برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1315 100 1

نیمه ماه

نیمه ماه در دانشنامه ویکی پدیا

نیمه ماه
نیمه ماه (نام علمی: Medialuna californiensis) نام یک گونه از تیره چرم باله ماهیان است.
نیمهٔ ماه مارس (به انگلیسی: The Ides of March) که از عبارت لاتین (Idus Martii) گرفته شده، نام پانزدهمین روز از ماه مارس در گاه شمار رومی است و احتمالاً روزی است که در آن ماه در آسمان کامل است. واژهٔ Ides که از واژهٔ لاتین Idus گرفته شده به معنی «نیم» یا «نیمه» است بویژه هنگامی که از ماه سخن می گوییم. در گاه شمار رومی برای اشاره به نیمهٔ ماه های مارس، مه، ژوئیه و اکتبر و سیزدهمین روز از دیگر ماه ها از این واژه استفاده می شد. نیمهٔ ماه مارس یک روز جشن ویژهٔ خدایگان مارس بود و معمولاً در آن رژهٔ نظامی برگزار می شد.
پلوتارک، زندگی موازی، زندگی ژولیوس سزار
نیکلاس داماسکوس، زندگی آگوستوس (ترجمهٔ Clayton M. Hall) به انگلیسی
امروزه هنگامی که سخن از نیمهٔ ماه مارس به میان می آید بیشتر یادآور روزی است که ژولیوس سزار در سال ۴۴ پیش از میلاد کشته شد. در آن روز ژولیوس سزار با ۲۳ ضربهٔ خنجر در سنای روم در یک دسیسهٔ گروهی با رهبری مارکوس ژونیوس بروتوس و گایوس کاسیوس لونگینوس کشته شد. بر اساس پلوتارک دسیسه کاران ۶۰ نفر بودند.
بر پایهٔ پلوتارک یک پیشگو، پیش بینی کرده بود که ژولیوس سزار پیش از آنکه نیمهٔ ماه مارس بگذرد و هنگامی که به سوی پومپه می رود، گزند خواهد دید. سزار آن پیشگو را دید و با او شوخی کرد که «نیمهٔ مارس رسیده است» به این معنی که نیمهٔ مارس آمده اما چنین چیزی روی نداده است. و پیشگو در پاسخ گفت «بله سزار، اما هنوز تمام نشده است» این ملاقات در نمایش نامهٔ ژولیوس سزار ویلیام شکسپیر به خوبی داستان پردازی شده و بسیار شنیده شده است. هنگامی که پیشگو به سزار می گوید beware the Ides of March، «از نیمهٔ مارس بر حذر باش»
تو هم، بروتوس؟
نیمه ماه مارس (به انگلیسی: The Ides of March) یک فیلم آمریکایی در ژانر درام دلهره آور است که توسط جورج کلونی ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نیمه ماه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی نیمه ماه   • مفهوم نیمه ماه   • تعریف نیمه ماه   • معرفی نیمه ماه   • نیمه ماه چیست   • نیمه ماه یعنی چی   • نیمه ماه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نیمه ماه
کلمه : نیمه ماه
اشتباه تایپی : kdli lhi
عکس نیمه ماه : در گوگل

آیا معنی نیمه ماه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )