برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1145 100 1

نگاه حرام

نگاه حرام در دانشنامه اسلامی

نگاه حرام
نگاه حرام، نگاه کردن به ناموس دیگران، خواست شیطان است. چشمی که تیرهای آلوده نگاه را به نامحرمان پرتاب می کند، محل کمین شیطان است. شیطان از کمان چشم های او ناموس دیگران را نشانه می گیرد. پس خواست قرآن رعایت عفت عمومی برای زن و مرد است و این کار ضروری و واجب شمرده شده است.
در مکتب انسان ساز اسلام، پاکدامنی از ارزش های والای انسانی به حساب می آید و در مقابل، بی عفّتی و بی بندوباری جنسی محکوم شده است. اسلام نخست با راهنمایی و هدایت، مسائل جنسی و شهوانی را کنترل و تعدیل می کند، مسلمانان را به عفاف و پاکدامنی فرا می خواند، سپس با تدابیر حکمت آمیز و اصولی زمینه های انحراف را از میان بر می دارد. هم به پیروان خویش دستور می دهد، بی عفتی نکنند و هم از آنان می خواهد که اسباب لغزش و گناه دیگران را فراهم نسازند.
چشم چرانی
گذرگاه ورود به منجلاب انحرافات و فساد جنسی «چشم چرانی» و نگاه به نامحرم است. نگاه های آلوده، تخم شهوت را در دل بارور ساخته، صاحبش را به فتنه و انحراف مبتلا می کند. حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمود: «اَلنَّظرَةُ بَعْدَ النًّظرَةِ تَزرِعُ فی الْقَلبِ الشَّهْوَةَ وَ کَفی بِها لِصاحِبِها فِتْنَة؛ چشم چرانی، تخم شهوت را در دل می کارد و چنین کاری برای نگاه کننده کافی است که منشا فتنه گردد.»نگاه کردن به ناموس دیگران، خواست شیطان است. چشمی که تیرهای آلوده نگاه را به نامحرمان پرتاب می کند، محل کمین شیطان است. شیطان از کمان چشم های او ناموس دیگران را نشانه می گیرد. خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم)">پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) فرمود: «النَّظَرُ سَهمٌ مَسْموُمٌ مِنْ سِهامِ اِبلیسَ؛ نگاه (به نامحرم) تیز زهرآلودی از تیرهای شیطانی است.»امیرمؤمنان (علیه السّلام) فرمود: «الْعُیونُ مَصائِدُ الشَّیطانَ؛ چشم ها، کیمن گاه های شیطان است.» پس باید مراقب چشمان خویش باشیم، تا شیطان از آن برای تخریب ایمان ما و ناموس مردم استفاده نکند.
چشم پوشی از نامحرم
امام باقر (علیه السّلام) فرمود: جوانی از انصار، در مدینه با زنی برخورد کرد. در آن زمان، مقنعه زن ها تا پشت گوش شان را می پوشاند (گوش ها، گردن و صورت حجاب نداشت.) جوان به آن زن خیره شد و چشم از او بر نداشت تا عبور کرد. همین طور که با نگاه به پشت سرش آن زن را تعقیب می کرد، وارد کوچه تنگی شد در ...

ارتباط محتوایی با نگاه حرام

نگاه حرام را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی نگاه حرام   • مفهوم نگاه حرام   • تعریف نگاه حرام   • معرفی نگاه حرام   • نگاه حرام چیست   • نگاه حرام یعنی چی   • نگاه حرام یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نگاه حرام
کلمه : نگاه حرام
اشتباه تایپی : k'hi pvhl
عکس نگاه حرام : در گوگل

آیا معنی نگاه حرام مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )