف فرهنگ اساطیر یونان و روم آرد: «نپتون خدای رومی است که با پوزئیدون تطبیق شده ، نام او که اشتقاق و ریشه ٔ مبهمی دارد ظاهراً از لغات بسیار قدیم زبان رومی بوده ، وی خدای آب [ بوده است ] و قبل از آنکه با پوزئیدون تطبیق شود داستانی مخصوص به خود نداشته. عید او در شدت گرمای تابستان در 23 ژوئیه برگزار می شد، وی رواقی داشت در دره ٔ «سیرکوس ماکزیموس » میان پالاتن و آوانتن که سابقاً نهر آب بالنسبه بزرگی از آن میگذشت و عبادتگاه وی در کنار همین آب قرار داشت. بنابه روایات رومی نپتون شریک و معاون کاری داشت بنام سالاکیا یا ونیلیا ». (از فرهنگ اساطیر یونان و روم ج 2 ص 616 و 617).

معنی نپتون به فارسی

نپتون
در اساطیر رومی خدای دریاها پسر ساتورن و برادر ژوپیتر و پلوتون که در قصری در ته دریاها زندگی میکند . او سوار بر کالسکه ای است که اسبهای دریائی او را در روی امواج دریا می کشند .
در اساطیر روم نام الهه دریاست او را با نیزه سه شاخه ای تصویر کرده اند کنایه از این نکته که هر که بر دریا ها تسلط یافت بر عالم مسلط است وی پسرش سارتون و برادر ژوپیتر و پلوتن است یونان او را پوزنیدون نامیده اند .
[Neptune] [نجوم] هشتمین سیارۀ منظومۀ شمسی ازلحاظ فاصله از خورشید که سیاره ای گازی با قطری نزدیک به 4 برابر زمین است و حلقۀ بسیار کم نوری از ذرات و غبار و تکه های یخ و سنگ به دور آن وجود دارد

معنی نپتون در فرهنگ معین

نپتون
(نِ) [ فر. ] (اِ.) هشتمین سیاره از منظومة شمسی است . حجم آن ۵۷ برابر زمین می باشد که هر ۱۶۵ سال یک بار به دور خورشید و هر ۱۵ ساعت و ۴۸ دقیقه ، یک بار به دور خود می گردد.

معنی نپتون در فرهنگ فارسی عمید

نپتون
از سیارات منظومۀ شمسی دارای دو قمر که مدار آن بین مدار اورانوس و مدار پلوتون است و هر ۱۶۵ سال یک بار دور خورشید می گردد.

نپتون در دانشنامه ویکی پدیا

نپتون
نپتون هشتمین و آخرین سیارهٔ سامانه خورشیدی است. این نام به عنوان خدای دریا و همزاد اورانوس نامگذاری شده است. نپتون چهارمین سیاره از نظر اندازه و سومین سیاره از نظر جرم است. نپتون، منظومه شمسی بر پایه اندازه">چهارمین جسم در سامانه خورشیدی بر پایهٔ جرم و حجم می باشد.
ماه های نپتون
جو نپتون
آب وهوای نپتون
کشف این سیاره در بین سال های ۱۷۹۰ تا ۱۸۴۰ بر اثر اختلالاتی که در مدار اورانوس مشاهده شد، انجام گردید. این سیاره هر ۱۶۳/۷ سال یک بار دور خورشید می چرخد.
معمولاً همهٔ انسان های روی زمین این سیاره را به رنگ آبی می شناسند. این رنگ را گاز متان حاضر در جو نپتون که رنگ سرخ را جذب می کند و آبی حاصل از طیف نوری خورشید که بازتابیده می شود پدید می آید.
نپتون از نظر ساختاری بسیار شبیه به سایر سیارات گازی به خصوص اورانوس است. تفاوتی که در ساختار سیاره هایی مانند اورانوس و نپتون دیده می شود، به سبب عدم حضور هیدروژن فلزی مایع است که در عوض آن یک ساختار متراکم آب مانندی در اطراف هسته وجود دارد. لایهٔ بیرونی تر نپتون متشکل از هیدروژن ملکولی مایع و هلیوم مایع است.
عکس نپتون
نپتون نام هشتمین سیاره منظومه شمسی است اما در معانی زیر نیز کاربرد دارد:
نپتون (شخصیت افسانه ای) خدای آب و دریا یکی از اساطیر رم باستان و یکی از برادران پلوتو و ژوپیتر
ایوان نپتون
نپتون، ویسکانسین
نپتون، نیوجرسی شهری در ایالت نیوجرسی کشور ایالات متحده آمریکا
نپتون سیتی، نیوجرسی شهری در ایالت نیوجرسی کشور ایالات متحده آمریکا
یک نوع دشمن در رزیدنت اویل (مجموعه بازی)
ویندوز نپتون
جارو نپتون یک جاروی مکانیکی برای پاک کردن و زدودن آشغال و گرد و غبار از روی سطوح به ویژه فرش، قالیچه و موکت
چای کیسه ای
نپتون خدای آب و دریا یکی از اساطیر رم باستان و یکی از برادران پلوتو و ژوپیتر است . همچنین نام سیاره ایست که میان اورانوس و پلوتو هست .او قابل قیاس با پوزئیدون در اساطیر یونان هست ولی نباید این دو را با هم اشتباه گرفت. برای مدتی او به ازدواج با سالسیا یعنی خدای آب شور در آمد .
ویکی پدیای انگلیسی
نپتون خدای آب و دریا یکی از اساطیر رم باستان و یکی از برادران پلوتو و ژوپیتر است . همچنین نام سیاره ایست که میان اورانوس و پلوتو هست .او قابل قیاس با پوزئیدون در اساطیر یونان هست ولی نباید این دو را با هم اشتباه گرفت. برای مدتی او به ازدواج با سالسیا یعنی خدای آب شور در آمد .
نپتون ایر (به انگلیسی: Neptune Air) یک شرکت هواپیمایی با کد یاتا N7 است که در تاریخ ۱۹۷۰ میلادی تأسیس شده است. قطب این شرکت هواپیمایی در فرودگاه بین المللی کوالالامپور قرار دارد.
نپتون بیچ (به انگلیسی: Neptune Beach) شهری در شهرستان دووال ایالت فلوریدا است که در سال ۱۹۳۱ بنیان گذاری شده است. این شهر طبق سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی، ۷٬۰۳۷ نفر جمعیت داشته و مساحت آن نیز ۱۷٫۷ کیلومتر مربع است.
فهرست شهرهای فلوریدا
نپتون سیتی (به انگلیسی: Neptune City) شهری در ایالت نیوجرسی کشور ایالات متحده آمریکا است که جمعیت آن در سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی، ۴٬۸۶۹ نفر بوده است.
فهرست شهرهای نیوجرسی
نپتون (به انگلیسی: Neptune Township) شهری در ایالت نیوجرسی کشور ایالات متحده آمریکا است که جمعیت آن در سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی، ۲۷٬۹۳۵ نفر بوده است.
فهرست شهرهای نیوجرسی
آشفته ترین بخش جو نپتون در نیم کره جنوبی آن، یعنی جایی که پدیده ای به نام لکه سیاه بزرگ قرار دارد، است. این لکه که هم اندازه کره زمین است، از بسیاری جهات شبیه لکه سرخ مشتری است، با این فرق که بیشتر از لکه سرخ در اندازه و شکل آن تغییر به وجود می آید.
در نزدیکی قطب جنوب نپتون، لکه سیاه دیگری به شکل بادام با نام لکه سیاه۲ قرار دارد. سریع ترین بادهای نپتون، در نزدیکی لکه سیاه بزرگ، با سرعت بیش از ۲۴۰۰ کیلومتر در ساعت می وزد. هسته نپتون بسیار داغ است. حرارتی که از مرکز بیرون می رود، گازهای اطراف سیاره را گرم می کند و به بالا می برد؛ در ارتفاعات جو، گازها سرد شده و دوباره به پایین باز می گردند. در نتیجه این حرارت و جریان همرفت، بادها و طوفان های شدیدی به وجود می آید که در نهایت متان به لایه بالایی پوش کره می رسد؛ در اثر واکنش های این گاز با نور خورشید، ابرها تشکیل می شود. دانشمندان نام یکی از نمایان ترین ابر های نپتون را که به سرعت سرتاسر سیاره را طی می کند، روروک گذاشته اند.
روی زمین بر اثر حرارت انرژی خورشید طوفان ها و بادها به وجود می آید؛ انرزی که نپتون از خورشید می گیرد، هزار بار کم تر از زمین است. همچنین وویجر ۲ دریافته بود، اورانوس همسایه نپتون، فعالیت جوی نسبتا آرامی دارد. اورانوس آن قدر از خورشید دور بود که به نظر نمی رسید بتواند هوایی طوفانی داشته باشد؛ نپتون که ۱/۶ میلیارد کیلومتر نسبت به اورانوس دورتر از خورشید بود، اگر آرام تر از اورانوس نبود، حداقل می بایست به همان آرامی باشد. ⟨ البته باتوجه به تصاویری که تلسکوپ ده متری کک در سال ۲۰۰۴ گرفت مشخص شد اورانوس هم طوفان هایی دارد.⟩
وجود بادها و طوفان ها در جو نپتون نشان می داد، این سیاره حرارتش را از منبعی به جز خورشید تامین می کند. وویجر دریافت دمای نپتون و اورانوس مشابه هم است اما نپتون بر خلاف اورانوس حرارتی بیش از آن که دریافت کند، تابش می کند؛ شاید این حرارت از هسته داغ و سنگی مرکز سیاره به وجود می آید.
آیرونکلاد نپتون (به انگلیسی: French ironclad Neptune) یک کشتی بود که طول آن ۹۹ متر (۳۲۵ فوت) بود. این کشتی در سال ۱۸۸۷ ساخته شد.
اچ ام اس نپتون ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
اچ ام اس نپتون (۱۶۸۳)
اچ ام اس نپتون (۱۷۵۷)
اچ ام اس نپتون (۱۷۹۷)
اچ ام اس نپتون (۱۸۳۲)
اچ ام اس نپتون (۱۸۷۴)
اچ ام اس نپتون (۱۹۰۹)
اچ ام اس نپتون (۲۰)
بریستول نپتون (به انگلیسی: Bristol Neptune) یک هواگرد ساختِ کارخانهٔ بریستول ایروپلین در کشور بریتانیا است .
فهرست هواپیماها
پادشاه نپتون یک کارتون ۱۹۳۲ از والت دیزنی است، دومین سری از مجموعه سمفونی احمقانه می باشد که به صورت تکنی کالر تولید شده است. در حالی که گل ها و درخت ها به عنوان یک کارتون سیاه و سفید در نظر گرفته شده بود.
پسر نپتون (به انگلیسی: The Son of Neptune) جلد دوم مجموعه قهرمانان المپ اثر ریک ریوردن است و در ۴ اکتبر ۲۰۱۱ توسط انتشارت دیزنی منتشر شده است. داستان این کتاب در ادامه ماجرای کتاب قبل یعنی "قهرمان گمشده" است. این جلد از قهرمانان المپ بیشتر پیرامون "پرسی جکسون" و هازل است.
در این کتاب، به کمپ ژوپیتر، کمپ رومی برای نیمه خدایان رومی می رویم. جایی که پرسی به آن می رود در حالیکه حافظه اش را از دست داده است و از زندگی قبلی اش فقط یک کلمه به یاد می آورد:آنابث
او به آلاسکا می رود. جایی که ناتانوس، غول مرگ زندانی شده و غول دیگری بیدار شده است. او به همراه فران زانگ، پسر مارس، هازل لوسکه، دختر پلوتو سفر می کند تا با خطراتی که پیش و روست دست و پنجه نرم کند.
جارو نپتون یک جاروی مکانیکی است که به منظور پاک کردن و زدودن آشغال و گرد و غبار از روی سطوح به ویژه فرش، قالیچه و موکت مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد این نوع وسائل با گسترش مصرف جارو برقی کمرنگ تر شده است.
۷۴درصد هیدروژن، ۲۵درصد هلیم و حدود ۱ درصد متان جو نپتون را تشکیل می دهند. به دلیل وجود متان در جو سیاره که به شدت نور قرمز را جذب می کند، نپتون این رنگ آبی دلنشین را به خود گرفته است. جوی از هیدروژن، هلیم و متان، گوشته ای از آب یخ زده، متان و آمونیاک و هسته ای از سنگ سیلیس ساختار آخرین سیاره منظومه شمسی را شکل می دهد.
حلقه های نپتون تشکیل شده از پنج حلقه سیاره ای اصلی می باشد که وجود آن در سال ۱۹۸۴ میلادی توسط آندره براهیک پیش بینی شد و در سال ۱۹۸۹ توسط فضاپیمای ویجر ۲ از آن تصویربرداری شد. این حلقه ها در پرچگالی ترین بخش های خود قابل مقایسه با بخش C حلقه های زحل می باشند اما بیشتر بخش های این حلقه شکننده و ضعیف و بیشتر شبیه به حلقه های مشتری است. حلقه های نپتون با نام اخترشناسانی که بر روی این سیاره تحقیق نموده اند نامگذاری شده است. نپتون همچنین دارای حلقه ای کم نور در مدار ماه گلتیا می باشد که تاکنون نامگذاری نشده است. سه ماه دیگری که در این حلقه قرار دارند نیاد، تالسا و دیسپینا می باشند.
دختر نپتون (انگلیسی: Neptune's Daughter) یک فیلم در ژانر کمدی رمانتیک و موزیکال به کارگردانی ادوارد بازل است که در سال ۱۹۴۹ منتشر شد.
۹ ژوئن ۱۹۴۹ (۱۹۴۹-06-۰۹)
این فیلم سومین فیلمی بود که در آن ویلیامز و مونتالبان با هم هم بازی می شدند. همچنین در این فیلم برای اولین بار استفاده از تلویزیون به نمایش درآمده است.
ترانهٔ عزیزم بیرون سرده از فرانک لسر در این فیلم برندهٔ جایزه اسکار بهترین ترانه در بیست و دومین دوره جوایز اسکار شد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

معنی نپتون به انگلیسی

neptune (اسم)
نپتون ، الهه اقیانوس ، ستاره نپتون

معنی کلمه نپتون به عربی

نپتون
نبتون
نبتون

نپتون را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

باران ٢١:١٤ - ١٣٩٦/٠٣/٠٤
آپام نَپات , آپام - نپتون خدای دریا در روم باستان و همزاد اورانوس است که نام هشتمین اَختر گردونه یِ مهر از همین گرفته شده است. آپام نَپات در فرهنگِ پَهلَوی ایزَد آبهاست است و از انجایی که هشمتین اختر گردونه ی مهر برنگ آب(آبی) است بهترین نام برای این اختر در زبان پارسی آپام یا آپام نپات است.
اپام = ابها در زبان اوستایی.
ایزَد در فرهنگِ پَهلَوی به معنی ستاینده یا قربانی شونده و برابربا فرشته یا نیرویی فرازمینی است که بفرمان اهورامزدا به مردم زمین نیکی و خوبی میرساند و روبروی دیو جای دارد.
اهورامزدا دیوان بیافرید. سپس گیومرت(انسان) بیافرید. گیومرت پادشاه جهان گشت ازینرو دیوان با گیومرت بد شده و او را بکشتند. گیومرت بر زمین افتاد و ابتخم او بر زمین ریخت که از ان مرتی(مشی) و مرتیانا(مشیانگ) پدیدار گشت. از مرتی و مرتیانا هفت نژاد برابر هفت کشور که نژاد همه مردم جهان را دربرمیگرند زاده شدند. دیوان, مردمان را برده خویش کرده و کیشِ(مذهب)دیویَسنا را به میان اوردند. سپس اهورامزدا ایزدان بیافرید تا مردمان را یاری کرده و با دیوان جنگیده و نابودشان کنند.
((ایزَد , یَزد , یَزت و یَزتَه)) هم ریشه با ((یَسنا یا یَسنَه و یَشتَن)) مباشند.
اهورامزدا + یَسنا =اهورامزدایَسنا یا مزدایَسنا یا مزدیسنا = زرتشتیان.
|

نپتون ١٧:٣٨ - ١٣٩٨/٠٣/٠٣
نسیم پر طرنم وجود نامیرا
|

علی سیریزی ٠٣:٤٠ - ١٣٩٨/٠٤/٢٨
خدای آب و دریا یکی از اساطیر رم باستان و یکی از برادران پلوتو و ژوپیتر است . همچنین نام سیاره ایست که میان اورانوس و پلوتو هست .او قابل قیاس با پوزئیدون در اساطیر یونان هست ولی نباید این دو را با هم اشتباه گرفت
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

ممد > night person
Mahdieh > Come up
بازگیر کلوخی > کلوخی (زابل)
Hnf > Population
میثم سراوانی > Disloyal
دیوانه زاده > خرچنگ
محمدجواد > circumferentially
علی > begining

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• چای نپتون   • نپتون دستی   • سیاره نپتون و پلوتون   • سیاره اورانوس   • جارو نپتون   • محل تربیت اسب   • عکس سیاره نپتون   • یوهان گوتفرید گاله   • معنی نپتون   • مفهوم نپتون   • تعریف نپتون   • معرفی نپتون   • نپتون چیست   • نپتون یعنی چی   • نپتون یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نپتون
کلمه : نپتون
اشتباه تایپی : k~j,k
آوا : nepton
نقش : اسم
عکس نپتون : در گوگل


آیا معنی نپتون مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )