انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1096 100 1

هائیتی

/hA'iti/

معنی هائیتی در لغت نامه دهخدا

هائیتی. (اِخ ) یکی از کشورهای آنتیل بزرگ به مشرق کوبا بین 17 درجه و 39 دقیقه و 19 درجه و 57 دقیقه و 30 ثانیه ٔ عرض شمالی و 70 درجه و 40دقیقه و 76 درجه و 39 دقیقه ٔ طول غربی واقع شده. کشوری کوهستانی است که بدو دولت مستقل تقسیم میشود: 1-جمهوری هائیتی در مغرب 27750 کیلومتر مربع وسعت و 3112000 جمعیت دارد که از نژاد سیاه و دورگه (اختلاط نژاد سیاه با نژاد اروپائی ، یعنی فرانسوی و اسپانیولی ) میباشند و به زبان فرانسه تکلم میکنند. پایتخت آن پرتو پرنس و شهرهای عمده ٔآن پرنک کاپ هائی تین ، گونائیو و له کای است. قسمت ساحلی خیلی بریده بریده و دارای برآمدگی های ناموزون است. بین سلسله های جبال و تپه های پوشیده از جنگل زمینهای پست حاصلخیزی جا گرفته که بوسیله ٔ رودخانه ها آبیاری میشود. محصولات عمده ٔ آن ، قهوه ، کاکائو، پنبه و قند است و دارای میوه های نواحی استوایی میباشد. بلندترین رشته ٔ کوههای آنتیل در این جزیره جا گرفته. در سراسر جزیره از طرف مغرب به مشرق چهار رشته کوه کشیده شده که ارتفاع بلندترین آنها به 2715 متر میرسد.رشته ای که به موازات ساحل شمالی امتداد یافته از جریان رودخانه هایی که به آن سو شیب دارد جلوگیری میکند. هوای آن در نقاط مرتفع معتدل است و حرارت از 24 درجه تجاوز نمی کند، و گاهی تا زیر صفر پایین می آید. درنقاط پست درجه ٔ حرارت از 37 درجه تجاوز میکند. در این جزیره دو فصل خشک وجود دارد که یکی از کانون ثانی تا مارت و دیگری از حزیران تا ایلول ادامه می یابد. دو فصل بارانی نیز دارد، از این رو سالی دو بار محصول برداشته میشود. بارش بارانها خیلی مرتب است ، چنانکه در موسمش هر روزه یکی دو ساعت باران می بارد و گاه همراه طوفانهای شدید است. 2- قسمت دیگر جمهوری دمینیکن در سال 1492 م. بوسیله ٔ کریستف کلمب کشف شد و کریستف کلمب آن را اسپانیا نام گذاشت. در سال 1697 اسپانیا قسمت غربی جزیره را به موجب پیمان ریسویک به فرانسه واگذار کرد، و نیمه ٔ دیگر را به موجب پیمان بال در سال 1795 رها کرد.
بعد از شورش توسن لوورتور که با سپاهیان اعزامی ژنرال لکلرک جنگید و در نتیجه در سال 1804 م. جمهوری آزاد شد. این طرز حکومت با اقدامات دسالین (1806-1804 م.) و سولوک برچیده شد. قسمت شرقی جزیره در سال 1809 دوباره به دست اسپانیا افتاد و در 1844 جمهوری دمینیکن را تشکیل داد.

معنی هائیتی به فارسی

هائیتی
دولتی مستقل که در قسمتی از مجمع الجزایر آنتیل بزرگ قرار دارد ( قسمت دیگر جمهوری دمینیکن را تشکیل میدهد ). مساحت آن ۲۷۷۵٠ کیلومتر مربع است و ۵/٠٠٠/٠٠٠ تن سکنه دارد . پایتختش پورتوپرنس میباشد . بیشتر سکنه آن سیاهپوست هستند و به یک لهجه فرانسوی تکلم می کنند و ۸۵ در صد آنها بیسوادند هائیتی زمانی تحت حکومت فرانسه بود و نیمی از عایدات لویی چهاردهم را تامین میکرد . در سال ۱۸۴٠ استقلال یافت . پل اوژن ماگلوار ( متولد ۱۹٠۷ ) نخستین رئیس جمهور انتخابی هائیتی بود. در سال ۱۹۵۷ تحت فشار ارتش هائیتی و پس از یک اعتصاب عمومی استعفا کرد و فرانسوا دو والیه با اکثریت آرائ به ریاست جمهوری انتخاب گردید .
(اسم) هرفصل ارکتاب ((یسنا)) .
بلغت اوستایی بمعنی هفت هات است که بخشی از اوستا کتاب مقدس زرتشتیان باشد .

هائیتی در دانشنامه ویکی پدیا

هائیتی
مختصات: ۱۸°۳۲′ شمالی ۷۲°۲۰′ غربی / ۱۸٫۵۳۳°شمالی ۷۲٫۳۳۳°غربی / 18.533; -72.333
بوکانیر
پورت رویال
تورتوگا
کارائیب
هائیتی (به فرانسوی: Haïti) (کریول هائیتی: Ayiti) با نام رسمی جمهوری هائیتی کشوری است در جزیره هیسپانیولا در دریای کارائیب. پایتخت آن پورتو پرنس است. جمعیت این کشور ۹٫۷ میلیون نفر و زبان های رسمی آن فرانسوی و کریول هائیتی است. واحد پول آن گورد است.
۹۵ درصد از مردم هائیتی سیاه پوست و ۲٫۵ درصد مولاتو (دورگه سفیدپوست و سیاه) و سفیدپوست هستند. حدود ۸۰ درصد از مردم هائیتی مسیحی کاتولیک و حدود ۱۶ درصد نیز پروتستان هستند. برخی از هائیتیایی ها عناصر باورهای بومی جادو-باورانه معروف به وودوو را نیز با باورهای کاتولیکی مخلوط می کنند.
هائیتی نخستین کشوری بود در آمریکای لاتین و حوزه کارائیب به استقلال رسید و نخستین جمهوری در جهان است که رهبران آن سیاه پوست بودند. هائیتی تنها کشور مستقل در قاره آمریکا است که اکثریت جمعیت آن فرانسوی زبان اند. امروزه هائیتی با منابع ناچیز و جمعیت زیاد فقیرترین کشور نیمکره غربی است. خشونت های سیاسی نیز در این کشور بارها رخ داده و باعث بی ثباتی دولتی شده است.
عکس هائیتی
هائیتی امباسادور ایرلاینز (به انگلیسی: Haïti Ambassador Airlines) یک شرکت هواپیمایی با کد یاتا 2T است که در تاریخ ۲۰۰۲ میلادی تأسیس شده است. دفتر مرکزی هائیتی امباسادور ایرلاینز در پورتو پرنس، هائیتی واقع شده است و قطب این شرکت هواپیمایی در فرودگاه بین المللی توسن لوورتور قرار دارد و به فرودگاه بین المللی جان اف کندی، فرودگاه بین المللی توسن لوورتور، پرواز مستقیم انجام می دهد.
برده داری در هائیتی (انگلیسی: Slavery in Haiti) با ورود کریستف کلمب در این جزیره در سال ۱۴۹۲ شروع شد. این امر تأثیرات ویرانگری روی جمعیت بومی داشت. به دنبال نابودی تقریبی بومیان تاینو در نتیجه کار اجباری، بیماری و جنگ، اسپانیایی ها، با راهنمائی کشیش کاتولیک بنام بارتلومئو دو لاس کاساس و با حمایت کلیسای کاتولیک، شروع به اقدام جدی در ربودن و کشیدن کار اجباری از بردگان آفریقائی کردند.
در شروع دوران استعمار فرانسه در سال ۱۶۲۵، اقتصاد هائیتی (که در آن زمان به نام سن سنت دومینو شناخته می شد) بر پایه برده داری بود، که به عنوان خشن ترین نوع برده داری در جهان آن روز شناخته می شد. انقلاب هائیتی در سال ۱۸۰۴، تنها قیام موفق بردگان در تاریخ بشر، پایان برده داری را نه تنها در سنت دومینیک، بلکه در تمام مستعمرات فرانسه را تسریع کرد.
با این حال، پس از انقلاب چند تن از رهبران هائیتی کار اجباری را بکار گرفتند، با این اعتقاد که اقتصاد مبتنی بر کشاورزی تنها راه موفقیت برای هائیتی است. آنها اقدام به ساختن سنگرها، برای محافظت در مقابل حملات فرانسوی ها کردند. در طول اشغال ایالات متحده بین سال های ۱۹۱۵ و ۱۹۳۴، نظامیان ایالات متحده مردم هائیتی را مجبور ساختند تا جاده هایی را برای دفاع در مقابل رزمندگان مقاومت هائیتی بسازند.
کار بدون پرداخت دستمزد در هائیتیٰ هنوز هم اجرا می شود. حدود نیم میلیون کودک به عنوان خدمتکار خانگی بدون دستمزد بکار گرفته می شوند، که مرتباً از سوءاستفاده جنسی و جسمی رنج می برند. علاوه بر این، قاچاق انسان، از جمله قاچاق کودکان، مشکل بزرگی در هائیتی است؛ افراد قاچاق شده در داخل یا خارج هائیتی برای کار اجباری از جمله قاچاق جنسی بکار گرفته می شوند. گروه هایی که بیشتر درخطر قاچاق هستند عبارتند از: افراد فقیر، زنان، کودکان، بی خانمان ها و افرادی که از مرز جمهوری دومینیکن مهاجرت می کنند. زلزله ویرانگر در سال ۲۰۱۰ بسیاری را آواره کرد و آنها را بی خانمان، منزوی و در مقابل سوء استفاده قاچاقچیان به شدت آسیب پذیر کرد. هرج و مرج پس از زمین لرزه، توجه مقامات را نیز منحرف کرد و مانع تلاش برای جلوگیری از قاچاق انسان گردید.
پرچم هائیتی شامل دو نوار افقی به شکل آبی بالای قرمز و یک مربع سفید در وسط است که نشان ملی هائیتی در آن نقش بسته است.
تیم ملی فوتبال هائیتی نمایندهٔ کشور هائیتی در مسابقات بین المللی است که زیر نظر فدراسیون فوتبال هائیتی فعالیت می کند.
پیترسون جوزف
مچک جروم
اولین بازی رسمی این تیم در تاریخ ۲۲ مارس ۱۹۲۵ میلادی در برابر تیم ملی فوتبال جامائیکا برگزار شده است.
جنگ استقلال دومینیکن از هائیتی (انگلیسی: Dominican War of Independence) در ۲۷ فوریه سال ۱۸۴۴، خودمختاری جمهوری دومینیکن از هائیتی را به ارمغان آورد. قبل از جنگ، جزیره هیسپانیولا به مدت ۲۲ سال تحت حکومت هائیتی بود، ولی در سال ۱۸۲۲ این کشور تازه به استقلال رسیده که بعدها نامش جمهوری اسپانیایی هائیتی شد، توسط هائیتی مورد تجاوز قرار گرفت.
بیرون راندن هائیتی
استقلال دومنیکن
پیروزی دومینیکن
هائیتی قبلاً به عنوان مستعمره سانتو دومینگو شناخته می شد؛ ولی با سرنگونی اسپانیا در سال۱۸۲۱ مستقل شد. در آن زمان، هائیتی از لحاظ اقتصادی و نظامی قدرتمند بود و جمعیتی ۸ تا ۱۰ برابر بیشتر از زمانی داشت که مستعمره اسپانیا بود. در چنین شرایطی افسران نظامی دومینیکن تصمیم گرفتند تا کشورشان را به هائیتی ضمیمه کنند، چرا که آنها خواهان ثباتی سیاسی تحت حاکمیت ژان پیر بوئر، رئیس جمهور هائیتی بودند. با توجه به سوء مدیریت در حکومت هائیتی، اختلافات نظامی و بحران اقتصادی، این حکومت پایگاه مردمی اش را از دست داد و مردم دومینیکن تصمیم گرفتند بدون هیچ گونه مصالحه ای، دولت حاکم را سرنگون کنند.
در آغاز دهه ۱۸۰۰، مستعمره سانتو دومینگو، که مقر سرفرماندهی اسپانیا در دنیای جدید بود، در ضعیف ترین وضعیت خود قرار داشت. اسپانیا در این دوره برای حفظ کنترل قاره آمریکا درگیر جنگ شبه جزیره ای اروپا و سایر جنگ ها بود. از آنجا که اسپانیا در بخش های گسترده ای از جهان منافع خود را داشت به مستعمره سانتو دومینگو چندان اعتنایی نکرد.
حشره خوار هائیتی (نام علمی: Nesophontes zamicrus) نام یک گونه از سرده حشره خوارهای هند غربی است.
ردیوهد برای هائیتی(به انگلیسی: Radiohead for Haiti) ویدئو کنسرت زنده ای از کنسرت ردیوهد در آمریکا، هالیوود، تالار هنری فوندا است که در ژانویه ۲۰۱۰ اجرا شد.تصاویر توسط چهارده نفر از حاضران در کنسرت تهیه شدند. نسخه کامل در سایت یوتیوب بارگذاری شد. گروه از این ویدئو حمایت کرد.
کنسرت کامل در یوتیوب در یوتیوب
زمین لرزه هائیتی در ۲۰۱۰، زمین لرزه ای در تاریخ ۱۲ ژانویه ۲۰۱۰ (در ساعت ۱۶:۵۳:۰۹ به وقت محلی) با قدرت هفت ریشتر بود که کانون آن در ۱۵ کیلومتری جنوب پورتو پرنس، پایتخت کشور هائیتی، واقع شده بود و خسارات بسیاری را به این شهر وارد کرد. این زمین لرزه که کشور هائیتی را لرزاند و در جمهوری دومینیکن نیز احساس شد، بدترین زلزله هائیتی طی دو سدهٔ اخیرش بود. رنه پِرِوال، رئیس جمهوری هائیتی، گفت مجموع قربانیان این حادثه احتمالاً به ۳۰۰ هزار نفر بالغ می شود، که در اینصورت زمین لرزهٔ هائیتی مرگ آورترین فاجعه در تاریخ مدرن بشر خواهد بود.
ایالات متحده آمریکا: آمریکا در روزهای نخست پس از فاجعه با ارسال ۱۶۰۰۰ پرسنل نظامی به هائیتی مشغول به پخش غذا، برقراری فرودگاه و بیمارستانها و بنادر گردید. چندین ناو جنگی و کمکی نیز در عملیات کمک رسانی شرکت کردند، و اوباما قول اعطای ۱۰۰ میلیون دلار کمک را همچنین داد.
اسرائیل: دولت اسرائیل با ارسال ۲۲۰ پزشک یک بیمارستان صحرایی دایر کرد چندین سازمان دیگر نیز از اسرائیل به ارسال تیمهای مجهز پزشکی به منطقه سریعاً مبادرت ورزیدند و ارتش اسرائیل نیز با دایر کردن امکانات ماهواره ای برای این بیمارستانهای سیار اسرائیلی در هائیتی، امکان برقراری ارتباطات اینترنتی را فراهم نمود. سازمان ملل متحد از اسرائیل درخواست کرد که نیروهای پلیس و بازرس به هائیتی اعزام کند.
ایران: جمهوری اسلامی ایران یک فروند هواپیمای حامل کمکهای اولیه، خوراک، و دارو به هائیتی فرستاد.
گروه های امدادی زیادی از کشورهای گوناگون وارد هائیتی شدند ولی نبود زیرساخت های مناسب و از میان رفتن تأسیسات موجود در این کشور کمک رسانی به قربانیان را با دشواری روبه رو ساخت. دولت هائیتی به دنبال زمین لرزه مهیب این کشور، کنترل موقت فرودگاه اصلی این کشور را به آمریکا واگذار کرد.
سازمان ملل این زمین لرزه را بدترین فاجعه ای خوانده است که تا سال ۲۰۱۰ با آن روبرو بوده است. آنچه کمک ها را دشوار می کرد آسیب دیدن ساختارهای مدیریت این کشور است که استفاده از کمک های خارجی را نیز با مشکل روبرو کرد.
زمین لرزه ۲۰۱۸ هائیتی (انگلیسی: 2018 Haiti earthquake) در ۶ اکتبر، حدود ساعت ۸:۱۱ صبح به وقت محلی، زمین لرزه ای به بزرگای ۵٫۹ ریشتر در ۱۹ کیلومتری شمال غربی پورت-دو-په، هائیتی رخ داد. در این زمین لرزه دست کم ۱۷ نفر را کشته شدند و خساراتی به بارآورد.
+۱۷ کشته
۴۲۷ مجروح
این زمین لرزه باعث مرگ دست کم ۱۷ نفر و مصدومیت ۴۲۷ نفر شد. بخشی از یک بیمارستان در گراس مورن فرو بریزد و به نمای کلیسایی سان میشل در پالیزانس آسیب رساند. چندین کلاس درس در مدرسه ملی سن گابریل در گراس مورن آسیب دیده است. در کل ۳۵۳ خانه تخریب شده و ۷٬۴۳۰ خانه دیگر آسیب دیده اند.
سرود دسالینی (به فرانسوی: La Dessalinienne) سرود ملی کشور هائیتی است. این سرود به افتخار ژان-ژاک دسالین سروده شده و متن آن نوشته ژوستن لریسون است. آهنگ آن را نیکولاس ژفرارد ساخته و این سرود در سال ۱۹۰۴ رسمیت یافته است.
پرونده
راهنما
Pour le Pays, pour les Ancêtres Marchons unis, marchons unis Dans nos rangs point de traîtres Du sol soyons seuls maîtres Marchons unis, marchons unis Pour le Pays, pour les Ancêtres Marchons, marchons, marchons unis Pour le Pays, pour les Ancêtres Pour les Aïeux, pour la Patrie Bêchons joyeux, bêchons joyeux Quand le champ fructifie L'âme se fortifie Bêchons joyeux, bêchons joyeux Pour les Aïeux, pour la Patrie Bêchons, bêchons, bêchons joyeux Pour les Aïeux, pour la Patrie Pour le Pays et pour nos Pères Formons des Fils, formons des Fils Libres, forts et prospères Toujours nous serons frères Formons des Fils, formons des Fils Pour le Pays et pour nos Pères Formons, formons, formons des Fils Pour le Pays et pour nos Pères Pour les Aïeux, pour la Patrie O Dieu des Preux, O Dieu des Preux Sous ta garde infinie Prends nos droits, notre vie O Dieu des Preux, O Dieu des Preux Pour les Aïeux, pour la Patrie O Dieu, O Dieu, O Dieu des Preux Pour les Aïeux, pour la Patrie Pour le Drapeau, pour la Patrie Mourir est beau, mourir est beau Notre passé nous crie: Ayez l'âme aguerrie Mourir est beau, mourir est beau Pour le Drapeau, pour la Patrie Mourir, mourir, mourir est beau Pour le Drapeau, pour la Patrie
Pou Ayiti peyi Zansèt yo Se pou n mache men nan lamen Nan mitan n pa fèt pou gen trèt Nou fèt pou n sèl mèt tèt nou An nou mache men nan lamen Pou Ayiti ka vin pi bèl An nou, an nou, met tèt ansanm Pou Ayiti onon tout Zansèt yo. Pou Ayiti onon Zansèt yo Se pou n sekle se pou n plante Se nan tè tout fòs nou chita Se li k ba nou manje Ann bite tè, ann voye wou Ak kè kontan, fòk tè a bay. Sekle,wouze, fanm kou gason Pou n rive viv ak sèl fòs ponyèt nou. Pou Ayiti ak pou Zansèt yo Fo nou kapab vanyan gason Moun pa fèt pou ret avèk moun Se sa k fè tout Manman ak tout Papa Dwe pou voye Timoun lekòl Pou yo aprann, pou yo konnen Sa Tousen, Desalin, Kristòf, Petyon Te fè pou wet Ayisyen anba bòt blan. Pou Ayiti onon Zansèt yo Ann leve tèt nou gad anlè Pou tout moun, mande Granmèt la Pou l ba nou pwoteksyon Pou move zanj pa detounen n Pou n ka mache nan bon chimen Pou libète ka libète Fòk lajistis blayi sou peyi a. Nou gon drapo tankou tout Pèp. Se pou n renmen l, mouri pou li. Se pa kado, blan te fè nou Se san Zansèt nou yo ki te koule Pou nou kenbe drapo nou wo Se pou n travay met tèt ansanm. Pou lòt, peyi, ka respekte l Drapo sila a se nanm tout Ayisyen.
|برای کشورمان، برای نیاکان، همگی به پیش، همگی به پیش، باشد تا خائنی در صفوفمان نباشد! و صاحب اختیار سرزمین خود باشیم همگی به پیش، همگی به پیش، برای کشورمان، برای نیاکانمان. به پیش، به پیش، همگی به پیش، برای کشورمان، برای نیاکانمان. برای پیشینیان، و برای میهن شادمانه بکوش، شادمانه بکوش. باشد که دشت ها بارور و روان هایمان استوار بمانند شادمانه بکوش، شادمانه بکوش، برای پیشینیان، و برای میهن شادمانه کوش، بکوش و تلاش کن، برای پیشینیان، و برای میهن. برای کشور و برای پدرانمان کمر به پرورش پسران بند آزاد، نیرومند، و بهروز با اخوتی همیشه برقرار پسران را بپروران، پسران را بپروران برای کشور، و برای پدران خود. پسران را بپروران، بپروران، پرورش ده برای کشور، و برای پدران خود. برای پیشینیان خود، برای میهن، تو ای خداوند دلاوران، ای خداوند دلاوران در چتر حمایت بی پایان خود گیر حقوق ما را، حیات ما را تو ای خداوند دلاوران، ای خداوند دلاوران برای پیشینیان، برای میهن، ای خدا، ای خدا، ای خدای دلاوران، برای پیشینیان، برای میهن، برای پرچم، و برای میهن خوشا مردن، خوشا مردن! گذشته بر ما نهیب می زند که روح و روانت را قوی دار! که خوشا مردن، خوشا مردن! برای پرچم، برای میهن مردن، مردن، مردن چه نکوست برای پرچم، برای میهن.چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های هائیتی

هائیتی با نام رسمی جمهوری هائیتی، کشوری مستقل در جزیرهٔ هیسپانیولا است که در مجمع الجزایر آنتیل بزرگِ دریای کارائیب واقع شده است.
• «کشتی های کوچک و پرحجم با بادبان های سنگین وصله دار در آغاز شب سواحل پرنشیب جزیرهٔ گوناو را ترک می گویند، آهسته از تنگهٔ سن مارک می گذرند، پرتو پرنس می آیند و بار خود را که کیسه های زغال چوب است در باراندازهای چسبناک آن تخیله می کنند و بی درنگ فروش زغال در همان جا شروع می شود. چانه زدن ها ضمن رفت وآمد و لگد کردن ماهی های مرده که در طول بارانداز روی زمین ولو هستند و نیز در بوی شیرین مزهٔ ساقه های پوسیدهٔ نیشکر ادامه می یابد… نخستین تصویری که از هائیتی به چشم یک جهانگرد می آید بیشک رنگین و جذاب است ولی درعین حال به طرزی وحشتناک بیانگر واقعیت هم هست. سوختی که بیشتر مورد مصرف و استفادهٔ مردم هائیتی است همان است که سه چهار قرن پیش هم معمول بود و آن زغال چوب یا همان مادهٔ سوختی فقرا است.» ، در اثرش چاپ ۱۹۶۲ -> مارسل نیدرگانگ
• «پرچم : پرچم هائیتی یک پرچم قدیمی است که در سال ۱۸۰۵م به وسیلهٔ ژاک ژان وسالین (امپراتور، ژاک ژان یکم) طراحی شده است ولی تا سال ۱۹۶۴ که هائیتی استقلال خود را از فرانسه کسب نمود از این پرچم استفاده نمی شد. هائیتی پس از کسب استقلال مجدداً پرچم قدیمی دورنگ خویش را به اهتزاز درآورد. این دورنگ، قرمز و سیاه است که در آن رنگ سیاه نشانه ای از این حقیقت است که مردم هائیتی در ابتدا از از آفریقا به این جزیره آمده و در آن سکونت یافته اند…» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

ارتباط محتوایی با هائیتی

هائیتی در جدول کلمات

هائیتی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سفر به هائیتی   • جمهوری دومینیکن کجاست   • پورتو پرنس هائیتی   • تاهیتی   • تیم ملی فوتبال هائیتی   • طوفان هائیتی   • زلزله هائیتی   • تور هائیتی   • معنی هائیتی   • مفهوم هائیتی   • تعریف هائیتی   • معرفی هائیتی   • هائیتی چیست   • هائیتی یعنی چی   • هائیتی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هائیتی
کلمه : هائیتی
اشتباه تایپی : ihmdjd
آوا : hA'iti
نقش : اسم خاص مکان
عکس هائیتی : در گوگل


آیا معنی هائیتی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )