انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

94 1005 100 1

هدایت الله

معنی اسم هدایت الله

اسم: هدایت الله
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عربی
معنی: هدایت شده توسط خداوند

هدایت الله در دانشنامه ویکی پدیا

هدایت الله
هدایت الله (دلفان)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان دلفان در استان لرستان ایران است.
این روستا در دهستان میریگ جنوبی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۲۸ نفر (۲۹خانوار) بوده است.
هدایت الله خادمی (زاده ۱ مهر ۱۳۳۸ ایذه) سیاستمدار و مدیر اجرایی ایرانی است، که هم اکنون در مجلس دهم بعنوان نماینده ایذه و باغملک، از استان خوزستان در مجلس شورای اسلامی حضور دارد و از اعضای کمیسیون انرژی مجلس بشمار می آید.نبو
خادمی دانش آموخته کارشناسی مهندسی مکانیک از دانشگاه بنگلور است و فعالیت شغلی خود را از سال ۱۳۶۴ در گروه ملی صنعتی فولاد ایران آغاز کرد. وی از سال ۱۳۶۷ به شرکت ملی حفاری ایران پیوست و در فاصله سال های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۴ مدیرعامل شرکت حفاری شمال بود.
هدایت الله خادمی در ۱ مهرماه سال ۱۳۳۸ در شهر ایذه، استان خوزستان زاده شد. دوران کودکی و نوجوانی تا دریافت دیپلم متوسطه را در این شهر سپری نمود، سپس برای ادامه تحصیل در دانشگاه بنگلور، به کشور هند نقل مکان کرد.
وی دارای مدرک کارشناسی مهندسی مکانیک از دانشگاه بنگلور است. او از سال ۱۳۶۴ فعالیت در گروه ملی صنعتی فولاد اهواز را آغاز کرد و از سال ۱۳۶۷ نیز در شرکت ملی حفاری ایران (از شرکت های فرعی شرکت ملی نفت ایران) فعالیت خود را ادامه داد. وی تا سال ۱۳۸۸ در این شرکت فعالیت نمود و آخرین سمت او، معاون مدیرعامل در امور مهندسی بود. در سال ۱۳۸۸ بعنوان مدیرعامل شرکت حفاری شمال منصوب شد و تا سال ۱۳۹۴ برای مدت بیش از ۶ سال، عهده دار این سمت بود.
تاریخ گیلاننبو
امیر هدایت الله خان فومنی حاکم گیلان در قرن دوازدهم هجری بود.
در هرج و مرج پس از قتل نادر شاه، قلمرو او به دست سران ایلی افتاد. در گیلان، آقا جمال فومنی (از بازماندگان امیره دباج و فرزند آقا کمال که در دوره شاه سلطان حسین فرمانروای گیلان بود) همراه با آقا صافی حکومت مرکزی را شکست دادند و حکومت ولایت را از رشت به دست گرفتند. در جریان کشمکش بین زند و قاجار، محمدحسن خان قاجار گیلان را اشغال کرد و با دختر آقا جمال فومنی ازدواج نمود. آقا جمال در ۱۷۵۳ در نتیجه یک عداوت قدیمی توسط آقا هادی شفتی در شفت کشته شد. آقا هادی با کمک میرزا ذکی حاکم گسکر برای ۴ ماه بر گیلان حکومت کرد. او در یک حمله ناگهانی توسط سران قاجار دستگیر و اعدام شد. آن ها هدایت الله، فرزند جوان آقا جمال را به فرمانروایی رشت منصوب کردند.
پس از رسیدن کریم خان به قدرت هدایت الله خان به تهران فرستاده شد و یک حامی کریمخان در ۱۷۶۰ جایگزین او شد. ولی وقتی کریمخان در یک کارزار نظامی در آذربایجان بود هدایت الله خان به گیلان گریخت و دوباره به مقام فرمانروایی گیلان رسید. به زودی کریمخان او را دستگیر کرد و ۱۲۰۰۰ تومان جریمه کرد و نظرعلی خان زند برای نظارت بر دولت گیلان فرستاده شد. بعدتر، کریمخان سیاست اش نسبت به هدایت الله خان را عوض کرد. وی حکومت تنکابن را از رستم خان عمارلو به هدایت خان انتقال داد و او را در ۱۷۶۷ به فرمانروایی گیلان منصوب کرد. دختر هدایت خان نیز به عقد پسر کریم خان، ابوالفتح خان زند، درآمد.
تیمسار سپهبد خلبان هدایت الله گیلانشاه (زاده ۱۲۸۶ - درگذشته ۱۳۶۵) یکی از فرماندهان نیروی هوایی شاهنشاهی ایران بود.
فهرست فرماندهان ارتش ایران
وی پس از انجام تحصیلات متوسطه، وارد دانشکده افسری شد و آنگاه برای آموزش فن خلبانی از طرف ارتش به اروپا اعزام شد و در مدرسهً هوایی انگلستان و فرانسه، خلبانی آموخت و سپس به ایران آمد.
در شهریور ۱۳۲۰ فرمانده هنگ هوایی خوزستان بود. چند دوره به اروپا و آمریکا رفت و در سال ۱۳۲۸ درجه سرتیپی گرفت و ریاست ستاد نیروی هوایی را بر عهده داشت.
هدایت الله گیلانشاه از آذر ۱۳۲۹ تا آذر ۱۳۳۱ رئیس فدراسیون فوتبال ایران بود.
هدایت الله متین دفتری (زاده ۱۳۱۲ خورشیدی در تهران) بنیان گذار جبهه دموکراتیک ملی ایران (منشعب شده از جبهه ملی ایران در اسفند ۱۳۵۷) است. وی نوه محمد مصدق و فرزند احمد متین دفتری، پسر میرزا محمود خان اعتضاد لشکر (عین الممالک) است.نبو
متین دفتری در سال ۱۳۱۲ در تهران متولد شد. او فرزند منصوره مصدق دومین دختر دکتر مصدق است که در حادثه سقوط هواپیما در سن ۶۰ سالگی درگذشت. پدرش احمد متین دفتری یکی از صاحب منصبان دوران پهلوی بود که از نمایندگی مجلس تا نخست وزیری را تجربه کرد. در دوران صدارت دکتر مصدق در اروپا تحصیل می کرد اما درست در زمان کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ در ایران بود و حمله طرفداران شاه به منزل محمد مصدق را به چشم دیده است. در سال ۱۳۴۳ به جرمی که از آن تحت عنوان (آموزش تدابیر حقوقی به زندانیان سیاسی) یاد شد، مورد ضرب و شتم ساواک قرار گرفت. او که به واسطه نسبت فامیلی خود با مصدق مطرح شده بود با همراهی افرادی نظیر نجف دریابندری، منوچهر هزارخانی، بهمن نیرومند و… جبهه دموکراتیک ملی ایران را تشکیل داد. او در نخستین نطق خود بعد از تشکیل این حزب -۱۴اسفند ۵۷ سر مزار مصدق- می گوید «خلق های ایران مرحله اول پیکار خود را علیه استبداد داخلی و حامیان امپریالیست خارجی آن پشت سر گذاشته اند و اکنون باید مرحله بعدی را که انحلال ارتش، رفع ستم از دهقانان، افشای ساواکی ها و… را دنبال کنند.» وی و حزب متبوعش در آغازین روزهای تأسیس شورای ملی مقاومت ایران بدان پیوست و تا سال ۱۳۷۶ نیز به همکاری با سازمان مجاهدین خلق ادامه داد و پس از آن با بیان اینکه مجاهدین، دموکراسی را مُمیّزی می کنند از شورای ملی مقاومت ایران کناره گرفت.
هدایت الله میرمرادزهی نمایندهٔ دورهٔ نهم مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی از حوزهٔ انتخابیهٔ سراوان، سیب، سوران و زابلی در استان سیستان و بلوچستان است.نبو
الگو:نمایندگان حوزه انتخابیه سراوان، سیب، سوران و زابلی
هدایت الله نیرسینا (۱۲۹۴–۱۳۷۷) استاد دانشگاه و ترانه سرای ایرانی بود. او زمانی ریاست شورای شعر رادیو ایران را بر عهده داشت. این شورا وظیفهٔ بررسی درستی اوزان و عروض و قافیه، پاکی کلام و تمیزی زبان و روشنی پیام شعرهایی را داشت که از رادیو خوانده می شد.
http://www.iranold.net/Lyrics/Dr.Nayersina/dr%20nayersina.htm
نیرسینا استاد دانشکده ادبیات دانشگاه تهران بود. او مؤلف شماری از کتاب های درسی مدارس ایران از جمله قرائت فارسی و جغرافیا بود.
محمد هدایت الله (هندی: मुहम्मद हिदायतुल्लाह؛ ۱۷ دسامبر ۱۹۰۵ – ۱۸ سپتامبر ۱۹۹۲(1992-09-18))؛ یازدهمین رئیس دادگستری هند از ۲۵ فوریه ۱۹۶۸ تا ۱۶ دسامبر ۱۹۷۰، و ششمین معاون رئیس جمهور از ۳۱ اوت ۱۹۷۹ تا ۳۰ اوت ۱۹۸۴ بود. او رئیس جمهور هند از ۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹ تا ۲۴ اوت ۱۹۶۹ و از ۶ اکتبر ۱۹۸۲ تا ۳۱ اکتبر ۱۹۸۲ بوده است. هدایت الله به عنوان یک قاضی برجسته، محقق، نویسنده و زبان شناس شناخته می شود.
ششمین معاون رئیس جمهور هند از ۳۱ اوت سال ۱۹۷۹ تا ۳۰ اوت ۱۹۸۴
رئیس جمهور هند از ۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹ تا ۲۴ اوت ۱۹۶۹
رئیس جمهور هند از ۶ اکتبر ۱۹۸۲ تا ۳۱ اکتبر ۱۹۸۲

چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

هدایت الله را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی هدایت اللهنام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی هدایت الله   • مفهوم هدایت الله   • تعریف هدایت الله   • معرفی هدایت الله   • هدایت الله چیست   • هدایت الله یعنی چی   • هدایت الله یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هدایت الله
کلمه : هدایت الله
اشتباه تایپی : inhdj hggi
عکس هدایت الله : در گوگل


آیا معنی هدایت الله مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 94% )