انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1037 100 1

نیوتن

/niyoton/

معنی نیوتن به فارسی

نیوتن
سر اسحاق نیوتن ( ۱۷۲۷ - ۱۶۴۲ م . ) فیزیکدان ریاضیدان و فیلسوف انگلیسی متولد وولستروپ . در دانشگاه کمبریج تحصیل کرد و در سال ۱۶۶۵ م . از این دانشگاه درجه لیسانس گرفت . نیوتن در سنین بین بیست و سه و بیست و چهار سالگی قوانین اساسی مکانیک را تنظیم کرد و آنها را در مورد اجرام سماوی به کار بست . ضمنا قانون اصلی جاذبه را کشف و روش حساب جامعه و فاضله را ابداع کرد و اساس کشفیات مهم عدسیها را پی ریزی نمود و بقیه عمر را در توضیح و تعمیم این کشفیات صرف کرد . نیوتن در ۱۶۶۹ به استادی دانشگاه کمبریج و ۱۷٠۳ به ریاست انجمن سلطنتی آسیایی رسید . تالیف عمده و مهم نیوتن اصول طبیعی ریاضیات نام دارد که در ۱۶۸۷ انتشار یافت و در آن قوانین سه گانه حرکت تشریح شده است.

نیوتن در دانشنامه ویکی پدیا

نیوتن
نیوتن یا نیوتون به یکی از موارد زیر اشاره دارد:
آیزاک نیوتن فیزیک دان، ریاضی دان، فیلسوف و ستاره شناس اهل انگلستان
ادی نیوتون بازیکن سابق فوتبال اهل انگلستان و باشگاه فوتبال چلسی
نیوتون (یکا) یکای نیرو در سیستم متریک
نیوتن یا نیوتون به یکی از موارد زیر اشاره دارد:
آیزاک نیوتن فیزیک دان، ریاضی دان، فیلسوف و ستاره شناس اهل انگلستان
ادی نیوتون بازیکن سابق فوتبال اهل انگلستان و باشگاه فوتبال چلسی
نیوتون (یکا) یکای نیرو در سیستم متریک
مایکل نیوتن روانشناس و محقق آمریکایی
گیلبرت نیوتن لوویس شیمی فیزیک دان
نیوتن (به پرتغالی: Neuton Sérgio Piccoli) مدافع، مدافع اهل برزیل است که در شهر Erechim و در تاریخ ۱۴ مارس ۱۹۹۰ به دنیا آمده است.
تعداد بازی ها و گل ها فقط مربوط به بازی های لیگ داخلی است و آمار به روز شده در تاریخ 1 June 2014.
نیوتن در تیم های فوتبال Grêmio سابقهٔ حضور دارد.
نیوتن (به هندی: Newton) فیلمی محصول سال ۲۰۱۷ و به کارگردانی آمیت وی. ماسورکار است. در این فیلم بازیگرانی همچون راجکومار رائو، پانکاج تریپاتی، آنجالی پاتیل، راغوبیر یاداو ایفای نقش کرده اند.
۲۲ سپتامبر ۲۰۱۷ (۲۰۱۷-09-۲۲)
نیوتن (به انگلیسی: Newton) یک منطقهٔ مسکونی در ایالات متحده آمریکا است که در Newton واقع شده است. نیوتن ۲۰۰٫۸۷ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
فهرست شهرهای ایالات متحده آمریکا
نیوتن (به انگلیسی: Newton) شهری در شهرستان دیل ایالت آلاباما است که مساحت آن ۳۶٫۹۸ کیلومتر مربع است و در سرشماری سال ۲۰۱۰ میلادی، ۱٬۵۱۱ نفر جمعیت داشته و تراکم جمعیتی آن، ۴۰٫۸۶ نفر در هر کیلومتر مربع بوده است.
فهرست شهرهای آلاباما
نیوتن بای تاتنهال (به انگلیسی: Newton by Tattenhall) یک روستا و محله مدنی در بریتانیا است که در Tattenhall and District واقع شده است. نیوتن بای تاتنهال ۱۳۱ نفر جمعیت دارد.
Tattenhall and District
SJ497598
نیوتن بای د سی (به انگلیسی: Newton-by-the-Sea) یک روستا و محله مدنی در بریتانیا است که در نورث آمبرلند واقع شده است. نیوتن بای د سی ۲۱۲ نفر جمعیت دارد.
انیک (شهر)
NU236251
نیوتن بای مالپاس (به انگلیسی: Newton by Malpas) یک روستا و محله مدنی در بریتانیا است که در Cheshire West and Chester واقع شده است. نیوتن بای مالپاس ۱۱ نفر جمعیت دارد.
ملپس، چشر
SJ469457
نیوتن بای کسل ایکر (به انگلیسی: Newton by Castle Acre) یک روستا و محله مدنی در بریتانیا است که در Breckland District واقع شده است. نیوتن بای کسل ایکر ۴٫۳۷ کیلومتر مربع مساحت و ۳۷ نفر جمعیت دارد.
Breckland
TF831154
نیوتن پاپلفورد (به انگلیسی: Newton Poppleford) یک روستا در بریتانیا است که در Newton Poppleford and Harpford واقع شده است. نیوتن پاپلفورد ۱٬۷۱۵ نفر جمعیت دارد.
Newton Poppleford and Harpford
SY085896
آرتور پرسیوال نیوتن (به انگلیسی: Arthur Percival Newton) (متولد ۱۸۷۳- درگذشت ۱۹۴۲) تاریخ نگار «امپراتوری بریتانیا» و صاحب کرسی رودز تاریخ امپراتوری در کینگز کالج لندن بین سال های ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۸ بود. او سرویراستار تاریخ امپراتوری بریتانیا کمبریج بود.
The colonising activities of the English Puritans: The last phase of the Elizabethan struggle with Spain. انتشارات دانشگاه ییل, New Haven, 1914.
The empire and the future, a series of imperial studies lectures delivered in the University of London, King's College. مکمیلن, London, ۱۹۱۶.
An introduction to the study of colonial history. Society for Promoting Christian Knowledge, London, 1919.
The staple trades of the empire. Dent, London, ۱۹۱۸.
سِر ایزاک نیوتن (به انگلیسی: Sir Isaac Newton); زاده ۲۵ دسامبر ۱۶۴۲ – درگذشته ۲۰ مارس ۱۷۲۷) فیزیک دان، ریاضی دان، ستاره شناس، فیلسوف و شهروند انگلستان بوده است.∗
قانون اول نیوتن (قانون لَختی): هر جسم که در حال سکون یا حرکت یکنواخت در راستای خط مستقیم باشد، به همان حالت می ماند مگر آنکه در اثر نیروهای بیرونی ناچار به تغییر آن حالت شود.
قانون دوم نیوتن (رابطهٔ نیرو و شتاب): کل نیروی وارد بر یک جسم برابر است با حاصل ضرب جرم آن جسم در شتاب آن.
قانون سوم نیوتن (قانون کنش و واکنش): هرگاه جسمی به جسمی دیگر نیرو وارد کند جسم دوم نیز نیرویی به همان اندازه (مقدار) ولی در خلاف جهت بر جسم اوّل وارد می کند.
نیوتون در سال ۱۶۸۷ شاهکار «اصول ریاضی فلسفهٔ طبیعی» را به نگارش درآورد. در این کتاب، او مفهوم گرانش عمومی را مطرح ساخت و با تشریح قوانین حرکت اجسام، علم مکانیک کلاسیک را پایه گذاشت. از دیگر کارهای مهم او بنیان گذاری حساب دیفرانسیل و انتگرال است. نام نیوتن با انقلاب علمی در اروپا و ارتقای نظریهٔ خورشید-مرکزی پیوند خورده است. او نخستین کسی است که قواعد طبیعی حاکم بر گردش های زمینی و آسمانی را کشف کرد. وی همچنین توانست برای اثبات قانون های حرکت سیاره های کپلر برهان های ریاضی بیابد. در جهت بسط قوانین نامبرده، او این جستار را مطرح کرد که مدار اجرام آسمانی مانند دنباله دار، لزوماً بیضوی نیست، بلکه می تواند هذلولی یا شلجمی نیز باشد. افزون بر این ها، نیوتن پس از آزمایش های دقیق دریافت که نور سفید ترکیبی از تمام رنگ های موجود در رنگین کمان است. او فرضیهٔ موجی کریستیان هویگنس را دربارهٔ نور رد کرد. از دیدگاه نیوتن نور جریانی از ذرات است که از چشمهٔ نور به بیرون فرستاده می شوند.
نیوتن دیدگاهی نزدیک به دئیسم داشته است و بسیاری از پژوهشگران و زندگینامه نگاران از او را به عنوان یک دئیست نزدیک به مسیحیت یاد می کنند.
آیزاک نیوتن در نیمه شب عید سال نو ۱۶۴۲ به دنیا آمد. او کودکی زودرس و بقدری نحیف بود که پزشکان به زنده ماندنش امید چندانی نداشتند. پدر وی که کشاورزی مرفه بود سه ماه پیش از تولد او از دنیا رفته بود و هانا مادر آیزاک مجبور بود این کودک رنجور را به تنهایی بزرگ کند. خانهٔ مادری او در وولزثروپ بزرگ و راحت بود. آن ها فقیر نبودند، اما بزرگ کردن آیزاک که کودکی رنجور و نحیف بود برای مادری تنها آسان نبود.
برت نیوتن (انگلیسی: Bert Newton؛ زادهٔ ۲۳ ژوئیهٔ ۱۹۳۸) سرگرمی ساز، مجری تلویزیونی و ستاره مشهور اهل استرالیا است. وی بین سال های ۱۹۵۲ تا ۲۰۱۵ میلادی فعالیت می کرد.
متیو
لورن
او در مجموع ۹ مرتبه برندهٔ جایزه لوگی شده است که ۴ تای آنها، لوگی زرین بوده است.
پسران نیوتن (به انگلیسی: The Newton Boys) فیلمی محصول سال ۱۹۹۸ و به کارگردانی ریچارد لینکلیتر است. در این فیلم بازیگرانی همچون متیو مک کانهی، ایتن هاک، اسکیت اولریش، وینسنت دن آفریو، دوایت یوآکم، جولیانا مارگولیس و لو تامپل ایفای نقش کرده اند.
۲۸ مارس ۱۹۹۸ (۱۹۹۸-03-۲۸)
چهار برادر از خانواده ی نیوتن در دهه ی ۱۹۲۰ میلادی به صورت فقیرانه زندگی می کردند ، بیلی که از همه بزرگتر بود روزی فهمید که در کار کشاورزی آینده ای نمی بیند و به برادرانش پیشنهاد داد تا یک بانک افتتاح کنند …
حلقه های نیوتون (به انگلیسی: Newton's rings) پدیده ای است که در اثر انعکاس نور بین دو سطح محدب و تخت که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند به وجود می آید. اگر آزمایش با استفاده از نور تک رنگ انجام شود، این پدیده به صورت حلقه های تداخلی هم مرکز تاریک و روشن دیده می شود که در نقطه تماس بین دو سطح متمرکز شده اند. اگر آزمایش با نور سفید انجام گیرد، حلقه ها با رنگ های رنگین کمان ظاهر می شوند، زیرا رنگ های گوناگون دارای طول موج های مختلف هستند و تداخل هر رنگ در نقطه خاصی از لایه هوای میان دو سطح ایجاد می شود.
توجه: فرمول بالا فقط برای حلقه های نیوتن به دست آمده توسط نور منعکس شده قابل استفاده است.
حلقه های نور بخاطر تداخل سازنده بین اشع های نور منعکس شده از دو سطح ایجاد شده اند در حالی که حلقه های سیاه از تداخل مخرب ساخته شده است. همچنین حلقهای خارجی نزدیک به هم هستند تا حلقهای داخلی. حرکت حلقهای خارجی به سمت بیرون به حلقه بعدی، اگر اختلاف بین مسیرها مثلاً به اندازه λ اضافه شود، ضخامت لایه هوا به اندازه λ/2 اضافه شده است. بخاطره اینکه شیب سطح لنز به سمت خارج اضافه می شود، جدایی حلقه ها به سمت بیرون کمتر است.
شعاع Nth حلقه نیوتونی روشن از رابطه زیر بدست میاید:
r N = 1 / 2 , {\displaystyle r_{N}=\left^{1/2},}
رابرت نیوتن (انگلیسی: Robert Newton؛ ۱ ژوئن ۱۹۰۵ – ۲۵ مارس ۱۹۵۶(1956-03-25)) یک هنرپیشه اهل بریتانیا بود.
از فیلم ها یا برنامه های تلویزیونی که وی در آن نقش داشته است می توان به هنری پنجم، مسافرخانه جامائیکا، الیور توئیست، دور دنیا در هشتاد روز، متکبرها، بی نوایان اشاره کرد.
در آنالیز عددی روش نیوتن ، که همچنین به عنوان روش نیوتن-رافسون (به انگلیسی: Newton-Raphson method) نیز شناخته میشود الگوریتم ریشه یابی است که تقریب های خوبی در نزدیکی ریشه یک تابع (صفرهای یک تابع) میزند.در پایه ای ترین حالت، الگوریتم نیوتن برای یک تابعی چون f {\displaystyle f\,} با متغیر x {\displaystyle x\,} و با مشتق f ′ {\displaystyle {f'}\,} به همراه حدس اولیه x 0 {\displaystyle x_{0}\,} بکار میرود. اگر تابع حدس کافی و دقیقی را برآورد سازد و همچنین حدس اولیه نزدیک به ریشه تابع مفروض باشد (که با همگرایی تقریب ها این موضوع روشن می شود) آنگاه x 1   {\displaystyle x_{1}\ \,} تقریب بهتری نسبت به x 0 {\displaystyle x_{0}\,} به حساب می آید.چرا که با احتساب همگرایی جواب ها، هر تقریب نسبت به تقریب قبل از خودش از دقت بالاتری برخوردار بوده و به ریشه تابع نزدیک تر است.به لحاظ هندسی ( x 1 , 0 ) {\displaystyle {(x_{1},0)}\,} نقطه ای است که محور x {\displaystyle {x}\,} و خط مماس تابع f {\displaystyle {f}\,} در نقطهٔ ( x 0 , f ( x 0 ) ) {\displaystyle {(x_{0},f(x_{0}))}\,} یکدیگر را قطع میکنند. شکل عمومی الگوریتم نیوتن به شرح زیر میباشد:
نقاطی با شروع بد
که در اصل از رابطه f ( x ) = f ( x 0 ) + f ′ ( x 0 ) ( x − x 0 ) 1 ! {\displaystyle f(x)=f(x_{0})+{\frac {f'(x_{0})(x-x_{0})}{1!}}} بدست امده است. میدانیم که در نقطهٔ برخورد تابع با محور x {\displaystyle {x}\,} مقدار تابع صفر خواهد بود لذا 0 = f ( x 0 ) + f ′ ( x 0 ) ( x − x 0 ) 1 ! {\displaystyle 0=f(x_{0})+{\frac {f'(x_{0})(x-x_{0})}{1!}}} که در آخر با تقسیم بر f ′ ( x 0 ) {\displaystyle {f'(x_{0})}} میتوان رابطه را به فرم رو به رو بازنویسی کرد:
x 1 = x 0 − f ( x 0 ) f ′ ( x 0 ) {\displaystyle x_{1}=x_{0}-{\frac {f(x_{0})}{f'(x_{0})}}\,}
همانطور که مشهود است روش نیوتن-رافسون از سری تیلور ناقص تابع مفروض به عنوان یک تقریب خطی حول نقطهٔ حدس اولیه x 0 {\displaystyle x_{0}\,} بهره میبرد و از این جهت تقریب را ناقص میگویند که نیازی به نوشتن سری تابع تا مراتب بالاتر نبوده و به همان دو جمله ابتدایی بسنده میکند که این موضوع نیز دلیلی بر تقریب خطی بودن روش نیوتن میباشد. همچنین چون این روش معادلهٔ یک تابع را تا معادلهٔ یک تابع درجه یک تقیل میدهد، لذا صرف نظر از اینکه تابع چند ریشه دارد، در نهایت الگوریتم تنها یک جواب بدست می آورد.
شهدخوار نیوتن (نام علمی: Anabathmis newtonii) نام یک گونه از تیره شهدخواران است.
قانون جهانی گرانش نیوتن یا قانون گرانش عمومی نیوتن (به انگلیسی: Newton's Law of Universal Gravitation)، معادله ای است که اولین بار توسط آیزاک نیوتن برای توصیف نیروی گرانش در کتاب «اصول ریاضی فلسفه طبیعی» در سال ۱۶۸۷ ارائه شد.
The Principia: Mathematical Principles of Natural Philosophy. Preceded by A Guide to Newton's Principia، by I.Bernard Cohen. University of California Press ۱۹۹۹ ISBN 0-520-08816-6 ISBN 0-520-08817-4
بنا به این قانون، اجسام هستی همواره نیرویی به نام گرانش بر یکدیگر وارد می کنند که این نیرو همواره با حاصل ضرب جرم دو جسم نسبت مستقیم و با مجذور فاصله آن ها از یکدیگر نسبت وارون دارد که به صورت زیر بیان می شود:
به دلیل مقدار بسیار کوچک G، نیروی گرانشی میان اجسام با جرم های کم قابل چشم پوشی است.
چون گرانش همیشه رباینده است و بر هر چیز جرم دار اثر می کند، می توان این قانون را برای گستره وسیعی از جهان مورد استفاده قرار داد (مگر در حوزه هایی که باید از نسبیت عام یا مکانیک کوانتومی استفاده کرد). پیرو این قانون اگر در سطح سیاره ای پرتابه ای با سرعت زیاد از ارتفاع بالا به صورت افقی پرتاب شود، تحت تأثیر گرانش مسیری منحنی را طی خواهد کرد. اگر سرعت این پرتابه به اندازه کافی باشد، می تواند مسیری دایره ای مانند را بپیماید و در مدار آن سیاره قرار گیرد. این قانون شکل مداری زمین، ماه و سیارات را با دقت زیادی توصیف می کند.
قانون سردشدن نیوتن بیان می کند که سرعت تغییر دمای جسم به صورت تقریبی با اختلاف دمای جسم و محیط اطرافش متناسب است. این موضوع اولین بار توسط نیوتن کشف شد.
ضریب انتقال حرارت
رسانندگی گرمایی
این که وقتی یک جسم گرم در مجاورت یک محیط سرد قرار می گیرد، رفته رفته دمای خود را از دست می دهد امری است که انسان از گذشته های دور می دانسته است.
هنگامی که اختلاف دمای جسم و محیط اطراف کم باشد، مقدار متوسط گرمایی که در اثر هدایت (Conduction)، هم رفت (جابجایی، Convection) و تابش فروسرخ (Infrared radiation) بین جسم و محیط اطراف آن مبادله می شود به صورت تقریبی متناسب با اختلاف دمای جسم و محیط اطراف است.
قانون سردشدن نیوتن حل یک معادلهٔ دیفرانسیلی از قانون فوریه است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

معنی نیوتن به انگلیسی

newton (اسم)
واحد نور درسلسله ، نیوتن

نیوتن را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

ستاره > سما
حسن قاسمی > راهیابی
نرجس عبادی > stunned speechless
مجتبی > مجتبی قمچقایی
مجتبی > مجتبی
Amirhossein > refine
Shiva > taught
Fati > روانشناسی

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• واحد نیوتن   • دین نیوتن   • درخت سیب نیوتن   • گهواره نیوتن   • نیوتن آخرین جادوگر   • آیزاک نیوتن ملیت بریتانیایی   • نیوتن چیست   • آیزاک نیوتن ملیت انگلیسی   • معنی نیوتن   • مفهوم نیوتن   • تعریف نیوتن   • معرفی نیوتن   • نیوتن یعنی چی   • نیوتن یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نیوتن
کلمه : نیوتن
اشتباه تایپی : kd,jk
آوا : niyoton
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس نیوتن : در گوگل


آیا معنی نیوتن مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )