انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1023 100 1

هانی بن عروه

هانی بن عروه در دانشنامه اسلامی

هانی بن عروه
هانی بن عروة، از بزرگان کوفه و از یاران خاص امام علی (علیه السلام) بود. هانی فرزند عروة بن نمران بن عمرو بن قعاس بن عبد یفوث بن مخدش بن حصر بن غنم بن مالک بن عوف بن منبة بن غطیف بن مراد بن مذحج، ابویحیی المذحجی المرادی الغطیفی است.
هانی فرزند عروة بن نمران بن عمرو بن قعاس بن عبد یفوث بن مخدش بن حصر بن غنم بن مالک بن عوف بن منبة بن غطیف بن مراد بن مذحج، ابویحیی المذحجی المرادی الغطیفی است. از قبیله بنی مراد شاخه ای از قبیله بزرگ مذحج (قبیله ای که در سریه علی بن ابی طالب (علیه السلام) به یمن مسلمان شدند.) عرب جنوب (یمن) که در کوفه ساکن بودند. از تاریخ ولادت و دوران کودکیش اطلاعاتی در دست نیست. برخی وی را از صحابه رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) دانسته اند. هانی بن عروة مرادی، از اصحاب رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلّم) و حضرت علی (علیه السلام) و از قاریان و بزرگان کوفه به شمار می رفت. او سخت پایبند تشیع بود. هانی از بزرگان -قبیله- بنی مراد بود و رهبری آن ها را به عهده داشت و چنان بود که هنگام سوار شدن چهار هزار سواره و هشت هزار پیاده با او حرکت می کردند و هر گاه هم پیمانان خود از قبیله کنده را فرا می خواند سی هزار نفر گرد او جمع می شدند، و نزد مردم کوفه، بسیار وجیه بود. از یاران خاص امیر مومنان علی (علیه السلام) بود که در جنگ های آن حضرت (علیه السلام) شرکت داشت. در جنگ جمل این شعر را می خواند:یا لک حربا حثها جمالها یقودها لنقصها ضلالهاهذا علی حوله اقیالها جنگی که سواران جمل آتش آن را دامن می زدند، و گمراهان، آن را هدایت می کردند و اکنون این علی است که قهرمانان جنگاور، پیرامونش را گرفته اند.پس از نافرمانی معاویه، با این که امیرمومنان علی (علیه السلام) برای رفتن به شام جهت نبرد عجله داشتند؛ اما مردم ترسیدند و خواستند که در کوفه بمانند، این در حالی بود که هانی بن عروة و افرادی هم چون مالک اشتر و عدی بن حاتم و عمرو بن حمق خزاعی، سعید بن قیس همدانی بدون ترس از دشمن، با اعلان جان فشانی گفتند: آرزویمان این است که بر دشمنانت پیروز شویم یا در رکابت کشته شویم. در جریان جنگ صفین، هانی با افرادی از اهل یمن درباره تغییر ریاست قبیله کنده و ربیعه با امیرمومنان علی (علیه السلام) گفتگو کردند. دربارۀ زندگی او تا ورود مسلم بن عقیل به کوفه، در جریان واقعۀ کربلا ، اطلاعات اندکی وجود دارد. وی در جنگ جمل و صفّین حضور داشت و در صفّین، امام علی (علیه السلام) با او مشورت می کرد. هنگامی که امام، اشعث بن قیس را از ریاست دو قبیلۀ ربیعه و کنده بر کنار کرد، هانی به امام پیشنهاد داد جانشینی همتای اشعث برای ریاست این دو قبیله انتخاب کند. هانی یکی از ارکان قیام حجر بن عدی بر ضد ابن زیاد بود. زمانی که معاویه برای پسرش، یزید، از مردم کوفه بیعت می گرفت، هانی از مخالفان بود و حتی می گفت که از معاویه برای انجام دادن این کار تعجب می کند و خصوصیات زشت یزید را بر می شمرد.
پدر هانی
پدرش عروة، نیز از شیعیان بنام بود و همراه حجر بن عدی قیام کرد. معاویه قصد کشتن او نمود ولی با وساطت زیاد بن ابیه نجات یافت. بدین سبب پس از آمدن ابن زیاد به کوفه هانی به او گفت: چون پدرت به پدرم خدمت کرده اکنون قصد تلافی آن را دارم و آن این است که خانواده و اموالت را برداری و صحیح و سالم به شام بروی چون اولی تر از تو آمده است.
موقعیت اجتماعی هانی
هانی بن عروه علاوه بر خصوصیات بارز شخصی، از مقام و جایگاه والایی میان کوفیان، مخصوصا در قبیله «مراد» برخوردار بود و رهبری آنان را برعهده داشت. تا آن جا که می گویند، هنگامی که قصد رفتن به جایی را داشت، چهار هزار سواره و هشت هزار پیاده در رکاب او حاضر بودند، و زمانی که هم پیمانان خود را از قبیله «کنده» فرا می خواند، سی هزار مرد زره پوش به سوی او حرکت می کردند. هانی بـه سبب پناه دادن کثیر بن شهاب مذحجی، از سوی معاویه تهدید به قتل شد. هنگام ورود به مجلس، معاویه وی را نشناخت. پس از پراکنده شدن مردم، معاویه نزد وی آمد و پرسید: چه خواسته ای داری؟ وی گفت: من هانی بن عروه ام که نزد شما آمده ام. گفت: امروز آن روزی نیست که پدرت می گفت :ارجل جمیی و اجز ذیلی و تحمی شکتی افق کمیت امشی فی سراة بنی غطیف اذا ما سامنی ضیم ابیتموهای سرم را شانه می زنم و لباس بلندم را بر زمین می کشم و اگر کسی در مورد من قصد سویی داشته باشد، افقی خونین مرا حمایت می کند. میان جنگاوران سرتا پا مسلح غطیف، گام بر می دارم و اگر جور و ستمی متوجه ام شود، زیر بار نخواهم رفت.هانی گفت: من اکنون عزیزتر از آن روز هستم. معاویه گفت: به چه چیز؟ وی گفت به واسطه اسلام، معاویه گفت: کثیر بن شهاب کجاست؟ وی پاسخ داد: نزد من در اردوگاهت.مـعـاویـه وی را مـامـور رسـیـدگـی بـه خـیـانـت مـذحـجـی کـرد و گـفـت: قـسـمـتـی از اموال مسروقه را بگیر و بخشی را به او ببخش. موقعیت اجتماعی هانی آن چنان بود که با نهضت امام حسین (علیه السلام) پیوند خورد و همین امر سبب جاودانگی وی شد. از این رو، شهرت وی در کتب تاریخی بیشتر در ماجرای شهادت امام حسین (علیه السلام) است. (القصة مشهورة فی جزء مقتل الحسین)
همراهی با نهضت امام حسین
...
هانی بن عروه
هانی بن عروة بن غران مرادی (شهادت در ۸ ذی حجه ۶۰ق)، از بزرگان کوفه و یاران خاص امام علی(ع). وی در جنگ جمل و صفّین حضور داشت. هانی از ارکان قیام حُجْر بن عَدی در برابر زیاد بن ابیه، و از مخالفان بیعت با یزید به شمار می رفت. خانهٔ او از زمان ورود عبیدالله بن زیاد به کوفه مرکز فعالیت های سیاسی و نظامی بود، وی نقش مهمی در قیام مسلم بن عقیل داشت. در هشتم ذی حجهٔ سال۶۰ق، پس از شهادت مسلم بن عقیل، و به دستور عبیدالله بن زیاد، سر از بدنش جدا کردند. خبر شهادت او در میانهٔ راه کوفه، در منزلگاه زرود به امام حسین(ع) رسید. امام بر مرگ او گریست و آیهٔ استرجاع را خواند و برایش درخواست رحمت کرد. هانی را در کنار دارالامارهٔ کوفه به خاک سپردند. آستانهٔ هانی بن عروه هم اکنون از زیارتگاه های شیعیان است.
هانی بن عروه از شیعیان مخلص امام علی(ع) و از اصحاب آن حضرت، از طایفهٔ بنی مراد، از قبیلهٔ مَذحِج، شیخ و زعیم بنی مراد، و نزد مردم کوفه، بسیار وجیه و دارای اعتبار بود.
پسر هانی، یحیی، محدّث و از راویان اصح و ثقه نزد اهل سنت شمرده می شود.
مرقد هانی بن عروه، در ضلع شمال غربی صحن مسلم بن عقیل و متصل به دیوار شرقی مسجد کوفه، قرار دارد.
هانی بن عروه مرادی، از کسانی به شمار می آید که هم، عصر جاهلیت و هم، دوره اسلام را درک کردند؛ اما پیامبر(ص) را ندیدند.
ابن حجر عسقلانی، احمد بن علی ، الاصابة فی تمییز الصحابة، ج۶، ص۴۴۵.    
ابوحاتم رازی و ابن عساکر، او را صالح و مورد اعتماد دانسته اند
ابن حجر عسقلانی، احمد بن علی ، الاصابة فی تمییز الصحابة، ج۶، ص۵۵۹.    
مزار هانی بن عروه، در ضلع شمال غربی صحن مسلم بن عقیل و متصل به دیوار شرقی مسجد کوفه، قرار دارد.
این صفحه مدخلی از کتاب فرهنگ عاشورا است
از پیشگامان شهادت در نهضت حسینی بود که پیش از مسلم بن عقیل به شهادت رسید. «هانی، از صحابه پیامبر بود و آن حضرت را دیده و با وی مصاحب داشت. بزرگ قبیله «مراد» بود و در کوفه می زیست. در رکاب امیرالمومنین علیه السلام، نیز در سه جنگ جمل، جنگ صفین و جنگ نهروان شرکت داشت.
در حرکت انقلابی حجر بن عدی بر ضد زیاد بن ابیه، از ارکان مهم به شمار می رفت. پس از آن که «ابن زیاد» به عنوان والی جدید کوفه به این شهر آمد، مسلم بن عقیل پس از آن که هزاران نفر با وی بیعت کرده بودند، خانه هانی را مقر پنهانی خویش قرار داد.
چون برای والی روشن شد که در نهضت مسلم، هانی از زمینه سازان و چهره های مؤثر است، او را دستگیر، زندانی و شهید کرد.
هانی در کوفه، موقعیت ویژه ای داشت. چندین هزار مرد مسلح و سلاح بر دوش، زیرفرمان داشت و از بزرگان و اشراف این شهر محسوب می شد.
حتی ابن زیاد که والی بصره و کوفه بود، به وی احترام می گذاشت و در کوفه به عیادت هانی آمد ولی چون هانی به مسلم بن عقیل پناه داده بود و حاضر نشد او را تسلیم ابن زیاد کند، مورد غضب قرار گرفت و توهین و شکنجه و سپس شهید شد.
هانی را پس از دستگیری و گفتگوهای تندی که با ابن زیاد داشت، دست بسته به بازار گوسفندفروشان برده و کشتند. قاتلش «رشید ترکی »، غلام ابن زیاد بود. شهادت او روز ترویه (هشتم ذی الحجه سال 60) بود.
درباره وی، عبدالله بن زبیر اسدی اشعاری گفته که مطلع آن چنین است: اذا کنت لاتدرین ما الموت فانظری الی هانی بالسوق و ابن عقیل.
مرقد هانی بن عروه، در ضلع شمال غربی صحن مسلم بن عقیل و متصل به دیوار شرقی مسجد کوفه، قرار دارد.
هانی بن عروه مرادی، از کسانی به شمار می‏ آید که هم، عصر جاهلیت و هم، دوره اسلام را درک کردند؛ اما پیامبر(ص) را ندیدند. او از خواص اصحاب امیرمؤمنان(ع) و از بزرگان شیعه در کوفه بود. به شرحی که پیش از این گذشت، مسلم بن عقیل پس از ورود ابن‏ زیاد به کوفه و نقض بیعت شیعیان با وی، در خانه هانی پناه گرفت و هانی بن عروه، در راه دفاع از ولایت و حمایت از سفیر حضرت سیدالشهداء(ع)، در سال 60 ه. ق، پیش از واقعه عاشورا، به دستور عبیدالله بن زیاد، گردن زده شد و به شهادت رسید.
هانی، فرزندی به نام یحیی داشت که از محدثان کوفه بود و رجالیان اهل‏ سنت نیز در کتاب ‏های خود، از وی یاد نموده و روایاتش را آورده ‏اند. ابن‏ حبان، نام او را در شمار ثقات تابعین آورده است.

هانی بن عروه در دانشنامه ویکی پدیا

هانی بن عروه
هانی پسر عروه (نام کامل وی: هانی بن عروة بن الفضفاض بن عمران بن ابی العاص مرادی کوفی) رئیس طایفه بنی مراد بود که در کوفه می زیست. هانی از صحابه علی پسر ابی طالب بود. وی فرستاده مسلم پسر عقیل، فرستاده حسین بن علی را پناه داد و او را از عبیدالله پسر زیاد مخفی نگاه می داشت. عبیدالله پسر زیاد که در آن زمان حاکم بصره و کوفه بود، برای عیادت هانی به خانه اش رفت. هانی مسلم پسر عقیل را به کشتن عبیدالله ترغیب کرد اما مسلم نپذیرفت. ابن زیاد، معقل کوفی را برای جاسوسی به خانه هانی فرستاد. معقل کوفی محل اختفای مسلم پسر عقیل را به ابن زیاد گزارش داد و هانی دستگیر و زندانی شد. به دستور ابن زیاد، هانی را بر بام دارالاماره کوفه گردن زدند. خبر کشته شدن هانی در ذات عرق به حسین پسر علی رسید.
امام حسین و ایران، کورت فریشلر، ذبیح الله منصوری، تهران:امیرکبیر، ۱۳۷۱
عکس هانی بن عروه


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با هانی بن عروه

هانی بن عروه را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

ستاره > سما
حسن قاسمی > راهیابی
نرجس عبادی > stunned speechless
مجتبی > مجتبی قمچقایی
مجتبی > مجتبی
Amirhossein > refine
Shiva > taught
Fati > روانشناسی

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی هانی بن عروه   • مفهوم هانی بن عروه   • تعریف هانی بن عروه   • معرفی هانی بن عروه   • هانی بن عروه چیست   • هانی بن عروه یعنی چی   • هانی بن عروه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هانی بن عروه
کلمه : هانی بن عروه
اشتباه تایپی : ihkd fk uv,i
عکس هانی بن عروه : در گوگل


آیا معنی هانی بن عروه مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )