برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1147 100 1

نکیر و منکر

نکیر و منکر در دانشنامه اسلامی

نکیر و منکر
نَکیر و مُنْکَر یا بَشیر و مُبَّشِّر، نام دو فرشته ای که در شب اول بعد از دفن، وارد قبر شده و از اعتقادات و اعمال مُُرده سؤال می کنند. اگر شخص درگذشته کافر باشد، این فرشتگان چهره ای مخوف داشته و نکیر و منکر خوانده می شوند و اگر درگذشته مومن باشد، این فرشتگان با روی زیبا با او روبه رو می شوند که در این صورت به آن ها بشیر و مبشر گفته می شود.
پس از به خاکسپاری میت، دو فرشته که مأموران بررسی اعتقادات شخص تازه در گذشته هستند، وارد قبر می شوند. در برخی روایات از این دو فرشته به «دو نگهبان قبر» تعبیر شده است. یکی در جانب راست و دیگری در جانب چپ متوفی قرار گرفته و شروع به پرسیدن سؤالاتی از او می کنند. چنانچه فرد کافر یا گناهکار باشد، آن دو ملک با چهره هایی وحشتناک بر او وارد می شوند و پس از آشکار شدن باطن میت، با عذابی شکننده از ناحیه آن دو که «نَکیر و مُنکَر» نام دارند مواجه شده و قبرش پر از آتش خواهد شد.
فرشتگانی که وارد قبر مؤمن می شوند با چهره هایی زیبا با او برخورد می کنند و پس از سؤال وجواب، به او بشارت بهشت داده و قبرش را با نعمتهای الهی گسترش می دهند. از این دو فرشته با نامهای«بَشیر و مُبَشِّر» یاد شده است.

نکیر و منکر در دانشنامه ویکی پدیا

نکیر و منکر
نکیر و منکر (به معنای انکار شده و انکار کننده) در فرجام شناسی اسلامی، دو فرشته هستند که ایمان مرده ها را در قبرشان آزمایش می کنند. هم ناباوران و هم مؤمنان، در قبر پاسخگوی این پرسش ها قرار می گیرند. در قبر در خصوص نظر شان در خصوص محمد از آنان سؤال می شود. مؤمن پاسخ خواهد داد که پیرو الله است، و پس از آن تا روز قیامت رها خواهد شد. ناباوران و گناهکاران، از سوی دیگر، پاسخ قانع کننده ای نخواهند داشت. سپس، این فرشتگان، آن ها را شدیداً مضروب خواهند کرد.بنا به گفتهٔ برخی نویسندگان تا روز قیامت، جز جمعه ها. عذاب قبر، در قرآن به صراحت نیامده است. در برخی سوره ها اشاراتی به آن شده است.
برزخ
نرگال


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نکیر و منکر در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:سوال قبر

ارتباط محتوایی با نکیر و منکر

نکیر و منکر را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی نکیر و منکر   • مفهوم نکیر و منکر   • تعریف نکیر و منکر   • معرفی نکیر و منکر   • نکیر و منکر چیست   • نکیر و منکر یعنی چی   • نکیر و منکر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نکیر و منکر
کلمه : نکیر و منکر
اشتباه تایپی : k;dv , lk;v
عکس نکیر و منکر : در گوگل

آیا معنی نکیر و منکر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )