انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1032 100 1

نیروی هوایی

نیروی هوایی در دانشنامه ویکی پدیا

نیروی هوایی
نیروی هوایی در بیشتر کشورها بخشی از نیروهای مسلح کشور است که وظیفه نبرد هوا-پایه را به عهده دارد.
نیروی هوایی ایران
نیروی هوایی اسرائیل
نیروی هوائی معمولاً از انواع هواگردها به ویژه جنگنده و بمب افکن و هواپیماهای ترابری استفاده می کند.
در بعضی از کشورها وظایف نظامی مربوط به فضا (مانند پرتاب و اداره ماهواره های جاسوسی یا موشک های قاره پیما) نیز به عهده نیروی هوائی آن کشور است.
عکس نیروی هوایی
نیروی هوایی ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
نیروی هوایی (فیلم)
نیروی هوایی (محله تهران)
«نیروی هوایی» (انگلیسی: Air Force (film)) یک فیلم به کارگردانی هاوارد هاکس است که در سال ۱۹۴۳ منتشر شد.
۳ فوریه ۱۹۴۳ (۱۹۴۳-02-۰۳)
نیروی هوایی نام یکی از محله های شهر تهران است. این محله در سمت شرق تهران قرار دارد و جزئی از منطقه ۱۳ شهرداری تهران به حساب می آید. این محله از جنوب به خیابان پیروزی، از شرق به خیابان ۳۰ متری نیروی هوایی، از شمال به پادگان نیروی هوایی و از غرب به خیابان دهقان محدود می شود. تاریخچه شکل گیری محله نیروی هوایی به اوایل دهه ۱۳۴۰ شمسی باز می گردد. اولین ساکنان این محله افسران و درجه داران نیروی هوایی ارتش ایران بودند و به همین دلیل و همچنین مجاورت با پادگان نیروی هوایی به این نام خوانده می شود. نیروی هوایی از شبکه خیابانی منظمی برخودار است که خیابان های اصلی آن در راستای شمالی - جنوبی قرار دارند و کوچه های در جهت شرق به غرب امتداد یافته اند. خیابان پنجم، اول و فلکه دوم نیروی هوایی از مکان اصلی این محله محسوب می شوند که تجمع کاربری تجاری در آن ها بیشتر است. مثال:تمام خیابان ۱/۳۰ تا ۱۴/۳۰ جز نیرو هوایی محسوب می شود.
نیروی هوایی آلمان نازی در کنار نیروی زمینی و دریایی یکی از سه بخش ارتش آلمان نازی بود. این نیرو در واقع مجموعهٔ نیروی آفندی و پدافندی هوایی بود و در جنگ جهانی دوم بیشتر در پشتیبانی نیروی زمینی ارتش آلمان فعالیت عمده داشت.
نیروی هوایی آلمان در دوران ناسیونال سوسیالیسم یا به اختصار آلمان نازی و به تعبیر دیگر رایش سوم فقط دو فرماندهٔ کل داشت. مارشال امپراتوری هرمان گورینگ که در مدت کوتاهی مانده به پایان جنگ جهانی دوم توسط هیتلر برکنار شد و ژنرال فیلد مارشال ریتر فون گرایم. نیروی هوایی آلمان زیر نظر وزارت هوانوردی آلمان اداره می شد تا آنکه در سال ۱۹۴۴ فرماندهی نیروی هوایی آلمان تشکیل شد.
لوفت وافه
تاریخ آلمان
نیروی هوایی ارتش آزادی بخش خلق چین (به چینی: 中国人民解放军空军) بخش هوایی ارتش آزادی بخش خلق چین می باشد.این نیرو در سال ۲۰۱۰ با داشتن بیش از ۳۳۰۰۰ نفر پرسنل و ۲۵۰۰ فروند هواپیمای نظامی بزرگ ترین نیروی هوایی در آسیا و سومین نیروی هوایی دنیا پس از آمریکا و روسیه بود.
پایگاه اول: تهران (مهرآباد)
پایگاه دوم: تبریز
پایگاه سوم: همدان
پایگاه چهارم: دزفول
پایگاه پنجم: امیدیه؟
پایگاه ششم: بوشهر
پایگاه هفتم: شیراز
پایگاه هشتم: اصفهان
پایگاه نهم: بندرعباس
پایگاه دهم: چابهار
پایگاه یازدهم: تهران (دوشان تپه)؟
پایگاه دوازدهم: بیرجند
پایگاه سیزدهم: زاهدان؟
پایگاه چهاردهم: مشهد
نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران یکی از نیروهای چهارگانه ارتش جمهوری اسلامی ایران است که مسئولیت حفاظت از مرزهای هوایی و پشتیبانی نیروهای رزمی دیگر آجا را دارد. پس از انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ نام این نیرو به صورت فعلی تغییر پیدا کرد. سرتیپ خلبان عزیز نصیرزاده، از مرداد ۱۳۹۷، فرماندهی نیروی هوایی را بر عهده دارد. نیروی هوایی ایران طبق آخرین تخمین ها در سال ۱۳۹۲ هفتمین نیروی هوایی جهان از لحاظ تعداد هواپیماهای سوخت رسان و ترابری (۱۱۹ فروند) است.
مداخله نظامی علیه داعش
نیروی هوایی در سال ۱۳۰۳ و به کوشش نخست وزیر وقت، رضاخان سردارسپه بنیانگذاری شد. در خرداد ۱۳۰۳ حکم عمومی قشون تحت شمار ۲۲۲ برای تأسیس نیروی هوایی صادر گردید و سرهنگ احمد نخجوان به ریاست آن برگزیده شد.
نیروی هوایی ارمنستان (ارمنی: Հայաստանի Ռազմաօդային Ուժեր) در سال ۱۹۹۲ و به دنبال فروپاشی شوروی سابق تشکیل شد در ابتدا هدف از تشکیل این نیرو، پشتیبانی از نیروی زمینی با استفاده از پشتیبانی راهکنشی هوایی در قالب حملات هوا به زمین و ترابری هوایی بود. این نیرو در خلال جنگ جمهوری آذربایجان در منطقه قره باغ که در بین سال های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۴به وقوع پیوست، نقش قابل توجهی را ایفا کرد.
تاریخ نظامی ارمنستان
نیروی هوایی اسپانیا (اسپانیایی: Ejército del Aire) شاخه هوایی نیروهای نظامی کشور اسپانیا است که با مخفف SPAF نیز شناخته می شود.
Rif War
جنگ داخلی اسپانیا
Ifni War
جنگ های یوگسلاو
جنگ کوزوو
جنگ داخلی لیبی
نیروی هوایی استونی (استونیایی: Eesti Õhuvägi، listen راهنما·اطلاعات) بخشی از ارتش استونی است که وظیفه حفاظت از حریم هوایی این کشور را دارد.
Gerdessen, Frederik "Estonian Air Power 1918 - 1945". Air Enthusiast No 18, April - July 1982. Pages 61–76.
Humberstone, Richard. Estonian Air Force, 1918-1940 (Insignia Air Force Special No.3). London: Blue Rider Publishing, 1999.
Gerdessen, Frederik; Kitvel, Toivo and Tilk, Johannes. "Aeg, mehed, lennukid" Tallinn: Eesti Entsüklopeediakirjastus 2001
Kitvel, Toivo and Tilk, Johannes ""Eesti lennukroonika: tekste ja pilte aastani 1940" Tallinn: Aviopol 2003
World aircraft information files Brightstar publishing file 329 sheet 9
نیروی هوایی استونی در سال ۲۰۱۶ دارای ۳۰۰ پرسنل، هشت جنگنده و چندین سیستم راداری می باشد.
امبالا پایگاه نیروی هوایی (به انگلیسی: Ambala Air Force Station) یک فرودگاه نظامی است که یک باند فرود آسفالت دارد و طول باند آن ۱۹۵۵ متر است. این فرودگاه در کشور هند قرار دارد و در ارتفاع ۲۷۵٫۲ متری از سطح دریا واقع شده است.
کد فرودگاهی یاتا
کد فرودگاهی ایکائو
فهرست فرودگاه های هند
ژنرال نیروی هوایی یا ژنرال پنج ستاره دومین درجهٔ نظامی در نیروهای مسلح ایالات متحده بعد از ژنرال شش ستاره و دومین درجهٔ ممکن عملیاتی در نیروی هوایی ایالات متحده می باشد.
درجهٔ ژنرال نیروی هوایی، ویژهٔ نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا می باشد و معادل آن در نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا آدمیرال ناوگان است و همچنین معادل آن در نیروی زمینی ایالات متحده آمریکا ژنرال نیروی زمینی می باشد.
ژنرال نیروی هوایی، یک درجه بالاتر از ارتشبد است.
ستاد فرماندهی عملیات های ویژه نیروی هوایی (انگلیسی: Air Force Special Operations Command (AFSOC)) که در فرودگاه صحرایی هرلبرت فلوریدا واقع شده، مسئول عملیات های ویژه نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا است. این ستاد همچنین جزئی از ستاد فرماندهی عملیات ویژه ایالات متحده آمریکا که در پایگاه نیروی هوایی مک دیل فلوریدا واقع شده نیز می باشد.
نبرد موگادیشو
Operation Uphold Democracyعملیات آزادی بلندمدت
جنگ عراق
مرکز برنامه های کاربردی نیروی هوایی آمریکا (انگلیسی: Air Force Technical Applications Center) یا (AFTAC)، مستقر در پایگاه هوایی پاتریک، FLA، یک سازمان مراقبتی است که زیر مجموعه آژانس اطلاعاتی نظارت و شناسایی نیروی هوایی آمریکا قرار دارد. مأموریت آن نظارت بر تهدیدات هسته ای همه کشورها است. این کار از طریق سیستم های تشخیص لرزه ای، هیدروآکوستیک و سنجش ماهواره ای انجام می شود..
پایگاه نیروی هوایی پاتریک
جزیره دیه گو گارسیا
هارپ
مأموریت AFTAC تشخیص انفجارات هسته ای (NUDETs) در هر نقطه از جهان است: زیر زمین، در آب، سطح زمین، فضای آزاد و در فضا. شبکه جهانی نظارت به عنوان سیستم تشخیص انرژی اتمی ایالات متحده (USAEDS) اطلاق می گردد. هدف این شبکه عظیم، حصول اطمینان از پایبندی کشورهای امضاکننده معاهدات مختلف هسته ای به مفاد توافقات است.
در ۱۶ اکتبر ۱۹۶۴، AFTAC یک آزمایش جوی چینی را کشف کرد.
در ۱۱ مارس ۱۹۶۸، علائم صوتی دو رویداد مخرب گسترده توسط چهار ایستگاه هیدروآکوستیک AFTAC در جزیره میدوی واقع در اقیانوس آرام؛ کانیوهی واقع در اوهایو؛ جزیره ویک و انیوتوک و در ایداک واقع در آلاسکا شناسایی و ثبت شد. این تشخیص و محل یابی باعث کشف لاشه زیردریایی کلاس "K-129" شوروی شد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نیروی هوایی در دانشنامه آزاد پارسی

نیروی هوایی (Air Force)
ناوگانی از هواپیماهای جنگی یک کشور و سازمان اداره کنندۀ آن ها. در ابتدای پیدایش هواپیما اهمیت بالقوۀ آن به منزلۀ ابزاری برای اقدام به جنگ چندان مورد توجه نبود. هواپیما همچون بالون، که از زمان جنگ داخلی امریکا از آن استفاده شد، فقط وسیله ای برای برخورداری از دید گسترده از نیروهای زمینی بود. نیروی هوایی به صورت واحدی مستقل در کشورهای زیر تشکیل شد: در انگلستان (۱۹۱۸)، در ایتالیا (۱۹۲۳)، در فرانسه (۱۹۲۸)، در آلمان (۱۹۳۵، بعد از استنکاف از محدودیت های نظامی پیمان ورسای) و در امریکا (۱۹۴۷). این نیرو ابتدا به منزلۀ یگان مخابراتی لشکر هوایی ارتش در ۱۹۰۷ شروع به کار کرد و سپس به منزلۀ لشکر خدمات هوایی ارتش در ۱۹۱۸ تحول یافت. در ۱۹۲۶ به سپاه هوایی و در جنگ جهانی دوم به نیروی هوایی ارتش تبدیل شد. گروه بندی های تخصصی عمدۀ آن درخلال جنگ جهانی دوم شکل گرفت مانند گروه های رزمی، بمباران ( ← بمب)، شناسایی، و ترابری که در دوران جنگ نیز دستخوش تغییرات و اصلاحاتی شد. با تشکیل نیروهای هوایی تاکتیکی مستقل، فعالیت ها گسترش یافت تا نیازهای فرماندهان نیروی زمینی در میدان های اصلی عملیاتِ زمینی، و حمله به کشتی ها، یا دفاع از آن ها در دریاهای کوچک و کم عرض برآورده شود. از ۱۹۴۵ تا ۱۹۶۰ هواپیمای جت جایگزین هواپیمای با موتور پیستونی شد. سیستم های هدایت رایانه ای تفاوت کارآیی موشک و هواپیما را کم کرد و پرواز در مدت زمان نامحدود با سوخت گیری در هوا امکان پذیر شد. برای مثال، بمب افکن های یگان هوایی استراتژیک امریکا توانستند به صورت ۲۴ ساعته و مجهز به سلاح های اتمی به گشت زنی بپردازند. مدت ها پیش بینی می شد که ممکن است دیگر نیازی به خلبان نباشد. اما ادامۀ جنگ های متعارف و تکامل سلاح های اتمی تاکتیکی در دهه های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ به ساخت هواپیماهای جنگی پیشرفته ای انجامید که می توانستند با سرعت مافوق صوت و پایین تر از سطح امواج رادارِ دشمن پرواز و مأموریت های تهاجمی و شناسایی خود را اجرا کنند، مانند هواپیمای موسوم به استیلت که رادار نمی تواند آن را ردیابی کند.

ارتباط محتوایی با نیروی هوایی

نیروی هوایی در جدول کلمات

از شهدای گرانقدر نیروی هوایی ارتش
شهید ستاری

معنی نیروی هوایی به انگلیسی

air force (اسم)
نیروی هوایی

نیروی هوایی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Reyhaneh > get to know
جواد طایفی > Eurious
sina > tip over
Mah > Tug of love
محسن نجات حسینی > نظرات
مسعو ذهنیان > انگوری
عباس کاظمی > compresores
reza > providence

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی نیروی هوایی   • مفهوم نیروی هوایی   • تعریف نیروی هوایی   • معرفی نیروی هوایی   • نیروی هوایی چیست   • نیروی هوایی یعنی چی   • نیروی هوایی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نیروی هوایی
کلمه : نیروی هوایی
اشتباه تایپی : kdv,d i,hdd
عکس نیروی هوایی : در گوگل


آیا معنی نیروی هوایی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )