انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1098 100 1

نیجر

/nijer/

معنی نیجر به فارسی

نیجر
یکی از جمهوری های افریقای غربی . مساحت ۱۲۶۷٠٠٠ کیلومتر مربع . سکنه ۴/۷۲۷/٠٠٠ تن . پایتخت آن نیامی با ۱۵٠٠٠٠ تن سکنه. زبان رسمی فرانسه .

نیجر در دانشنامه اسلامی

نیجر
نیجر کشوری در شمال غرب آفریقا است.
اکثر جمعیت نیجر را مسلمانان تشکیل می دهند. مسلمانان سنی مذهب پیرو مذهب مالکی هستند. صوفیان ساکن نیجر پیرو طریقت های تیجانیه، حمالیه و نیاصیه هستند. بقیه ساکنان این کشور از ادیان بومی و مسیحیت پیروی می کنند.
سابقه تشیع
اولین شیعیان ساکن در این کشور مهاجرانی از لبنان بودند که حدود سال ۱۹۲۰ م وارد این کشور شدند و بیشتر مشغول فعالیت های اقتصادی بودند اما از حدود سال ۱۹۹۰م. فعالیت تبلیغی برای تشیع توسط گروهی از طلاب اهل نیجریه در این کشور آغاز شد و از آن پس گروهی از مردمان بومی این کشور به تشیع گرویدند.
مراکز شیعی
شیعیان در این کشور دارای مراکزی اعم از مسجد، کتابخانه، مراکز آموزشی، مراکز درمانی، مؤسسات خیریه و مراکز تبلیغی و اطلاع رسانی هستند. برخی از مراکز شیعی در این کشور عبارتند از: •مرکز بزرگ فرهنگی امام باقر(ع) در شهر نیامی پایتخت کشور نیجر •مرکز الثقلین در شهر نیامی پایتخت کشور نیجر •جمعیت اسلامی الهدی •مرکز آموزشی الرسول الاکرم در شهر نیامی پایتخت کشور نیجر؛ مرکز امام صادق که زیر مجموعه این مرکز آموزشی است مجله ای را به نام ثقلین به زبان فرانسوی منتشر می کند.
شخصیت های شیعی
...
نیجر
نیجر کشوری در شمال غرب آفریقا است. اکثر جمعیت نیجر را مسلمانان تشکیل می دهند. اغلب مسلمانان این کشور سنی مذهب و پیرو مذهب مالکی هستند. اولین شیعیان ساکن در این کشور مهاجرانی از لبنان بودند.
اکثریت جمعیت نیجر مسلمانان سنی و پیرو مذهب مالکی هستند. صوفیان ساکن نیجر پیرو طریقت های تیجانیه، حمالیه و نیاصیه هستند. بقیه ساکنان این کشور از ادیان بومی و مسیحیت پیروی می کنند.
نیجر
نیجر سرزمینی صحرایی و بیابانی است که در قلب قاره آفریقا و در طول شرقی خلیج گینه قرار گرفته و یکی از مناطق بسیار گرم و خشک کره زمین محسوب می شود. سرزمین نیجر در شمال با کشورهای الجزایر و لیبی در شرق با چاد در جنوب با نیجریه در جنوب غربی با بنین و در عرب با کشورهای بورکینافاسو و مالی هم مرز است . نیجر سرزمینی بیابانی است و بلندی های مرتفع آن عمدتاً در نواحی مرکزی و شمالی واقع شده اند. آب و هوای نیجر در مجموع گرم و خشک و کم باران است .
رشد جمعیت در نیجر زائیده دو عامل اصلی نرخ تولد زیاد و میزان باروری بالای زنان است. پوشش واکسنی کودکان نیز یکی از ضعیفترین پوششهای واکسنی در کشورهای آفریقای غربی است. در نیجر، نرخ مرگ و میر مادران بسیار بالاست. مردم نیجر دارای تنوع نژادی و فرهنگی بسیاری هستند .
مردم نیجر به خانواده زبانی مختلفی تعلق دارند و عموماً با زبان نژادی صحبت می کنند. اما زبان حوصا در تمامی مناطق کشور رایج است . تا قبل از برگزاری کنفرانس ملی، کشور دارای 8 زبان ملی بود ولی با برگزاری کنفرانس ملی زبانهای بود و مارتاساواگ نیز جزو زبانهای ملی محسوب شد و بدین ترتیب تعداد آنها به 10 عدد افزایش یافت. از آن تاریخ به بعد زبان های مذکور رسما به عنوان زبانهای ملی و زبان فرانسه همچنان به عنوان زبان رسمی کشور محسوب می شوند.
اگر اسلام توانست از طریق جهاد به جزایر اسپانیا، پرتغال و یا سایر نقاط اروپا و آسیا رخنه کند. ولی در قاره سیاه آفریقا انتقال اسلام به وسیله المراویه ها بود که با گذر از تنگه جبل الطارق این دین را در شمال غربی این قاره ترویج نمودند . اما برخورد سرزمین نیجر با اسلام به سال 666 میلادی یعنی 35 سال پس از وفات پیامبر بزرگ اسلام بر می گردد. در آن سال عقبه بن نافع با سپاه خود و بدون جنگ و خونریزی با گذشتن از صحرا وارد شهر کاوار در شمال این کشور شد و پیام اسلام را برای مردم سفید و سیاه این منطقه به ارمغان آورد از آن به بعد اسلام به عنوان فرهنگ غنی و عمیق بخش شمالی مردم نیجر مطرح شد و یک روند توسعه طولانی و آرام را در پیش گرفت. در حقیقت اسلام باعث شد که در زمان اشغالگری فرانسوی ها مانند یک عامل محرک عمل نماید و به وسیله بعضی از حکام محلی و علمای مذهبی با سردادن شعار"اسلام توسط اشغالگران بی دین تهدید شده" توانستند مردم را بسیج و در برابر اشغالگران مقاومتی سرسخت داشته باشند . بعد از استقلال کشور، اسلام باز هم قدرت بیشتری یافت.در این دوره، این دین حتی در بعضی از مناطق مانند دوگوندوچی که هنوز در مقابلش سرسختی وجود داشت پیروانی به دست آورد. البته مقامات جدید، هیچگونه مخالفت علنی را با اسلام اظهار نکردند اما آنها از شریک نمودن اسلام در حکومت به شدت خوف داشتند. این نکته که بایستی به اسلام در این کشور احترام گذاشت همواره مد نظر مقامات حکومت های مختلف بر این سرزمین بوده است حتی قبل از استعمار، خیلی از سلاطین و حاکمان نیجر، به خاطر دین اسلام بر جنگ های زیادی مبادرت ورزیده و حتی قصد داشتند از آن یک حکومت اسلامی بسازند. در دوره پس از استقلال نیز حاکمان که تربیت شدگان مدارس فرانسوی بودند با زیرکی تمام، احترام به اسلامولی جهت حفظ منافع استعمار از هر گونه ورود آن به صحنه سیاسی جامعه جلوگیری کردند. اعیاد مذهبی به ویژخ عید قربان و عید فطر دارای جایگاه خاصی نزد مردم این کشور است. با فرا رسیدن این اعیاد مردم از چند هفته قبل به جنب و جوش افتاده و سعی دارند زندگی خود را دگرگون کنند. در این روزها مردم ضمن خانه تکانی، لباسهای نو بر تن می کنند. صبح روز عید قربان و یا عید فطر، بچه ها به دیدن بزرگان رفته و از آنها عیدی دریافت می کنند. از نظر رسمی نیز در این روز تمام مسئولین رده بالای مملکتی اعم از لشگری و کشوری در مسجد جامع شهر گرد آمده و نماز عید قربان را در کنار بقیه مردم به جماعت برگزار می کنند. روز تولد پیامبر عظیم الشأن اسلام که به مولود مشهور است نیز با شکوه خاصی برگزار می شود. در شب مولود تمام مقامات مهم مملکتی تا پاسی از شب ضمن قرائت قرآن و ادعیه، مراسم مخصوصی را به جای می آورند. این مراسم به طور زنده از صدا و سیما و رادیو های خصوصی بخش می شود. اهمیت این مراسم نیز به قدری است که رئیس جمهور و شخصیت های مهم کشور در آن شرکت می کنند. شب قدر نیز اعمال مخصوص به خود را داراست و با شکوه فراوان برگزار می شود. مسیحیان نیز در این کشور در کنار مسلمانان زندگی آرامی را می گذرانند .
مردم نیجر، نسبت به دیگر کشورهای غرب آفریقا از ابتلا به فرهنگ غربی تأثیرات کمتری را پذیرفته اند و ارزشهای اسلامی و سنتی در این کشور کمتر مورد تهاجم فرهنگی غرب قرار گرفته است. مردم نیجر اگر چه از گروهها و نژادهای مختلف تشکیل شده اند ولی از دیرباز تحت لوای اسلام در یک زندگی صلح آمیز و آرام در کنار هم زندگی کرده اند و این مردم در برابر قوانین اسلام از ابراز هرگونه تعلقات قبیله ای و نژادی خویش خودداری می کنند. این مردم بر خلاف مردم ساکن در نیجریه، دارای طبیعتی آرام و با صفا هستند و نسبت به روابط خویشاوندی و ارتباطات خانوادگی حساسیت خاصی را نشان می دهند.
نیجر از جمله 5 کشور جهان است که از نظر آموزش و پرورش در پائین ترین سطح قرار دارد. آموزش عالی در کشور نیجر هنوز مفهوم واقعی خود را نیافته است . دانشگاه عبد و مؤمنی دیوف تنها دانشگاه موجود در کشور است، این دانشگاه وظیفه آموزشی در سطح عالی، تحقیقات علمی و کاربردی، تعلیم و ارتقاء نیروهای عالی را بر عهده دارد و توسط یک شوراء مدیریت می شود و در آن 5 دانشکده و یک مدرسه عالی وجود دارد. اما دانشگاه اسلامی سای، به دنبال تصمیم نشست سران سازمان کنفرانس اسلامی درلاهور مبنی بر ایجاد دو دانشگاه اسلامی در غرب آفریقا (نیجر) و شرق آفریقا (اوگاندا) عملی شد. این دانشگاه زیر مجموعه فرهنگی سازمان کنفرانس اسلامی به جذب و تعلیم دانشجویان مسلمان در سراسر غرب آفریقا مشغول است.
اقتصاد نیجر در ابتدا وابستگی شدیدی به کشاورزی و دامداری داشت. اما در سال 1971 با شروع صادرات اورانیوم، بخش معادن، افقهای جدید بر اقتصاد این کشور گشود و با رشد چشمگیر قیمت این ماده در سطوح بازارهای جهانی، در آمد های خوب ارزی را نصیب این کشور کرد. با وجودتنگناهای جوی و محدودیت زمینهای قابل کشت و بارش بسیار کم باران در سال، بخش کشاورزی 40 درصد از تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص داده که جهت بر آوردن احتیاجات داخلی نیز کافی نیست . مالیات از جمله منابع دائمی برای اقتصاد کشورهاست. معادن اورانیوم، نفت، طلا و عناصر قیمتی و ذغال سنگ، کشاورزی، دامپروری ، صید، انرژی، صنعت، صنایع دستی و جهانگردی بخشهای مختلف اقتصادی نیجر را تشکیل می دهند .
نگاهی به موقعیت مسلمانان نیچر، خبرگزاری مهر، شنبه 16 تیر 1386

نیجر در دانشنامه ویکی پدیا

نیجر
مختصات: ۱۳°۳۲′ شمالی ۲°۰۵′ شرقی / ۱۳٫۵۳۳°شمالی ۲٫۰۸۳°شرقی / 13.533; 2.083
مساحت: ۱٬۲۶۷٬۰۰۰ کیلومتر
جمعیت: ۲۱٬۲۷۲٬۶۷۹
پایتخت: نیامی
طول مرزهای خشکی: ۵٬۶۹۷ کیلومتر
آب و هوا: صحرایی وشبه صحرایی
گیاهان: گیاهان صحرایی و شبه صحرایی
زمین های قابل کشاورزی: ۳ ٪
مراتع: ۷ ٪
جنگل ها: ۲ ٪
زمین های دیگر: ۸۸ ٪
آب: ۳۰۰ کم
زمین های قابل آبیاری: ۶۶۰ کم
نیجر به صورت رسمی جمهوری نیجر (به انگلیسی: Republic of Niger)، کشوری است در غرب قاره آفریقا. نیجر با مساحتی برابر با ۱٬۲۶۷٬۰۰۰ کیلومترمربع، یک کشور محصور در خشکی است که حدود ۸۰ درصد از مساحت آن توسط بیابان ها پوشیده شده است. این کشور در تاریخ ۳ اوت ۱۹۶۰ میلادی، رسماً از فرانسه اعلام استقلال کرد.
این کشور از لحاظ شاخص توسعه انسانی وضعیت بسیار ناخوشایندی دارد، به گونه ای که در سال ۲۰۱۴ مطابق با آمار و اطلاعات جمع آوری شده توسط سازمان ملل متحد، نیجر در رتبه ۱۸۸ جهان جای گرفت.
نیجر سرزمینی صخره ای و عمدتاً شن زار است. این کشور یکی از فقیرترین کشورهای جهان به شمار می رود. با این وجود دارای منابع نفتی و معادن سنگ اورانیوم است.
عکس نیجر
نیجر ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
نیجر
رودخانه نیجر
ایالت نیجر
پسنیوس نیگر یا پسنیوس نیجر
ناوچه کلاس نیجر
سیارک ۸۷۶۶ (به انگلیسی: 8766 Niger، نامگذاری:1304T-2) هشت هزار و هفتصد و شصت و ششمین سیارک کشف شده است که در ۲۹ سپتامبر ۱۹۷۳ کشف شد.
قدر مطلق سیارک برابر ۱۳٫۰۰ است.
آبالا، نیجر (به لاتین: Abala, Niger) در نیجر با جمعیت ۷۵٬۱۱۷ نفر است که در tillabéri region واقع شده است.
فهرست شهرهای نیجر
آشپزی نیجر نشان دهنده بسیاری از غذاهای سنتی آفریقایی و مقدار قابل توجهی از چاشنی ها و ترشی ها است که در غذاهای مختلف مصرف می شوند. گوشت کبابی، سبزیجات فصل و سس های مختلف برخی از مواد غذایی هستند که در این آشپزی مورد استفاده قرار می گیرد.
وعده های غذایی در نیجر به طور معمول با سالادهای رنگارنگ که از سبزیجات فصلی تهیه می گردند، آغاز می شوند. یک نمونه از وعده های غذایی نیجری، از مواد نشاسته ای (که برنج محبوب ترین آن ها است) در کنار خورش یا سس تشکیل می شود. خورش ها به طور معمول از سبزیجات تهیه می گردند، چرا که گوشت در این کشور کمیاب است. برنج و ارزن از مواد غذایی نشاسته ای هستند که در اغلب موارد در این آشپزی مورد استفاده می گیرند. کوسکوس برای مناسبت های خاص دخیره می شود. فرنی و حلیم (پودینگ) گندم برخی از تنقلات محبوب در کشور نیجر هستند.
برخی از چاشنی ها توسط مسافران عرب به نیجر برده می شوند که شامل زنجبیل، جوز هندی، دارچین، زعفران و میخک هستند. گاهی اوقات چاشنی ها برای خواباندن گوشت جهت مزه دار کردن آن، مورد استفاده قرار می گیرند.
اچ ام اس نیجر ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
اچ ام اس نیجر (جی۷۳)
اچ ام اس نیجر (۱۷۵۹)
اچ ام اس نیجر (۱۸۴۶)
اکوکان، نیجر (به لاتین: Akokan, Niger) یک منطقهٔ مسکونی در نیجر است که در Arlit Department واقع شده است.
فهرست شهرهای نیجر
ایالت نیجر (به لاتین: Niger State) یا به اختصار نیجر؛ یک ایالت در نیجریه و وسیع ترین ایالت این کشور است.
ایالت های نیجریه
ایالت نیجر ۷۶٬۳۶۳ کیلومترمربع مساحت و ۳٬۹۵۰٬۲۴۹ نفر جمعیت دارد.
پرچم نیجر برای اولین بار در ۰۱۹۵۹-۱۱-۲۳ ۲۳ نوامبر ۱۹۵۹ به رسمیت شناخته شد. به عنوان پرچم ملی شناخته می شود و همچنین دارای تناسب see below می باشد.
ویکی پدیای انگلیسی
ترا، نیجر (به لاتین: Téra) یک منطقهٔ مسکونی در نیجر است که در بخش ترا واقع شده است.
فهرست شهرهای نیجر
ترا ۱۹٬۵۰۸ نفر جمعیت دارد و ۲۲۷ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
تیم ملی فوتبال نیجر نماینده کشور نیجر در مسابقات بین المللی و آفریقایی است که زیر نظر فدراسیون فوتبال نیجر فعالیت می کند.
کنفدراسیون فوتبال آفریقا
فیفا
اولین بازی رسمی این تیم در تاریخ ۱۱ آوریل ۱۹۶۳ میلادی در برابر تیم ملی فوتبال نیجریه برگزار شده است.
رودخانه نیجر با درازای حدود ۴۰۰۰ کیلومتر، رودخانه اصلی آفریقای باختری است.
مسیر این رود به شکل هلالی از گینه آغاز شده و پس از گذر از مالی، نیجر (در مرز با بنین) و نیجریه از طریق یک دلتای بزرگ به خلیج گینه می ریزد.
دلتای این رود با نام رودخانه های نفت معروف است.
رود نیجر پس از نیل و رود کنگو، سومین رود بزرگ آفریقا است. شاخه اصلی رود نیجر، بنوئه نام دارد.
فدراسیون فوتبال نیجر (فرانسوی: Fédération Nigerienne de Football, FNFB) نهاد اداره کننده مسابقات فوتبال و فوتسال در کشور نیجر است.
این فدراسیون که در سال ۱۹۶۱ تأسیس شده عضو کنفدراسیون فوتبال آفریقا و فیفا نیز می باشد و مقر آن در شهر نیامی است.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های نیجر

نیجر با نام رسمی جمهوری نیجر، کشوری خشکی فراگرفته در آفریقای غربی است که نامش از رود نیجر برگرفته شده.
• «پرچم : ابداع پرچم کشور نیجر به سال ۱۹۵۹ یعنی یکسال قبل از استقلال بازمی گردد و متشکل از رنگ های نارنجی، سفید و سبز است. در وسط رنگ سفید یک دایرهٔ نارنجی به چشم می خورد که نشانهٔ خورشید است. نوار نارنجی در این پرچم نشانهٔ بیابان های این کشور در شمال و سفید نشانهٔ خلوص و رنگ سبز نشانهٔ علف های سبزرنگ بخش جنوبی کشور شمرده می شود.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

ارتباط محتوایی با نیجر

نیجر در جدول کلمات

نیجر را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• پایتخت شیلی   • کمک چوپان   • همسایه کنگو و کامرون   • اثر مارسل پروست   • اثر ايرج پزشك زاد   • تئوریسین   • کوهی در اروپا   • نام مادر کوروش بزرگ   • معنی نیجر   • مفهوم نیجر   • تعریف نیجر   • معرفی نیجر   • نیجر چیست   • نیجر یعنی چی   • نیجر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نیجر
کلمه : نیجر
اشتباه تایپی : kd[v
آوا : nijer
نقش : اسم خاص مکان
عکس نیجر : در گوگل


آیا معنی نیجر مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )