انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

97 1097 100 1

هالید

هالید در دانشنامه ویکی پدیا

هالید
هالیدها(به انگلیسی: Halide) ترکیباتی هستند که در آن یک آنیون از جنس هالوژن به یک کاتیون فلزی یا یک کاتیون چند اتمی متصل شده باشد. همچنین به آنیون های (فلورید (F−), کلرید (Cl−), برمید (Br−), یدید (I−) و آستاتین (At−)) که همگی از یک هالوژن مشتق شده اند، یون های هالید گویند. هالیدها معمولاً به صورت MxXy نشان داده می شوند که در آن X نماد یون هالید است. یون های هالید به تنهایی به صورت X- نشان داده می شوند.
سدیم کلرید (NaCl)
پتاسیم کلرید (KCl)
پتاسیم یدید (KI)
لیتیم کلرید (LiCl)
کلرید مس (II) (CuCl2)
نقره کلرید (AgCl)
کلرید کلسیم (CaCl2)
chlorine fluoride (ClF)
هالوکربن ها
Bromomethane (CH3Br)
Iodoform (CHI3)
یکی از کاربردهای این ترکیبات در تولید لامپ هایی موسوم به لامپ های متال هالید است.
چند نمونه از ترکیبات هالید:
آسیل هالیدها(به انگلیسی: Acyl halide) ترکیبات شیمیایی آلی هستند که از زیر مجموعه های اکسی اسیدها به شمار رفته و در نتیجه جایگزینی یک گروه هیدروکسیل با یک هالید، به وجود می آیند. این ترکیبات به طور کلی دارای گروه عاملی به صورت –COX هستند که در آن X یک هالوژن است.
واکنش با آب که موجب تولید یک کربوکسیلیک اسید می شود:
در زیر واکنش آسیل هالیدها با چند ماده مهم عنوان شده است:
آریل هالیدها(به انگلیسی: Aryl halide) دسته ای از ترکیبات آروماتیک است که در آن یک هالوژن به طور مستقیم به یک حلقه بنزنی متصل شده باشد.آریل هالیدها بر خلاف آلکیل هالیدها به واکنش جانشینی هسته دوست مقاوم اند.تا پیش از سال ۱۹۵۳ تصور بر این بود که این دسته از مواد آلی تنها یک واکنش ضعیف دارند اما بعدها تعداد این واکنش ها بیشتر شد ولی همچنان مطالعه عمده در مورد واکنش های مهم و اصلی این گروه از ترکیبات آلی متمرکز شده است و برخی از واکنش های خاص آن ناشناخته است.
روش اول هالوژن دار کردن مستقیم حلقه بنزنی است.
لامپ متال هالید نوعی لامپ تخلیه در گاز است که ساختمانی مشابه لامپ بخار جیوه دارد، اما تفاوت اصلی آن در این است که در حباب داخلی این لامپ افزون بر جیوه، کمی هم نمک های هالوژنی (متال هالید) استفاده می شود. نمک های مورد استفادهٔ معمول در این لامپ عبارتند از یدور سدیم، یدور ایندیوم و یدور تالیوم. این نمک ها پس از راه اندازی کامل لامپ (که حدود ۵ تا ۷ دقیقه طول می کشد) تبخیرشده و به فلز تشکیل دهنده شان و ید تجزیه می شوند و بخار حاصل از این فلزها نورهایی در طول موج مخصوص به خودشان تولید خواهد کرد؛ برآیند طیف ها باعث می شود لامپ طیف نوری بهتری داشته باشد و به علت نزدیک شدن نور آن به نور زرد اثرگذاری نوری لامپ افزایش یابد. متال هالید در دمای پایین ذوب می شود و این لامپ برای روشن شدن به الکترود کمکی نیازی ندارد. در بازار گاهی اشتباهاً به این لامپ ها لامپ هلیم یا خیاری گفته می شود.
اسلامی، محمدحسن؛ خدادادی، شهرام؛ حجرگشت، علیرضا (۱۳۹۰). روشنایی فنی و نقشه کشی رایانه. گویش نو. شابک ۹۷۸-۶۰۰-۸۴۵۰-۷۰-۲.
Wikipedia contributors, "Metal-halide lamp," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Metal-halide_lamp&oldid=528026293 (accessed December 18, 2012).
این لامپ ها دوجداره هستند (دارای دو حباب درونی و بیرونی اند)؛ در شیشه درونی بسته شده فرایند تبخیر متال هالید صورت می گیرد و شیشه بیرونی وظیفه جلوگیری از تابش اشعه فرابنش که حاصل از فرایندی که در حباب درونی رخ میدهد را؛ عهده دار است.
جنس حباب لامپ کوارتز یا سرامیک است که حباب های سرامیکی مقاوم تر هستند و قیمت بالاتری هم دارند. حباب بیرونی افزون بر محافظت حباب درونی، وظیفهٔ جلوگیری از تابش فرابنفش را بر عهده دارد. در جدارهٔ این لامپ از مادهٔ فسفرسانس استفاده نمی شود.
در مدار راه اندازی این لامپ از چوک، خازن و ایگنایتور استفاده می شود که ایگنایتور ولتاژ بالای مورد نیاز برای راه اندازی را فراهم می کند. ولتاژ تولیدی ایگناتور این لامپ ها، در لامپ های زیر ۱۰۰ وات نزدیک به ۲ کیلوولت و در لامپ های بالای ۱۰۰ وات تا ۵ کیلوولت است. ایگنایتور ممکن است دوسیمه یا سه سیمه باشد که نوع دوسیمه به صورت موازی با لامپ بسته می شود.
وینیل هالید (انگلیسی: Vinyl halide)نامی کلی برای توصیف ترکیباتی در شیمی آلی است که در آن یک اتم از گروه هالوژن ها مستقیماً به یکی از اتم های کربن در اتن متصل شده باشد. وینیل کلرید شناخته شده ترین ترکیب از این دسته است. این مواد کاربرد گسترده ای در صنایع شیمیایی و پتروشیمی برای تولید مواد پیچیده تر دارند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

هالید در دانشنامه آزاد پارسی

هالید (halide)
هر ترکیب حاصل از واکنش هالوژنی مثل کلر یا ید، با عنصرِ کمتر الکترونگاتیو (← الکترونگاتیویته). هالیدها ممکن است پیوندهای یونی و یا کووالانی تشکیل دهند. در شیمی آلی، الکیل هالیدها مرکب از یک هالوژن و یک گروه الکیل اند، مثلاً متیل کلرید (کلرومتان)، CH۳Cl.

هالید را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی هالید   • مفهوم هالید   • تعریف هالید   • معرفی هالید   • هالید چیست   • هالید یعنی چی   • هالید یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هالید
کلمه : هالید
اشتباه تایپی : ihgdn
عکس هالید : در گوگل


آیا معنی هالید مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 97% )