انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

98 1031 100 1

هدایت تشریعی

هدایت تشریعی در دانشنامه اسلامی

هدایت تشریعی
هدایت تشریعی آن است که خداوند به وسیله پیامبران و کتاب های آسمانی، بشر را تعلیم و تربیت می کند و مسیر تکامل آنان را فراهم نموده است.
هدایت تشریعی، از اقسام هدایت الهی و قسیم هدایت تکوینی است و مراد این است که خداوند از گذر وحی، بایدها و نبایدهای زندگی فردی و اجتماعی را به انسان می آموزد تا او با نیروی انتخاب پای در راه سعادت بگذارد.
هدایت تشریعی مخصوص انسان
هدایت تشریعی ویژه انسان است؛ برخلاف هدایت تکوینی که همه آفریدگان را در بر می گیرد.واسطه این هدایت، پیامبر و امامان و صالحان اند؛ چنان که قرآن درباره پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) می فرماید: «هُوَ الَّذِی أرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدی و دِینِ الْحَقِّ». هدایت تشریعی همزاد انسان است و تا ابد ادامه دارد و اصول آن در همه ادیان آسمانی مشترک است؛ مانند توحید، معاد و نبوّت.
نیازمندی انسان به هدایت تشریعی
هر چند انسان از هدایت تکوینی بهره مند است، تنها از این گذر نمی تواند به کمال آرمانی خویش دست یابد و به دلایل زیر نیازمند هدایت تشریعی است:
← دلیل اول
...
هدایت تشریعی
هدایت تشریعی
هدایتی که خداوند به وسیله پیامبران ، کتب آسمانی و امامان ، انسان را به مسیر کمال راهنمایی می کند زیرا هدایت تکوینی به تنهایی نمی ‏تواند انسان را به تکامل برساند.این هدایت اختیاری است ودارای اقسامی است. با هدایت تکوینی تفاوت دارد.
خداوند علاوه بر هدایت تکوینی که در فطرت انسان قرار داده ، عهده دار هدایت به وسیله پیامبران و وحی است . در این هدایت راهنمائی از طریق تعلیم و تربیت، وضع قوانین و پند و اندرز و موعظه است.

ارتباط محتوایی با هدایت تشریعی

هدایت تشریعی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Morning glory > Indexicality
معصومه ع > exposed
ساره مفیدی > fate overtook
سعید > It's a safe bet!
سعید > I'm toast
سعید > toast
mahdi._vahedi > rell
خاک بر سرت > توفتدن

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی هدایت تشریعی   • مفهوم هدایت تشریعی   • تعریف هدایت تشریعی   • معرفی هدایت تشریعی   • هدایت تشریعی چیست   • هدایت تشریعی یعنی چی   • هدایت تشریعی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هدایت تشریعی
کلمه : هدایت تشریعی
اشتباه تایپی : inhdj javdud
عکس هدایت تشریعی : در گوگل


آیا معنی هدایت تشریعی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 98% )