انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

96 1062 100 1

نیتروژن

/nitroZen/

معنی نیتروژن در لغت نامه دهخدا

نیتروژن. [ رُ ژِ ] (فرانسوی ، اِ) ازت. رجوع به ازت شود.

معنی نیتروژن به فارسی

نیتروژن
( اسم ) ازت
[F.U.N dating] [باستان شناسی] اصطلاحی عام برای توصیف روش های تاریخ گذاری فلوئوری و اورانیمی و نیتروژنی
[nitrogen fixation, dinitrogen fixation] [شیمی] تبدیل نیتروژن جوّ به یک ترکیب مفید ازطریق فرایندهای شیمیایی یا قوس الکتریکی
[positive nitrogen balance] [تغذیه] حالتی که در آن مقدار نیتروژن مصرفی بیشتر از نیتروژن دفع شده است
[negative nitrogen balance] [تغذیه] حالتی که در آن مقدار نیتروژن مصرفی کمتر از نیتروژن دفع شده است
[nitrogen balance, balance of nitrogen] [تغذیه] تفاوت میان مقدار نیتروژن مصرفی و نیتروژن دفع شده
[nitrogen cycle] [مهندسی محیط زیست و انرژی] چرخۀ فرایندهایی در طبیعت که در آنها نیتروژن و ترکیبات آن به یکدیگر تبدیل می شوند
[nitrogen conversion factor] [تغذیه] ضریبی که با ضرب کردن آن در میزان کل نیتروژن موجود در یک مادۀ غذایی، میزان پروتئین آن محاسبه می شود

معنی نیتروژن در فرهنگ معین

نیتروژن
(رُ ژِ) [ فر. ] (اِ.) ازت .

معنی نیتروژن در فرهنگ فارسی عمید

نیتروژن
عنصر گازی بی رنگ و بی بو که تقریباً چهارپنجم هوا را تشکیل می دهد و در تهیۀ مواد منفجره و کودهای شیمیایی به کار می رود.

نیتروژن در دانشنامه ویکی پدیا

نیتروژن
نیتروژن یا ازت یکی از عنصرهای شیمیایی در جدول تناوبی است که نماد آن N و عدد اتمی آن ۷ است. نیتروژن معمولاً به صورت یک گاز، غیر فلز، دو اتمی بی اثر، بی رنگ، بی مزه و بی بو است که ۷۸٪ جو زمین را دربر گرفته و عنصر اصلی در بافت های زنده است. نیتروژن ترکیبات مهمی مانند آمونیاک، اسید نیتریک و سیانیدها را شکل می دهد.نبو
نیتروژن از گروه غیرفلزات بوده و دارای بار الکترون منفی ۳٫۰ می باشد. نیتروژن پنج الکترون در پوسته خود داشته و در نتیجه در اکثر ترکیبات سه ظرفیتی است. نیتروژن خالص یک گاز بی اثر و بی رنگ است و ۷۸٪ جو زمین را به خود اختصاص داده است. در ۶۳K منجمد شده و در ۷۷K به صورت مایع، به ماده سرمایشی معروف سرمازا (Cryogen) تبدیل می شود.
مهم ترین کاربرد اقتصادی نیتروژن برای ساخت آمونیاک از طریق فرایند هابر (Haber) است. آمونیاک معمولاً برای تولید کود و مواد تقویتی و اسید نیتریک استفاده می شود. نیتروژن همچنین به عنوان پرکننده بی اثر، در مخزن های بزرگ برای نگهداری مایعات قابل انفجار، در هنگام ساخت قطعات الکترونیک مانند ترانزیستور، دیود و مدار یکپارچه و همچنین برای ساخت فلزات ضدزنگ استفاده می شود. نیتروژن همچنین به صورت ماده خنک کننده، برای هم منجمد کردن غذا و هم ترابری آن، نگهداری اجساد و یاخته های تناسلی (اسپرم و تخم مرغ)، و در زیست شناسی برای نگهداری پایدار از نمونه های زیستی کاربرد دارد. خیلی مهمه برای سوختن. نمک اسید نیتریک شامل ترکیبات مهمی مانند نیترات پتاسیوم و سدیم و نیترات آمونیوم است؛ که اولی برای تولید باروت و دومی برای تولید کود به کار می رود. ترکیبات نیترات شده مانند نیتروگلیسرین و تری نیترو تولوئن (تی ان تی) معمولاً منفجر شونده هستند.
اسید نیتریک به عنوان ماده اکسیدکننده در مایع سوخت موشک ها استفاده می شود. هیدرازین و مشتقات آن نیز در سوخت موشک ها بکار می روند. نیتروژن اغلب در سرمازاها (Cryogens)، به صورت مایع (معمولاً LN2) استفاده می شود. نیتروژن مایع با عمل تقطیر هوا به دست می آید. در فشار جو، نیتروژن در دمای -۱۹۵٫۸ درجه سانتیگراد (-۳۲۰٫۴ درجه فارنهایت) مایع می شود.
عکس نیتروژن
نیتروژن اوره خون یا آزمایش بی .یو.ان (به انگلیسی: BUN) در پزشکی میزان اوره موجود در خون تعریف شده که توسط کبد در چرخه اوره به عنوان یک محصول زائد گوارش یا هضم پروتئین تولید می شود. برای تعیین برخی بیماری ها باید این میزان مورد آزمایش قرار گیرد. در خون انسان بالغ و سالم حدود ۶ تا ۲۰ میلی گرم نیتروژن اوره در هر ۱۰۰ میلی لیتر (۶-۲۰ میلی گرم / دسی لیتر) وجود دارد.
کی تی/وی
آزمون بی.یو.ان یا مقدار اوره و نیتروژن در خون٬ نماینده سلامت کلیه در انسان است.
نیتروژن تری برمید (به انگلیسی: Nitrogen tribromide) یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۳۰۸۲۰۸۴ است. شکل ظاهری این ترکیب، جامد ناپایدار است.N(Br)(Br)Br
nitrogen tribromide
N(Br)(Br)Br
InChI=InChI=1S/3BrH.N/h3*1H;/p-3
نیتروژن تری فلورید (به انگلیسی: Nitrogen trifluoride) با فرمول شیمیایی NF۳ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۲۴۵۵۳ است. که جرم مولی آن 71.00 g/mol می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، گاز بی رنگ است.FN(F)F
Nitrogen trifluoride
Nitrogen fluorideTrifluoramineTrifluorammonia
FN(F)F
نیتروژن تری کلرید (به انگلیسی: Nitrogen trichloride) یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۶۱۴۳۷ است. که جرم مولی آن 120.365 g/mol می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، روغنی زرد مایع است.ClN(Cl)Cl
TrichloramineAgeneNitrogen(III) chlorideTrichloroazaneTrichlorine nitride
ClN(Cl)Cl
InChI=1S/Cl3N/c1-4(2)3 YKey: QEHKBHWEUPXBCW-UHFFFAOYSA-N Y
نیتروژن تری یدید (به انگلیسی: Nitrogen triiodide) با فرمول شیمیایی NI3 یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم 61603 است. که جرم مولی آن 394.719 g/mol می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، جامد قرمز است. این ترکیب یک ماده انفجاری بسیار حساس است، طوری که با لمس کردن نیز منفجر می شود. اندازه نسبتا کوچک اتم نیتروژن و نتیجتاً نزدیکی سه اتم بسیار بزرگ ید به هم، و از طرفی پایداری بالای فراورده N2 حاصل از تجزیه، علت ناپایداری این ترکیب است.IN(I)I
triiodoamine
nitrogen iodide triiodine nitride
IN(I)I
نیتروژن دی اکسید (به انگلیسی: Nitrogen dioxide) با فرمول شیمیایی NO۲• یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب کم ۳۰۳۲۵۵۲ است. که جرم مولی آن ۴۶٫۰۰۵۵ g/mol می باشد. این گاز در دمای معمولی زرد و در دماهای بالاتر به رنگ قهوه ای سرخ فام(خرمایی رنگ) است و سمی و بویی بسیار تند و زننده دارد.O==Oo:n:o
Nitrogen(IV) oxide Nitrogen(II) oxide(-I)
O==O
o:n:o
نیتروژن مایع، (به انگلیسی: Liquid nitrogen) حالت مایع عنصر نیتروژن می باشد. نیتروژن مایع، بی رنگ، بی بو (بسیار شبیه به آب) با دمایی نزدیک ۱۹۶ درجه زیر صفر بوده و از تقطیر جزء به جزء هوای مایع به دست می آید. تقطیر جزء به جزء، یکی از انواع تقطیر برای جداسازی اجزای یک مخلوط می باشد که در این جا اجزاء از طریق حرارت و گرما، به ترتیب به نقاط جوش شان می رسند. نیتروژن مایع به صورت های LIN، LN۲ و LN نشان داده می شود.
نیتروژن مایع یک سیال سرمازا می باشد که در تماس با بافت زنده موجب یخ زدگی و سرمازدگی آن بافت می شود.
در فشار جو، نیتروژن مایع در ۷۷ کلوین که برابر با ۱۹۶- درجه سلسیوس و ۳۲۱- درجه فارنهایت است، به جوش می آید.
نیتروژن، بی اثر است و به فرایند احتراق هیچ گونه کمکی نمی کند. اما وقتی به دمای بالا برسد مثلاً بر اثر رعد و برق یا درون اگزوز خودرو ها می تواند با اکسیژن ترکیب شده و به نیتروژن مونوکسید تبدیل شود.
نیتروژن
نیتروژن موستارد کلراید (به انگلیسی: Nitrogen mustard)
سرطان
رده درمانی: عوامل آلکیله کننده، ضد سرطان، مهار سیستم ایمنی
اشکال دارویی: آمپول
لنفوم، لنفوسارکوم، سرطان ریه، و لوسمی های نوع CML و CLL
نیتروژن نارکوسیس (انگلیسی: Nitrogen narcosis) یا حالت بی حسی و خواب آلودگی نیتروژن نیز از دیگر بیماری های شایع است که مکانیسم آن بسیار شبیه به اکسید نیتروژن، یا «گاز خنده» است که به عنوان گاز بیهوشی استفاده می گردد و می تواند توانائی قضاوت را مختل و غواصی را در حالتی بسیار خطرناک قرار دهد.
نیتروژن می تواند در اعماق شدید باعث واکنشی توهم زا شود. ژاک ایو کوستو آن را به عنوان «خلسه عمیق» می شناخت. حالت بی حسی و خواب الودگی نیتروژن به سرعت رخ داده و به طور معمول در طی بالا آمدن ناپدید می شود. این بیماری در غواصان مختلف می تواند در عمق و شرایط مختلف متفاوت باشد. با این حال، غواصی با تری میکس یا هلیوکس به طور قابل توجهی اثر بی حسی و خواب الودگی گاز را بی اثر می کند.
بی حالی زمانی شروع می شود که غواص در عمق ۶۶ فوتی (۲۰ متری) یا بیشتر است. در این عمق، حالت بی حسی و خواب الودگی خود را آشکار نموده و به صورت سرگیجه خفیف بروز می نماید. افزایش اثرات آن با افزایش عمق ایجاد می شود و تقریباً تمامی غواصان متوجه اثرهای آن در عمق ۱۳۲ فوتی (۴۰ متری) می گردند. در این عمق، ممکن است غواصان احساس سرخوشی، اضطراب، از دست دادن هماهنگی و عدم تمرکز گردند.
اکسید نیتروژن (انگلیسی: Nitrogen oxide) ممکن است یکی از موارد زیر باشد:
نیتریک اکسید, معروف به مونوکسید نیتروژن، (NO) ، اکسید نیتروژن ۲
نیتروژن دی اکسید (NO2)،اکسید نیتروژن ۴
دی نیتروژن مونوکسید (N2O), اکسید نیتروژن ۱ و ۳
دی نیتروژن تری اکسید (N2O3), اکسید نیتروژن ۲ و ۴
دی نیتروژن تترااکسید (N2O4), اکسید نیتروژن ۴
دی نیتروژن پنتاکسید (N2O5), اکسید نیتروژن ۵
نیتروسیلازید (N4O), اکسید نیتروژن (۱-،۰٬۱ و ۲)
تری نیترامید (N(NO2)3), اکسید نیتروژن ۰ و ۴
عنصر نیتروژن(N) به طور طبیعی از دو ایزوتوپ پایدار نیتروژن-۱۴ و نیتروژن-۱۵ تشکیل شده است. تا به حال پانزده ایزوتوپ پرتوزا از نیتروژن شناسایی شده است که جرم اتمی آن ها بین ۱۰ تا ۲۵ است.
پیوند کربن-نیتروژن به پیوندهای کووالانسی که بین اتم های کربن و نیتروژن برقرار می شود، گفته می شود.این پیوند یکی از پیوند های شناخته شده و پر کاربرد در ترکیبات آلی است.با توجه به این که نیتروژن دارای سه الکترون ظرفیت و کربن دارای چهار الکترون ظرفیت است، این دو اتم می توانند از یک تا سه پیوند کوالانسی به طور هم زمان برقرار کنند.در جدول زیر برخی از مهمترین گروه های عاملی حاوی پیوند کربن و نیتروژن آورده شده است.
تثبیت نیتروژن (به انگلیسی: Nitrogen Fixation) فرایندی است که در آن، نیتروژن موجود در جو (N2) به آمونیوم (NH4) تبدیل می گردد.
ویکی پدیا انگلیسی
نیتروژن مولکولی یا نیتروژن موجود در جو، در حالت پایه بی اثر است؛ یعنی با ماده شیمیایی دیگری برای تشکیل ترکیب جدید واکنش نمی دهد. فرایند تثبیت نیتروژن، اتم های نیتروژن را از حالت دواتمی آزاد می کند تا تغییرپذیر گردند.
از آنجا که ساختار پایه تقریباً همهٔ زیست مولکول ها از جمله اسیدهای آمینه یا به عبارتی پروتئین ها، DNA , RNA و اسیدهای نوکلئیک دارای نیتروژن است، تثبیت نیتروژن برای استمرار زندگی همه موجودات زنده لازم است.
برخی از موجودات زنده در چرخه نیتروژن، باعث تثبیت آن می شوند. اتوتروف ها این نقش را در طبیعت بر عهده دارند. گیاهان سبز، علاوه بر تثبیت کربن، تثبیت نیتروژن را نیز انجام می دهند.
تولید برودتی نیتروژن (انگلیسی: Cryogenic nitrogen) روشی صنعتی برای تولید گاز نیتروژن با خلوص بالای ۹۹٫۹۹۹۹٪ در این روش ابتدا هوا تا دمای ۱۷۳- سانتی گراد یا ۱۰۰ کلوین سرد شده و سپس به روش جداسازی هوا با استفاده از تقطیر، نیتروژن آن با ناخالصی در حدود ۱ppm جداسازی می شود. این روش نخستین بار توسط دانشمند آلمانی کارل فن لینده در سال ۱۸۹۵ ابداع شد.
نیتروژن یک بخش اساسی در ساختمان همه موجودات زنده است. نیتروژن در پروتئین ها، واحدهای ساختاری و شیمیایی همه موجودات زنده، و در مولکولهای DNA، که دستورات راهنمای ضروری برای همه فعالیت های زندگی را حمل می کنند، یافت می شود. هر چند نیتروژن ۸۰ درصد اتمسفر را تشکیل می دهد، جانوران و گیاهان نمی توانند مستقیماَ از آن استفاده کنند. باکتریهای موجود در خاک در رابطه با چرخه مجدد نیتروژن از طریق تبدیل آن به شکلی که برای موجودات زنده دیگر قابل استفاده باشد، نقش حیاتی بازی می کنند. هنگامی که گیاهان و حیوانات می میرند، باقی مانده اجساد آن ها به وسیلهٔ موجودات ذره بینی موجود در خاک باکتری های (شوره گذار) تجزیه می شود و ترکیبات نیتروژن درست می شود. ممکن است این ترکیبات توسط باکتری های شوره زدا به هوا رفته و نیتروژن در هوا را تشکیل دهند. همچنین برخی کارخانه ها برای تولید آمونیاک و کودشیمیایی آن را دریافت می کنند.
این ترکیبات همچنین توسط رعد و برق در هوا ایجاد می شوند. این ترکیبات به هنگام باران در آب حل شده، و در خاک جذب می شوند. در درون خاک، باکتریهای نیترات کننده این ترکیبات نیتروژنی را به نیترات تبدیل می کنند، که توسط گیاهان از طریق ریشه جذب می شوند. حیوانات با خوردن گیاهان نیتروژن به دست می آورند باکتریهای تجزیه کننده نیتروژن، نیتروژن را مستقیماَ از هوا دریافت کرده و نیترات درست می کند. آن ها از ریشه نخود فرنگی، لوبیا و گیاهان دیگر تغذیه می کنند باکتریهای تجزیه کننده نیترات این مراحل را بر عکس انجام می دهند. آن ها برای تأمین انرژی از نیترات استفاده می کنند و نیتروژن را مجدداً به هوا بازمی گردانند.گیاهان نیترات را به صورت پروتیئن ذخیره می کنند
گروه نیتروژن یکی از گروه های جدول تناوبی عناصر است که شامل نیتروژن (N), فسفر (P), آرسنیک (As), آنتیموان (Sb), بیسموت (Bi) و مسکوویم (Mc) است.
ویکی پدیای انگلیسی

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نیتروژن در دانشنامه آزاد پارسی

نیتْروژِن (nitrogen)
(یا: ازت) برگرفته از کلمه ای یونانی به معنای سودای طبیعی (نیترات سدیم یا پتاسیم) عنصری غیرفلزی، گازی، بی مزه، بی بو، بی رنگ، با نماد N، عدد اتمی ۷، و جرم اتمی نسبی ۱۴.۰۰۶۷تقریباً ۸۰ درصد حجم اتمسفر زمین را تشکیل می دهد و از اجزای سازندۀ پروتئین ها و اسیدهای نوکلئیک در همۀ بافت های حیوانات و گیاهان است. در صنعت، نیتروژن را از طریق تقطیر جزءبه جزء و میعان هوا به دست می آورند. ترکیبات نیتروژن برای تولید مواد غذایی، دارو ها، کودهای شیمیایی، رنگینهها، و مواد منفجره به کار می روند. پیش از شناخت چرخۀ پیچیدۀ تثبیت نیتروژن، نیتروژن را مادۀ مغزی گیاهی ای می شناختند که در کودهای شیمیایی و مواد آلی دیگر یافت می شد. در ۱۷۷۲، شیمی دان انگلیسی، دانیل رادرفورد (۱۷۴۹ـ۱۸۱۹)، آن را جداسازی، و در ۱۷۹۰، شیمی دان فرانسوی، ژان شاپتال (۱۷۵۶ـ۱۸۳۲)، آن را نام گذاری کرد. از نیتروژن در فرآیند هابر برای تولید آمونیاک (NH۳) و همچنین برای ایجاد محیط خنثی در واکنش های شیمیایی خاص استفاده می کنند.

ارتباط محتوایی با نیتروژن

نیتروژن در جدول کلمات

نیتروژن
ازت
ترکیب نیتروژن دار خون
اوره

معنی نیتروژن به انگلیسی

nitrogen (اسم)
نیتروژن ، ازت

معنی کلمه نیتروژن به عربی

نیتروژن
نتروجين

نیتروژن را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

ع ١٥:٠٧ - ١٣٩٦/٠٨/٣٠
ازت
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Aryan > Be afraid
کیومرث > که ویار
سعیده > pluralistic
امین > hypotenuse
که و یار > کهو
Kimiya > Fitting rome
سیدنیشابوری > broke the camels back
افسانه > دست مریزاد

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نام دیگر نیتروژن   • جرم مولکولی نیتروژن   • خطرات گاز نیتروژن   • چگالی گاز نیتروژن   • نیتروژن مایع   • نیتروژن مایع چیست   • نیتروژن ماشین   • کود نیتروژن   • معنی نیتروژن   • مفهوم نیتروژن   • تعریف نیتروژن   • معرفی نیتروژن   • نیتروژن چیست   • نیتروژن یعنی چی   • نیتروژن یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نیتروژن
کلمه : نیتروژن
اشتباه تایپی : kdjv,Ck
آوا : nitroZen
نقش : اسم
عکس نیتروژن : در گوگل


آیا معنی نیتروژن مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 96% )