انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1071 100 1

هاکی

/hAki/

معنی هاکی به فارسی

هاکی
بازی گوی وچوگان که مانندفوتبال بین دودسته۱۱نفر، درروی چمن صورت میگیردواغلب مقررات آن مانند، مقررات فوتبال است
[ورزش] ← هاکی میدانی
[roller hockey, rink hockey, quad hockey] [ورزش] نوعی بازی شبیه به هاکی روی یخ که با چرخ سره و چوب هاکی بین دو تیم پنج نفره بازی می شود
[ورزش] ← هاکی میدانی
[ice hockey] [ورزش] نوعی هاکی که بر روی یخ سُرگاه بازی می شود و در آن بازیکنانِ مجهز به یخ سره و چوب هاکی سعی می کنند استوانک را وارد دروازۀ حریف کنند
[indoor hockey] [ورزش] نوعی هاکی در فضایی سرپوشیده با ابعاد 44 در 22 متر که بین دو تیم شش نفره انجام می شود
[field hockey] [ورزش] نوعی بازی میدانی که در آن تیم های یازده نفره با چوبی سرکج به گوی ضربه می زنند تا آن را وارد دروازۀ حریف کنند متـ . هاکی روی چمن هاکی hockey

معنی هاکی در فرهنگ معین

هاکی
[ انگ . ] (اِ.) بازی تیمی شبیه فوتبال که در آن توپ به وسیلة چوب مخصوصی زده می شود و آن بر دو نوع است . روی یخ و روی چمن .

معنی هاکی در فرهنگ فارسی عمید

هاکی
بازی گوی و چوگان که مانند فوتبال بین دو دستۀ ۱۱ نفری در یک زمین مستطیل شکل با دو دروازه صورت می گیرد و هریک از دو دسته سعی می کنند گوی را وارد دروازۀ حریف بکنند.

هاکی در دانشنامه ویکی پدیا

هاکی
هاکی از قدیمی ترین انواع بازی های توپ و چوب است که در هر گوشه از دنیا در زمان های مختلف به شکلی انجام می شده است.
هاکی داخل سالن
هاکی روی چمن
هاکی روی زمین سده ها در انگلستان رایج بوده و از سال ۱۹۰۱ به بعد نیز در آمریکا رواج یافته است. اصل هاکی روی یخ از کانادا است و به گمان بسیار دانشجویان دانشگاه میگل کانادا آن را به صورت امروزی درآوردند. اولین اردوی تیم ملی ایران در شهریور سال ۱۳۲۰ تشکیل شد و در همان سال به عضویت فدراسیون جهانی درآمد و در سال ۱۳۵۰ در قالب تشکیل فدراسیون رسمیت یافت.
اولین مورد ثبت شده استفاده از واژه " هاکی " در متن یک بیانیه سلطنتی که در سال 1363 توسط ادوارد سوم در مورد منع استفاده از هر گونه ورزش و بازی ، می باشد . متن بیانیه :
...at no tyme to use ne occupye the horlinge of the litill balle with hockie stickes or staves, nor use no hande ball to play withoute walles, but only greate foote balle[6
عکس هاکی
هاکی با چرخ (انگلیسی: Roller hockey) نوعی بازی شبیه به هاکی روی یخ است که با چرخ سره و چوب هاکی بین دو تیم پنج نفره بازی می شود.
هاکی با یکچرخه (به انگلیسی: Unicycle hockey) ورزشی از دسته ورزش های هاکی است که در آن بازیکنان هر تیم در حالی که بر روی یکچرخه ای قرار دارند توپ را داخل دروازه ی حریف کنند. هر تیم دارای ۵ بازیکن است و هر بازیکن می تواند در هر پُستی که می خواهند بازی کنند برای نمونه در این بازی دروازه بانی وجود ندارد و همهٔ بازیکنان جهت جلوگیری از بازشدن دروازه شان توسط تیم حریف باید نهایت تلاش خود را به کار گیرند.
طول زمین بازی بین ۳۵ و ۴۵ متر و عرض آن بین ۲۰ تا ۲۵ متر است. دسته ی این بازی مشابه دسته ی هاکی روی یخ است. قطر چرخ یکچرخه ها نیز حداکثر می تواند ۶۱ سانتی متر (۲۴ اینچ) باشد. در بیشتر مواقع از توپ تنیس به عنوان توپ این ورزش استفاده می شود (هر چند توپ هاکی خیابانی نیز مجاز است.).
چهار لیگ هاکی با یکچرخه وجود دارد به طوری که : در انگلستان ۱۰ تیم ثبت نام کننده، در آلمان ۵۳ تیم و در سوئیس و استرالیا (هرکدام) دارای ۲۰ تیم شرکت کننده هستند. در کشورهای فرانسه، دانمارک، سوئد، هنگ کنگ، کره و سنگاپور نیز این بازی انجام شده و طرفدارانی دارد.
هاکی خیابانی (به انگلیسی: Street hockey) ورزشی از دسته ورزش های هاکی می باشد . انواع مختلفی از این ورزش وجود دارد؛ برای نمونه در نوعی از این ورزش بازیکنان می توانند در حالی که کفش های اسکیت به پا دارند بازی کنند. توپ این بازی برخلاف هاکی روی یخ، مخصوص سطوح سخت و غیر یخی طراحی شده است. در این بازی بازیکنان هر تیم باید تلاش کنند که دروازهٔ تیم مقابل را بازکنند. در نهایت تیمی که گل بیشتری را به ثمر رسانده، برندهٔ مسابقه می شود.
هاکی روسال (به انگلیسی: Rossall Hockey) ورزشی از دسته ورزش های هاکی می باشد . این ورزش در اولین بار در قرن ۱۹، در انگلستان انجام شد. زمین بازی این ورزش سخت و کمی نیز حالت شنی وار (ساحلی) دارد.
هاکی روی چمن یک ورزش گروهی است که بین دو تیم ۱۱ نفره بر روی یک زمین چمن با هدف وارد کردن یک توپ کوچک به وسیله چوب هاکی به دروازه حریف انجام می شود.
وب گاه فدراسیون بین المللی هاکی
مقررات بازی هاکی ـ فدراسیون بین المللی هاکی
نهاد اداره گر این رشته ورزشی فدراسیون بین المللی هاکی است و مهمترین مسابقات این رشته ورزشی المپیک و جام جهانی هاکی است که هر ۴ سال یک بار برگزار می شوند. هاکی از المپیک ۱۹۲۸ آمستردام به این سو همواره در برنامهٔ بازی های المپیک قرار داشته است و پیش از آن نیز دو بار در المپیک ۱۹۲۰ آنتورپ و المپیک ۱۹۰۸ لندن برگزار شد.
هاکی پس از فوتبال بیشترین تعداد بازیکنان را در میان ورزش های گروهی خارج از سالن (فضای آزاد) را دارد، اما رقابت های باشگاهی هاکی تماشاگران زیادی را به خود جذب نمی کند و بازیکنان کمی به صورت کاملاً حرفه ای به این رشته ورزشی می پردازند.
در کشورهایی که فصل زمستان مانع از برگزاری مسابقات هاکی در فضای باز می شود، نوع داخل سالن هاکی نیز تمرین می شود که با تغییراتی در قوانین از جمله حضور ۶ بازیکن (به جای ۱۱ بازیکن) در هر تیم و در یک زمین حدوداً ۴۰ در ۲۰ متری (به جای زمین استاندارد ۹۱ در ۵۵ متری) و قرار دادن دیواره هایی در کنار خط برای ریباند توپ و تفاوت های جزئی دیگری برگزار می شود.
هاکی روی چمن در بازی های آسیایی ۲۰۱۴ در اینچئون در کره جنوبی برگزار شد. تاریخ برگزاری این رقابت ها ۲۰ ستامپر تا ۲ اکتبر ۲۰۱۴ بود.
هاکی روی چمن در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۷۲ نام رویداد ورزش هاکی روی چمن در بازی های المپیک تابستانی بود که در سال ۱۹۷۲ برگزار شد.
هاکی روی چمن در بازی های المپیک تابستانی ۱۹۷۶ نام رویداد ورزش هاکی روی چمن در بازی های المپیک تابستانی بود که در سال ۱۹۷۶ برگزار شد.
مسابقات هاکی در بازی های المپیک تابستانی ۲۰۱۲ در لندن از ۲۹ ژوئیه تا ۱۱ اوت برگزار شد.
هاکی روی چمن یکی از ورزش های بازی های المپیک تابستانی ۲۰۱۶ است که از ۷ تا ۲۰ اوت ۲۰۱۶ برگزار شده است.
Field hockey at Rio2016.com
این مسابقات در دو بخش مردان و زنان در مرکز هاکی المپیک ریو دو ژانیرو انجام شده است.
بال هاکی (به انگلیسی: Ball hochey) ورزشی از دسته ورزش های هاکی می باشد که دارای ترکیبی از قوانین هاکی روی یخ و هاکی خیابانی است. تفاوت این ورزش با هاکی روی یخ این است که زمین بازی از یخ نیست که همین نشان دهندهٔ متفاوت بودن کفش بازیکنان در این ورزش در مقایسه با هاکی روی یخ است. توپ این ورزش نیز در مقایسه با هاکی های دیگر متفاوت است. تیمی که بیشتر توپ را وارد دروازهٔ تیم مقابل خود کند (بیشترین امتیاز را کسب کند) برندهٔ مسابقه است.
تالار افتخارات هاکی (فرانسوی: Temple de la Renommée du Hockey) واقع در تورنتو، انتاریو ی کشور کانادا ست. این مکان تاریخ هاکی روی یخ اختصاص داده شده است و یک موزه و تالار افتخارات این رشته است. این تالار اطلاعاتی را در مورد بازیکنان، تیم ها، اسناد لیگ ملی هاکی (NHL)، سوابق به یاد ماندنی و دستاوردهای NHL از جمله جام استنلی را به نمایش عموم درمی آورد.
Lanny McDonald
این تالار در سال ۱۹۴۳ تحت رهبری James T. ساترلند در کینگستون انتاریو تأسیس شد. اولین گروه از اعضای مفتخر در سال ۱۹۴۵ پذیرفته شد قبل از اینکه این تالار دارای یک مکان دائمی باشید. در سال ۱۹۵۸ پس از اینکه NHL حمایت خود را از تالار ملی افتخارات هاکی کینگستون در اونتاریو قطع کرد به تورنتو منتقل شد. در سال ۱۹۶۱ اولین ساختمان دائمی آن محل نمایشگاه افتتاح شد. در سال ۱۹۹۳ تالار به مکان بانک مونترال سابق در مرکز شهر تورنتو منتقل شد که هم اکنون نیز در همانجاست.
فدراسیون جهانی هاکی (انگلیسی: International Hockey Federation) نهاد اداره کننده مسابقات هاکی روی چمن و هاکی سالنی در سطح جهان است.
این سازمان در سال ۱۹۲۴ تأسیس شده و مقر آن لوزان، سوئیس است.
لیگ ملی هاکی یا ان اچ ال (در انگلیسی: NHL) مخفف کلمه نشنال هاکی لیگ، نام لیگ برتر هاکی روی یخ مردان در آمریکای شمالی است که تیمهای شرکت کننده در آن از کشورهای کانادا و آمریکا می باشند. ان اچ ال تنها لیگ برتر هاکی روی یخ در جهان است و یکی از مهم ترین لیگهای معظم ورزشی در آمریکای شمالی محسوب می شود. لیگ ملی هاکی دارای جام حذفی ای با نام استنلی کاپ با جام استنلی می باشد که این مسابقات از جذابترین و پربیننده ترین بازیهای ورزشی در آمریکای شمالی به شمار می آید.
Wikipedia contributors, "National Hockey League," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=National_Hockey_League&oldid=165962305 (accessed October 21, 2007).
سی تیم شرکت کننده در مسابقات ان اچ ال به دو کنفرانس (همایش) شرق و غرب، به صورت پانزده تیمی تقسیم می شوند. پس از آن پانزده تیم حاضر در هر کنفرانس به سه دسته یا دیویژن پنج تیمی بر حسب موقعیت مکانی شان تقسیم می شوند. نهایتاً هشت تیم برتر از هر کنفرانس به جام حذفی استنلی کاپ می رسند که در آنجا به صورت ضربدری باید با یکدیگر دیدار کنند و برنده چهار بازی از نهایتاً هفت بازی به مرحله بعدی سعود خواهد کرد. نهایتاً یک تیم از تمامی تیمهای شرکت کننده برنده جام استنلی می شود و افتخار آن را برای همیشه در تاریخ باشگاه خود ثبت می کند.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

هاکی در دانشنامه آزاد پارسی

هاکی (hockey)
نوعی بازی که با چوب های سرکج و یک توپ کوچک سخت انجام می شود. هدف وارد کردن توپ به داخل دروازه است. بازی بین دو تیم انجام می شود که هر کدام از آن ها یازده بازیکن دارد. این بازی از ۱۹۰۸ در رشتۀ مردان از ۱۹۸۰ در رشتۀ زنان در بازی های المپیک برگزار شده است. در امریکای شمالی آن را «هاکی روی چمن» می نامند تا از «هاکی روی یخ» متمایز شود.مقررات. زمین بازی۹۱.۵ متر طول و ۵۴.۹متر عرض دارد. ارتفاع دروازه از زمین ۱۳.۲متر و عرض آن۳.۶۵ متر است. در مقابل دروازه، نیم دایره ای به شعاع۱۴.۶۴ متر کشیده می شود که به آن دایرۀ ضربه می گویند و تمام شوت های به دروازه بایستی از پشت این نیم دایره زده شود. توپ سفیدرنگ بازی حدود ۱۵۵ گرم وزن دارد و محیط آن ۲۲۸ میلی متر است. چوب هاکی معمولاً ۹۱ سانتی متر طول دارد و نبایستی قطری بیش از ۵۰ میلی متر داشته باشد. بازی با عمل «پوش بک» شروع می شود. از حرکت انداختن توپ با دست مجاز است؛ اما نگه داشتن، برداشتن، پرتاب یا شوت کردن با پا مجاز نیست و فقط دروازه بان می تواند این کارها را در محدودۀ نیم دایرۀ ضربۀ خود انجام دهد. اگر توپ از جریان بازی خارج شود، برای شروع مجدد با عمل «پوش این» بازی از سر گرفته می شود. بازی از دونیمۀ ۳۵ دقیقه ای تشکیل می شود و دو داور، هر کدام در یک نیمۀ زمین، به قضاوت می پردازند.
تاریخچه. نوعی بازی با چوبی سرکج که بی شباهت به چوب فعلی هاکی نبود، در یونان باستان انجام می شد. نوع ابتدایی آن نیز با نام های هِرلی و شینتی در ایرلند و اسکاتلند بازی می شد.
تشکیلات. هاکی عصر حاضر در بریتانیا به ۱۸۸۶ برمی گردد که پیش نویس مقررات اتحادیۀ هاکی مردان آماده شد. از ۱۸۹۵ تا کنون مسابقات بین المللی در این رشته برگزار شده است و در حال حاضر بیش از ۷۰ کشور در فدراسیون بین المللی هاکی عضویت دارند. به جز بازی های المپیک که در آن تعداد تیم های مردان شرکت کننده به دوازده محدود می شود، مسابقات قهرمانی جهان و قاره ای نیز برگزار می شود. مقررات بازی را فدراسیون بین المللی هاکی به وسیلۀ هیئت مقررات فدراسیون بین المللی هاکی وضع می کند. مقررات برای مردان و زنان یکسان است. باز ی های زنان را اتحادیۀ سراسری هاکی زنان انگلستان مدیریت می کند که در ۱۸۹۵ تأسیس شد. هاکی داخل سالن نیز در بریتانیا و اروپا روز به روز رایج تر می شود.

هاکی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تیم ملی هاکی   • هاکی داخل سالن   • قوانین هاکی روی یخ   • هاکی روی میز   • هاکی سالنی   • قوانین هاکی سالنی   • هاکی روی چمن   • هاکی روی یخ در ایران   • معنی هاکی   • مفهوم هاکی   • تعریف هاکی   • معرفی هاکی   • هاکی چیست   • هاکی یعنی چی   • هاکی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هاکی
کلمه : هاکی
اشتباه تایپی : ih;d
آوا : hAki
نقش : اسم
عکس هاکی : در گوگل


آیا معنی هاکی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )