انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1073 100 1

نیایش

/niyAyeS/

مترادف نیایش: آفرین، پرستش، دعا، سبحه، طاعت، عبادت، عبودیت، مناجات، نماز، ورد

معنی اسم نیایش

اسم: نیایش
نوع: دخترانه
ریشه اسم: فارسی
معنی: (تلفظ: niyāyeš) دعا همراه با تضرع و زاری به درگاه خداوند، پرستش و احترام به کسی - دعا به درگاه خداوند، ستایش، عبادت، پرستش و احترام نسبت به کسی

معنی نیایش در لغت نامه دهخدا

نیایش. [ ی ِ ] (اِمص ) دعا. آفرین . (لغت فرس اسدی ) (غیاث اللغات ). دعای نیکو و آفرین. (صحاح الفرس ) (از اوبهی ). آفرین و تحسین. (برهان قاطع) (انجمن آرا). دعائی باشد که از روی تضرع و زاری کنند. (برهان قاطع). ستایش. تحسین. (غیاث اللغات ). آفرین و دعا بود از روی زاری. (جهانگیری ). خواهش. تضرع. (اوبهی ) زاری. (غیاث اللغات ). دعا از روی تضرع و زاری. (رشیدی ). عبادت. دعا. ستایش :
به یک هفته بر پیش یزدان پاک
همی با نیایش بپیمود خاک.
فردوسی.
که من رفتنی ام سوی کارزار
ترا جز نیایش مباد ایچ کار.
فردوسی.
همه مردم از خانه ها شد به دشت
نیایش همی ز آسمان برگذشت.
فردوسی.
کنون خواهم از تو که با رای پاک
چو رخ را نهی از نیایش به خاک.
اسدی.
بر آنم که گر بنده را شهریار
شناسد نیایش نیاید به کار.
نظامی.
نیایش در دل خسرو اثر کرد
دلش را چون فلک زیر و زبر کرد.
نظامی.
- نیایش کردن ؛ دعا کردن. عبادت کردن. آفرین گفتن. ستایش کردن :
شب تیره تا برکشد روز چاک
نیایش کنم پیش یزدان پاک.
فردوسی.
نیایش همی کرد خود با پسر
بدان آفریننده ٔ دادگر.
فردوسی.
چو در پیش یزدان گشائی دو لب
نیایش کن ازبهر من روز و شب.
فردوسی.
گوی ترا ستاره نیایش کند همی
گوید که قدر و منزلت و مرتبت تراست.
فرخی.
موبد موبدان پیش ملک آمدی و ستایش نمودی و نیایش کردی او را. (نوروزنامه ).
به طاعت خانه شد خسرو کمر بست
نیایش کرد یزدان را و بنشست.
نظامی.
- نیایش گرفتن ؛ به دعاپرداختن. ستایش و آفرین آغاز کردن :
به شاه جهان بر ستایش گرفت
نوان پیش تختش نیایش گرفت.
فردوسی.
جهان آفرین را ستایش گرفت
بر آتشکده بر نیایش گرفت.
فردوسی.
- نیایش نمودن ؛ نیایش کردن :
نیایش نمودند چون بندگان
به پیش کیان شاه فرخندگان.
دقیقی.
به نامه نمودی نیایش مرا
نخست آنکه کردی ستایش مرا.
فردوسی.
|| دوستی. مهربانی. (ناظم الاطباء).

معنی نیایش به فارسی

نیایش
دعا، آفرین، ستایش، پرستش، دعاازروی تضرع
۱ - ( اسم ) عبادت پرستش . توضیح ۱ مصدر این کلمه در فارسی مستعمل نیست و آن از ریش. ایرانی باستان سنسکریت ( آواز خواندن ) آمده . ۲ - ( اسم ) دعا آفرین . توضیح ۲ در جزو ادعی. خرده اوستا پنج نماز و آفرین را که راجع است به خورشید : مهر ماه آب و آتش : بترتیب خورشید نیایش مهر نیایش ماه نیایش اردویسور بانو نیایش و آتش نایش نامند .
دعا ٠ آفرین ٠ دعای نیکو و آفرین ٠ آفرین و تحسین ٠ دعائی باشد که از روی تضرع و زاری کنند ٠ ستایش ٠ تحسین ٠ آفرین و دعا بود از روی زاری ٠
عبادتگاه
( مصدر ) عبادت کردن پرستش کردن : (( همیدون بزاری نیایش گرفت جهان آفرین را ستایش گرفت . )) ( شا . لفا اق. ۲٠۹ )
( مصدر ) عبادت کردن پرستش کردن : (( یزدان را نیایش کرد . ))
( صفت ) عبادت کننده پرستنده : جمع : نیایش کنان : (( ز پاکی ورا ( کعبه ) خان. خویش خواند نیایش کنان را بدان پیش خواند . )) ( شا. بخ ۱۸۴۶ : ۷ )
در حال نیایش کردن در حال ستایش .

معنی نیایش در فرهنگ معین

نیایش
(یِ) [ په . ] (اِمص .) دعا، ستایش .

معنی نیایش در فرهنگ فارسی عمید

نیایش
۱. دعا از روی تضرع و زاری.
۲. پرستش
۳. آفرین، ستایش: همه نیکویی ها ز گیتی به توست / نیایش ز فرزند گیرم نخست (فردوسی: ۲/۲۱۰).

نیایش در دانشنامه اسلامی

سپیده دم عاشورا امام حسین (علیه السلام) با اصحابش نماز صبح را خواند و دست مبارکش را بسوی آسمان برداشت و با خداوند به راز و نیاز پرداخت.
از علی بن حسین روایت شده است که فرمود: در بامداد عاشورا، بعد از آنکه لشکر دشمن رو به امام حسین آورد، حضرت دستان خود را به سوی آسمان بلند کرد، و عرضه داشت «خداوندا، تو تکیه گاه من در هر اندوه، و امید من در هر سختی هستی. تو در هر پیشامدی تکیه گاه و مایه پشت گرمی منی، چه بسا غم های گرانی که دل در آن سیست می گردد و چاره از کف می رود، دوست دست از یاری برمی دارد و دشمن نکوهشی می کند، و من آن را به پیشگاه تو آوردم و از آن به تو شکوه کردم و فقط به سوی تو رو کردم و نه دیگران، و چاره اش را از غیر تو نجستم؛ پس تو مرا گشایش دادی و آن غم ها را زدودی. خداوندا، تو ولی هر نعمت و صاحب هر نیکی و غایت هر خواسته ای (اللَّهُمَّ انت ثقتی فِی کل کرب، ورجائی فِی کل شدة، وانت لی فِی کل امر نزل بی ثقة وعدة، کم من هم یضعف فِیهِ الفؤاد، وتقل فِیهِ الحیلة، ویخذل فِیهِ الصدیق، ویشمت فِیهِ العدو، انزلته بک، وشکوته الیک، رغبة منی الیک عمن سواک، ففرجته وکشفته، فانت ولی کل نعمة، وصاحب کل حسنة، ومنتهی کل رغبة)» ابن عساکر این مناجات را با اندک تفاوتی در ترجمة الحسین آورده است.
روایت امام صادق
ابن قولویه قمی در کامل الزیارات با سلسلهٔ سند خود از حسین بن ابی العلاء از امام صادق نقل می کند که امام حسین در روزی که به شهادت رسید، به یارانش چنین فرمود: گواهی می دهم که اجازهٔ کشته شدن شما صادر شده است؛ پس تقوای الهی رعایت و صبر پیشه کنید (عن ابی عبدالله قال: ان الحسین بن علی و قال لاصحابه یوم اصیبوا: اشهد انه قد اذن فی قتلکم قاتقوالله و اصبروا.).
«نیایش عارفان، شرح حکمت و معنویت شیعی در دعای کمیل»، اثر محمد فنائی اشکوری، به زبان فارسی و مشتمل بر شرح دعای کمیل است.
کتاب، مشتمل بر یک پیشگفتار از مؤلف، متن و ترجمه دعای کمیل و شرح آن است. متن کتاب، در دو بخش تنظیم گردیده است.
کتاب، حاصل سخنرانی های مؤلف در ماه رمضان سال 1379ش، در جمع ایرانیان پنسیلوانیاست که در مهدیه شهر فیلادلفیا گرد هم می آمدند.
مؤلف، در شرح و تفسیر دعا، از آیات قرآن، روایات، حکایات عبرت آموز و اشعار استفاده نموده است و در ترجمه آیات قرآن کریم، از ترجمه های آقای فولادوند و آیت الله مکارم بهره برده است. وی، از طرح آن دسته از مباحث ادبی (صرف و نحو) که سودی چندان در پی ندارد، اجتناب کرده است.
شرح کتاب، غیر مزجی است؛ بدین صورت که ابتدا فرازی از دعا ذکر می شود و سپس به صورت ساده و روان تشریح می گردد تا برای عموم مورد استفاده باشد.
«نیایش هایی از سویدای دل»، بازگردان کتاب «مهج الدعوات و منهج العنایات»، مهم ترین مجموعه دعایی سید ابن طاووس می باشد که توسط سید علی رضوی، با زبانی ادبی، قلمی شیوا و رسا و به صورت بسیار زیبا و روان، به فارسی امروزی ترجمه شده است.
«مهج الدعوات» تاکنون در چاپ های مختلفی عرضه شده است، اما متأسفانه، یا فاقد دقت لازم بوده است یا برگرفته و متکی به کار پیشین.
ترجمه حاضر، بازگردان «مهج الدعوات» است که به پیروی از عرضه های پیشین آن، اثر دیگر مؤلف در دعا، به نام «المجتنی من الدعاء المجتبی» بدان پیوسته شده است. مجموعه این دو کتاب، به صورت حاضر، بر پایه چند نسخه خطی است که به تحقیق آقای جواد قیومی فراهم آمده است. نسخه های اصل، در مقدمه کتاب، معرفی شده است.
بازبینی و تصحیح متن تحقیق شده نیز به عهده سید علی رضوی بوده است.
در این ترجمه، از ترجمه متن دعاها صرف نظر شده و مترجم، خود دلایلی برای این امر بیان کرده است که عبارتند از:
آداب سفر در فرهنگ نیایش، ترجمه فارسی الامان من اخطار الاسفار و الازمان نوشته سید ابن طاووس است که توسط عبدالعلی محمدی شاهرودی پدید آمده است.
ترجمه مزبور، به گونه معنایی و تقریبا مطابق با ادبیات روز و نسبتا روان و سلیس است. مترجم، در نقل احادیث، ابتدا متن عربی آنها را ذکر کرده و سپس آنها را ترجمه نموده است. وی، برای حفظ امانت در ترجمه مطالبی را که خویش به متن افزوده، داخل پرانتز قرار داده است.
پیش از ترجمه ابواب و فصول کتاب «الامان»، در ذیل عنوان «مقدمات تحقیق»، مقدمه رضا بیات(شامل زیست نامه مؤلف و کلامی در باب علم)، مقدمه مترجم و ترجمه پیش گفتار مؤلف، ذکر شده است.
آدرس آیات، روایات، منابعی که مؤلف از آنها استفاده کرده و معنای لغوی برخی لغات، در پاورقی ها رقم خورده است.
الأمان من أخطار الأسفار و الأزمان

نیایش در دانشنامه ویکی پدیا

نیایش
نیایش یا دُعا شکلی از رفتار دینی است که هدف از آن، جستن ارتباط با موجودیتی است که فردِ نیایشگر او را به عنوان آفریدگار خود یا موجودی روحانی در نظر می گیرد. فرد نیایشگر در دعاهای خود معمولاً خواسته ای را از مخاطبِ نیایش خود طلب می کند یا از مخاطبِ دعا سپاسگزاری می کند. دعاها معمولاً با بیان کردن واژه هایی به صورت شفاهی یا تداعی آن واژه ها در ذهن انجام می گیرد و در برخی ادیان شکل رایج تر آن به صورت نیایش سرایی است.
کلیات مفاتیح الجنان (مجموعه ای از ادعیه، اعمال سنه، زیارات و نمازهای مستحبی، دعاهای آلام و اسقام، دعاهای ساعات روز حرزها و …)
منتخب صحیفه مهدیه (مجموعه ای از نمازها، دعاها، و زیارتهایی که از مهدی امام دوازدهم شیعیان صادر شده یا دربارهٔ او نقل شده است)
صحیفه فاطمیه (ادعیه صادره از فاطمه دختر محمد پیامبر مسلمانان)
صحیفه سجادیه (ادعیه صادره از زین العابدین امام چهارم شیعیان)
صحیفه رضویه (ادعیه صادره از علی بن موسی الرضا امام هشتم شیعیان)
در حقیقت دعا رفتاری مذهبی است که فرد با خلق نوعی زندگی خیالی واقعیت های ناخوشایند جهان مادی را موقتاً محو می کند.
نیایش می تواند به صورت فردی یا گروهی انجام شود. مخاطبان نیایش ممکن است ایزدها، ارواح، درگذشتگان، و حتی مفاهیم باشند. از انواع دعاها می توان دعاهای درخواستی، التماسی، سپاسگزارانه، اعترافی، توبه گرانه، پرستشی و همدم خواهانه را نام برد.
افراد برای منظورهای گوناگونی دعا می کنند؛ از جمله برای منفعت شخصی یا برای بهبود وضعیت فرد یا افراد دیگر. التماس از «ایزد» برای انجام کاری، اعتراف به «گناهان»، درمیان گذاشتن اندیشه ها با کسی که به عنوان آفریدگار در نظر گرفته می شود، ایجاد حسّ بودن با «ایزد» به منظور کاستن از حس تنهایی، ارتباط جستن با افرادِ درگذشته یا همراهی با هم دینان در سرودخوانی های نیایشی یا نمازها می توانند از دلایل نیایش باشند.
عکس نیایش
نیایش ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
نیایش (کتاب)
نیایش (هفتکل)
«نیایش» تک آهنگی از خوانندهٔ آمریکایی کشا برای سومین آلبوم استودیویی اش، رنگین کمان است که در ژوئیه ۲۰۱۷ منتشر شد. رایان لوئیس، بن ابراهام و اندرو جاسلین از دیگر ترانه نویسان این اثر هستند.
نیایش (هفتکل)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان هفتکل در استان خوزستان ایران است.
این روستا در دهستان هفتکل قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن زیر سه خانوار بوده است.
نیایش با عنوان فرعی پژوهشی در تاریخ و روان شناسی دین، اثر فریدریش هایلر ـ الهیات دان، مورخ و پژوهشگر برجستهٔ آلمانی ـ از همان آغاز که به زبان آلمانی انتشار یافت، معلوم بود کتابی پراهمیت و مؤثر است. شخصیت های صاحب نامی آن را ستودند. کتاب مورد استقبال قرار گرفت، به چاپ های متعدد رسید، و رفته رفته به صورت اثری کلاسیک درآمد. امروزه کم تر اثری در تحلیل دعا و نیایش می توان یافت که به نحوی از این کتاب تأثیر نپذیرفته باشد. فریدریش هایلر (۱۹۶۷ - ۱۸۹۲) با ایمان به این که «عصر نوی پیش روی بشر است»، معتقد بود نیایش، زمینه ای مهم و اساسی برای کندوکاو در ژرفای ادیان و زمین حاصل خیزی برای بارورساختن نهال های اُنس و مودّت میان انسان ها و شناخت بیش تر یکدیگر است.
پژوهش در تاریخ و روانشناسی دین به قلم هایلر در خبرگزاری ایبنا
صفحه کتاب نیایش در سایت نشر نی
هایلر کتاب حاضر را در ۱۳ فصل نیایش بدوی، نیایش آیینی، نیایش در دین تمدن یونانی، نقادی و کمال مطلوب نیایش در اندیشه فلسفی، نیایش در تجربه شخصیت های دینی بزرگ، ویژگی های عمومی عرفان و دین پیامبرانه، نیایش در عرفان، تنوع نیایش عرفانی، نیایش در دین پیامبرانه، نیایش شخصی بزرگان، نیایش در پرستشگری همگان، نیایش شخصی و ذات نیایش به رشته تحریر درآورده است.
این کتاب توسط شهاب الدین عباسی به فارسی برگردانده شده است. و در سال ۱۳۹۱ توسط نشر نی به چاپ رسیده است.
نیایش آمریکایی (به انگلیسی: An American Prayer) عنوان آخرین آلبوم استودیویی ضبط شده توسط گروه دورز می باشد. این آلبوم در سال ۱۹۷۸ یعنی ۷ سال پس از مرگ رهبر گروه جیم موریسون و ۵ سال پس از جدا شدن اعضای باقی مانده گروه ضبط شده است. ری منزرک، جان دنزمور و رابی کریگر برای ضبط این آلبوم که از سروده های جیم موریسون گرفته شده است، مجدداً به هم پیوستند.
«پایان»
«آداجیوی آلبینونی»
نسخه اصلی
طرف اول
طرف دوم
نیایش برای مرگ (به انگلیسی: A Prayer for the Dying) فیلمی محصول سال ۱۹۸۷ و به کارگردانی مایک هاجز است. در این فیلم بازیگرانی همچون میکی رورک، باب هاسکینز، آلن بیتس و لیام نیسون ایفای نقش کرده اند.
۱۱ سپتامبر ۱۹۸۷ (۱۹۸۷-09-۱۱)
نیایش زیر پرچم سبز (به اسپرانتو: Preĝo sub la verda standardo)، شعری است در شش بند، از لودویک زامنهوف که به زبان اسپرانتو سروده شده است. زامنهوف این شعر را در ۱۹۰۵ میلادی در سخنرانی خود در اولین کنگرهٔ جهانی اسپرانتو خواند که در شهر بولوین-سور-مر کشور فرانسه برگزار می شد. نام این شعر به پرچم سبز اسپرانتو اشاره دارد که طرح و رنگ آن در همین کنگره به تصویب رسید.
هو میا کور - شعر کوتاهی از لودویک زامنهوف که آنرا اولین نوشته ادبی زبان اسپرانتو می دانند.
اندیشه من - شعر کوتاهی از لودویک زامنهوف که پیش از سال ۱۸۸۷ میلادی آن را سرود.
زامنهوف، پیش از خواندن شعر در کنگره، آن را به برخی از برگزارکنندگان فرانسوی آن نشان داد و آنها از نحوهٔ نگرش زامنهوف به ادیان انتقاد کردند و سرانجام زامنهوف برای راضی کردن آنها موافقت کرد که بند ششم شعر را نخواند و تنها پنج بند ابتدایی را در سخنرانی خود بیاورد.
برگردان فارسی این شعر:
به تو، ای قدرت بی جسم رازآمیز،ای نیروی مسلط بر جهان،به تو، ای سرچشمهٔ عشق و راستی،و چشمهٔ زندگی جاویدان،به تو که بر هرکس متفاوت نمایان می شوی،اما حسی یکسان بر قلب همه برجای می گذاری،به تو، ای آفریننده، ای پادشاه،امروز نیایش می کنیم.
نیایش سرایی اصطلاحی است که برای مناجات همگانی سنتی کلیساها و دیگر مکان ها به کار می رود.
Wikipedia contributors, "Liturgy," Wikipedia, The Free Encyclopedia, (accessed May 10, 2010).
این اصطلاح بیشتر به آیین های ویژهٔ مسیحی هم چون آیین نیایش قدسی در کلیسای ارتودکس شرقی و آیین عشای ربانی در کلیسای کاتولیک اشاره دارد. نیایش سرایی های اسلامی و یهودی را معمولاً عبادت و مناجات می نامند که هر دین برای نیایش ها انواع گوناگونی دارد برای نمونه دعای کمیل در کیش شیعه.
عمل نیایش سرایی یک عمل جمعی است که از سوی باورمندان به خدا به منظور ستایش «آفریدگار»، ارج گذاشتن به دهش هایی که انسان دریافت کرده و التماس و توبه به کار می رود.
رسم و رسوم هر نوع از نیایش سرایی ممکن است به فراخور مورد نیایش تغییراتی داشته باشد. برای نمونه نیایش سرایی زاده شدن کودک، گذر نوجوان از سنی معین، ازدواج و مرگ هر یک ممکن است آیین های ویژه خود را داشته باشد. روش پوشیدن جامه، آماده کردن خوراک، چهره پردازی نیایشگران و دیگر اعمال بهداشتی هر یک جزئی از فعالیت های نیایشی است. بسیاری از نیایش ها از وردهای تکرارشونده تشکیل شده اند.
نیایش قبل از سپیده دم فیلمی در ژانر درام به کارگردانی ژان استفان سوآور است که در سال ۲۰۱۷ منتشر شد. این فیلم برای اکران در بخش نمایش های نیمه شب هفتادمین جشنواره فیلم کن انتخاب شده است.
مه ۲۰۱۷ (۲۰۱۷-05) (کن)
یک بوکسر انگلیسی به نام "بیلی مور" در زندانی مخوف واقع در تایلند گرفتار می شود و تنها راه نجاتش شرکت در مبارزات خشن موای تای است…
Joe cole
نیایش مغان به مجموعه نقاشی هایست که هنرمندان مسیحی از حضور سه مغ بر بالین مسیح پس از تولد او می پردازند. از این تقاشی ها با عنوانی چون بشارت به وسیلة ستارة معجزنشان، نیایش مجوسان یا سه پادشاه مشرق نام برده می شود.Saint-Thiébaut Church, Thann, around 1400   Gentile da Fabriano, 1423   ساندرو بوتیچلی, 1475   دومنیکو گرلاندایو, 1488   Jacopo da Ponte, 1563-1564   ال گرکو, 1568   Simone Peterzano, 16th century   دیه گو ولاسکز, 1619   پیتر پل روبنس, c1617-18   پیتر پل روبنس, 1634   پیتر پل روبنس, 17th century   رامبرانت, 1632   Jean Fouquet (one of the magi is King شارل هفتم)   Adoration of the Magi جوتو دی بوندونه   Morris & Co. tapestry, 1888–1894   Adoration of the Magi. Fragment from medieval fresco, Kremikovtsi Monastery   Stained glass window at St. Michael's Cathedral (Toronto)   Miniature from the Menologion of Basil II (c. 1000 AD)
Saint-Thiébaut Church, Thann, around 1400
Gentile da Fabriano, 1423
ساندرو بوتیچلی, 1475
بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی (نام پیشین: بزرگراه نیایش)، یکی از بزرگراه های تهران است که از شرق در خیابان ولیعصر، در جنوب بوستان ملت در شمال تهران آغاز شده و به سوی شمال غرب تهران کشیده می رود.
نام: بزرگراه نیایش
این بزرگراه در مسیر خود با بزرگراه های چمران، یادگار امام و اشرفی اصفهانی تقاطع دارد. بزرگراه نیایش یکی از پرترافیک ترین بزرگراه های شهر تهران است.
تونل نیایش که نقطه آغازین آن در انتهای این بزرگراه قرار دارد، پیوند دهندهٔ بزرگراه هاشمی رفسنجانی به بزرگراه صدر است و در اردیبهشت ماه ۱۳۹۲ خورشیدی کار ساخت آن به صورت کامل به پایان رسید و مورد بهره برداری قرار گرفت.
پس از ایجاد تونل نیایش و اتصال بزرگراه های صدر و نیایش به یکدیگر، تقاضای سفر در بزرگراه نیایش و امتداد غربی آن به شدت افزایش یافت. در نتیجه اعلام شد که هر طرحی که بتواند بخشی از ترافیک این معبر بزرگراهی را کاهش دهد، و به عنوان یک گزینه ترافیکی موازی مطرح شود، مؤثر و راهگشا خواهد بود.
تونل نیایش یکی از بزرگ ترین تونل های شهری موجود در ایران است که در شهر تهران ساخته شده است و در بیست وهشتم بهمن ماه سال ۱۳۹۱ به بهره برداری رسید. این تونل، بزرگراه نیایش را به صورت رفت وبرگشت به بزرگراه صدر اتصال می دهد. طول این تونل ۱۰٬۲۵۰ متر است و از ۶۲ جت فن برای تهویهٔ هوای داخل آن استفاده شده است. ضلع جنوبی تونل در تاریخ اول اردیبهشت ۱۳۹۲ به بهره برداری آزمایشی رسید.
تصاویر تونل نیایش در وبگاه معاونت فنی و عمران شهرداری تهران
این بزرگراه جهتی شرقی ـ غربی دارد و از شرقی ترین نقطه یعنی بزرگراه صدر شروع می شود و پس از گذر از زیر بزرگراه آفریقا، خیابان ناهید و بوستان ملت در بزرگراه نیایش، یعنی غربی ترین نقطهٔ تونل، از زیر زمین خارج می گردد. ترافیک های سنگین در برخی از روزها از جمله ویژگی های این تونل است.
سبوی نیایش (به لاتین: ciborium) ظرفی معمولاً فلزی است که برای نگهداشتن نان مقدس جهت استفاده در مراسم عشای ربانی به کار می رود.سبوی نقره ای نیایش در سبک باروک، کلیسای سنت پتر، آیربه، اسپانیا، سده هیجدهم. سبوی نیایش با سبوپوش.
سبوهای نیایش، برخلاف جام باده مقدس درپوش هم دارد که بر روی این درپوش گاه صلیبی عمودی نیز متصل می شود.
بر روی سبوهای نیایشی که حاوی نان مقدس باشند معمولاً پارچه ای به نام سبوپوش (به لاتین: Ciborievelum) قرار می دهند و آن را در محراب نان نگهداری می کنند.
سطح داخلی سبوهای نیایش را معمولاً همیشه طلاکاری می کنند. این کار از سوی انجمن دوم واتیکان اجباری شده بود اما امروزه این طلاکاری بنا بر عادت انجام می شود.
«مثل یک نیایش» (به انگلیسی: Like a Prayer) آلبومی از هنرمند اهل ایالات متحده آمریکا مدونا است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های نیایش

نیایش یا دعاکردن.
• شما را سفارش می کنم به دعا کردن، زیرا با هیچ چیز به مانند دعا به خدا نزدیک نمی شوید و دعا کردن برای هیچ امر کوچکی را، به خاطر کوچک بودنش رها نکنید، زیرا حاجتهای کوچک نیز به دست همان کسی است که حاجتهای بزرگ به دست اوست. -> جعفر بن محمد (کافی، ج۲، ص۴۶۷، ح۶)
• کسی که در دلش هوایی جز خشنودی خدا خطور نکند، من ضمانت می کنم که خداوند دعایش را مستجاب کند. -> حسن بن علی، (کافی، ج۲، ص۶۲، ح۱۱)
• هر کس دوست دارد خداوند هنگام سختی ها و گرفتاری ها دعای او را اجابت کند، در هنگام آسایش، دعا بسیار کند. -> محمد بن عبدالله ،(نهج الفصاحه، ح ۳۰۲۳)
• هیچ دعایی زودتر از دعایی که انسان در غیاب کسی می کند، مستجاب نمی شود. -> حصرت محمد بن عبدالله (بحارالأنوار، ج۹۳، ص۳۵۹، ح۱۷)
• دعا کردن را در هنگام رقّت قلب غنیمت شمرید، که رقت قلب، رحمت است. -> حضرت محمد بن عبدالله (بحارالأنوار، ج۹۳، ص۳۴۷، ح۱۴)
• هر کس بخواهد دعایش مستجاب شود، باید کسب خود را حلال کند و حق مردم را بپردازد. دعای هیچ بنده ای که مال حرام در شکمش باشد یا حق کسی بر گردنش باشد، به درگاه خدا بالا نمی رود. -> جعفر بن محمد (بحارالأنوار، ج۹۳، ص۳۲۱، ح۳۱)
• هر آینه بنده دعا می کند و خداوند عزوجل به دو فرشته می فرماید: من دعای او را مستجاب کردم اما حاجتش را نگهدارید، زیرا دوست دارم صدای او را بشنوم و همانا بنده دعا می کند و خداوند تبارک و تعالی می فرماید: زود خواسته اش را برآورید که من خوش ندارم صدای او را بشنوم. -> جعفر بن محمد (کافی، ج۲، ص۴۸۹، ح۳)
• هر کس در هیچ کاری به مردم امید نبندد و همه کارهای خود را به خدای عزوجل واگذارد، خداوند هر خواسته ای که او داشته باشد اجابت کند. -> علی بن حسین (کافی، ج۲، ص۱۴۸، ح۳)
• دعای شخص روزه دار هنگام افطار مستجاب می شود. -> موسی بن جعفر (بحار الانوار، ج ۹۲، ص ۲۵۵، ح ۳۳)
• دعایی که با بسم اللّه الرحمن الرحیم شروع شود، رد نمی شود. -> حضرت محمد بن عبدالله (الدعوات، ص ۵۲)
• خدا را بخوانید و به اجابت دعای خود یقین داشته باشید و بدانید که خداوند دعا را از قلب غافل بیخبر نمی پذیرد. -> حضرت محمد بن عبدالله (کنز العمال، ج۲، ص۷۲)
• عاجزترین مردم کسی است که نتواند دعا کند. -> حسین بن علی (بحارالانوار، ج۹۳، ص ۲۹۴)

نیایش در جدول کلمات

معنی نیایش به انگلیسی

praise (اسم)
تحسین ، ستایش ، پرستش ، نیایش ، چاپلوسی ، تعریف ، تمجید ، رجز ، خوشامد گویی صمیمانه
adoration (اسم)
ستایش ، عشق ورزی ، پرستش ، نیایش ، ستایشگری ، سجود
veneration (اسم)
ستایش ، نیایش ، تقدیس ، تکریم
invocation (اسم)
نیایش ، دعاء
benediction (اسم)
نیایش ، برکت ، دعای خیر ، دعای اختتام
orison (اسم)
نیایش ، دعا ، تضرع

معنی کلمه نیایش به عربی

نیایش
اعجاب , دعوة , مبارکة , مديح
مديح

نیایش را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

سارا محمدی ٢١:٢٢ - ١٣٩٦/١٠/٠٩
نیایش : آفرینش
|

نیایش ٢٣:٢٩ - ١٣٩٧/٠٩/١٥
نیایش یعنی دعا
|

نیایش ١٦:٤١ - ١٣٩٧/٠٩/٢٤
رازو نیاز:)
|

Niyayesh ١٧:٥٩ - ١٣٩٧/١٠/١٠
نیایش به معنای راز و نیاز با خداوند
|

سارینا سامی ١٥:٣١ - ١٣٩٧/١٠/٢٥
نیایش یعنی سبحه و پرستش و دعا.
|

ناهید ٢٠:٥٤ - ١٣٩٧/١١/١٥
نیایش، اسم مصدر کدوم فعله؟ ستایش اسم مصدر فعل ستودن و آرامش اسم مصدر فعل آرمیدن و پرستش اسم مصدر فعل پرستیدن و رهایش اسم مصدر فعل رهیدن و آفرینش اسم مصدر فعل آفریدن است. ولی نیایش را نمی دانم؟ اگه می دونید بگید لطفا. مرسی
|

اعظم ٠٠:١٠ - ١٣٩٧/١١/١٧
ب نظر من نیایش زیباترین اسم دختره..ب معنی راز و نیاز با خداوند
|

ستاک ١٣:٣٦ - ١٣٩٧/١١/٢٣
نیایش نامی زیبا و کم نظیر
|

niayesh ١٧:٤١ - ١٣٩٨/٠٣/٢٠
من چند روز پیش شنیدم که اسم یک دکتر مرد نیایش هادی است اما بعد از اینکه جست و جو کردم فهمیدم نیایش اسم دختر است لطفا اسم پسر هاتون رو نیایش نگذارید.
|

هیلدا ٠٠:٤١ - ١٣٩٨/٠٤/٢٠
نیایش : /niyāyeš/ نیایش 1- دعا همراه با تضرع و زاري به درگاه خداوند؛ 2-پرستش و احترام به كسي . اسم نیایش برای نامگذاری دختران موردتاییدد ثبت احوال کشور است.
|

خیرندیده ١٣:٣٣ - ١٣٩٨/٠٤/٢٦
من دیدم روپسرا هم این اسمو میزارن ولی اینجا زده دخترونس
|

nia ٢٣:٠١ - ١٣٩٨/٠٦/٠٦
نیایش اصلا اسم پسرونه نیست. من خودم اسمم نیایشه .فامیل هست اما اسم نیست . نیاوش تنها اسم پسرونه ایه که شباهت زیادی داره به نیایش .شاید دوستان اشتباه دیدن که نیایش اسم پسره
|

امین کرد ٢١:٥٧ - ١٣٩٨/٠٨/١٤
نیایش در واژه به معنی گذاشتن واهدا کردن چیزی است (نیادن به معنی گذاشتن است)
و ستایش به معنی ستاندن است
احتمالا در قدیم به اهدا هدیه وقربانی نیایش میگفتند
و به درخواستی که از خدای خود داشتن ستایش میگفتند
هم اکنون هم در زبان فارسی میگویند نماز گذاردن
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

ممد > night person
Mahdieh > Come up
بازگیر کلوخی > کلوخی (زابل)
Hnf > Population
میثم سراوانی > Disloyal
دیوانه زاده > خرچنگ
محمدجواد > circumferentially
علی > begining

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نیایش صبحگاهی   • شعر نیایش   • نیایش زیبا   • نیایش کودکانه   • متن نیایش   • اتوبان نیایش   • اسم نیایش   • موسسه نیایش   • معنی نیایش   • مفهوم نیایش   • تعریف نیایش   • معرفی نیایش   • نیایش چیست   • نیایش یعنی چی   • نیایش یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نیایش
کلمه : نیایش
اشتباه تایپی : kdhda
آوا : niyAyeS
نقش : اسم
عکس نیایش : در گوگل


آیا معنی نیایش مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )