انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1025 100 1

نیروی دریایی

معنی نیروی دریایی به فارسی

[naval base] [علوم نظامی] مکانی دریایی که آماد و پشتیبانی امور و عملیات یگان های شناور را بر عهده دارد

نیروی دریایی در دانشنامه ویکی پدیا

نیروی دریایی
نیروی دریایی به بخشی از بدنه ارتش کشورها گویند که مسئولیت جنگ بر روی آب را بر عهده دارند. بدنه نیروی دریایی عمدتاً از کشتی های جنگی و زیردریایی های جنگی ساخته شده اند.
از زمانهای بسیار قدیم و با پیدایش قایق ها و کشتی های کوچک این نیرو در ارتشهای باستانی شکل گرفت. پس از اختراع موتور بخار کشتی ها سریعتر شدند و رفته رفته این نیرو به یکی از اصلی ترین اجزای ارتشها تبدیل گشت. کشورهایی شامل مرزهای دریایی دارای نیرویی دریایی در ارتش خود هستند
عکس نیروی دریایی
یک نیروی دریایی آب های آبی، یک نیروی دریایی است که از توان عملیات در آب های عمیق اقیانوس های آزاد برخوردار است. این اصطلاح بیشتر در انگلستان برای بیان توانایی نظامی دریایی مورد استفاده قرار می گیرد. گرچه تعاریف متعددی از چنین نیروی دریایی ارائه شده است، اما بطور کلی با توانایی کنترل بر مناطق وسیعی از دریا در ارتباط است.
اصطلاح «نیروی دریایی آب های آبی» یک اصطلاح جغرافیای دریایی است که در برابر «نیروی دریایی آبهای قهوه ای» و «نیروی دریایی آبهای سبز» قرار می گیرد.
خدمت امنیت دفاعی ایالات متحده، نیروی دریایی آب های آبی را چنین تعریف می کند: «یک نیروی دریایی که از توان عملیاتی در آب های عمیق اقیانوس های آزاد برخوردار است. نیروی دریایی آب های آبی به یک کشور امکان انجام یک پروژهٔ نظامی در فراتر از مرزهای خود را می دهد و معمولاً دارای یک یا چند ناو هواپیمابر است. نیروی های دریایی آب های آبی کوچک تر از توان عملیاتی کمتر و در مدت زمان محدودتری برخوردارند.»
نیروی دریایی آلمان (به آلمانی: Deutsche Marine) بخشی از ارتش آلمان موسوم به بوندس ور محسوب می شود. مهم ترین مأموریت نیروی دریایی آلمان، شرکت در عملیات های حفظ و برقراری صلح و هم چنین حفاظت از منافع ملی و مرزهای جمهوری فدرال آلمان و کشورهای هم پیمان با آن کشور محسوب می شود.
"فرمان ناوگان" (Flottenkommando), Glücksburg
"فلوتیلا ۱" (Einsatzflottille 1), Kiel
فلوتیلا فرماندهی ۱
اسکادران کرووت ۱ (۱. Korvettengeschwader), Warnemünde
اسکادران زیر دریایی ۱(۱. Unterseebootgeschwader), Eckernförde
مرکز فرماندهی زیردریایی (Ausbildungszentrum Unterseeboote), Eckernförde
اسکادران ضد تاکتیکی مین ۳ (۳. Minensuchgeschwader), Kiel
اسکادران گشت ضربتی دریایی ۷(۷. Schnellbootgeschwader), Warnemünde
اسکادران ضد تاکتیکی مین روب ۵ (۵. Minensuchgeschwader), Kiel
گروه حفاظت ضربتی (Marineschutzkräfte), Eckernförde
یک شرکت پشتیبانی و فرماندهی
چهار شرکت حفاظت ضربتی (Marinesicherungskompanie)
گروه جنگ افزارهای خاص(Spezialisierte Einsatzkräfte Marine), Eckernförde
شرکت پشتیبانی و فرماندهی
شرکت غواصان ضربتی (Kampfschwimmerkompanie)
شرکت غواصان ضربتی (ضد تاکتیک و خنثی گران مواد منفجرهMinentaucherkompanie)
شرکت پشتیبانی غواصان (KS-Unterstützungskompanie)
شرکت عملیات خاص (مانند پیاده و سوار کردن نیروها)
شرکت پشتیبانی
مرکز آموزش های حرفه ای
تاریخچه نیروی دریایی آلمان به ناوگان امپراطوری (Reichsflotte) در طی انقلاب ۱۸۴۸ تا ۱۸۵۲ بر می گردد. اما به طور دقیق تر می توان ریشه آن را در ناوگان دریایی پروسیان که بعدها به ناوگان فدرال آلمان شمالی (Norddeutsche Bundesmarine) (۱۸۶۶ تا ۱۸۷۱) تبدیل شد جستجو کرد که این ناوگان نیز در طی سال های ۱۸۷۲ تا ۱۹۱۸ به ناوگان امپراطوری (نیروی دریایی امپراتوری آلمان) ارتقا یافت. در طی سال های ۱۸۷۲ تا ۱۹۱۸ به ناوگان موقت امپراطوری(Vorläufige Reichsmarine) و سپس به Reichsmarineتغییر نام داد. در طی سال های ۱۹۳۵ تا ۱۹۴۵ نیز به نیروی دریایی جنگی (کریگز مارینه) معروف شد.
در سال ۱۹۵۶ با الحاق آلمان غربی به ناتو نیروی دریایی جدیدی شکل گرفت که به نیروی دریایی فدرال (بوندس مارین) شهرت یافت. با اتحاد دو آلمان در سال ۱۹۹۰، تصمیم گرفته شد که به جای نام بوندس مارین از نام "Deutsche Marine" (نیروی دریایی آلمان") استفاده شود.
ناوچه جنگی "کارلسروهه" در حال نجات افرادی که کشتی شان در سواحل سومالی غرق شده است. این ناو در یک مانور ضد حملات تروریستی با نام آزادی ابدی که در آوریل ۲۰۰۵ برگزار شد شرکت می کرد.
نیروی دریایی ارتش آزادی بخش خلق چین شاخهٔ دریایی ارتش آزادی بخش خلق جمهوری خلق چین است.این نیرو در سال ۱۹۵۰ بر پا شد و منشاء آن یکان هایی دریایی بودند که هنگام جنگ داخلی چین می جنگیدند. در دههٔ ۱۹۵۰ و اوایل دههٔ ۱۹۶۰ اتحاد شوروی به نیروی دریایی ارتش آزادی بخش کمک هایی به شکل فرستادن مستشاران دریایی و صادرات تجهیزات و تکنولوژی انجام داد.
نیروهای زیردریایی نیروی دریایی ارتش آزادی بخش خلق چین
نیروهای سطح دریایی نیروی دریایی ارتش آزادی بخش خلق چین
نیروهای دفاع ساحلی نیروی دریایی ارتش آزادی بخش خلق چین
تفنگداران دریایی ارتش آزادی بخش خلق چین
نیروهای هوابرد نیروی دریایی ارتش آزادی بخش خلق چین
تا پیش از دههٔ ۱۹۹۰ این نیرو نقشی فرعی در کنار نیروی زمینی ارتش آزادی بخش خلق چین داشت.
در سال ۲۰۰۸ ژنرال چیانلی هوا اعلام کرد که چین برنامه ای برای به آب انداختن ناوگان کوچکی از ناوهای هواپیمابر در آینده ای نزدیک دارد، ولی این ناوگان برای مقاصد دفاع منطقه ای است و نه لشکرکشی. در سال ۲۰۱۳ مقام های رسمی ارتش آزادی بخش خلق چین طرح کلی برنامه ای را برای فعالیت این نیرو در زنجیره نخستین جزیره ها شرح دادند. استراتژیست های چینی توسعهٔ نیروی دریایی را از یک نیروی دریایی سبز به یک نیروی دریایی آبی آفندی و پدافندی منطقه ای پیش بینی کردند.
نیروی دریایی ارتش آزادیبخش خلق چین شامل پنج شاخه می شود:
مختصات: ۲۷°۰۸′۳۴″شمالی ۵۶°۱۲′۵۵″شرقی / ۲۷٫۱۴۲۷°شمالی ۵۶٫۲۱۵۴°شرقی / 27.1427; 56.2154
ناو ببر (خرمشهر و گشت زنی در آب های خلیج فارس)
کشتی سیمرغ (خرمشهر)
کشتی شاهرخ (خرمشهر)
ناو پلنگ (آبادان و گشت زنی در آب های خلیج فارس)
کشتی کرکس (بندر شاهپور، بندر امام خمینی فعلی)
کشتی شهباز (بندر شاهپور، بندر امام خمینی فعلی)
پنج شناور دیگر (بندر شاهپور، بندر امام خمینی فعلی)
نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران (نداجا) یکی از نیروهای چهارگانه ارتش جمهوری اسلامی ایران است که مسئولیت حفاظت و حراست از آب های سرزمینی، فلات قاره و مناطق انحصاری، اقتصادی و جزایر جمهوری اسلامی ایران کشور در برابر هر گونه تجاوز نظامی خارجی را دارد. در حال حاضر فرماندهی این نیرو بر عهده دریادار حسین خانزادی است.
به مناسبت موفقیت نظامیان نیروی دریایی ایران و به ویژه مقاومت ناوچه پیکان در برابر حمله دریائی و هوائی ارتش عراق در ۷ آذر ۱۳۵۹، با تأیید روح الله خمینی، این روز، روز نیروی دریایی نامگذاری شد.
به لحاظ موقعیت استراتژیک و تاریخی خلیج فارس به عنوان یکی از اولین دریاهای محصور شناخته شده جهان، امنیت این دریا هرازگاهی مورد نظر یکی از پادشاهان ایران قرار می گرفته است. اولین گزارش از یک نیروی دریایی مجهز محلی در ایران، مربوط به دوران انوشیروان است که به قصد تسخیر عربستان، نیروی دریایی عظیمی را در ابوله واقع در اروندرود تجهیز نمود و با آن به عدن در دریای سرخ رسید و آن را مسخر خویش ساخت. البته تا پیش از آن و در لشکر کشی های هخامنشیان به اروپا نیز گاه ذکری از نیروی دریایی قوی ایران شده است.
نیروی دریایی ارتش سوریه (عربی: البحریة العربیة السوریة‎) نیروی دریایی بخشی از نیروهای مسلح سوریه است. وظیفه اصلی آن حفاظت از ساحل های سوریه و تضمین امنیت آب های سوریه است. زیر شاخه های این سازمان نیروهای دفاعی ساحلی سوریه و نیروی پیاده نظام دریایی سوریه است که از اواخر سده ۲۰ آغاز به کار کرده است. نیروی دریایی سوریه کوچک به شمار می رود، چنانچه تنها حدود ۴٬۰۰۰ سرباز و ۲٬۵۰۰ سرباز ذخیره و ۱٬۵۰۰ سرباز پیاده در اختیار دارد که وظیفه دارند که از سه بندرگاه اصلی سوریه حفاظت کند.
مجهزسازی نیروی دریایی سوریه محدود است، چنانچه یک زیردریایی، دو ناوچه، سه کشتی آبی خاکی رزمی، هفت کشتی مین روب، ۲۳ قایق موشک، ۱۳ بالگرد برای پروازهای دریایی و یک کشتی آموزشی با مدل نامعلوم به نام «الأسد» را در اختیار دارد.
نیروی دریایی سوریه در ۲۹ اوت سال ۱۹۵۰ تأسیس شد. در زمان تأسیس تا الآن در نبردها فقط در نبرد دریایی لاذقیه خلال جنگ یوم کیپور سال ۱۹۷۳ شرکت کرده است. همچنین دولت بشار اسد متهم است که با آن در محاصره لاذقیه در ۱۴ و ۱۵ اوت سال ۲۰۱۱ خلال تظاهرات های سوریه، این شهر را بمباران کرده است.
نیروی دریایی استونی (به استونیایی: Eesti Merevägi) بخشی از ارتش استونی است که وظیفهٔ حفاظت از مرزها و سرزمین های آبی این کشور و همچنین عملیات در مناطق مختلف جهان در دریاها و اقیانوس ها را دارد.
Estonian Navy
نیروی دریایی استونی با داشتن ۳۵۰ نیروی فعال و ۱۵۰۰ نیروی ذخیره یکی از نیروهای دریایی کوچک در جهان است.
Madrus
نیروی دریایی امپراتوری آلمان (به آلمانی: Kaiserliche Marine) در زمان شکل گیری امپراتوری آلمان تشکیل گردید. نیروی دریای امپراتوری آلمان از توسعهٔ نیروی دریایی کوچک پروس ایجاد گردید و در بین سال های ۱۸۷۱ و ۱۹۱۹ فعالیت می کرد. مأموریت این نیرو، بطور عمده دفاع از مواضع دریایی امپراتوری آلمان بود. قیصر ویلهلم دوم، بطور قابل ملاحظه ای نیروی دریایی امپراتوری آلمان و مأموریت آن را ارتقاء داد. رهبری اصلی این نیروی بر عهدهٔ دریا سالار آلفرد فن تیرپیتس (۱۸۴۹- ۱۹۳۰) بود که بطور قابل ملاحظه ای این نیروی را از لحاظ کمی و کیفی با پیروی از نظریه های قدرت دریایی رزم آرای آمریکایی، آلفرد ماهان ارتقاء داد. پیامد این امر، ایجاد رقابت تسلیحاتی بین بریتانیا و امپراتوری آلمان و شکل گیری یکی از بزرگترین نیرو های دریایی جهان و دومین قدرت دریایی پس از نیروی دریایی پادشاهی بریتانیا بود. نیروی دریایی سطحی آلمان در خلال جنگ جهانی اول ناکارا و تنها عملیات عمده آن، نبرد یوتلاند بود. با این وجود، از لحاظ زیر سطحی بطور قابل ملاحظه ای توسعه یافت و تهدیدی جدی برای سیستم تدارکات بریتانیا محسوب می شد.
بحران ساموا
شورش ابوشیری
شورش مشتزن ها
نیروی دریایی امپراتوری ژاپن (IJN) (Kyūjitai: 大日本帝國海軍 Shinjitai: 大日本帝国海軍 Dai-Nippon Teikoku Kaigun راهنما·اطلاعات یا 日本海軍 Nippon Kaigun, «نیروی دریایی امپراتوری کبیر ژاپن») نیروی دریایی امپراتوری ژاپن از ۱۸۶۹ تا ۱۹۴۷ بود، که در آن سال در پی ماده ۹ قانون اساسی ژاپن به عنوان ابزاری برای حل بحرانهای بین المللی منحل شد. پس از انحلال این نیرو قوای دریایی دفاعی ژاپن تشکیل شد.
نیروی دریایی ژاپن در ۱۹۲۰ پس از نیروی دریایی سلطنتی و نیروی دریایی ایالات متحده سومین نیروی دریایی بزرگ جهان بود. این نیرو برای عملیاتهای هوایی مورد حمایت نیروی هوایی امپراتوری ژاپن بود. این نیرو دشمن اصلی متفقین غربی در جنگ اقیانوس آرام بود.
نیروی دریایی امپریال روسیه (انگلیسی: Imperial Russian Navy) نیروی دریایی امپراتوری روسیه بود. به طور رسمی در سال ۱۶۹۶ تأسیس شد و تا زمانی که در جریان انقلاب فوریه ۱۹۱۷ منحل شد، ادامه یافت. این نیرو از نیروی کوچکتر، پیش از آن که پادشاه پطرس بزرگ بنیانگذاری نیروی دریایی منظم روسیه در دور دوم مبارزات آزوف به وجود بیاید، توسعه یافت.
اسماعیل یاسین در نیروی دریایی (عربی: إسماعيل يس في الأسطول‎) یک فیلم به کارگردانی فطین عبدالوهاب است که در سال ۱۹۵۷ منتشر شد. از بازیگران آن می توان به محمود الملیجی اشاره کرد.
Khalil Diab
Ramses Naguib
Gamal El Leithy
بال های نیروی دریایی (انگلیسی: Wings of the Navy) فیلمی در ژانر درام به کارگردانی لوید بیکن است که در سال ۱۹۳۹ منتشر شد.
جورج برنت
اولیویا دی هاویلند
جان پین
فرانک مک هیو
جورج میکر
هنری اونیل
هاوارد هیکمن
جان لیتل
جان ریدگلی
جاناتان هیل
جوزف کرئان
رجیس تومی
ویکتور جوری
آلبرتو مورین
تاکتیک نیروی دریایی مجموعه ای از روشها و شیوه هایی است که نیروی دریایی کشورها جهت درگیرشدن با ناوگان دشمن در دریا بکار می گیرند و هدف از طرح ریزی و اجرای آن، کسب پیروزی در نبرد دریایی با حداکثر موفقیت در انهدام قوای دشمن در کنار صرف کمترین هزینه مالی و انسانی قوای خودی، می باشد.
تاکتیک نظامی
راهبرد نیروی دریایی
عبارت تاکتیک نیروی دریایی معادل عبارت تاکتیک نظامی در نبردهای زمینی است. موضوع تاکتیک ها در نیروی دریایی با مسئله راهبرد نیروی دریایی تفاوت دارد. تاکتیک های نیروی دریایی مربوط به اقداماتی هستند که یک فرمانده در جریان نبرد و در حضور دشمن انجام می دهد در حالی که راهبردها با طرح جامع و کلی نیروی دریایی برای دستیابی به پیروزی مربوطند. تعین راهبردهای کلی به فرمانده کمک می کند تا نیروهای خود را به مکان هایی که برایش سودمند خواهد بود منتقل کند.
مختصات: ۳۵°۰۵′۴۵″شمالی ۱۱۱°۳۲′۰۲″غربی / ۳۵٫۰۹۵۹°شمالی ۱۱۱٫۵۳۳۹°غربی / 35.0959; -111.5339
وبگاه رسمی
تداخل سنج نوری آزمایشی نیروی دریایی (به انگلیسی: Navy Prototype Optical Interferometer) نام یک تداخل سنج نوری است که در فلگستف در آریزونا قرار دارد.
این تاسیسیات متعلق به رصدخانه نیروی دریایی ایالات متحده است.
کیفیت رزلوشن تصاویر این تداخل سنج اپتیکی در جهان کم نظیر توصیف شده است.
فرانسیس در نیروی دریایی (انگلیسی: Francis in the Navy) فیلمی در ژانر کمدی به کارگردانی آرتور لوبین است که در سال ۱۹۵۵ منتشر شد.
۲۴ اوت ۱۹۵۵ (۱۹۵۵-08-۲۴)
آی ام دی بی
گربه های جهنمی نیروی دریایی (به انگلیسی: Hellcats of the Navy) فیلمی ۸۲ دقیقه ای به کارگردانی نیتن اچ. جوران با بازی رونالد ریگان است.
فهرست فیلم های نیتن جوران
گروه توسعه جنگاوری ویژه نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا (انگلیسی: United States Naval Special Warfare Development Group) مشهور به تیم شش، یک نیروی عملیات ویژه و نمایندهٔ نیروی دریایی در فرماندهی مشترک عملیات ویژه است. همچنین فرماندهی عملیاتی این گروه بر عهدهٔ فرماندهی مشترک عملیات ویژه می باشد. بیشتر اطلاعات مربوط به این گروه محرمانه است و جزئیات فعالیت های این گروه معمولاً توسط کاخ سفید و وزارت دفاع آمریکا فاش نمی شود. این گروه و همتای آن در ارتش (نیروی دلتا) تیم های اصلی مبارزه با تروریسم نیروهای مسلح ایالات متحده آمریکا می باشند.
نیروی دلتا
حمله ایالات متحده آمریکا به پاناماجنگ خلیج فارسOperation Restore HopeOperation Gothic Serpentنبرد موگادیشوManhunt for Serbian War CriminalsJoint Task Force Liberiaجنگ افغانستانOperation Anacondaجنگ عراقMaersk Alabama hijackingمرگ اسامه بن لادننجات جسیکا بیوکنن و پول هگن
2014 hostage rescue operations in Yemen
ریشه های تأسیس این گروه را می توان در نتیجه عملیات پنجه عقاب جستجو کرد. در زمان بحران گروگانگیری ایران در سال ۱۹۷۹، ریچارد مارکینکو یکی از دو نمایندهٔ نیروی دریایی ایالات متحده در ستاد مشترک ارتش بود که از آن به عنوان «تیم عملیات تروریستی» (Terrorist Action Team) یاد می شود. هدف این تیم تنظیم عملیات آزاد سازی گروگان ها در ایران بود. به دنبال فاجعه ای که در جنگ اول خلیج فارس در ایران رخ داد، نیروی دریایی نیازمند یک واحد ضد تروریستی تمام وقت بود که مارکینکو را برای طراحی و توسعهٔ آن موظف نمود. مارکینکو اولین افسر فرماندهٔ این واحد جدید بود.
مختصات: ۳۶°۳۵′۵۲″شمالی ۱۲۱°۵۲′۲۴″غربی / ۳۶٫۵۹۷۸۸۹°شمالی ۱۲۱٫۸۷۳۳۱۲°غربی / 36.597889; -121.873312
وب گاه رسمی دانشگاه
مدرسه عالی نیروی دریایی (به انگلیسی: Naval Postgraduate School) از دانشگاه های آمریکا و متعلق به نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا است. این دانشگاه در شهر مونته ری ایالت کالیفرنیا واقع است.
http://en.wikipedia.org/wiki/Naval_Postgraduate_School
کالج جنگی نیروی دریایی (انگلیسی: Naval War College) کالج افسری و «خانهٔ فکر» نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا واقع در نیوپورت، رود آیلند است. این کالج رهبران را آموزش داده و از تعریف نیروی دریایی آینده، و نقش های و مأموریت های مرتبط، آمادگی رزمی پشتیبانی و شراکت های جهانی دریایی را تقویت می کند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نیروی دریایی در جدول کلمات

نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران
نداجا
نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران
نداجا
فرمانده نیروی دریایی خشایار شاه
ارتیمس

معنی نیروی دریایی به انگلیسی

armada (اسم)
ناوگان ، نیروی دریایی ، بحریه
navy (اسم)
ناوگان ، نیروی دریایی ، بحریه ، کشتی جنگی
sea power (اسم)
نیروی دریایی ، قدرت بحری ، کشور حاکم بر دریاها

معنی کلمه نیروی دریایی به عربی

نیروی دریایی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• حقوق نیروی دریایی   • نیروی دریایی ارتش سیرجان   • حقوق نیروی دریایی ارتش چقدر است   • تجهیزات نیروی دریایی ایران   • نیروی دریایی سپاه   • نیروی دریایی شاهنشاهی   • لباس نیروی دریایی   • استخدام نداجا   • معنی نیروی دریایی   • مفهوم نیروی دریایی   • تعریف نیروی دریایی   • معرفی نیروی دریایی   • نیروی دریایی چیست   • نیروی دریایی یعنی چی   • نیروی دریایی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نیروی دریایی
کلمه : نیروی دریایی
اشتباه تایپی : kdv,d nvdhdd
عکس نیروی دریایی : در گوگل


آیا معنی نیروی دریایی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )