انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی فارسی به انگلیسی انگلیسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات کلمات اختصاری لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

99 906 100 1

هدایت امین ارسلا در دانشنامه ویکی پدیا

هدایت امین ارسلا
هدایت امین ارسلا (متولد ۱۳۲۰ در ولایت کابل) سیاستمدار و اقتصاددان اهل افغانستان است. وی به عنوان وزیر مالیه، وزیر امور خارجه و معاون رئیس جمهور در دولت افغانستان فعالیت کرده است. ارسلا در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۳ افغانستان کاندید شد و در بین هشت نفر با ۰.۲۳٪ آراء در رتبه هشتم قرار گرفت.
وی پشتون و در کابل به دنیا آمده است. هدایت امین ارسلا دبیرستان را در کابل خواند و لیسانس خود را در شته اقتصاد و علوم سیاسی از دانشگاه کابل دریافت کرده و آموزشهای عالی را در دانشگاه الینویز جنوبی در آمریکا در رشته اقتصاد به پایان رساند. ارسلا مدرک دکتری خود را هم در همین رشته از دانشگاه جورج واشنگتن به دست آورد.
او در سال ۱۹۶۹ به عنوان نخستین افغان کارمند بانک جهانی شد و ۱۸ سال در این بانک کار کرد. ارسلا در سال ۱۹۸۷ از کار در بانک جهانی دست کشید و به صفوف مجاهدین افغان پیوست. ارسلا یکی از اعضای بنیان گذار محاذ ملی اسلامی افغانستان بود که پیراحمد گیلانی رهبری آن را بر عهده داشت. در سال های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۲ آقای ارسلا به وزارت مالیه/دارایی دولت در تبعید مجاهدین در پاکستان منصوب شد.
در سال ۱۹۹۳ ارسلا عهده دار وزارت خارجه در دولت اسلامی افغانستان در کابل شد اما دو سال بعد در پی اوج گیری اختلافات بین گروه های مختلف مجاهدین از پست خود کنار رفت.
بعد از سقوط طالبان هدایت امین ارسلا در اجلاس بن برای تعیین دولت آینده افغانستان شرکت داشت به عنوان وزیر تجارت و معاون رئیس اداره موقت به رهبری حامد کرزی معرفی شد. بعد از برگزاری لویه جرگه اضطراری که در آن لویه جرگه حامد کرزی را برای دو سال به عنوان رئیس دولت انتقالی برگزیدند، هدایت امین ارسلا در کابینه جدید آقای کرزی عهده دار وزارت مالیه شد.
ارسلا در کابینه حکومت منتخب آقای کرزی راه نیافت، اگرچه حامد کرزی آقای ارسلا را به عنوان "وزیر ارشد" به مجلس نمایندگان معرفی کرد اما مجلس نمایندگان به دلیل این که چنین پستی در قانون اساسی افغانستان پیش بینی نشده است اورا رد کرد. اما ارسلا با وجود نظر مخالف مجلس نمایندگان، به کار خود به عنوان "وزیر ارشد" ادامه داد. ارسلا اگرچه سمت اجرایی نداشت ولی در نشستهای هفتگی کابینه شرکت می کرد. بعد از انتخابات نیز کرزی او را به عنوان وزیر ارشد خود اعلام کرد.
وی همچنین بحیث رییس اداره مستقل اصلاحات اداری، کمیسیون احصاییه ملی و کمیتۀ همکاری های اقتصادی اجرای وظیفه نموده و عضویت شورای امنیت ملی را نیز داشته داشته است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با هدایت امین ارسلا

هدایت امین ارسلا را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Google Plus Twitter LinkedIn

پیشنهاد شما درباره معنی هدایت امین ارسلانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی هدایت امین ارسلا   • مفهوم هدایت امین ارسلا   • تعریف هدایت امین ارسلا   • معرفی هدایت امین ارسلا   • هدایت امین ارسلا چیست   • هدایت امین ارسلا یعنی چی   • هدایت امین ارسلا یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هدایت امین ارسلا
کلمه : هدایت امین ارسلا
اشتباه تایپی : inhdj hldk hvsgh
عکس هدایت امین ارسلا : در گوگل


آیا معنی هدایت امین ارسلا مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 99% )