برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1149 100 1

نیوزیلند

نیوزیلند در دانشنامه اسلامی

نیوزیلند
نیوزیلند یا زلاندِ نو کشوری است که در حوزه جنوب غربی اقیانوس آرام و در ۱۷۵۰ کیلومتری جنوب شرقی استرالیا واقع شده است. این کشور شامل دو جزیره بزرگ و چند جزیره کوچک است که بیش از ۲۶۸ هزار کیلومتر وسعت دارد، وسعت آن با ژاپن و بریتانیا تقریبا برابر است. پایتخت آن شهر ولینگتن است و از دیگر شهرهای مهم آن می توان به آوکلند، هامیلتون، کریست چرچ و دونیدن اشاره کرد.
دین اکثریت مردم مسیحت است، اما پیروی از تمام ادیان و مذاهب در این کشور آزاد است. مسلمانان نیوزیلند حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند که بیشتر آنها اهل تسنن هستند.
نیوزیلند یا به زبان مائوری آئوتئاروا (به معنی سرزمین ابرهای کشیده) کشوری است در اقیانوسیه، واقع در آبهای جنوب غربی اقیانوس آرام و جنوب خاوری استرالیا. این کشور از دو جزیره اصلی شمالی و جنوبی و چند جزیره کوچک دیگر تشکیل شده است.
بنیاد ایمان نیوزیلند که به اختصار IMAN (انجمن ایرانیان مسلمان نیوزیلند) خوانده می شود، یک سازمان خیریه غیر انتفاعی شیعی در شهر اوکلند در کشور نیوزیلند است که فعالیت خود را با حمایت ایرانیان و دیگر مسلمانان ساکن نیوزیلند از سال ۱۹۹۵ میلادی آغاز نموده است.
بنیاد خیریه اسلامی ایمان، فعالیت خود را در نیوزیلند از سال ۱۹۹۵ میلادی آغاز نمود و در تاریخ ۷ مارس ۲۰۰۶ میلادی با حمایت مالی مسلمانان نیوزیلند، ایران و دیگر سازمان های خیریه اسلامی در سراسر جهان به ثبت رسید. این حمایت مالی و معنوی، منجر به خرید زمینی به وسعت ۱۷۷۱مترمربع برای ساخت مسجدی در اوکلند، به نام مسجد امام رضا شد.
بنا به گفته بانی مسجد امام رضا(ع)، این مسجد اولین و تنها مسجد شیعیان قاره اقیانوسیه است. وی می گوید:

نیوزیلند در دانشنامه ویکی پدیا

نیوزیلند
مختصات: ۴۲° جنوبی ۱۷۴° شرقی / ۴۲°جنوبی ۱۷۴°شرقی / -42; 174
۱۶ منطقه (استان)
۵۰ شهرستان
شهر
نیوزیلند (به انگلیسی: New Zealand) یا زلاندنو کشوری در جنوب غربی اقیانوس آرام است، این کشور از دو جزیره بزرگ و تعداد زیادی جزیره کوچک تشکیل شده و مناطق خودمختار نیووی، جزایر کوک، توکلائو و راس را هم در بر می گیرد.
زلاندنو فاصله زیادی با دیگر خشکی های کره زمین دارد، به طوری که استرالیا نزدیکترین همسایه این سرزمین در دو هزار کیلومتری آن قرار دارد، دریای میان این دو کشور به دریای تاسمان معروف است. نزدیکترین همسایگان این کشور از شمال جزایر تونگا، فیجی، نیوکالدونیا هستند.
زلاندنو بیش از ۸۰ میلیون سال از خشکی های دیگر زمین جدا بوده است و این موجب شده تا مجموعه منحصربه فردی از جانوران و گیاهان را در خود جای دهد. زلاندنو یکی از آخرین سرزمین هایی است که انسان پا به آن گذاشت. پولینزی ها در حدود سال های ۱۲۵۰ تا ۱۳۰۰ میلادی نخستین انسان هایی بودند که وارد جزایر زلاندنو شدند و فرهنگ مائوری را شکل دادند. آبل تاسمان دریانورد هلندی نخستین اروپایی بود که در سال ۱۶۴۲ وارد زلاندنو شد. در سال ۱۸۴۰ بزرگان مائوری در قراردادی با پادشاهی بریتانیا این سرزمین را مستعمره بریتانیا اعلام کردند.
عکس نیوزیلند
نیوزیلند هرالد (به انگلیسی: The New Zealand Herald) یک روزنامه کثیرالانتشار و یکی از بزرگترین روزنامه ها در نیوزیلند است.
ازدواج همجنس گرایان از ۱۹ اوت ۲۰۱۳ در نیوزیلند قانونی شد. یک لایجه برای قانونی سازی ازدواج از مجلس نمایندگان نیوزلند در ۱۷ اوریل ۲۰۱۳ با ۷۷ رأی موافق در مقابل ۴۴ رأی مخالف تصویب شد. و امضای خوانده سلطنتی در ۱۹ آوریل ۲۰۱۳ به آن زده شد. وزارت کشور نیوزلند ۴ ماه بعد از این تاریخ این قانون را اجرایی کرد. نیوزلند اولین کشور در اقیانوسیه, ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نیوزیلند در دانشنامه آزاد پارسی

نیوزیلَنْد (New Zealand)
نمایی از شهر ولینگتون، موقعیت. کشور ـ جزیرۀ نیوزیلند در آب های جنوب غربی اقیانوس آرام و در دورابهای ۱۶۰۰کیلومتری جنوب شرقی استرالیا جا دارد. این کشور از شمال و شرق و جنوب به اقیانوس آرام و از غرب به دریای تاسمان محدود می شود. مساحت آن ۲۷۰,۶۹۰ کیلومتر مربع است و بندرـ شهر ولینگتون پایتخت آن است.سیمای طبیعی. کشور نیوزیلند که در حلقۀ آتش اقیانوس آرام واقع است، از دو جزیرۀ اصلی، نورت آیلند (جزیرۀ شمالی) و ساوت آیلند (جزیرۀ جنوبی) تشکیل شده و تنگۀ کوک آن ها را از هم جدا کرده است. درازای این کشور از شمال شرقی به جنوب غربی ۱,۶۰۰ کیلومتر و حداکثر پهنای آن از شرق به غرب ۴۵۰ کیلومتر است. جزیرۀ شمالی، با مساحت ۱۱۵,۷۷۷ کیلومتر مربع، در شمال تنگۀ کوک قرار دارد و از شبه جزیرۀ نسبتاً هموار نورتلند در شمال و یک ناحیه ای کوهستانی در جنوب تشکیل شده است. بخش کوهستانی این جزیره منشأ آتشفشانی دارد و مرتفع ترین نقطۀ آن آتشفشان رواپهو، با ارتفاع ۲,۷۹۷ متر، است. کوه های تاراناکی (اگمونت)، با ارتفاع ۲,۵۱۷ متر، اِنگوروهوئه (۲,۲۹۱ متر)، و نیز کوه تونگاریرو، (۱,۹۶۸ متر) از دیگر بلندی ها و دیدنی ترین نقاط این کشورند. جزیرۀ جنوبی کاملاً کوهستانی است و رشته کوه های آن، معروف به آلپ های جنوبی، با درازای تقریبی ۵۰۰ کیلومتر سراسر کرانه های غربی جزیره را دربر می گیرد و کوه کوک یا آئورانگی (با ارتفاع ۳,۷۵۴ متر) بلندترین کوه کشور نیوزیلند، در بخش مرکزی آن جا دارد. علاوه بر کوه کوک حدود هجده قلّۀ دیگر، با ارتفاع بیش از ۳هزار متر در آلپ های جنوبی وجود دارد. دامنه های غربی کوه های مزبور با شیب تند به نوار ساحلی باریکی منتهی می شود که پهنای آن از چند کیلومتر تجاوز نمی کند و دامنه های شرقی آن به زمین های حاصل خیز نسبتاً پهناوری، با نام جلگه های کنتربری ختم می شود. رودخانه های بسیاری که جلگه های کنتربری را مشروب می کنند از یخچال های فراوانی که شمارشان به حدود ۳۶۰ می رسد (مانند یخچال تاسمان) سرچشمه می گیرند. بخش جنوبی جلگه های کنتربری به فلات کوچک اوتاگو می پیوندد و دنبالۀ شمالی آلپ های جنوبی به چند رشته کوه موازی، مانند رشته کوه ریچموند، تقسیم می شوند که تا انتهای شمال شرقی جزیره پیش می رود. مهم ترین رودخانه های نیوزیلند که همگی کوتاه و پرشیب و خروشان اند عبارت ا ...

نقل قول های نیوزیلند

نیوزیلند کشوری جزیره ای در جنوب غربی اقیانوس آرام است.
• «ریشه شناسی نام: کشور امروزی زلاندنو یا نیوزیلند در سال ۱۶۴۲م به وسیلهٔ آبل تاسمان کشف شد و به خاطر شباهتی که میان این سرزمین و زیلند در قسمتی از هلند وجود داشت، آن را نیو زیلند یا زلاند نو نامید که امروزه آن را با املاهای متفاوتی چون نیوزیلند، زیلند جدید، زلاند جدید، زلاندنو، نیوزلاند و زیلند نو در فارسی می نویسند. در گذشته آن را در منابع فارسی به صورت نوول زلاند می نوشته اند. صورت تحریری آن در زبان هلندی Neiuwzealand است. قبل از آنکه هلندی ها در قرن هفدهم به این سرزمین برسند در قرن چهاردم میلادی بومیانی از جزایر اطراف به آنجا مهاجرت کرده بودن. آنان این سرزمین را ابر سفید دراز نامگذاری کرده بودند. این نامگذاری به خاطر ابرهای عجیب الشکلی است که آسمان زلاندنو را می پوشاند.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

ارتباط محتوایی با نیوزیلند

نیوزیلند را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی نیوزیلند   • مفهوم نیوزیلند   • تعریف نیوزیلند   • معرفی نیوزیلند   • نیوزیلند چیست   • نیوزیلند یعنی چی   • نیوزیلند یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نیوزیلند
کلمه : نیوزیلند
اشتباه تایپی : kd,cdgkn
عکس نیوزیلند : در گوگل

آیا معنی نیوزیلند مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )