انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1062 100 1

نیروانا

/nirovAnA/

معنی اسم نیروانا

اسم: نیروانا
نوع: دخترانه
ریشه اسم: سنسکریت
معنی: (تلفظ: nirvānā) (سنسکریت) آخرین مرحله سلوک در نزد ' بودا ' که مرحله ی محو شدن جنبه ی حیوانی وجود و رسیدن به کمال است - آخرین مرحله سلوک در نزد

معنی نیروانا به فارسی

نیروانا
( اسم ) ۱ - طبق آیین بودا هر فرد انسان باید مراحلی را در اخلاق و سلوک بپیماید تا بمرحل. کمال و (( فنائ )) - که بودا آنرا نیروانا نامد - برسد . ۲ - عبارتست از فرو نشاندن آتش نفس یعنی آن جنب. حیوانی معصیت خیز که بحکم (( کارما )) در سرشت بشر برای ادام. حیات موجود است و همیشه انسان را زمین گیر میکند و این عمل بوسیل. پرورش جنب. مخالف آن جنب. حیوانی صورت میگیرد .

نیروانا در دانشنامه ویکی پدیا

نیروانا
نیروانا(سانسکریت: निर्वाण; پالی: निब्बान nibbāna ; پراکریتی: णिव्वाण) لغتی در زبان باستانی سانسکریت است که در بودیسم برای توصیف آنچه عمق آرامش ذهن در نتیجه اکتساب موکشه می نامند بکار می رود. بوداییان عقیده دارند هیچ کس قادر نیست نیروانا را تشریح کند و نمی توان آن را با هیچ شرح و بیانی به کلام درآورد.
تناسخ
سمساره
کارما
بودا، «نیروانا» را به صورت های متعددی تعریف کرده است به صورت شادی عظیم، صلح و آرامش، فناناپذیری، بدون شکل و قالب، آنسوی زمین، آنسوی آب، آنسوی آتش، آنسوی هوا، آنسوی خورشید و ماه، پایان ناپذیر و بیکران و همچنین رهایی از درگیری و منی و ریشه کن کردن حرص و طمع، کینه و دشمنی و فریب و تمامی خصوصیات نازیبا، به عبارت دیگر نیروانا پاکی محض و آرامش مطلق است.
نیروانا در لغت به معنی «رانده شدن با باد شدید» است.
تعریف امروزی نیروانا: بُعدی از زندگانی که در آن جا هیچ زمان و مکانی وجود ندارد. در ضمن نیروانا به معنی رهایی از خود و نیز کارما و چرخه مرگ و زندگی و به نوعی خدایی است.
نیروانا آلبومی از هنرمند اهل رومانی اینا است که در سال ۲۰۱۷ میلادی منتشر شد. این آلبوم شامل ۱۵ قطعه می باشد.
۱. Ruleta (feat. Erick)
۲.Gimme Gimme
۳.My Dreams
«نیروانا» (به انگلیسی: Nirvana) آلبومی از نیروانا است که در سال ۲۰۰۲ میلادی منتشر شد.
نیروانا: یکی ار مفاهیم بوداگرایی است.
نیروانا (گروه موسیقی): نام یک گروه گرانج آمریکایی در دههٔ ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ میلادی بود.
نیروانا (آلبوم): نام آلبوم برگزیده آثار گروه گرانج نیروانا است.
نیروانا (گروه بریتانیایی): نام یک گروه راک بریتانیایی است.
نیروانا (انگلیسی: Nirvana) فیلمی در ژانر علمی–تخیلی به کارگردانی گابریله سالواتورس است که در سال 1997 منتشر شد. از بازیگران آن می توان به کریستوفر لامبرت، امانوئل سنیه و پائولو روسی اشاره کرد.
۲۴ ژانویه ۱۹۹۷ (۱۹۹۷-01-۲۴)
نیروانا (به انگلیسی: Nirvana) یک گروه راک آمریکایی بود که در سال ۱۹۸۷ توسط کرت کوبین (گیتاریست و خواننده) و کریست ناواسلیک (گیتار بیس) در ابردین، واشینگتن بنیان نهاده شد. نیروانا چند نوازندهٔ درامز مختلف را به خود دید که هر کدام مدت کوتاهی در گروه عضویت داشتند، اما بالاخره دیو گرول که در سال ۱۹۹۰ وارد گروه شد، جای خود را در گروه محکم کرد. با وجود اینکه گروه نیروانا تنها سه آلبوم استودیویی در طول هفت سال فعالیت خود منتشر کرد، اما از این گروه به عنوان یکی از تأثیرگذارترین و مهم ترین گروه های موسیقی راک در عصر مدرن یاد می شود.
کرت کوبین – خوانندهٔ اصلی، گیتار (۱۹۸۷–۱۹۹۴)
کریست ناواسلیک – گیتار بیس (۱۹۸۷–۱۹۹۴، ۲۰۱۴)
دیو گرول – درامز، خوانندهٔ پشتیبان (۱۹۹۰–۱۹۹۴، ۲۰۱۴)
در اواخر دههٔ ۱۹۸۰، نیروانا که به جنبش گرانج در سیاتل، واشینگتن پیوسته بود، نخستین آلبوم خود تحت عنوان ضدعفونی را در سال ۱۹۸۹ از طریق یک ناشر مستقل به نام ساب پاپ منتشر کرد. نیروانا سرانجام به موسیقی ای روی آورد که از تقابلی دائماً در حال تغییر برخوردار بود و موسیقی آن ها بر بندهایی ساکت و آرام و در عوض بر ترجیع بندی هایی گوش خراش و سنگین متکی بود. پس از اینکه نیروانا قراردادی با یک ناشر عمده به نام دی جی سی رکوردز امضا کرد، موفقیت غیرمنتظرانه ای با اولین تک آهنگ از دومین آلبوم خود، بی خیال، ترانهٔ بوی روح نوجوانی می دهد بدست آورد. موفقیت ناگهانی نیروانا باعث شد سبک موسیقی آلترنیتیو راک به طور گسترده ای به محبوبیت برسد و خوانندهٔ گروه، کرت کوبین، دریافت که رسانه ها از او به عنوان «سخنگوی نسل» نام می برند و نیروانا هم «گل سرسبد گروه ها» در نسل اکس در نظر گرفته می شود. سومین آلبوم استودیویی نیروانا، در رحم که در سال ۱۹۹۳ منتشر شد، صدایی خشن داشت که آن روزها کمتر مد بود و طرفداران خود را به چالش کشید. این آلبوم به اندازه آلبوم بی خیال از نظر تجاری موفق نبود، اما همچنان یک موفقیت تجاری بزرگ محسوب می شد و مورد تحسین منتقدان قرار گرفت.
دوره فعالیت کوتاه نیروانا پس از مرگ کرت کوبین در سال ۱۹۹۴ به پایان رسید. اما از آن پس تا کنون، چند اثر مختلف از گروه تحت نظارت ناواسلیک، گرول و همسر کوبین، کورتنی لاو منتشر شده است. از زمان آغاز به کار این گروه، تنها در ایالات متحده ۲۵ میلیون نسخه از آثار این گروه به فروش رفته است. کل فروش جهانی نیروانا ۷۵ میلیون نسخه است. نیروانا در سال ۲۰۱۴ و در همان اولین سالی که واجد شرایط حضور در تالار مشاهیر راک اند رول شد، به این تالار راه یافت.
کوبین و ناواسلیک همدیگر را در دبیرستان ابردین ملاقات کردند، هرچند که بر طبق گفته کوبین، آن ها هیچوقت با هم در ارتباط نبودند. هر دوی آن ها به طور مکرر به محل تمرین گروه مولینز می رفتند و همین زمینه دوستی آن ها را فراهم کرد. کوبین قصد داشت تا یک گروه موسیقی به همراه ناواسلیک افتتاح کند، اما ناواسلیک به درخواست های کوبین که حتی به او یک نوار دمو از گروه فکال متر هم داده بود، پاسخ نمی داد. سه سال پس از اینکه آن دو برای اولین بار با هم ملاقات کردند، ناواسلیک به کوبین خبر داد که او بالاخره به نوار دمو فیکال متر که کوبین به او داده بود، گوش کرده و پیشنهاد داد که یک گروه موسیقی ایجاد کنند. آن دو Bob McFadden را به عنوان نوازندهٔ درامز به خدمت گرفتند، اما پس از تنها یک ماه پروژه از هم پاشید. در اواخر سال ۱۹۸۷، کوبین و ناواسلیک Aaron Burckhard را به عنوان درامر به خدمت گرفتند. آن سه آهنگ از نوار دموی فکال متر را با هم تمرین می کردند، اما کمی پس از تشکیل شدن گروه، شروع به نوشتن آثار جدید کردند.
باشگاه فوتبال تارنبی نیروانا (به انگلیسی: Thurnby Nirvana Football Club) یک باشگاه فوتبال در شهر تانرکورت، کشور انگلستان است که در سال ۲۰۰۸ میلادی تأسیس شده است.
لیگ برتر فوتبال انگلستان
نیروانا (به انگیسی: Nirvana) ،  گروه آلترناتیو راک آمریکایی، ۳ آلبوم استدیویی ، ۲۱ تک آهنگ ، ۳ آلبوم زنده ، ۲ آلبوم چندآهنگه ، ۴ آلبوم گردآوری شده و ۲ کلکسیون جعبه ای دارد.
تاریخ انتشار: ۱۵ ژوئن
لیبل: Sub Pop (SP-34)
در قالب: لوح فشرده و کاست
(sales thresholds)
Bleach
Nevermind

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نیروانا در دانشنامه آزاد پارسی

نیرْوانا (Nirvana)
(به زبان سانسکریت، یعنی «فنا») در فلسفۀ دینی هند، نوعی حالت متعالیِ رها از رنج و فارغ از هستیِ محسوسِ فردی، هدف غایی دینی ای که هویتش بیشتر اوقات با آیین بودا شناخته می شود. این واژه مشتق از فعلی است به معنی «سرد شدن» یا «خاموش کردن»، مانند خاموش کردن شمع. معنی نهفته در این واژه آن است که شعله های هوس، نفرت، آز و نادانی فقط در حالت نیروانا خاموش می شوند. با رسیدن به نیروانا، چرخۀ بی پایان تناسخ بازمی ایستد. در حوزۀ پژوهش های غربی، مجادله های فراوانی در خصوص ماهیت آن جریان داشته است؛ عده ای از دانش پژوهان عقیده دارند که نیروانا متضمن فنای کامل است و عده ای دیگر آن را سعادت ابدی تعبیر می کنند. این هر دو عقیده مسئله آفرین اند، زیرا نیروانا اصولاً وصف ناشدنی است و فقط به نحو مستقیم و شهودی می توان آن را شناخت. بوداییانِ مهایانا در آسیای شرقی نیروانا را نه به منزلۀ هدفی بیرونی بلکه مربوط به عمق وجود شخص تعبیر می کنند، که فقط نیاز به شناخته شدن دارد. آنان از نیروانا با تعبیرهایی چون بودائیست، چنان شدگی، و تهی گشتگی سخن می گویند.

ارتباط محتوایی با نیروانا

نیروانا را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد کاربران

زهرا ٢١:٤٤ - ١٣٩٥/٠٩/٠٩
آسودگی خیال
|

حسام ١١:٣٣ - ١٣٩٥/١١/٣٠
سنسکریت،،، آخرین مرحله سلوک در نزد «بودا» که مرحله محو شدن جنبه حیوانی وجود و رسیدن به کمال است:
بودا ... برای رهایی از درد به جست و جوی نیروانا می پردازد. (زرین کوب،300)
|

MAHDI ٠٠:٤٧ - ١٣٩٦/٠٤/٣٠
قدرت تفکر در مورد وجودیت خودمان وخود شناسی
|

جلال ١٤:٣٦ - ١٣٩٦/٠٩/٠٩
الهه کمال
|

دل1401 ٠٥:١٨ - ١٣٩٧/٠٣/٢٧
روشنیدگی و اشراق.همریشه انیران به معنی نورانی.مرحله ای از سلوک در ایین مهر و انوار
|

سیمین ١٤:٠٤ - ١٣٩٧/٠٤/٠٤
دستیابی به کمال
|

یوسف حیدری ١٥:٠١ - ١٣٩٧/٠٦/١٥
آخرین مرحله سلوک و رسیدن به کمال انسانی
|

حانیه ١١:٢٩ - ١٣٩٧/٠٦/٢٥
روشنی - نیروانا برگرفته از آیین بودایی میباشد
|

سوسن ١٧:١٤ - ١٣٩٧/٠٨/٠٨
در آیین میترائیسم
هفتمین و آخرین مرحله تکامل انسان
و رسیدن ب "نهایت کمال" و"بهشت جاوید"
و محوشدن در ذات آفریدگار توانا
"نیروانا" نام دارد.
نیروانا:نهایت کمال
|

Hadiseh ١٦:٠٠ - ١٣٩٧/٠٨/٢٦
خوشی مطلق
|

Nirvana ٢٠:٥٧ - ١٣٩٧/١٠/٢٧
آخرين مرحله ى سلوك و راه خدا شناسي رأ نيروانا مي نامند. من اين اسم رأ خيلي دوست دارم چون اسمم نيروانا تم است😀
|

Nirvana ٢١:٠٨ - ١٣٩٧/١٠/٢٧
آخرين مرحله ى سلوك و راه خدا شناسي را نيروانا مي نامند. من اسمم نيروانا را خيلي دوست دارم چون اسمم تك است 😀
|

علی سیریزی ١٣:١٦ - ١٣٩٨/٠٤/٢٣
لغتی در زبان باستانی سانسکریت است که در بودیسمبرای توصیف آنچه عمق آرامش ذهن در نتیجه اکتساب موکشه می‌نامند بکار می‌رود.
بوداییان عقیده دارند هیچ‌کس قادر نیست نیروانا را تشریح کند و نمی‌توان آن را با هیچ شرح و بیانی به کلام درآورد.
|

سهیلا ٠٠:١٤ - ١٣٩٨/٠٧/١٨
زیبا و خوش آهنگ 👏🏻👏🏻
|

Edlia ٠٢:٥٥ - ١٣٩٨/٠٧/٣٠
نیروانا : نهایت کمال و زیبایی مطلق انسان
|

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Aryan > Be afraid
کیومرث > که ویار
سعیده > pluralistic
امین > hypotenuse
که و یار > کهو
Kimiya > Fitting rome
سیدنیشابوری > broke the camels back
افسانه > دست مریزاد

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی نیروانا   • دانلود نیروانا   • نيروانا قاسم خاني   • نیروانا اسم دختر است یا پسر؟   • اسم نیروانا در ثبت احوال   • معنی اسم نیروانا در اسلام   • گروه موسیقی نیروانا   • خواننده نیروانا   • مفهوم نیروانا   • تعریف نیروانا   • معرفی نیروانا   • نیروانا چیست   • نیروانا یعنی چی   • نیروانا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نیروانا
کلمه : نیروانا
اشتباه تایپی : kdv,hkh
آوا : nirovAnA
نقش : اسم
عکس نیروانا : در گوگل


آیا معنی نیروانا مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )