برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1322 100 1

نیسان

/neysAn/

معنی اسم نیسان

اسم: نیسان
نوع: پسرانه
ریشه اسم: سریانی
معنی: نام ماه دومین ماه بهار، بارانی که در اردیبهشت می بارد، باران بهاری

معنی نیسان در لغت نامه دهخدا

نیسان. (اِ) خلاف. (برهان قاطع) (آنندراج ) (ناظم الاطباء). مخالفت. (برهان قاطع) (انجمن آرا) (آنندراج ) (رشیدی ) (ناظم الاطباء). مرادف انیسان است. (از رشیدی ). مخفف انیسان است. (از انجمن آرا). عدم موافقت دروغ و عهد و پیمان خلاف و دروغ و هنگام شکستن عهد و پیمان. (ناظم الاطباء) :
من آنگاه سوگند نیسان خورم
که زین مملکت رخت بیرون برم.
بوشکور (از انجمن آرا).

نیسان. [ ن َ / ن ِ ] (اِ) نام ماه هفتم است از ماههای رومیان . (غیاث اللغات ) (از برهان ) (از انجمن آرا) (آنندراج ). ماه دوم بهار. (السامی ). به سریانی نام ماه دویم باشد از سه ماه بهار. (برهان قاطع). ماه هفتم از سال سریانی میان آذار وایار، و آن ماه دوم بهار است مطابق اردیبهشت فارسی و ثور عرب و تقریباً مطابق است با آوریل فرانسوی و آن 30 روز است. (یادداشت مؤلف ). و باران این ماه را نیز مجازاً نیسان گویند. (غیاث اللغات ) :
آنچا که جحیم خشم تو آذر
آنجا که نسیم صلح تو نیسان.
منجیک.
تا نرگس اندر آید با کانون
تا سوسن اندر آید با نیسان.
فرخی.
چون برف بود به جای سبزه
دی ماه بود نه ماه نیسان.
ناصرخسرو.
به نیسان همی قرطه ٔ سبز پوشید
درختی که آبان برون کرد ازارش.
ناصرخسرو.
این تیره و بی نور تن امروز به جان است
آراسته چون باغ به نیسان و به آزار.
ناصرخسرو.
گر خزان است حال من شاید
فکرت من نگر که نیسان است.
مسعودسعد.
به گاه خدمت بر دستها چو بوسه دهم
چنان بگریم گویی که ابر نیسانم.
مسعودسعد.
ز تو باغ گردد کشفته به آذر
ز تو راغ گردد شکفته به نیسان.
جبلی.
وقت طرب است و روز عشرت
ایام گل است و فصل نیسان.
خاقانی.
شاه ریاحین بساخت لشکرگاه از چمن
نیسان کآن دید کرد لشکری از ضیمران.
خاقانی.
آب چون نار هم از پوست خورم
چون نیابم نم نیسان چه کنم.
خاقانی.
همان رونق ز خوبیش آن طرف را
که ا ...

معنی نیسان به فارسی

نیسان
نی مانند، شبیه نی، ماه هفتم ازماههای سریانی، ماه دوم ازفصل بهار
( اسم ) ماه هفتم از تقویم سریانی مطابق ماه آوریل سال رومی (( فرودین و اردیبهشت ) و آن دارای ۳٠ روز است : ((گرچه نیسانم خزان آردمن اندر ذهن و طبع آتش نیسان و بل کاب خزان آورده ام . )) ( خاقانی . سج . ۲۵۸ ) یا باران نیسان . بارانی که در ماه نیسان بارد . توضیح قطرات باران نیسان را جمع میکردند و بر آن دعاهایی میخواندند و بقصد سلامت و استشفا مینوشیدند .
خلاف . مخالفت . مرادف انیسان است . مخفف انیسان است . عدم موافقت دروغ و هنگام شکستن عهد و پیمان .
[ گویش مازنی ] /neysaan/ بارانی که به مدت بیست روز و پس از بیستم فروردین بارد و آنرا نیسان و شفا دهنده دانند
( صفت ) نی مانند شبیه نی .
کنایه از قطرات باران اشک سحاب اشک ابر

معنی نیسان در فرهنگ معین

نیسان
(نِ) [ سُر. ] (اِ.) ماه هفتم از ماه های سریانی برابر با اردیبهشت .

معنی نیسان در فرهنگ فارسی عمید

نیسان
۱. ماه هفتم از ماه های سریانی، ماه دوم از فصل بهار.
۲. [مجاز] بهار.
نی مانند، شبیه نی.

نیسان در دانشنامه اسلامی

ماه نیسان هفتمین ماه از ماه های سریانی (رومی) و ماه دوم بهار است و مطابق اردیبهشت فارسی و ثور عرب و تقریباً مطابق است با آوریل فرانسوی.
نیسان به معنای شکوفه و کَیاهی که در بهار می روید می باشد.
در کتاب طب الرضا نوشته امام علی بن موسی الرضا علیه السلام آمده است:
نیسان سی روز است، در این ماه روزها بلند می شود، مزاج فصل بهار در آن نیرومند می شود، خون بجنبش می آید، بادهای شرقی در آن وزیدن میگیرد.
در این ماه خوردن کباب و گوشتی که با سرکه بعمل بیاید و گوشت شکار مفید است عمل مجامعت در این ماه مناسب است، مالیدن (ماساژ) بدن در حمام بوسیله روغن نیکو است و آب ناشتا خوردن در این ماه خوب نیست «1» بوئیدن ریاحین و طیب بسیار پسندیده است.
همچنین شیخ عباس قمی در کتاب مفاتیح الجنان روایتی از از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در مورد خواص با ران این ماه (آب نیسان) و آداب خوردن آن ذکر نموده است که نشان از اهمیت بالای این باران در شفای بیماران و تقویت و سلامتی بدن دارد.
شیخ عباس کیفیت خوردن این آب را مطابق با روایتی از امام جعفر صادق علیه السلام اینگونه گزارش نموده است:
و قُلْ یَا أَیُّهَا الْکَافِرُونَ

نیسان در دانشنامه ویکی پدیا

نیسان
نیسان (بر وزن میزان) (به ژاپنی: 日産自動車株式会社) شرکت خودروسازی ژاپنی و چندملیتی است، که دفتر مرکزی آن در شهر یوکوهاما، ژاپن قرار دارد.
کنجیرو دین (به انگلیسی: Kenjiro Den)
روکارو آویاما (به انگلیسی: Rokuro Aoyama)
میتارو تاکئوچی (به انگلیسی: Meitaro Takeuchi)
ریشه های تأسیس این شرکت به زمان راه اندازی شرکت خودروسازی داتسون بازمی گردد، در پی خریداری شرکت داتسون توسط یوشیسوکه آیکاوا، وی داتسون را در شرکت خوشه ای و تازه تأسیس خود، یعنی؛ گروه نیسان ادغام نمود و بخش خودروسازی جدید را نیسان نامید.
شرکت نیسان همانند تویوتا و هوندا که به ترتیب شرکت های لکسوس و آکورا را در آمریکای شمالی تأسیس کردند، اقدام به راه اندازی شرکت اینفینیتی نمود. از سال ۱۹۹۹ شرکت رنو به یکی از سهام داران اصلی نیسان تبدیل شد، به طوری که تا سال ۲۰۰۸ مالک ۴۴٪ درصد از سهام آن گردید، در مقابل هم اکنون نیسان نیز ۱۵٪ درصد از سهام رنو را در اختیار دارد. در حال حاضر کارلوس غصن به طور هم زمان، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره هر دو شرکت نیسان و رنو می باشد و از طریق شرکت رنو-نیسان آلیانس که حاصل مشارکت استراتژیک این دو شرکت می باشد، سکان رهبری رنو و نیسان و چند خودروساز دیگر را در دست دارد. در سال ۲۰۱۲ نیسان پس از شرکت های جنرال موتورز، تویوتا، گروه فولکس واگن، گروه هیوندای موتور و فورد، به عنوان ششمین خودروساز بزرگ جهان، شناخته شد.
در سال ۱۹۱۱ ماسوجیرو هاشیموتو، شرکت کوایشینشا موتور کار ورکس (به انگلیسی: Kwaishinsha Motor Car Works) را تأسیس کرد و در ۱۹۱۴ این شرکت با سرمایه گذاری سه بازرگان ژاپنی، نخستین خودروی خود را طراحی و تولید نمود.
عکس نیسان
نیسان ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
نیسان (عبری)
نیسان (یمن)
نیسان (به عبری: נִיסָן ) نخستین ماه سال مدنی و هفتمین ماه مذهبی در تقویم ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نیسان در دانشنامه آزاد پارسی

نِیسان
ماه هفتم سال در گاه شماری (تقویم) سریانی بین آذار و ایار، و ماه نخست در گاه شماری یهودی و ماه چهارم در تقویم رومی. نیسان در تقویم سریانی، ماه دوم بهار یا مطابق با اردیبهشت ایرانی و ثور عربی است. هم اکنون در برخی از کشورهای عربی این ماه ۳۰روزه را معادل آوریل میلادی قرار داده اند.

ارتباط محتوایی با نیسان

نیسان را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

گلی
معنی نیسان از نیستی و نابودی می آید به گمانم
ریحانه
معنی نیسان
باران بهاری
اردیبهشت بارانی میشه
این اسم.اسم ترکی.عربی.لری باهمه بنظرمه اسمه قشنگیه این اسمو رویه دخترم گذاشتم
پرنیان
نیسان به زبان ترکی به معنی بهار باران است
دکتر جلوه
نیسان در زبان ترکی به اولین باران اردیبهشت. که بسیار آب زلال وتمیزی میباشد تعلق دارد.
اسم نیسان اشاره به زلالی وجود شخص میباشد.
فاطمه
نیسان نام پسرانه و نام دومین ماه بهار از ماه های سُریانی است همچنین بارانی که در اردیبهشت می بارد نیز نیسان نام دارد . باران بهاری . سریانی یکی از زبانهای خانوادی سامی و هم ریشه با عربی است . این زبان در سوریه پیش از اسلام به کار می رفت و در زمان هخامنشیان زبان اداری ایران بود.
ستاره
سُریانی
(منسوب به سوریه) از لهجه های آرامی شرقی در سرزمین عراق و بلاد شام. مرکز آن شهر اِدِسا بود که در سریانی آن را �اُرهای� و در کتب اسلامی �الرها� و امروزه �اورفا� می نامند که در جنوب شرقی ترکیه واقع است. زبان سریانی در شمال بین النهرین مهم ترین لهجۀ آرامی بود که با مهاجرت مردم مقدونیه و یونان به آن منطقه، رنگ و روی خاصی به خود گرفت. سریانی به عنوان زبان نیایشی در کلیسای مارونی، کلیسای یعقوبی، کلیسای آشوری و کلیسای نسطوری به کار می رود. ترجمه ای از قانون مدنی زمان ساسانیان به سریانی دردست است که مترجم آن یشوع بخت ایرانی نسطوری است. امروزه آشوری ها و کلدانی های سوریه و عراق و ترکیه و ایران به این زبان سخن می گویند. سریانی کنونی با زبان های عربی و فارسی و ترکی درآمیخته �سریانی نو� نام گرفته است. سریانی مانند عبری، ۲۲ حرف دارد. سریانی غربی مصوت های خود را از یونانی وام گرفت و به شیوه ای نه چندان مشخص آن را به کار برد، درحالی که سریانی شرقی از یک رشته نقطه استفاده کرد تا بتواند با آن نظام آوایی کارآمدی ایجاد کند. رابطۀ نزدیک سریانی با عبری از آن جا معلوم می شود که واژه های هم ریشه در این سه زبان، مصوت های بنیادی یکسانی دارند، اگرچه نظام آوایی سریانی بسیار ساده تر از عبری است. سریانی فاقد جنس دستوری است و تنها دو صیغۀ مفرد و جمع دارد. افعال با قاعده در سریانی بیش از عبری است، اما وجه ممیزۀ آن نبود فعل مجهول است. نیز ← آرامی

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• نیسان شاسی بلند   • نیسان ابی   • نیسان سواری   • نیسان سایپا   • نمایندگی نیسان   • شرکت جهان نوین نماینده نیسان ژاپن در ایران   • نیسان وانت   • شرکت نیسان   • معنی نیسان   • مفهوم نیسان   • تعریف نیسان   • معرفی نیسان   • نیسان چیست   • نیسان یعنی چی   • نیسان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نیسان
کلمه : نیسان
اشتباه تایپی : kdshk
آوا : neysAn
نقش : اسم
عکس نیسان : در گوگل

آیا معنی نیسان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )