انتخاب دیکشنری مترجم لغت نامه
جستجو در دیکشنری
دیکشنری مترجم تغییر دیکشنری یا مترجم
برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
انگلیسی به فارسی انگلیسی به انگلیسی کلمات اختصاری فارسی به انگلیسی فارسی به عربی عربی به فارسی جدول کلمات لغت نامه دهخدا فرهنگ فارسی فرهنگ فارسی معین فرهنگ فارسی عمید اسم پسرانه و دخترانه دانشنامه عمومی دانشنامه اسلامی کامپیوتر برق و الکترونیک عمران و معماری حقوق سینما صنعت علوم دامی حسابداری ریاضیات آمار خودرو صنایع غذایی نساجی پلیمر معدن شیمی نفت مهندسی گاز خاک شناسی زمین شناسی آب و خاک بهداشت دندانپزشکی روانپزشکی فوتبال کاراته یوگا کوه نوردی

95 1052 100 1

هدایت تکوینی

هدایت تکوینی در دانشنامه اسلامی

هدایت تکوینی
منظور از هدایت تکوینی و عمومی آن است که خداوند به وسیله عقل و فهم و فکر و وجدان و غرایز که در وجود موجودات نهاده، آنان را زیر پوشش نظام آفرینش و طبق قانون خاص و حساب شده ای، به راه های زندگی و تدبیر و اداره امور خویش هدایت و رهبری می کند.
هدایت تکوینی به معنای فراهم ساختن شرط ها و بسترهای تکامل موجودات است.
معنای لغوی هدایت
کلمه «هدایت» به معنای ارشاد و راه نمودن است. برخی لغت شناسان قید «از روی لطف و خیرخواهی» را نیز بدین معنا افزوده اند. بدین سان، معنای هدایت عبارت است از: ارشاد و راه نمودنی که همراه خیرخواهی و از سر لطف است.
معنای اصطلاحی هدایت
در اصطلاح دینی، هدایت تعیین کمال مناسب شی ء و نمایانیدن راه رسیدن به آن است.
هدایت در قرآن
...
هدایت تکوینی
خداوند همه موجودات را به گونه ای آفریده که او به طور غریزی و غیر اکتسابی می تواند به سوی هدف نهائی و کمال مطلوب خود حرکت کند.
وقتی حضرت موسی پیش فرعون رفت. فرعون از او سوال کرد خدای تو کیست؟ حضرت موسی فرمود: رَبُّنَا الَّذِی أَعْطَیٰ کُلَّ شَیءٍ خَلْقَهُ ثُمَّ هَدَیٰ پروردگار ما همان کسی است که به هر موجودی، آنچه را لازمه آفرینش او بوده داده؛ سپس هدایت کرده است.
این هدایت که در متن خلقت و در فطرت مخلوقات وجود دارد، دارای نشانه هایی مانند: « عقل ، غریزه ، شعور ، عاطفه ، و انواع اداراکات» می باشد. خداوند همه را هدایت نموده، و راه بهره وری از امکانات را به اوآموزانده تا آن جا که طفل نیاز به آموزش شیرخوردن وزنبور عسل نیازی به آموزش ساخت کندو درست کردن عسل ودرخت سیب هیچ نیازی به آموزش برای درست کردن میوه ندارند.

ارتباط محتوایی با هدایت تکوینی

هدایت تکوینی را به اشتراک بگذارید

Telegram Facebook Twitter LinkedIn

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

Aryan > Be afraid
کیومرث > که ویار
سعیده > pluralistic
امین > hypotenuse
که و یار > کهو
Kimiya > Fitting rome
سیدنیشابوری > broke the camels back
افسانه > دست مریزاد

نگارش واژه نو   |   پیشنهادهای امروز

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی هدایت تکوینی   • مفهوم هدایت تکوینی   • تعریف هدایت تکوینی   • معرفی هدایت تکوینی   • هدایت تکوینی چیست   • هدایت تکوینی یعنی چی   • هدایت تکوینی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هدایت تکوینی
کلمه : هدایت تکوینی
اشتباه تایپی : inhdj j;,dkd
عکس هدایت تکوینی : در گوگل


آیا معنی هدایت تکوینی مناسب بود ؟     امتیاز مثبت به دیکشنری   امتیاز منفی به دیکشنری     ( امتیاز : 95% )